Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Christina110501

Νεοφερμένος

Η Christina110501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Σήμερα βγήκαν τα αποτελεσματα και είμαι γύρω στο 13,400. Μένω Αθήνα και μου αρέσει το παιδαγωγικο. Το οικογενειακό εισόδημα μας είναι 8000 και είμαστε 4 άτομα. Σύμφωνα με τα οικονομικά κριτήρια μεταγραφής καταλαβαίνω ότι έχω 6 μόρια. Σωστά;

Με αυτά τα μόρια λοιπόν πιστεύετε είναι εύκολο να πάρω μεταγραφή για Αθήνα αν περάσω παιδαγωγικά στη Ρόδο ή φιλολογία στην Καλαμάτα;
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Θα δηλώσω μάλλον 2η επιλογή ΔΕΣ Κοζάνης και έχω το εισόδημα ως κριτήριο μεταγραφής για ΠΑΜΑΚ. Λέτε να πετύχει;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα δηλώσω μάλλον 2η επιλογή ΔΕΣ Κοζάνης και έχω το εισόδημα ως κριτήριο μεταγραφής για ΠΑΜΑΚ. Λέτε να πετύχει;


Αν βλεπω καλα,περυσι καλυφθηκαν μονο 4 απο τις 26,οποτε αν εχεις τουλαχιστον 1 μοριο,νομιζω θα την παρεις.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες δικαιούχων και κάθε φοιτητής μπορεί να κάνει αίτηση σε μια μόνο κατηγορία. Υπάρχει χωριστή κατηγορία για τα αδέρφια. Στην κατηγορία αυτή υπάρχει, ωστόσο, και ένα εισοδηματικό κριτήριο. Ξεχωριστή κατηγορία για τους τρίτεκνους δεν υπάρχει αλλά η τριτεκνία είναι ένα από τα κριτήρια στην κατηγορία με μοριοδότηση. Όλα αυτά με βάση τα περσινά δεδομένα. Δεν ξέρουμε αν θα ισχύσουν τα ίδια κριτήρια φέτος. Γι' αυτό συμπλήρωσε προσεκτικά το μηχανογραφικό σου και βάλε πρώτα τις σχολές που επιθυμείς περισσότερο.


Η περσινή εγκύκλιος υπάρχει εδώ:


https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf

Αντιλαμβάνομαι ότι η εγκύκλιος είναι αρκετά περίπλοκη οπότε μη διστάσεις να ζητήσεις διευκρινίσεις ωστόσο επαναλαμβάνω ότι δεν γνωρίζουμε ακόμη τι θα ισχύσει φέτος.


Καλησπέρα constansn. 1)Σε περίπτωση μετεγγραφής έχω 6 μόρια λογω οικογενειακού εισοδήματος. Παράλληλα έχω ακόμη 2 μορια ως μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Αυτά θεωρούνται 2 διαφορετικές κατηγορίες και θα πρέπει αν χρειαστεί να δηλώσω μόνο ενα απο τα δύο? ή μαζεύω 6+2=8 μόρια και απ τις 2 κατηγορίες?
2) Οι αντιστοιχίες τμημάτων πέρσι βγήκαν μόλις 2 μέρες πριν την προθεσμία για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικου. Να υποθέσουμε ότι φέτος θα γίνει το ίδιο?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.
Καλησπέρα constansn. 1)Σε περίπτωση μετεγγραφής έχω 6 μόρια λογω οικογενειακού εισοδήματος. Παράλληλα έχω ακόμη 2 μορια ως μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Αυτά θεωρούνται 2 διαφορετικές κατηγορίες και θα πρέπει αν χρειαστεί να δηλώσω μόνο ενα απο τα δύο? ή μαζεύω 6+2=8 μόρια και απ τις 2 κατηγορίες?
2) Οι αντιστοιχίες τμημάτων πέρσι βγήκαν μόλις 2 μέρες πριν την προθεσμία για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικου. Να υποθέσουμε ότι φέτος θα γίνει το ίδιο?


1) Είναι και τα δυο κριτήρια της ίδιας κατηγορίας (με μοριοδότηση) οπότε συγκεντρώνεις 8 μόρια, με την προϋπόθεση ότι θα ισχύσουν τα ίδια κριτήρια με πέρσι. Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει μια αλλαγή.
2)Δυστυχώς σε αυτό δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά λογικά ναι πρέπει να βγουν πριν την καταληκτική ημερομηνία για την οριστικοποίηση των μηχανογραφικών.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
1) Είναι και τα δυο κριτήρια της ίδιας κατηγορίας (με μοριοδότηση) οπότε συγκεντρώνεις 8 μόρια, με την προϋπόθεση ότι θα ισχύσουν τα ίδια κριτήρια με πέρσι. Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει μια αλλαγή.
2)Δυστυχώς σε αυτό δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά λογικά ναι πρέπει να βγουν πριν την καταληκτική ημερομηνία για την οριστικοποίηση των μηχανογραφικών.
Τέλεια. Σ' ευχαριστώ πολύ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Μια ερώτηση: υπάρχει δυνατότητα μετεγγραφής μεταξύ τμημάτων Αθήνας - Θεσσαλονίκης;
Δηλαδή να περάσει κάποιος Αθηναίος στη Θεσσαλονίκη και να πάρει μετεγγραφή στο αντίστοιχο τμήμα της Αθήνας;

Νομίζω γίνεται, αλλά θέλω να το διπλοτσεκάρω μην κάνω καμία στραβή τώρα στο πρόχειρο μηχανογραφικό. :)
Γιατί σχετικά με τις μετεγγραφές κάτι θυμάμαι περί ειδικής τροπολογίας για τμήματα Αθήνας - Θεσσαλονίκης που δεν έχω ερμηνεύσει σωστά.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως από Αθήνα-Θεσσαλονική και αντίστροφα δεν είναι δυνατή η μετεγγραφή.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Thanks ultra! Γενικά θα κάτσω σήμερα το απόγευμα να διαβάσω όλη την εγκύκλιο των μετεγγραφών προσεκτικά, απλά ήθελα να διπλοτσεκάρω αυτό για την Αθήνα - Θεσσαλονίκη. :)
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Θελω να ρωτησω,οι αντιστοιχιες σχολων ποτε θα βγουν απο το υπουργειο παιδειας;
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εχω μια απορια, αν και δεν ξερω αν ταιριαζει απολυτα στο συγκεκριμενο θεμα. Λογικα περναω βιολογικο Πάτρας ή βιολογικό κρήτης, και εχω 7 μορια για μετεγγραφη, οποτε πιστευω θα την παρω για Αθηνα. Ωστοσο, με αγχωνει το γεγονος οτι πιθανον να χασω το εξαμηνο. Απ'οτι είδα, το τμημα της Κρητης εχει κοινα μαθηματα στο α' εξαμηνο με το αντιστοιχο της αθηνας. Υπαρχει περιπτωση αν περασω τα μαθηματα αυτα οντας στην Κρητη, να μου αναγνωριστουν μετα την μετεγγραφη απο το ΕΚΠΑ ωστε να μην χρειαστει να τα δωσω τον σεπτεμβρη?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω μια απορια, αν και δεν ξερω αν ταιριαζει απολυτα στο συγκεκριμενο θεμα. Λογικα περναω βιολογικο Πάτρας ή βιολογικό κρήτης, και εχω 7 μορια για μετεγγραφη, οποτε πιστευω θα την παρω για Αθηνα. Ωστοσο, με αγχωνει το γεγονος οτι πιθανον να χασω το εξαμηνο. Απ'οτι είδα, το τμημα της Κρητης εχει κοινα μαθηματα στο α' εξαμηνο με το αντιστοιχο της αθηνας. Υπαρχει περιπτωση αν περασω τα μαθηματα αυτα οντας στην Κρητη, να μου αναγνωριστουν μετα την μετεγγραφη απο το ΕΚΠΑ ωστε να μην χρειαστει να τα δωσω τον σεπτεμβρη?

Ναι, υπάρχει περίπτωση να σου τα αναγνωρίσουν!
 

Nafsika19

Νεοφερμένος

Η Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Με βάση το εισόδημα έχω 6 μόρια για μετεγγραφή. Υπάρχει περίπτωση να μην δεχθεί το πανεπιστήμιο ή το υπουργείο την αίτηση ;
Επίσης εάν ένας φοιτητής χάσει το πρώτο εξάμηνο επειδή έχει περάσει σε άλλη πόλη τι γίνεται όταν πάρει μετεγγραφή;
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ναι, υπάρχει περίπτωση να σου τα αναγνωρίσουν!


και πως το ψαχνω αυτο? :(
Βασικα, μπορω να μεινω αθηνα και να παρακολουθω εξαρχης τα μαθηματα εδω, αλλα προφανως θα εχω θεμα με τα εργαστηρια. Διαβασα οτι μπορω να μιλησω με τους υπευθυνους καθηγητες των εργαστηριων, αλλα φοβαμαι οτι θα αδιαφορησουν και δεν θα με αφησουν να τα παρακολουθω εξαρχης, με αποτελεσμα να τα χασω... και του χρονου θα εχω αλλα εργαστηρια και παραδοσεις, οποτε φοβαμαι οτι δεν θα μπορεσω να παρευρισκομαι σε ολα.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με βάση το εισόδημα έχω 6 μόρια για μετεγγραφή. Υπάρχει περίπτωση να μην δεχθεί το πανεπιστήμιο ή το υπουργείο την αίτηση ;
Επίσης εάν ένας φοιτητής χάσει το πρώτο εξάμηνο επειδή έχει περάσει σε άλλη πόλη τι γίνεται όταν πάρει μετεγγραφή;
Αν παρεις την μετεγγραφη,και δεν εχεις περασει κανενα μαθημα στην προηγουμενη σχολη,θα συνεχίσεις στο 2ο εξαμηνο,και θα κουβαλας τα μαθηματα του πρωτου.
Αν υπαρχουν κοινα μαθηματα τα οποια εχεις περασει στην προηγουμενη σχολη,μπορεις να κανεις αιτηση να σου αναγνωριστούν στην καινουρια.
Δυστυχως ομως συνηθως τα αποτελεσματα μετεγγραφης βγαινουν αργα,αλλα οχι τοσο αργα που να εχεις τελειωσει το πρωτο εξαμηνο. Οποτε δυσκολα να περασεις το πρωτο εξαμηνο στην πρωτη σχολη και να συνεχισεις κανονικα στο 2ο εξαμηνο στην σχολη που πηρες μετεγγραφη.
Με λιγα λογια,αν παρεις την μετεγγραφη,πιθανοτατα να χασεις το πρωτο εξαμηνο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και πως το ψαχνω αυτο? :(
Βασικα, μπορω να μεινω αθηνα και να παρακολουθω εξαρχης τα μαθηματα εδω, αλλα προφανως θα εχω θεμα με τα εργαστηρια. Διαβασα οτι μπορω να μιλησω με τους υπευθυνους καθηγητες των εργαστηριων, αλλα φοβαμαι οτι θα αδιαφορησουν και δεν θα με αφησουν να τα παρακολουθω εξαρχης, με αποτελεσμα να τα χασω... και του χρονου θα εχω αλλα εργαστηρια και παραδοσεις, οποτε φοβαμαι οτι δεν θα μπορεσω να παρευρισκομαι σε ολα.


΄Οταν με το καλό πάρεις τη μετεγγραφή, θα σου πω και τη διαδικασία. Η απόφαση για το αν θα πας στην Κρήτη ή αν θα μείνεις εδώ είναι αρκετά δύσκολη. Τα μαθήματα μπορείς ασφαλώς να τα παρακολουθείς εδώ, ακόμα και οι υπεύθυνοι των εργαστηρίων νομίζω κάνουν τα στραβά μάτια εκτός αν πέσεις σε κανένα στραβόξυλο. Το θέμα είναι ότι αν δεν κάνεις κανονικά την εγγραφή σου στο τμήμα, δεν μπορείς να κατοχυρώσεις τίποτα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αν καθυστερήσει η διαδικασία των μετεγγραφών (που συνήθως καθυστερεί), να υπάρχει περίπτωση να χάσεις το εξάμηνο (τουλάχιστον όμως σ΄αυτήν την περίπτωση έχεις γνωρίσει καθηγητές, συμφοιτητές, τρόπο διδασκαλίας κτλ). Αν πας στην Κρήτη πάλι δεν ξέρεις τι θα γίνει. Μπορεί να προλάβεις να δώσεις την εξεταστική του Α΄εξαμήνου οπότε σ΄αυτήν την περίπτωση έρχεσαι με περασμένα μαθήματα που είναι πολύ πιθανόν να σου τα αναγνωρίσουν άρα έχεις κέρδος και δεν ξεκινάς το Β΄εξάμηνο χρωστώντας όλα τα μαθήματα του Α΄, μπορεί όμως οι ημερομηνίες των μετεγγραφών να πέσουν ακριβώς πάνω στην εξεταστική οπότε την χάνεις και συγχρόνως όλα τα θετικά που θα κέρδιζες αν δεν είχες φύγει. Ουφ! Κάθε χρόνο η ίδια ιστορία με τις μετεγγραφές!
 

Nafsika19

Νεοφερμένος

Η Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αν παρεις την μετεγγραφη,και δεν εχεις περασει κανενα μαθημα στην προηγουμενη σχολη,θα συνεχίσεις στο 2ο εξαμηνο,και θα κουβαλας τα μαθηματα του πρωτου.
Αν υπαρχουν κοινα μαθηματα τα οποια εχεις περασει στην προηγουμενη σχολη,μπορεις να κανεις αιτηση να σου αναγνωριστούν στην καινουρια.
Δυστυχως ομως συνηθως τα αποτελεσματα μετεγγραφης βγαινουν αργα,αλλα οχι τοσο αργα που να εχεις τελειωσει το πρωτο εξαμηνο. Οποτε δυσκολα να περασεις το πρωτο εξαμηνο στην πρωτη σχολη και να συνεχισεις κανονικα στο 2ο εξαμηνο στην σχολη που πηρες μετεγγραφη.
Με λιγα λογια,αν παρεις την μετεγγραφη,πιθανοτατα να χασεις το πρωτο εξαμηνο.

Αν χάσω το πρώτο εξάμηνο, μπορώ να το κάνω στη νέα σχολή ?
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να μην πάρω την μετεγγραφή ακόμα κι αν έχω τα 6 μόρια λόγω εισοδήματος?

Κατι ακόμα
Τα αποτελέσματα των μετεγγραφων ποτέ περίπου βγαίνουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

idontknow1

Νεοφερμένος

Η idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλησπερα!:hello:στις περσινες αντιστοιχιες στο τμημα γεωπονιας μεσα σε παρενθεση λεει (μονο για τις αντιστοιχες κατευθυνσεις) ξερει κανεις τι εννοει?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
@Λένω αυτό εδώ λογίζεται ως φετινή - ισχύουσα εγκύκλιος με τις αντιστοιχίες μετεγγραφών;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top