[10/06/2019] Μαθηματικά Ο. Π. Θετικών Σπουδών & Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες εξετάσεις για το 2019 συνεχίζονται την Δευτέρα 10/06 με το σημαντικό και ίσως το πιο απαιτητικό μάθημα των Ο.Π. Θετικών Σπουδών & Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής: τα Μαθηματικά.

Καλή επιτυχία και καθαρό μυαλό σε όλους τους υποψηφίους! :spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2019. Για ό,τι αφορά τα Μαθηματικά (πώς τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί, όπου και θα προστεθούν τα θέματα και οι ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά από διάφορα φροντιστήρια!

Σημείωση συντονιστών: Επειδή τις ημέρες των εξετάσεων τα μηνύματα θα είναι πολυάριθμα, παρακαλούνται τα μέλη, αν εντοπίσουν κάποιο μήνυμα που αντιβαίνει στους όρους χρήσης του forum, να το αναφέρουν στους συντονιστές μέσω της χρήσης του συστήματος αναφοράς μηνύματος. Υπενθυμίζουμε ότι η αναφορά γίνεται πατώντας το κουμπί
στο κάτω μέρος των μηνυμάτων.


Θέματα
Απαντήσεις (Φροντιστήρια Κελάφας)


Προηγούμενα μαθήματα:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Για πειτε ρε παιδια εσεις που ξερετε, πως ειναι? παλευονται?
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Με μια πρώτη μάτια μου φαίνονται διαβαθμισμένης δυσκολίας θέματα αν και σαν χρόνος δεν ξέρω αν θα τα προλάβαινα όλα !
Μου άρεσε το γεγονός ότι δεν είχε κάτι πρωτότυπο όπως το περυσινο και προπερυσινο Γ θέμα
Νομίζω ότι ο καλά προετοιμασμένος μαθητής μπορεί να τα αντιμετωπίσει ωστόσο δεν τα έχω λύσει άρα ίσως να υπάρχουν και παγίδες που δεν φαίνονται
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Νομίζω ότι κυμαίνονται τα φετινά με τα περσινά το ίδιο.
 

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
βαλανε και ρυθμο μεταβολης απ οτι βλεπω με εμβαδο κιολας.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Νομίζω τα θέματα φέτος είναι καλύτερα από τα περσινά. Πιο βάτα και καλύπτουν μεγαλύτερο μέρος της ύλης. Το Α' θέμα θεωρώ ότι είναι πολύ απλό και ότι ένας προετοιμασμενος μαθητής θα το λύσει πολύ εύκολα. Το Β' θέμα είναι και αυτό απλό για έναν προετοιμασμενο μαθητή καθώς περιλαμβάνει βασικά σημεία της ύλης της Γ' Λυκείου (όπως πχ. η 1-1), το Γ' θέμα έχει και αυτό μερικά ερωτήματα, τα οποία λογικά θα πρέπει να έχουν δουλευτεί μέσα στη χρονιά (ορισμός παραγωγου, ρυθμός μεταβολής κλπ). Τέλος το Δ' θέμα όπως το βλέπω πρέπει να έχει πολλές πραξεις και ενδέχεται μερικά ερωτήματα να δυσκολέψουν τα παιδιά. Γενικά, θεωρώ ότι ήταν πιο εύκολα από τα περσινά, καλυπτοντας παράλληλα ένα μεγάλο μέρος της ύλης.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ωραία θέματα. Το ΟΑΕΔ με περιμένει. :dash1:

Τέλεια τα πήγαμε. Το μόνο που ελπίζω είναι να πέσουν οι βάσεις. :bigarmhug
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τέλεια τα πήγαμε. Το μόνο που ελπίζω είναι να πέσουν οι βάσεις. :bigarmhug
Τα φετινά θέματα μαθηματικά ήταν ευκολότερα από τα αντίστοιχα περσινά και σε συνδυασμό με το ότι έχουν το μεγαλύτερο συντελεστή, πιστεύω ότι οι βάσεις θα αυξηθούν (αν ΑΕΠΠ και ΑΟΘ πέσουν αντίστοιχης δυσκολίας θέματα με τα περσινά). Βέβαια είναι νωρίς για συμπεράσματα, καλή συνέχεια με τα άλλα 2 μαθήματα :)
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Τα φετινά θέματα μαθηματικά ήταν ευκολότερα από τα αντίστοιχα περσινά και σε συνδυασμό με το ότι έχουν το μεγαλύτερο συντελεστή, πιστεύω ότι οι βάσεις θα αυξηθούν (αν ΑΕΠΠ και ΑΟΘ πέσουν αντίστοιχης δυσκολίας θέματα με τα περσινά). Βέβαια είναι νωρίς για συμπεράσματα, καλή συνέχεια με τα άλλα 2 μαθήματα :)


Μακάρι έστω ένα 5 να πήρα...
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Να πω και γω την άποψη μου αφου καθισα και έλυσα τα περισσότερα ερωτήματα.αρχικα να πω ότι το γεγονός πως το β θέμα δν είναι το συνηθισμένο θέμα των τελευταίων ετών ισως να αγχώσει τους περισσότερους.τελικα όμως αποδεικνύεται αρκετά εύκολο.απο κει και περα δν υπάρχει κάποιο ερωτημα που να απαιτεί τρομερή σκέψη.ολα έχουν δουλευτεί φαντάζομαι μέσα στη χρόνια.θα συμφωνησω ότι τα ερωτήματα είναι πολλά και νομίζω πως αυτή είναι η μοναδική δυσκολία.πιο εύκολα από τα περσινά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα γράψουν όλοι.ευνοικα θα έλεγα για τους μαθητές που πήγαιναν για 15-16 και θα γράψουν 17-18.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καλημερα ευκολα θεματα γενικα φαινονται.Υπηρχε ομως απο οτι ειδα 1 ερωτημα σε καθε θεμα που εκανε να ξεχωριζει τους πολυ καλα διαβασμενους απο τους απλα διαβασμενους.Θεματα παρομοιας δυσκολιας με 2009 και 2014.Καλη επιτυχια στα υπολοιπα μαθηματα παιδια οτι γραψατε γραψατε σημερα μην το σκεφτεστε θετικαριοι ,οικονομικαριοι&πληροφορικαριοι και θεωρητικαριοι
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γενικά εύκολα θέματα και παρά πολυ αναμενόμενα θα έλεγα. Χάρηκα που μπήκε το Γ4 για να ξεχωρίσουν λίγο οι άριστοι από τους καλούς μιας και με αυτά τα θέματα ο καλός προσεγγίζει το 20 εύκολα αν ειχε κάνει καλή προετοιμασία. Όποιος έχει δουλέψει Μπάρλα νομίζω έχει λύσει 10αδες τέτοιες ασκήσεις όποτε δεν νομίζω να βρήκε κάποιο πρωτότυπο ερώτημα. Καλή επιτυχία λοιπόν παιδιά
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εύκολα θέματα, λογικό εφόσον ο Συριζα προσπαθεί να προσελκύσει νεανικό κόσμο και να κόψε την αυτοδυναμία της ΝΔ.
 

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εμένα μου φάνηκαν σχετικά εύκολα...Όμως πιο απαιτητικά απ'τα αντίστοιχα περσινά...(είχε κάμποση θεωρία) Θεωρώ ότι ο καλά προετοιμασμένος μαθητής είχε αντιμέτωπο το χρόνο και μόνο αυτό...Το Δ2 ήταν αρκετά περίπλοκο με πολλές πράξεις και μου έφαγε πάρα πολύ χρόνο!!! Το Δ4 φαινομενικά η εκφώνηση μου ήταν πάρα πολύ οικεία και γνωστή και ήξερα ακριβώς πώς να τη δουλέψω!!!! Ο χρόνος όμως δε μου έφτασε κι έτσι το προχώρησα μόνο μέχρι ένα σημείο!!!! Υπάρχει περίπτωση να πάρω έστω και ελάχιστα απ'αυτά τα μόρια που έπιανε το Δ4?????
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Μια ερώτηση πειράζει που στο β θέματα έκανα ΘΕΤ αντί για Bolzano?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top