Μαθαίνετε ξένες γλώσσες από αγάπη ή από υποχρέωση;

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Όλοι στο ischool και μόνο, δεν διαβάζουν, δεν έχουν έφεση, αλλά βγάζουν 19.999 μόρια και μιλάνε από 5-6 ξένες γλώσσες καλύτερα από τους ντόπιους των χωρών που τις μιλούν. Ότι να 'ναι...:playboy:


Ναι ισχύει γι' αυτό άλλωστε μπήκα στο forum αυτό. Είμαι στην κατηγορία που δε διαβάζουν και γράφουν τέλεια. Τι να κάνουμε, δεν είναι δίκαιη η ζωή.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ισχύει γι' αυτό άλλωστε μπήκα στο forum αυτό. Είμαι στην κατηγορία που δε διαβάζουν και γράφουν τέλεια. Τι να κάνουμε, δεν είναι δίκαιη η ζωή.


Δεν ξέρω αν τρολλάρεις ή όχι, αλλά να ξέρεις ότι αυτό από ένα σημείο και μετά δε μπορεί να γίνεται. Είναι κάποια πράγματα που απλά θέλουν εξάσκηση και διάβασμα, δε γίνεται αλλιώς. Τα πανεπιστημιακά μαθήματα για παράδειγμα, δεν είναι όπως τα σχολικά, μαθαίνω ένα ΘΜΚΕ και λύνω τα πάντα.

Just saying.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν τρολλάρεις ή όχι, αλλά να ξέρεις ότι αυτό από ένα σημείο και μετά δε μπορεί να γίνεται. Είναι κάποια πράγματα που απλά θέλουν εξάσκηση και διάβασμα, δε γίνεται αλλιώς. Τα πανεπιστημιακά μαθήματα για παράδειγμα, δεν είναι όπως τα σχολικά, μαθαίνω ένα ΘΜΚΕ και λύνω τα πάντα.

Just saying.


Δεν τρολλάρω όσον αφορά τα αγγλικά. Αλλά γενικά ναι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θα έλεγα απο αναγκαιότητα .
Το να μπορείς να μιλάς πολλές γλώσσες δεν το βρίσκω γοητευτικό,αλλά χρήσιμο εαν σε ενδιαφέρουν δουλειές που το απαιτούν.Εκτός αυτού καλύτερα να είσαι σε θέση να μιλάς άπταιστα την μητρική σου ή έστω απίστευτα καλά δυο γλώσσες παρά μέτρια .
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Από υποχρέωση λόγω ΑΣΕΠ σκεφτόμουν Proficiency στα Αγγλικά αλλά απ'οτι λένε θα καταργηθεί η μοριοδότηση και θα εφαρμοστούν Γραπτοί Διαγωνισμοί για μόνιμες θέσεις οπότε με βαριά καρδιά θα επιχειρήσω το Lower.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αγγλικά έμαθα υποθέτω γιατί κάνουν όλοι. Ξεκίνησα έτσι και αλλιώς στην β δημοτικού τα ιδιαίτερα οπότε δεν νομίζω πως με ρωτήσανε και ποτέ. Απλά τα συνέχισα σταθερά μέχρι που στο λύκειο πήρα proficiency. Αλλά μέχρι τότε μου άρεσαν κιόλας, δεν είχα θέμα.
Ισπανικά ξεκίνησα από αγάπη, αν και ταλαιπωρήθηκα λίγο στο τέλος. Το Γ2 το ήθελα περισσότερο γιατί είχα ήδη φτάσει σε ένα επίπεδο και ήθελα να πάρω και την πιστοποίηση (την οποία χρειάζομαι κιόλας).
Γερμανικά ξεκίνησα καθαρά από υποχρέωση, και συνεχίζω να μην τα αγαπάω ιδιαίτερα αν και δεν τα μισώ όπως στην αρχή. Τα μισώ λίγο ώρες ώρες, αλλά ενιότε έχω και θετικά συναισθήματα.
Μόλις τελειώσω με τα γερμανικά θα ξεκινήσω γαλλικά, από υποχρέωση σε μεγάλο βαθμό, αν και δεν μπορώ να πω πως σαν γλώσσα τα μισώ όσο μισούσα τα γερμανικά όταν τα άρχισα (έκανα στο γυμνάσιο οπότε έχω μια μικρή επαφή με την γλώσσα).
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αγγλικά έμαθα υποθέτω γιατί κάνουν όλοι. Ξεκίνησα έτσι και αλλιώς στην β δημοτικού τα ιδιαίτερα οπότε δεν νομίζω πως με ρωτήσανε και ποτέ. Απλά τα συνέχισα σταθερά μέχρι που στο λύκειο πήρα proficiency. Αλλά μέχρι τότε μου άρεσαν κιόλας, δεν είχα θέμα.
Ισπανικά ξεκίνησα από αγάπη, αν και ταλαιπωρήθηκα λίγο στο τέλος. Το Γ2 το ήθελα περισσότερο γιατί είχα ήδη φτάσει σε ένα επίπεδο και ήθελα να πάρω και την πιστοποίηση (την οποία χρειάζομαι κιόλας).
Γερμανικά ξεκίνησα καθαρά από υποχρέωση, και συνεχίζω να μην τα αγαπάω ιδιαίτερα αν και δεν τα μισώ όπως στην αρχή. Τα μισώ λίγο ώρες ώρες, αλλά ενιότε έχω και θετικά συναισθήματα.
Μόλις τελειώσω με τα γερμανικά θα ξεκινήσω γαλλικά, από υποχρέωση σε μεγάλο βαθμό, αν και δεν μπορώ να πω πως σαν γλώσσα τα μισώ όσο μισούσα τα γερμανικά όταν τα άρχισα (έκανα στο γυμνάσιο οπότε έχω μια μικρή επαφή με την γλώσσα).

Τόσες πολλές γλώσσες ; Εύγε.Γιατί από υποχρέωση Γερμανικά και Γαλλικά ; Ποιός σε υποχρεώνει ;
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ αγγλικά από αναγκαιότητα πχ στο σχολείο που τα κάναμε αλλά τώρα που μεγαλωσα πιστεύω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον να μαθαίνεις γλώσσες είναι κάθε γλώσσα και μια άλλη οπτική του κόσμου,μια διαφορετική θέαση....εγώ έχω μάθει αγγλικά που μου αρέσουν ,γερμανικά που τα απεχθάνομαι και γαλλικά που τα λάτρεψα πιααα !τωρα θέλω να ξεκινήσω ιταλικά που επίσης τα λατρεύω και μόνο στο άκουσμα
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Και εγώ πήγαινα Αγγλικά φροντιστήριο μικρός αλλά τα σταμάτησα σε ηλικία 15 χρονών καθώς στο Λύκειο έκανα Γαλλικά και επιπλέον έδινα Πανελλήνιες και δεν είχα χρόνο για Αγγλικά.

Ξαναέκανα Αγγλικά μέσω Αγγλικής Ορολογίας στην σχολή στο ΤΕΙ.

Εμαθα Αγγλικά ως ένα βαθμό όσο ήμουν μικρός και απέκτησα βάσεις αλλά δεν έδωσα για Lower γιατί είχα πρόβλημα με βαρηκοϊα και στα προφορικά είχα πρόβλημα.Στα 27 μου έκανα φροντιστήριο και έδωσα για TOEIC όπου πήρα B1 κάτι το οποίο χρησιμοποίησα για να γίνω δεκτός σε Μεταπτυχιακό (παλιότερα έπαιρναν και με B1) και τώρα που το ολοκλήρωσα θα επιχειρήσω Β2.

Δεν θα έλεγα όμως πως μου αρέσει η γλώσσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Τόσες πολλές γλώσσες ; Εύγε.Γιατί από υποχρέωση Γερμανικά και Γαλλικά ; Ποιός σε υποχρεώνει ;

Ουσιαστικά τα ξεκίνησα επειδή χρειάζονται στην σχολή μου/στο αντικείμενό μου (και θα μου χρειαστούν και επειδή θέλω να πάω στην σχολή ξεναγών). Τα γαλλικά θα έλεγα πως δεν μου χρειάζονται τόοσο πολύ και θα εξαρτηθεί και από τον χρόνο που θα έχω.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Τα αγγλικά δε μου άρεσαν ποτέ ιδιαίτερα, αλλά εντάξει, έτσι είναι η ζωή.

Τα γερμανικά μου άρεσαν ανέκαθεν, απλά ποτέ δε βρήκα το κουράγιο να τα ξαναπιάσω για το C2 και έχω μείνει από το λύκειο με το C1.

Κατά τα άλλα, έχω κάποιες συμπάθειες, αλλά όχι και τον χρόνο να τους το εκδηλώσω. :Ρ

Ουσιαστικά τα ξεκίνησα επειδή χρειάζονται στην σχολή μου/στο αντικείμενό μου (και θα μου χρειαστούν και επειδή θέλω να πάω στην σχολή ξεναγών). Τα γαλλικά θα έλεγα πως δεν μου χρειάζονται τόοσο πολύ και θα εξαρτηθεί και από τον χρόνο που θα έχω.

Τα κινέζικα δε δίνουν περισσότερα μόρια για τη σχολή ξεναγών (όχι ότι είναι εύκολη επιλογή, απλά έτσι θυμόμουν).
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Τα αγγλικά δε μου άρεσαν ποτέ ιδιαίτερα, αλλά εντάξει, έτσι είναι η ζωή.

Τα γερμανικά μου άρεσαν ανέκαθεν, απλά ποτέ δε βρήκα το κουράγιο να τα ξαναπιάσω για το C2 και έχω μείνει από το λύκειο με το C1.

Κατά τα άλλα, έχω κάποιες συμπάθειες, αλλά όχι και τον χρόνο να τους το εκδηλώσω. :Ρ



Τα κινέζικα δε δίνουν περισσότερα μόρια για τη σχολή ξεναγών (όχι ότι είναι εύκολη επιλογή, απλά έτσι θυμόμουν).

Ναι, τα κινέζικα δίνουν περισσότερα μόρια όπως και άλλες γλώσσες. Πρακτικά θεωρώ πως η πιο συμφέρουσα επιλογή από άποψη χρόνου που θα χρειαζόταν για να μάθεις την γλώσσα και μορίων είναι τα πορτογαλικά (που παίρνουν 400 όπως και τα κινέζικα και τα ιαπωνικά και κάποιες άλλες). Εγώ δεν διάλεξα να μάθω γερμανικά για την σχολή ξεναγών μόνο, τα διάλεξα και επειδή χρειάζονται στην σχολή μου για βιβλιογραφία και άλλες ευκαιρίες εργασίας. Περισσότερο επειδή προέκυψε να έχω ξεκινήσει τις γλώσσες και τα ισπανικά (που πήρα τελικά Γ2) και γερμανικά που είμαι στο Γ1, είπα να τις συνεχίσω/τελειώσω για να πάρω και τα μόριαγια εκεί.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι, τα κινέζικα δίνουν περισσότερα μόρια όπως και άλλες γλώσσες. Πρακτικά θεωρώ πως η πιο συμφέρουσα επιλογή από άποψη χρόνου που θα χρειαζόταν για να μάθεις την γλώσσα και μορίων είναι τα πορτογαλικά (που παίρνουν 400 όπως και τα κινέζικα και τα ιαπωνικά και κάποιες άλλες). Εγώ δεν διάλεξα να μάθω γερμανικά για την σχολή ξεναγών μόνο, τα διάλεξα και επειδή χρειάζονται στην σχολή μου για βιβλιογραφία και άλλες ευκαιρίες εργασίας. Περισσότερο επειδή προέκυψε να έχω ξεκινήσει τις γλώσσες και τα ισπανικά (που πήρα τελικά Γ2) και γερμανικά που είμαι στο Γ1, είπα να τις συνεχίσω/τελειώσω για να πάρω και τα μόριαγια εκεί.

Α, ήταν και τα πορτογαλικά στη λίστα με τις «υψηλόβαθμες» γλώσσες; Δεν το ήξερα, ομολογώ. Άραγε πώς να τις διάλεξαν;
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αγγλικά από υποχρέωση ξεκάθαρα, μιας και όλοι μαθαίνουν και έπρεπε και εγώ σαν παιδί... Γαλλικά και ισπανικά από πραγματικό έρωτα με αυτές τις γλώσσες, ειδικά Γαλλικά, για αυτό και τα πήγα μέχρι τέλους... Ιταλικά μάθαινα γιατί μου ήταν εύκολα για κάποιο λόγο, αλλά δεν ξετρελαθηκα... Θέλω πάρα πολύ να μάθω αραβικά, αλλά δεν βρίσκω φροντιστήριο με φυσιολογικές τιμές 😂
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Τα αγγλικά όπως και όλοι από υποχρέωση αλλά μετά τα 13 μου τα αγαπησα. Πήρα Γ2 στα 15 μου.
Γαλλικά αν και με ταλαιπώρησαν λίγο οι κατάφερα να πάρω το Β2(με την πρώτη προσπάθεια ευτυχώς).
Προσωπικά λατρεύω τις ξένες γλώσσες. Ευελπιστώ σύντομα να αρχίσω και μια ασιατική γλώσσα, ιαπωνικά κατά προτίμηση, αλλά χρειάζομαι πρώτα κάποια χρήματα:happy:.
Κάποτε θα ήθελα να μάθω και ιταλικά/ισπανικά. Μου ακούγονται πολύ όμορφα.
Για όποιον θέλει να μάθει μια γλώσσα σε αρχάριο στάδιο βέβαια, προτείνω την εφαρμογή Duolingo. Με έχει βοηθήσει πολύ να μη ξεχάσω τα γαλλικά μου
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Όλοι στο ischool και μόνο, δεν διαβάζουν, δεν έχουν έφεση, αλλά βγάζουν 19.999 μόρια και μιλάνε από 5-6 ξένες γλώσσες καλύτερα από τους ντόπιους των χωρών που τις μιλούν. Ότι να 'ναι...:playboy:

Αυτό βλέπω. 😂 Όλοι Proficiency στα Αγγλικά και ξέρουν και από 5-6 ξένες γλώσσες.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Κρίνοντας από τις confused αντιδράσεις νομίζω πως υπονοεί πως κάποιοι λέμε ψέματα :lol:.

Πιστεύω πως μπορεί να μαζεύονται περισσότερα άτομα που ασχολούνται και ψάχνονται κτλ εδώ λόγω της θεματολογίας του φόρουμ. Επίσης το απλά μαθαίνω κάποια γλώσσα από μόνο του δεν λέει κάτι, μπορεί ο άλλος να έκανε 6 μήνες και να τα παράτησε ή και 6 χρόνια. Και εγώ μπδγ έκανα και ιαπωνικά που ξεκίνησα από περιέργεια να γνωρίσω κάτι τόσο διαφορετικό απλά δεν τα ανέφερα γιατί έκανα 6 μήνες και τα παράτησα οπότε πλέον δεν τα μετράω καν. Το έχω δει και προς άλλα άτομα πως υπάρχει μια τάση προς αμφισβήτηση και προσωπικά δεν έχω θέμα να ανεβάσω φωτογραφίες των πιστοποιητικών που έχω (με σβησμένα στοιχεία, μην ανησυχείτε θα έχω στα ίδια από πίσω το ίδιο μπακγκραουντ από το σπίτι για να πειστείτε πως δεν τα πήρα από αλλού τις φωτο) αν και δεν θεωρώ πως θα έπρεπε.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αγγλικά από υποχρέωση αλλά όχι ότι με χαλάνε. Γαλλικά ξεκίνησα στο γυμνάσιο από αγάπη αλλά μετά από μια φάση δεν με ξετρελαίνε τόσο αλλά ήμουν απλά οκ ας τα φτάσω ένα λεβελ παραπάνω και έτσι κατέληξα στο C1. Ιαπωνικά έχω ξεκινήσει εδώ και 1.5 χρόνο ασχολούμαι μόνος μου από αγάπη και ενδιαφέρον και ομολογώ μ'αρεσει αρκετά σαν "χόμπι". Σύντομα μάλλον θα ξεκινήσω και γερμανικά ενώ δεν μου αρέσουν καθόλου. Απλώς για επαγγελματικές προοπτικές στην Γερμανία είναι μονόδρομος
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αν μπορούσα, θα μάθαινα όσες περισσότερες ξένες γλώσσες γίνεται :inlove: Εκτός από τα αγγλικά, έμαθα ιταλικά και τώρα κανω γερμανικά για επίπεδο Β2.Θα ήθελα να μάθω και γαλλικά και ισπανικα, γιατί έτσι και αλλιώς είναι ίδια με τα ιταλικά και δεν θα με δυσκολέψουν. Και μετά θα ήθελα να μάθω σκανδιναβικές γλώσσες, πχ σουηδικά... Αλλά μάλλον πρέπει να κανω και τίποτα άλλο στη ζωή μου..:hehe: ή να αποφασίσω να αλλαξω επάγγελμα και να πάω για μεταφράστρια or something... :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top