Γενικό -  Βιολογία ή μαθηματικά στη Γ'Λυκείου;

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, πηγαίνω Β' λυκείου, που ουσιαστικά έχει τελειώσει για μένα, και ενδιαφέρομαι να περάσω στην γεωπονική σχολή. Καθώς μπορώ να μπω και από 2ο και από 3ο πεδίο, θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας ως προς το ποιο από τα δύο μαθήματα (μαθηματικά ή βιολογία) θα ήταν περισσότερο πρέπον να ακολουθήσω. Θεωρώ ότι και στα δύο έχω καλές βάσεις και θα μπορούσα να πετύχω έναν αξιοπρεπή βαθμό. Παρόλα αυτά έχω ακούσει ότι τα μαθηματικά είναι παλούκι και απρόβλεπτα, σε αντίθεση με τη βιολογία. Επίσης δεν είμαι σίγουρος για τη χρησιμότητα των μαθηματικών έναντι της βιολογίας στη συγκεκριμένη σχολή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Από τη στιγμή που η σχολή υπάρχει και στα δύο πεδία είναι σαφώς προτιμότερο να επιλέξεις τη βιολογία. Είναι μάθημα που μεθοδεύεται πολύ ευκολότερα από τα μαθηματικά. Επιπλέον οι γεωπονίες πλέον έχουν εντάξει σε μεγάλο βαθμό της γενετική και τη βιοτεχνολογία στο πρόγραμμα σπουδών τους όσο και στην έρευνά τους και οι γνώσεις της βιολογίας αποτελούν τη βάση γι αυτούς τους τομείς.
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπέρα, πηγαίνω Β' λυκείου, που ουσιαστικά έχει τελειώσει για μένα, και ενδιαφέρομαι να περάσω στην γεωπονική σχολή. Καθώς μπορώ να μπω και από 2ο και από 3ο πεδίο, θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας ως προς το ποιο από τα δύο μαθήματα (μαθηματικά ή βιολογία) θα ήταν περισσότερο πρέπον να ακολουθήσω. Θεωρώ ότι και στα δύο έχω καλές βάσεις και θα μπορούσα να πετύχω έναν αξιοπρεπή βαθμό. Παρόλα αυτά έχω ακούσει ότι τα μαθηματικά είναι παλούκι και απρόβλεπτα, σε αντίθεση με τη βιολογία. Επίσης δεν είμαι σίγουρος για τη χρησιμότητα των μαθηματικών έναντι της βιολογίας στη συγκεκριμένη σχολή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Καλησπέρα! Νομίζω και εγώ πως είναι προτιμότερο να επιλέξεις την βιολογία για την συγκεκριμένη σχολή . Ωστόσο μην θεωρείς πως πρόκειται για ένα εύκολο μάθημα... Χρειάζεται άριστη κατανόηση της θεωρίας και εμβάθυνση σ αυτήν.Το μοτίβο των θεμάτων έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια και προτιμώνται συνδυαστικά θέματα που απαιτούν κρίση και εμπέδωση της λεπτομέρειας!
Για τα μαθηματικά δεν φέρω άποψη μιας και εγώ έχω επιλέξει την βιολογία
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλησπέρα, πηγαίνω Β' λυκείου, που ουσιαστικά έχει τελειώσει για μένα, και ενδιαφέρομαι να περάσω στην γεωπονική σχολή. Καθώς μπορώ να μπω και από 2ο και από 3ο πεδίο, θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας ως προς το ποιο από τα δύο μαθήματα (μαθηματικά ή βιολογία) θα ήταν περισσότερο πρέπον να ακολουθήσω. Θεωρώ ότι και στα δύο έχω καλές βάσεις και θα μπορούσα να πετύχω έναν αξιοπρεπή βαθμό. Παρόλα αυτά έχω ακούσει ότι τα μαθηματικά είναι παλούκι και απρόβλεπτα, σε αντίθεση με τη βιολογία. Επίσης δεν είμαι σίγουρος για τη χρησιμότητα των μαθηματικών έναντι της βιολογίας στη συγκεκριμένη σχολή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Εύχομαι να περάσετε στην σχολή που θέλετε, αλλά οφείλετε στον εαυτό σας να σκεφτεί και το ενδεχόμενο να μην περάσετε στην Γεωπονία. Τότε το πιθανότερο θα είναι να είστε σε κάποια σχολή που θα έχει Μαθηματικά. Πώς θα τα αντιμετωπίσετε; Μπαίνοντας σε Ανώτατη Σχολή με άγνοια των Μαθηματικών της Γ΄Λυκείου, τότε να δείτε παλούκια που θα συναντήσετε! Πώς θα τα καλύψετε τότε; Πολύ δύσκολο το βλέπω...
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Έχει σημασία για ποια γεωπονική σχολή ενδιαφέρεσαι. Στο ΓΠΑ π.χ. υπάρχουν τμήματα και κατευθύνσεις με αρκετά μαθήματα Μαθηματικών, καθότι αφορούν οικονομική διαχείριση ή μηχανική σε σχέση με τη γεωπονία.

Έχω γνωστούς σε τέτοιες σχολές από το πεδίο της βιολογίας και είναι σχεδόν αδύνατον για αυτούς να παρακολουθήσουν καθώς δεν γνωρίζουν στοιχειώδεις έννοιες όπως η παράγωγος ή το όριο.

Για αρχή δες τα προγράμματα σπουδών να αποφασίσεις τι ακριβώς σε ενδιαφέρει.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα η πρότασή μου είναι να ασχοληθείς με την βιολογία για τις πανελλήνιες (που είναι σαφώς ευκολότερη) και τα μαθηματικά απλώς να τα παρακολουθείς για να έχεις επαφή, έστω στο σχολείο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Καλησπέρα, πηγαίνω Β' λυκείου, που ουσιαστικά έχει τελειώσει για μένα, και ενδιαφέρομαι να περάσω στην γεωπονική σχολή. Καθώς μπορώ να μπω και από 2ο και από 3ο πεδίο, θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας ως προς το ποιο από τα δύο μαθήματα (μαθηματικά ή βιολογία) θα ήταν περισσότερο πρέπον να ακολουθήσω. Θεωρώ ότι και στα δύο έχω καλές βάσεις και θα μπορούσα να πετύχω έναν αξιοπρεπή βαθμό. Παρόλα αυτά έχω ακούσει ότι τα μαθηματικά είναι παλούκι και απρόβλεπτα, σε αντίθεση με τη βιολογία. Επίσης δεν είμαι σίγουρος για τη χρησιμότητα των μαθηματικών έναντι της βιολογίας στη συγκεκριμένη σχολή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πάρε Βιολογία γιατί πιάνεις πιο εύκολα μόρια σε σχέση με τα μαθηματικά, τα οποία απαιτούν να έχεις ένα ήδη καλό υπόβαθρο,ώστε να μπεις στην σχολή σε πρώτη φάση . Αλλά πίστεψε με επειδή έχω φίλους που είναι στο γεωπονικό,θα συναντήσεις μαθηματικά . Απ'όσο γνωρίζω τέτοιες σχολές δεν πάνε πέρα απο λογισμό συναρτήσεων μιας μεταβλητής . Άντε να γίνει και μια επιφανειακή εισαγωγή στις διαφορικές εξισώσεις αλλά μέχρι εκεί . Με λίγα λόγια μπορείς να τα μάθεις στην πορεία,γι'αυτό εξάλλου υπάρχει στο 1ο εξάμηνο το αντίστοιχο μάθημα .
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα, πηγαίνω Β' λυκείου, που ουσιαστικά έχει τελειώσει για μένα, και ενδιαφέρομαι να περάσω στην γεωπονική σχολή. Καθώς μπορώ να μπω και από 2ο και από 3ο πεδίο, θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας ως προς το ποιο από τα δύο μαθήματα (μαθηματικά ή βιολογία) θα ήταν περισσότερο πρέπον να ακολουθήσω. Θεωρώ ότι και στα δύο έχω καλές βάσεις και θα μπορούσα να πετύχω έναν αξιοπρεπή βαθμό. Παρόλα αυτά έχω ακούσει ότι τα μαθηματικά είναι παλούκι και απρόβλεπτα, σε αντίθεση με τη βιολογία. Επίσης δεν είμαι σίγουρος για τη χρησιμότητα των μαθηματικών έναντι της βιολογίας στη συγκεκριμένη σχολή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όταν λες "γεωπονική σχολή", ποιο/ποια τμήμα/τα ή κατεύθυνσή της; Και αυτό έχει σημασία, γιατί εν γένει οι σπουδές στη γεωπονία είναι ίσως ο μοναδικός κλάδος που απαιτεί γνώσεις και στα 4 θετικά μαθήματα (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία). Ειδικότερα:
α) σε επιστήμης φυτικής παραγωγής, επιστήμης ζωικής παραγωγής, αλιείας & υδατοκαλλιεργειών, (γεωπονικής) βιοτεχνολογία, επιστήμης & τεχνολογίας τροφίμων & διατροφής σημαντικότερο μάθημα είναι η βιολογία (μαζί με χημεία)
β) σε πρώτο βαθμό σε μηχανικών βιοσυστημάτων, αξιοποίησης φυσικών πόρων/έγγειες βελτιώσεις & γεωργικής μηχανικής και σε δεύτερο βαθμό σε αγροτικής οικονομίας & ανάπτυξης σημαντικότερο μάθημα είναι τα μαθηματικά (ακόμα από την εποχή των δεσμών, αυτά τα γεωπονικά τμήματα είχαν ως βασικό μάθημα, τα μαθηματικά).

Σίγουρα για να πετύχεις τον στόχο σου, ευκολότερος τρόπος (υψηλότερη βαθμολογία) συνήθως είναι με τη βιολογία σε σχέση με τα μαθηματικά. Εντός του οποιουδήποτε τμήματος γεωπονίας θα έχεις ένα μάθημα μαθηματικών και γενικά οποιοδήποτε τμήμα σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό θα εξεταστείς και στα 4 ανωτέρω μαθήματα. Τα όποια κενά του λυκείου καλύπτονται στην τριτοβάθμια πιο εύκολα στη βιολογία από ό,τι στα μαθηματικά.
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
(...)

Σίγουρα για να πετύχεις τον στόχο σου, ευκολότερος τρόπος (υψηλότερη βαθμολογία) συνήθως είναι με τη βιολογία σε σχέση με τα μαθηματικά. Εντός του οποιουδήποτε τμήματος γεωπονίας θα έχεις ένα μάθημα μαθηματικών και γενικά οποιοδήποτε τμήμα σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό θα εξεταστείς και στα 4 ανωτέρω μαθήματα. Τα όποια κενά του λυκείου καλύπτονται στην τριτοβάθμια πιο εύκολα στη βιολογία από ό,τι στα μαθηματικά.

Προσυπογράφω την τελευταία σας πρόταση!
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το τμήμα που επέλεξα είναι των τεχνολόγων γεοπόνων στην Πελοπόννησο , το οποίο απ'ότι έχω δει πρόκειται να συγχωνευτεί με το πανεπιστήμιο πελοποννήσου , γεγονός το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό. Δεν έχω σκεφτεί για άλλες σχολές καθώς και με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη και βρίσκεται στον τόπο που προτιμώ να είμαι. Όσον αφορά την επιλογή του μαθήματος μου, το πιο πιθανό είναι να διαλέξω τη βιολογία και να κρατάω μια σχετική επαφή με τα μαθηματικά και στη χειρότερη που δεν θα προλαβαίνω θα προετοιμαστώ το επόμενο καλοκαίρι, αφού έχω δώσει πανελλήνιες. Επίσης συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση :P
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το τμήμα που επέλεξα είναι των τεχνολόγων γεοπόνων στην Πελοπόννησο , το οποίο απ'ότι έχω δει πρόκειται να συγχωνευτεί με το πανεπιστήμιο πελοποννήσου , γεγονός το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό. Δεν έχω σκεφτεί για άλλες σχολές καθώς και με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη και βρίσκεται στον τόπο που προτιμώ να είμαι. Όσον αφορά την επιλογή του μαθήματος μου, το πιο πιθανό είναι να διαλέξω τη βιολογία και να κρατάω μια σχετική επαφή με τα μαθηματικά και στη χειρότερη που δεν θα προλαβαίνω θα προετοιμαστώ το επόμενο καλοκαίρι, αφού έχω δώσει πανελλήνιες. Επίσης συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση :P


Χμμμ... «σχετική επαφή με τα Μαθηματικά»...

Δεν μου ακούγεται πολύ καλό. Ελπίζω να μην κάνετε λάθος στην επιλογή σας.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις γεωπονικές σχολές η συντριπτική πλειοψηφία μπαίνει από 3ο πεδίο. Προφανώς και δεν θεωρούνται προαπαιτούμενα τα μαθηματικά της κατεύθυνσης 3ης λυκείου. Προηγούνται οι πανελλήνιες και όταν με το καλό περάσεις στη σχολή, εάν δεν έχεις σοβαρό θέμα με τα μαθηματικά και έλλειψη βάσεων μια χαρά θα τα καταφέρεις, αλίμονο. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top