Χάθηκε το πρωτότυπο Απολυτήριο Λυκείου, τι μπορώ να κάνω;

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι μπορούν να το βγάλουν παλι :/: Σου δίνουν μόνο ένα αντίγραφο...
επειδή και εγώ το ψαχνω και δεν το βρίσκω εδώ και μερικά χρόνια, το πρωτότυπο απολυτήριο είναι απαραίτητο για μεταπτυχιακά ή χρειάζεται μόνο για προπτυχιακες σπουδές και να πάψω να ανησυχώ; :P (Δεν νομίζω σε καμία δουλειά να μου ζητήσουν απολυτήριο... :confused: ) Πφφφ! Όλα αυτά τα χαρτιά τα εχω μαζεμένα σε ένα φάκελο, μόνο το απολυτήριο δεν είναι εκεί :/:


για μεταπτυχιακές σπουδές θα σου ζητηθεί μόνο πιστοποιημένο αντίγραφο (και προτότυπο ίσως κατά την εγγραφή) του πτυχίου. Το απολυτήριο λυκείου, προσωπικά, δε μου ζητήθηκε ποτέ ξανά πέραν της αίτησης για το προπτυχιακό, οπότε μην αγχώνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πάντως, για όποιον ενδιαφέρεται, έψαξα και έμαθα ότι απολυτηριο δεν ξαναδίνουν σε καμία περίπτωση,παρά μόνο βεβαίωση


Αποδεικτικό απόλυσης επαναχορηγούν.΄Ετσι κι αλλιώς αυτό πρέπει να κατατεθεί οπουδήποτε ζητηθεί! Το απολυτήριο είναι μόνο ένα και δεν κατατίθεται ποτέ και πουθενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αποδεικτικό απόλυσης βγάζουμε προσκομίζοντας στο σχολείο ένορκη βεβαίωση (από ειρηνοδίκη ή συμβολαιογράφο)
ότι έχασαν τον τίτλο τους οπότε το σχολείο εκδίδει αντίστοιχο. Σε καμία περίπτωση δεν εκδίδεται νέο απολυτήριο ή πτυχίο αυτό είναι πάντα 1.Σε περίπτωση που είναι αδύνατη η χορήγηση σχετικού πιστοποιητικού εκ μέρους του οικείου σχολείου λόγω αποδεδειγμένης καταστροφής των αρχείων αυτού από πυρκαϊά ή άλλη αιτία, η απόδειξη του τίτλου γίνεται με δικαστική απόφαση
που εκδίδεται κατά την έπ' αναφορά διαδικασία του πρωτοδικείου εντός της περιφέρειας του οποίου κείται ή έκειτο το σχολείο νόμος 5379/1932
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doratzani

Νεοφερμένος

Η Doratzani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εχω χάσει το απολυτήριο Λυκείου μου και από το σχολείο μου ειπαν πως μπορούν να μου εκδώσουν μόνο πιστοποιητικό απόλυσης.
Ειναι δυνατον να μη κρατάνε αρχεία;
 

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Εχω χάσει το απολυτήριο Λυκείου μου και από το σχολείο μου ειπαν πως μπορούν να μου εκδώσουν μόνο πιστοποιητικό απόλυσης.
Ειναι δυνατον να μη κρατάνε αρχεία;


καθόλου παράξενο στην Ελλαδα ζεις που ειναι μια αναπτυσσομενη χωρα και οχι αναπτυγμένη.
 

snowgirl

Νεοφερμένος

Η snowgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εχω χάσει το απολυτήριο Λυκείου μου και από το σχολείο μου ειπαν πως μπορούν να μου εκδώσουν μόνο πιστοποιητικό απόλυσης.
Ειναι δυνατον να μη κρατάνε αρχεία;


Το θεμα ειναι καθαρα νομικο. Το απολυτηριο βγαινει μονο μΙα φορα. Αυτο που σου δινουν οταν χασεις το απολυτηριο το λενε σαποδεικτικο απολυσης και οχι πιστοποιητικο Γραφει τα ιδια με το απολυτηριο και εχει την ιδια ισχυ μονο ο τιτλος λεει αποδεικτικο. Δεν υπαρχει προβλημα. Τα σχολεια εχουν αρχειο αλλιως πως θα εβγαζαν το αποδεικτικο;;

Το αν η Ελλαδα ειναι αναπτυσσομενη η ανεπτυγμενη χωρα ειναι ασχετο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Εχω χάσει το απολυτήριο Λυκείου μου και από το σχολείο μου ειπαν πως μπορούν να μου εκδώσουν μόνο πιστοποιητικό απόλυσης.
Ειναι δυνατον να μη κρατάνε αρχεία;


Λογικά κρατάνε.Ομως όπως λέει και ο φίλος στην μπανανία δεν ξέρεις ποτέ πως λειτουργούν.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω χάσει το απολυτήριο Λυκείου μου και από το σχολείο μου ειπαν πως μπορούν να μου εκδώσουν μόνο πιστοποιητικό απόλυσης.
Ειναι δυνατον να μη κρατάνε αρχεία;

Δεν υπάρχει θεμα. Θα σου βγαλουν αυτο το πιστοποιητικο. Ισχυει κανονικοτατα. Το ειχε παθει ενας συμμαθητης μου. Μη τρελαινεσαι. Ετσι και αλλιως ολα αυτα απο τι στιγμη που στα χορηγει στο δημοσιο με υπογραφη ειναι ολα νομιμα
 

Doratzani

Νεοφερμένος

Η Doratzani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!!
Δεν ξέρω τι .μορφή έχει, θα πάω αύριο.
Αγχώθηκα γιατί αν λέει απλά ότι απολύθηκα χωρίς βαθμούς όλο είναι δώρο άδωρο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εχω χάσει το απολυτήριο Λυκείου μου και από το σχολείο μου ειπαν πως μπορούν να μου εκδώσουν μόνο πιστοποιητικό απόλυσης.
Ειναι δυνατον να μη κρατάνε αρχεία;
Δεν έχει σχέση αν τηρούνται αρχεία ή όχι, αλλά η νομοθεσία γύρω από την έκδοση του απολυτηρίου που απαγορεύει την επανέκδοση του.

Κοινώς, σου λέει ότι αν το χάσεις φταις εσύ και μόνο εσύ και το μόνο που μπορεί να σου δώσει το λύκειο είναι μία βεβαίωση ότι αποφοίτησες :P
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Πλέον η έκδοση Απολυτηρίου Γυμνασίου και Λυκείου είναι δυνατή και ψηφιακά μέσω του gov.gr, για έτη φοίτησης από το 2016-2017 και μετά:

Ευτυχώς εμείς οι νέοι δε θα έχουμε ποτέ πρόβλημα. :P
 
Top