Αστυνομία vs Πυροσβεστική vs Λιμενικό

tomkro

Νεοφερμένος

Ο tomkro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ποια σχολή θεωρείτε πως είναι προτιμότερη από άποψη "φοιτητοζωης", μελλοντικού εισοδηματος κλπ? Αναφέρομαι στις αντίστοιχες "ανώτερες" σχολές "αξιωματικών"(αστυνομία πυροσβεστική λιμενικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Σε οποια και να πας, θα ξες οτι θα εχεις σταθερο εισοδημα μελλοντικα ως δημοσιος υπάλληλος ... Αν πραγματικα ενδιαφερεσαι γι αυτες τις σχολες θελει αρκετο διαβασμα λογω υψηλου ανταγωνισμου. Ειναι απο τις καλυτερες επιλογης και οι τρεις αυτη την στιγμη για το μηχανογραφικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν θες και καλή φοιτητικη ζωή σου προτείνω ανθυποπυραγων. Αν με τραβούσε λίγο παραπάνω θα μπορούσα να είχα πάει γιατί τα χρήματα είναι όντως αρκετά δελεαστικά και δεν έχει τόσο μεγάλη επιρροή στην ζωή σου όσο ο στρατός και η αστυνομία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι υποψήφιος και θα δηλώσω και Αστυνομία και Πυροσβεστική και Λιμενικό. Εγώ θέλω περισσότερο Αστυνομία γιατί μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα δουλειά από τις άλλες δύο, χωρίς να σημαίνει ότι τα άλλα δύο δεν μου αρέσουν. Οι γονείς μου με συμβουλεύουν αν δεν περάσω Αξιωματικών ΕΛΑΣ να πάω σχολή Πυροσβεστών ή Λιμενοφυλάκων και όχι Αστυφυλάκων γιατί η Αστυνομία είναι πιο επικίνδυνη αλλά εγώ προτιμώ την αστυνομία.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
 

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι υποψήφιος και θα δηλώσω και Αστυνομία και Πυροσβεστική και Λιμενικό. Εγώ θέλω περισσότερο Αστυνομία γιατί μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα δουλειά από τις άλλες δύο, χωρίς να σημαίνει ότι τα άλλα δύο δεν μου αρέσουν. Οι γονείς μου με συμβουλεύουν αν δεν περάσω Αξιωματικών ΕΛΑΣ να πάω σχολή Πυροσβεστών ή Λιμενοφυλάκων και όχι Αστυφυλάκων γιατί η Αστυνομία είναι πιο επικίνδυνη αλλά εγώ προτιμώ την αστυνομία.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;


Αρχικα κατσε διαβασε γιατι αυτες οι σχολες εχουν πολυ υψηλα μορια . Αν θες Αξιωματικων και δεν περασεις με την 1η ξαναδινεις. Ειχα συμμαθητη μου που περασε με την 3η φορα.
 

tomkro

Νεοφερμένος

Ο tomkro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για τα αθλήματα αυτών των σχολών χρειάζεται κάποια ειδική προετοιμασία για κάποιον που ( πχ παίζει ποδόσφαιρο) ή είναι ευκολακι?
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ποια σχολή θεωρείτε πως είναι προτιμότερη από άποψη "φοιτητοζωης", μελλοντικού εισοδηματος κλπ? Αναφέρομαι στις αντίστοιχες "ανώτερες" σχολές "αξιωματικών"(αστυνομία πυροσβεστική λιμενικό)

Φοιτητική ζωή με την έννοια που το λες ,δεν προκειται να εχεις σε καμια απο τις 3 σχολες αυτες.Για τον απλουστατο λογο οτι δεν θα εισαι φοιτητης,αλλα σπουδαστης με τους εκαστοτε περιορισμους που ισχυουν για την καθε μια απο τις παραπανω.
Οσον αφορα για μελλοντικο εισοδημα,βρεξει χιονισει η καραβανα θα γεμισει.Ειναι να μην τρουπωσεις στο δημοσιο.Αμα τρουπωσεις το ελυσες το προβλημα σου...Και δεν θα εχεις να ανησυχεις για αξιοκρατια,εξελιξη ,αξιολογηση.Και εντελως βλακας να εισαι,στην χειροτερη περιπτωση ,καποια στιγμη θα φυγεις σαν Ταξιαρχος με αποδοχες Υποστρατηγου.Οποτε εμπρος παιδια της Ελλαδας,ενα λαμπρο μελλον ανοιγεται μπροστα σας,στη χωρα του Αλεξη.
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μία χαρά θα περνάς αδερφέ όπου κι αν πας.
Στο λέω ως πρωτοετής δοκιμος αστυφύλακας. Και έξω βγαίνουμε όταν είναι, και στα κλαμπς πηγαίνουμε και τις μαλακιες μας κάνουμε.

Σκέψου ότι θα είσαι 18-20 χρόνων και θα πληρώνεσαι ενώ παλιοί συμμαθητές τους εξαρτώνται από τους γονείς τους και τους επιβαρύνουν οικονομικά.

Ειδικά αν πας αστυνομία που είναι 2,5 χρόνια η σχολή,όντας 20χρονων θα πληρώνεσαι ήδη 1χιλιαρικο σχεδόν.

Σκέψου μόνο αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να υπηρετήσεις σε αυτά τα σώματα...Η σχολή μετά από λίγα χρόνια τελειώνει και αρχίζει το πραγματικό λούκι.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Για τα αθλήματα αυτών των σχολών χρειάζεται κάποια ειδική προετοιμασία για κάποιον που ( πχ παίζει ποδόσφαιρο) ή είναι ευκολακι?


απλά βρες ένα προπονητή να σε βοηθήσει με τα αθλήματα (να σου πει τεχνικές κλπ) και θα σαι κομπλέ , είναι πάρα πολύ εύκολα (ειδικά εφόσον παίζεις ποδόσφαιρο φαντάζομαι θα γυμνάζεσαι τακτικά οπότε δεν θα χεις πρόβλημα :).)
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
@tonyler ξέρεις πού κυμαίνεται ο πρώτος μισθός των αστυφυλάκων; Και πόσο είναι το οικονομικό βοήθημα που λαμβάνουν οι δόκιμοι μηνιαίως;

Ευχαριστώ!
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου πειτε και για τη σχολη ικαρων (ιπταμενοι).Αξιζει να δηλωσω;
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Είναι 300(λίγο πιο πανω κάνα 10ρι συνήθως) ευρώ περίπου ως δόκιμος.

Βασικός μισθός του Αστυφύλακα είναι 930€ περίπου (με τα χρόνια ως αστυφύλακας ανεβαινει ή αν ανέβεις βαθμό)
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Ποια σχολή θεωρείτε πως είναι προτιμότερη από άποψη "φοιτητοζωης", μελλοντικού εισοδηματος κλπ? Αναφέρομαι στις αντίστοιχες "ανώτερες" σχολές "αξιωματικών"(αστυνομία πυροσβεστική λιμενικό)


Απλά πράγματα όπως πάνε και τα μόρια αστυνομία> λιμενικό, πυροσβεστική
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Πυροσβεστική και λιμενικό μαζί δεν προσφέρουν ούτε το μισό έργο που προσφέρει η αστυνομία συνολικά καθώς έχει πολλές περισσότερες αρμοδιότητες η ΕΛ.ΑΣ...
Γι'αυτο το λόγο να ξέρεις ότι ειτε αστυφύλακας είτε αξιωματικός γίνεις να ξέρεις ότι θα είναι αρκετά πιο απαιτητικά τα πράγματα σε σχέση με τα άλλα σώματα. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το ότι η αστυνομία έχει άμεση διαδραση με τον πολίτη.

Όχι ότι η πυροσβεστική και το λιμενικό είναι εύκολα ωραία και όλα ρόδινα. Έχουν καλά που δεν έχει η αστυνομία όπως και η αστυνομία έχει καλά που δεν έχουν τα υπόλοιπα σώματα.

Αν δεν έχεις διαμορφώσει στο μυαλό σου το λόγο που θες να μπεις σε σώμα ασφαλείας και θες Μόνο τα σίγουρα λεφτά θα σου πρότεινα να το σκεφτείς καλά πρώτα και μετά να δηλώσεις κάποιο. Μην κοιτάς μόνο γαλόνια,λεφτά, στολή που τραβάει γκόμενες, όπλο στην εξάρτηση που σε κάνει να φαίνεσαι γαματο κλπ κλπ

Αν βέβαια επιμείνεις να μπεις μόνο για τα λεφτά όπως κάνουν πολλοί καλύτερα να πας για αστυνομία γιατί έχεις άπειρους κλάδους να ασχοληθείς και μπορείς να βρεις κάτι που σου αρέσει στην πορεία (Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, οικονομική αστυνομία, εγκληματολογικα εργαστήρια, τουριστική αστυνομία κλπ κλπ) . Εκτός βέβαια κι αν θες να είσαι αστυνομικός πεζοδρομίου που και πάλι οι επιλογές είναι πάρα πολλές (Άμεση δράση, ματ, ΥΜΕΤ, οπκε, ασφάλεια κλπ κλπ)
 

tomkro

Νεοφερμένος

Ο tomkro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζει κανεις πόσα ετη είναι η φοίτηση στους αξιωματικούς του λιμενικού (δοκίμων σημαιοφόρων) και πόσα έτη είσαι έγκλειστος?
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζει κανεις πόσα ετη είναι η φοίτηση στους αξιωματικούς του λιμενικού (δοκίμων σημαιοφόρων) και πόσα έτη είσαι έγκλειστος?


"Η Σχολή λειτουργεί στις εγκαταστάσεις της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων του Πολεμικού Ναυτικού και η φοίτηση διαρκεί δέκα πέντε (15) μήνες. Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης, οι Δόκιμοι διαμένουν και σιτίζονται εντός της Σχολής.

Μετά την αποφοίτησή τους από τη Σχολή, οι Δόκιμοι ονομάζονται Σημαιοφόροι Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής και εντάσσονται στο προσωπικό του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής. Καταληκτικός βαθμός της σταδιοδρομίας τους είναι ο βαθμός του Αντιναυάρχου Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής."


Μιας και τα λέμε για λιμενικό, πιστεύετε ότι θα στο μηχανογραφικό θα μπει ως 5ο μάθημα μια ξένη γλώσσα (αγγλικά, γερμανικά ή γαλλικά) εφόσον στις προκηρύξεις ζητούσε καλή γνώση μιας ξένης γλώσσας;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tomkro

Νεοφερμένος

Ο tomkro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στο προεδρικό διάταγμα της 7ης Αυγούστου 2018 αναφέρει ότι η φοίτηση είναι τετραετης κάτι το οποιο αναφέρει και το παρακάτω αρθρο δημοσιευμένο τον Δεκέμβρη

https://www.mysep.gr/?p=46245

Προφανώς εγινε αλλαγή τώρα που εισάγονται και μέσω πανελληνίων. Αυτό που είναι απορίας άξιο είναι ότι η επίσημη ιστοσελίδα του λιμενικού μιλάει ακόμα για 15 μηνες
 

User_06

Νεοφερμένος

Ο User_06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πρωτος μισθος σε αυτες τις σχολες αξιωματικων (συμπερλαμβανομενης και της ΣΜΑ) ποιος ειναι?(ακουγεται πως τωρα με την οικονομικη κριση οι μισθοι των σχολων αυτων εχουν κανει ελευθερη πτωση)
Επιπλέον απο αποψη εκπαιδευσης ειναι τοσο σκληρο το προγραμμα σπουδων οσο ακουγεται?
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πρωτος μισθος σε αυτες τις σχολες αξιωματικων (συμπερλαμβανομενης και της ΣΜΑ) ποιος ειναι?(ακουγεται πως τωρα με την οικονομικη κριση οι μισθοι των σχολων αυτων εχουν κανει ελευθερη πτωση)
Επιπλέον απο αποψη εκπαιδευσης ειναι τοσο σκληρο το προγραμμα σπουδων οσο ακουγεται?

Όσον αφορά την εκπαίδευση, θα είναι σίγουρα πολύ πιο επίπονη από τους Υπαξιωματικούς, αλλά ανάλογα πάντα τη σχολή. Για παράδειγμα, στην Αεροπορία θα είναι πιο χαλαρά από την Ευελπίδων στο Στρατό Ξηράς. Ο μισθός πιθανότατα κυμαίνεται γύρω στα 900-1000 ευρώ το μήνα, και στους Υπαξιωματικούς περίπου 800 ευρώ το μήνα, αν και υπάρχουν ορισμένοι φόβοι για μείωση μισθού (χωρίς να έχει επιβεβαιωθεί κάτι). Επιπλέον, ως Δόκιμος Αξιωματικός (σπουδαστής) στη σχολή θα παίρνεις λίγο παραπάνω από 100 ευρώ το μήνα, ΙΣΩΣ και κοντά στα 150, για όλη την διάρκεια των σπουδών σου. Οι Υπ/μοι παίρνουν 100 το μήνα πάντως.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Να ρωτήσω ρε παιδιά... Εγώ θα βάλω και Αστυνομία και Πυροσβεστική και Λιμενικό. Θα πρέπει να δώσω τα αθλήματα 3 φορές;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top