Γενικές φοιτητικές απορίες

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.
Καλησπέρα,εχει μπει σε κανεναν το στεγαστικό επιδομα του 17-18;
Μια ζωή για το επίδομα ρωτάς κι εσύ :P Θα απαντήσω, ωστόσο :P

Το επίδομα δίνεται μετά από διαταγή πληρωμής του κάθε πανεπιστημίου/ΤΕΙ ξεχωριστά. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει κεντρικός μηχανισμός του Υπουργείου Παιδείας που πιστώνει τους λογαριασμούς των δικαιούχων μονομιάς. Οι πιστώσεις μεταφέρονται στους λογαριασμούς των πανεπιστημίων και μετά τα ίδια τα πανεπιστήμια πιστώνουν τους λογαριασμούς των δικαιούχων.

Το ότι δεν πήρες το επίδομα σημαίνει ότι οι δομές του Πανεπιστημίου/ΤΕΙ σου κωλυσιεργούν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μια ζωή για το επίδομα ρωτάς κι εσύ :P Θα απαντήσω, ωστόσο :P

Το επίδομα δίνεται μετά από διαταγή πληρωμής του κάθε πανεπιστημίου/ΤΕΙ ξεχωριστά. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει κεντρικός μηχανισμός του Υπουργείου Παιδείας που πιστώνει τους λογαριασμούς των δικαιούχων μονομιάς. Οι πιστώσεις μεταφέρονται στους λογαριασμούς των πανεπιστημίων και μετά τα ίδια τα πανεπιστήμια πιστώνουν τους λογαριασμούς των δικαιούχων.

Το ότι δεν πήρες το επίδομα σημαίνει ότι οι δομές του Πανεπιστημίου/ΤΕΙ σου κωλυσιεργούν :P


Καλημερα!Το γνωριζω αυτο,ωστοσο ρωταω,γιατι για το περσινο επιδομα που ειδα οτι ειχε μπει σε ολους,ειχα εγω προβλημα με κατι και το ελυσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι αν δεν παρακολουθήσεις μια χρόνια δεν χάνεται η θέση στο πάνεπιστημιο σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι αν δεν παρακολουθήσεις μια χρόνια δεν χάνεται η θέση στο πάνεπιστημιο σωστά;
Τι εννοείς να είσαι εγγεγραμμένος και να μη πας στα μαθήματα ή να μην κάνεις δήλωση μαθημάτων για έναν (1) χρόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Τι εννοείς να είσαι εγγεγραμμένος και να μη πας στα μαθήματα ή να μην κάνεις δήλωση μαθημάτων για έναν (1) χρόνο;


Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Αν δε πας στα μαθήματα και κάνεις δήλωση όλα οκ αν δε κάνεις (δήλωση μαθημάτων) νομίζω για 2 εξάμηνα διαγράφεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Αν δε πας στα μαθήματα και κάνεις δήλωση όλα οκ αν δε κάνεις (δήλωση μαθημάτων) νομίζω για 2 εξάμηνα διαγράφεσαι


Ευχαριστώ!

Ποτέ είναι η δήλωση μαθημάτων για το β εξάμηνο;;;

Παιδιά εγώ εγγράφηκα στο πανεπιστήμιο το πρώτο εξάμηνο αλλά δεν δήλωσα μαθήματα.Τωρα τι πρέπει να κάνω;;;

Παιδιά σας παρακαλώ απαντήστε μου σε κάτι.Περασα στο πανεπιστήμιο της Πάτρας επειδή όμως ξαναδίνω φέτος πανελλήνιες δεν πάω.Εκανα εγγραφή στην αρχή της χρονιάς δεν δήλωσα μαθήματα όμως.Ισχυει ότι αν για δυο συνεχόμενα εξάμηνα δεν δηλώσεις μαθήματα διαγράφεται;Και αν ποτέ δηλώνω μαθήματα για το β εξάμηνο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.
Παιδιά σας παρακαλώ απαντήστε μου σε κάτι.Περασα στο πανεπιστήμιο της Πάτρας επειδή όμως ξαναδίνω φέτος πανελλήνιες δεν πάω.Εκανα εγγραφή στην αρχή της χρονιάς δεν δήλωσα μαθήματα όμως.Ισχυει ότι αν για δυο συνεχόμενα εξάμηνα δεν δηλώσεις μαθήματα διαγράφεται;Και αν ποτέ δηλώνω μαθήματα για το β εξάμηνο;;;
Ναι ισχύει και οι δηλώσεις ανοίγουν όταν το ανακοινώσει η γραμματεία.

Εσύ δεν είχες πάρει μετεγγραφή για το ΕΚΠΑ; Τι έγινε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Ναι ισχύει και οι δηλώσεις ανοίγουν όταν το ανακοινώσει η γραμματεία.

Εσύ δεν είχες πάρει μετεγγραφή για το ΕΚΠΑ; Τι έγινε; :hmm:


Ωραία.

Μου την απέρριψαν την μεταγραφή στο Εκπα χωρίς λόγο παρόλο που έμειναν 20 θέσεις κενές.

Μια απάντηση;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φώτη πάρε τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής σου. Για το β εξάμηνο χλωμό να έχουν αρχίσει οι εγγραφές και σίγουρα δεν έχουν λήξει οπότε μην αγχώνεσαι δεν θα διαγράφεις. Απλά πάρε ενα τηλέφωνο να είσαι καλυμμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Φώτη πάρε τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής σου. Για το β εξάμηνο χλωμό να έχουν αρχίσει οι εγγραφές και σίγουρα δεν έχουν λήξει οπότε μην αγχώνεσαι δεν θα διαγράφεις. Απλά πάρε ενα τηλέφωνο να είσαι καλυμμένος.


Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ειμαι σιγουρος για ολα τα πανεπιστημια αλλα σε καποια δεν χρειαζεται να κανεις δηλωση μαθηματων στο πρωτο εξαμηνο,το κανουν αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδιά σας παρακαλώ απαντήστε μου σε κάτι.Περασα στο πανεπιστήμιο της Πάτρας επειδή όμως ξαναδίνω φέτος πανελλήνιες δεν πάω.Εκανα εγγραφή στην αρχή της χρονιάς δεν δήλωσα μαθήματα όμως.Ισχυει ότι αν για δυο συνεχόμενα εξάμηνα δεν δηλώσεις μαθήματα διαγράφεται;Και αν ποτέ δηλώνω μαθήματα για το β εξάμηνο;;;
Αν δεν κάνεις δήλωση εξαμήνου (που είναι άλλο από τη δήλωση μαθημάτων) για δύο συνεχόμενα εξάμηνα διαγράφεσαι. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει ακόμα, πρέπει να το ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,878 μηνύματα.
Θα πάρω αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Beautiful Dream

Νεοφερμένος

Η Beautiful Dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τα βιβλια του Β' εξαμηνου ποτε τα δηλωνουμε; Ειμαι απο μετεγγραφη και δεν εχω ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα βιβλια του Β' εξαμηνου ποτε τα δηλωνουμε; Ειμαι απο μετεγγραφη και δεν εχω ιδεα.

Εεεεχει ο Θεός. Δεν έχει αρχίσει ακόμα η διανομή. Όταν ανοίξει κ Εύδοξος θα σου στείλω μήνυμα αν θες για να μην αγχώνεσαι. (αν και δεν παίζει να μη το δεις και μόνη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Απο αυριο 20 Μαρτιου ανοιγει ο Ευδοξος

Αν δεν κάνεις δήλωση εξαμήνου (που είναι άλλο από τη δήλωση μαθημάτων) για δύο συνεχόμενα εξάμηνα διαγράφεσαι. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει ακόμα, πρέπει να το ρωτήσεις.

η δηλωση εξαμηνου ειναι η δηλωση μαθηματων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
η δηλωση εξαμηνου ειναι η δηλωση μαθηματων!!
Όχι δεν είναι. :P Εκτός αν έχει διαφορά στις άλλες σχολές αλλά δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έναρξη δηλώσεων και διανομής διδακτικών συγγραμμάτων εαρινού εξαμήνου, ακαδημαϊκού έτους 2018-2019
https://eudoxus.gr/files/Dianomi_Earinou_2018-19.pdf
Η Γραμματεία της κάθε Σχολής θα ανακοινώσει τις ακριβείς ημερομηνίες που ισχύουν γι αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
παιδιά τα βιβλία μπορούν να σταλθούν και από το πανεπιστήμιο ταχυδρομικώς ;;;;πχ εγώ είμαι στο Παν Αιγαίου και μένω Παλλήνη δεν έχω πάει ποτέ και δήλωσα 1 φορά μαθήματα στο β εξάμηνο μπορούν να σταλθούν και ταχυδρομικά ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top