Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
le mouton noir :)
(αυτή είναι η κυριολεκτική μετάφραση,τώρα για την έκφραση "το μαύρο πρόβατο" δεν ξέρω αν υπάρχει στα γαλλικά και αν υπάρχει πώς τη μεταφράζουμε :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δες κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
mouton noir και brebis galeuse, αν και συνώνυμα προσωπικά προτιμώ το δεύτερο. :)
https://www.expressions-francaises.fr/expressions-b/1935-brebis-galeuse.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά :) Σκεφτόμουν να αρχίσω Γαλλικά κάποια στιγμή στο ακαδημαϊκό έτος που έρχεται μέχρι το τέλος της σχολής. Πιστεύετε ότι σε 2-2.5 χρόνια περίπου φτάνεις σε ένα καλό επίπεδο στα γαλλικά; Πολλοί μου πρότειναν να επιλέξω μία πιο εύκολη γλώσσα διότι θα προχωράω αργά, ειδικά επειδή αρχίζω γαλλικά σε "μεγάλη" ηλικία με 0 βάσεις :P Δυστυχώς, δεν έχω καμία ιδέα από γαλλικά (εκτός από κάτι σκόρπιες λέξεις και φράσεις που θυμάμαι από τα γαλλικά που κάναμε στο γυμνάσιο). Έχω ήδη C2 στα Αγγλικά και καλό επίπεδο στα Ισπανικά (Β2 προσεχώς), οπότε ίσως αυτές οι γλώσσες να με βοηθήσουν κάπως στην αρχή. Merci beaucoup! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Εφόσον γνωρίζεις καλά ισπανικά δεν θα ζοριστείς πολύ. Μέσα σε 2-2,5 χρόνια μπορείς να πάρεις και το Β2. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά :) Σκεφτόμουν να αρχίσω Γαλλικά κάποια στιγμή στο ακαδημαϊκό έτος που έρχεται μέχρι το τέλος της σχολής. Πιστεύετε ότι σε 2-2.5 χρόνια περίπου φτάνεις σε ένα καλό επίπεδο στα γαλλικά; Πολλοί μου πρότειναν να επιλέξω μία πιο εύκολη γλώσσα διότι θα προχωράω αργά, ειδικά επειδή αρχίζω γαλλικά σε "μεγάλη" ηλικία με 0 βάσεις :P Δυστυχώς, δεν έχω καμία ιδέα από γαλλικά (εκτός από κάτι σκόρπιες λέξεις και φράσεις που θυμάμαι από τα γαλλικά που κάναμε στο γυμνάσιο). Έχω ήδη C2 στα Αγγλικά και καλό επίπεδο στα Ισπανικά (Β2 προσεχώς), οπότε ίσως αυτές οι γλώσσες να με βοηθήσουν κάπως στην αρχή. Merci beaucoup! :)

Γεια σου!
Πράγματι, εφόσον έχεις καλό επίπεδο Ισπανικών, δε θα ζοριστείς πολύ με τα Γαλλικά! Και δεν παίζει ρόλο η ηλικία, αν μια γλώσσα σου αρέσει και 100 χρονών να είσαι, τη μαθαίνεις, απλώς αλλάζει ο ρυθμός που μαθαίνεις τις νέες πληροφορίες. :)
Και το "εύκολη" και "δύσκολη" γλώσσα είναι κάπως υποκειμενικό, πχ για μένα τα Γιαπωνέζικα είναι πάρα πολύ δύσκολα ενώ γνωστοί μου τρελαίνονται και δεν τα θεωρούν τόσο δύσκολα...

Όσον αφορά το χρόνο για να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο (Β1/Β2) αυτό εξαρτάται κυρίως από το πόσο χρόνο μπορείς να αφιερώσεις εσύ στη γλώσσα. Πχ με 1 μόνο ώρα την εβδομάδα, σαφώς και δε σου φτάνουν τα 2-2,5 χρόνια. Θέλεις τουλάχιστον 2-3 ώρες την εβδομάδα για να πεις ότι κάνεις δουλειά. Επίσης, εξαρτάται και από τον τρόπο που θα επιλέξεις να τη μάθεις: αυτοδιδασκαλία, ιδιαίτερο, φροντιστήριο.

Ό,τι και να κάνεις πάντως, σου εύχομα καλή αρχή!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Bonjour !
Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή γραμματική Γαλλικών (βιβλίο) που να έχει τα πάντα και κατά προτίμηση να ειναι αγγλικά-γαλλικά και όχι ελληνικά-γαλλικά; Ευχαριστώ πολύ.

Αν θέλετε να αποφύγετε τη διαφήμιση, μπορείτε να στείλετε και με μήνυμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Bonjour !
Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή γραμματική Γαλλικών (βιβλίο) που να έχει τα πάντα και κατά προτίμηση να ειναι αγγλικά-γαλλικά και όχι ελληνικά-γαλλικά; Ευχαριστώ πολύ.

Αν θέλετε να αποφύγετε τη διαφήμιση, μπορείτε να στείλετε και με μήνυμα!

Για ρήματα δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το Bescherelle. Το βιβλίο είναι γαλλικό αλλά έχω την εντύπωση ότι έχει μόνο ρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.

Popii

Νεοφερμένος

Η Popii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζετε κάποια καλή καθηγήτρια γαλλικών για ιδιαίτερα που να εξυπηρετεί γλυφαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά! Στο παρελθόν έκανα μαθηματα γαλλικών κι είχα φτάσει στο επίπεδο C2. Έχω να τα πιάσω 8 χρόνια, και δυστυχώς, σε αντίθεση με τα αγγλικά, τα οποία μου αρέσουν περισσότερο και στα οποία είχα διαρκή έκθεση όλα τα χρόνια, έχασα την επαφή με τα γαλλικά με αποτέλεσμα να έχω αρκετά μέτρια επαφή με τη γλώσσα. Έχω μπει στη διαδικασία να ψάχνομαι ξανά, ώστε να ξεκινήσω να τα διαβάζω μόνος μου ξανά, γιατί είναι κάτι που λαχταρώ πολύ.

Έχετε κάποια οδηγία προς ναυτιλομένους; Νομίζω πώς η κύριοι τομείς με τους οποίους θα πρέπει να ασοχληθώ είναι οι εξής:
λεξιλόγιο
γραμματική
λεξιλόγιο
ακουστική κατανόηση
παραγωγή λόγου (προφορική και γραπτή)

Έχω όλα τα βιβλία από την εποχή που έκανα γαλλικά. Σκέφτομαι για αρχή, να ξεκίνήσω λεξιλόγιο και γραμματική, μέχρι να πάρω μπρος.

Από γραμαμτική έχω το le bateau, το οποίο είναι πολύ basic, και τα:

- la grammaire par l' exemple et l exercise, preparation au delf, editions roboly
- comment reussir, la grammaire du nouveua delf niveua B, editions kauffman

καθώς και τα τετράδια γραμαμικής που είχα τότε.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο site για γραμματική, λεξιλόγιο ή οτιδήποτε άλλο που θα με βοηθήσει γενικότερα;
κανάλια στο youtube? Οποιοδήποτε άλλο οπτικοακουστικό μέσο; Ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο/κάποια βιβλία που θα ήταν χρήσιμα στην περίπτωσή μου;

Γενικά θεωρώ πως θα έχω γρήγορη επιτάχυνση καθώς είχα καλό επίπεδο κι έχω όρεξη.

Εφαρμογές duolingo κα σκέφτομαι να τις κάνω παράλληλα, ή και καθόλου.

Επίσης, σκέφτομαι να διαβάζω βιβλία στα γαλλικά, τα κλασσικά, πχ l etranger κα.

Κάποιο καλό ραδιόφωνο; Ταινίες; Σειρές; Γενικά είμαι στη διαδικασία του να είμαι περιτριγυρίζομαι από τα γαλλικά πχ άλλαξα τη γλώσσα στο κινητό λολ

Σημείωση:όταν είχα σταματήσει τα γαλλικά, το χειρότερο σημείο μου ήταν να κατανοήσω έναν γάλλο να μιλάει. Δεν το είχα με την slang τους και επίσης βρίσκω ότι μιλάνε πολύ γρήγορα. Οπότε αυτό θα είναι και τωρινό μου πρόβλημα. Απλά τώρα, υστερώ και σε όλους τους άλλους τομείς, τους οποίους πραγματικά δε φοβάμαι κι έχω όρεξη και πραγματικά ανυπομονώ να ξαναέρθω σ΄επαφή με τη γλώσσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Στο παρελθόν έκανα μαθηματα γαλλικών κι είχα φτάσει στο επίπεδο C2. Έχω να τα πιάσω 8 χρόνια, και δυστυχώς, σε αντίθεση με τα αγγλικά, τα οποία μου αρέσουν περισσότερο και στα οποία είχα διαρκή έκθεση όλα τα χρόνια, έχασα την επαφή με τα γαλλικά με αποτέλεσμα να έχω αρκετά μέτρια επαφή με τη γλώσσα. Έχω μπει στη διαδικασία να ψάχνομαι ξανά, ώστε να ξεκινήσω να τα διαβάζω μόνος μου ξανά, γιατί είναι κάτι που λαχταρώ πολύ.

Έχετε κάποια οδηγία προς ναυτιλομένους; Νομίζω πώς η κύριοι τομείς με τους οποίους θα πρέπει να ασοχληθώ είναι οι εξής:
λεξιλόγιο
γραμματική
λεξιλόγιο
ακουστική κατανόηση
παραγωγή λόγου (προφορική και γραπτή)

Έχω όλα τα βιβλία από την εποχή που έκανα γαλλικά. Σκέφτομαι για αρχή, να ξεκίνήσω λεξιλόγιο και γραμματική, μέχρι να πάρω μπρος.

Από γραμαμτική έχω το le bateau, το οποίο είναι πολύ basic, και τα:

- la grammaire par l' exemple et l exercise, preparation au delf, editions roboly
- comment reussir, la grammaire du nouveua delf niveua B, editions kauffman

καθώς και τα τετράδια γραμαμικής που είχα τότε.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο site για γραμματική, λεξιλόγιο ή οτιδήποτε άλλο που θα με βοηθήσει γενικότερα;
κανάλια στο youtube? Οποιοδήποτε άλλο οπτικοακουστικό μέσο; Ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο/κάποια βιβλία που θα ήταν χρήσιμα στην περίπτωσή μου;

Γενικά θεωρώ πως θα έχω γρήγορη επιτάχυνση καθώς είχα καλό επίπεδο κι έχω όρεξη.

Εφαρμογές duolingo κα σκέφτομαι να τις κάνω παράλληλα, ή και καθόλου.

Επίσης, σκέφτομαι να διαβάζω βιβλία στα γαλλικά, τα κλασσικά, πχ l etranger κα.

Κάποιο καλό ραδιόφωνο; Ταινίες; Σειρές; Γενικά είμαι στη διαδικασία του να είμαι περιτριγυρίζομαι από τα γαλλικά πχ άλλαξα τη γλώσσα στο κινητό λολ

Σημείωση:όταν είχα σταματήσει τα γαλλικά, το χειρότερο σημείο μου ήταν να κατανοήσω έναν γάλλο να μιλάει. Δεν το είχα με την slang τους και επίσης βρίσκω ότι μιλάνε πολύ γρήγορα. Οπότε αυτό θα είναι και τωρινό μου πρόβλημα. Απλά τώρα, υστερώ και σε όλους τους άλλους τομείς, τους οποίους πραγματικά δε φοβάμαι κι έχω όρεξη και πραγματικά ανυπομονώ να ξαναέρθω σ΄επαφή με τη γλώσσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Bonjour !

Νομίζω ότι δε θα δυσκολευτείς να θυμηθείς τα γαλλικά σου, εφόσον είχες φτάσει σε τόσο καλό επίπεδο. Όσον αφορά τη γραμματική, το λεξιλόγιο κλπ, δε μου φαίνεται καλή ιδέα το να διαβάσεις τα παλιά εχειρίδιά σου , τουλάχιστον όχι με τη μορφή του εντατικού διαβάσματος που είχες συνηθίσει. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στους κανόνες, ή να βρεις και καμιά άσκηση να λύσεις, έτσι , για να μπεις σε mood. Δυστυχώς δεν ξέρω κάποια μέθοδο να σου προτείνω, καθώς στο φροντιστήριο που πήγαινα δεν είχαμε συμβατικά βιβλία.
Θα σου έλεγα να επικεντρωθείς σε κείμενα , δοκίμια κλπ. Μπορείς να διαβάζεις ειδήσεις στα γαλλικά, παραδείγματος χάριν τη le monde, le Figaro, κλπ (σε αυτό το σημείο να σου πω ότι είναι πολύ θετικό βήμα που γύρισες το κινητό στα γαλλικά) . Μην αρχίσεις από λογοτεχνία, είναι πάντα πιο δύσκολη, καλύτερα ειδήσεις, δοκίμια, άρθρα. Θα σου έλεγα να επιλέγεις πχ άρθρα πάνω σε θεματολογία που να σε ενδιαφέρει ώστε να έχεις ένα κίνητρο και στην αρχή που θα δυσκολεύεσαι περισσότερο να καταλάβεις.
Επίσης, το TV5Monde είναι μια καλή ιδέα, αν και προσωπικά στις αρχές με κούραζε πολύ, όποτε νομίζω ότι καλύτερα να ασχοληθείς με ομιλίες και συνεντεύξεις τύπου TEDx , επίσης στο γαλλικό RTL έχει ενδιαφέροντα πράγματα (δοκίμασε στο yt το κανάλι "RTl-toujours avec vous!") ή ανάλογες ομιλίες , αποσπάσματα μικρά σε έκταση και με συγκεκριμένο αριθμό ομιλητών . Αν έχεις netflix, γύρισέ το στα γαλλικά (σε αρκετές σειρές υπάρχει γαλλική μεταγλώττιση) με γαλλικούς υπότιτλους ιδανικα. Οι σειρές αρχικά μπορεί να σε ζορίσουν λίγο , τα παιδικά συνήθως είναι πιο εύκολα, αλλά δεν ξέρω αν θα τα έβλεπες ευχάριστα (?)
Τέλος, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές για να ακούς online γαλλικό ραδιόφωνο, θα σου έλεγα να; Το δοκιμάσεις , πχ όταν θα περπατάς ή στα μέσα μαζικής μεταφοράς , στο αυτοκίνητο.
Α μια και είπα για εφαρμογές, το Duolingo δε θα στο πρότεινα, είναι για πολύ αρχάριους , αλλά υπάρχουν κάποιες ψιλοχαζές εφαρμογές στο playstore τύπου : améliorez vos Français, fun easy learn français κλπ που έχουν μικρά τεστάκια λεξιλογίου , συντακτικού , γραμματικής κλπ. Δεν έχουν καμία φοβερή αξία , αλλά σε βάζουν λίγο να σκεφτείς.

Αυτά ! Toujours à votre disposition ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Bonjour !

Νομίζω ότι δε θα δυσκολευτείς να θυμηθείς τα γαλλικά σου, εφόσον είχες φτάσει σε τόσο καλό επίπεδο. Όσον αφορά τη γραμματική, το λεξιλόγιο κλπ, δε μου φαίνεται καλή ιδέα το να διαβάσεις τα παλιά εχειρίδιά σου , τουλάχιστον όχι με τη μορφή του εντατικού διαβάσματος που είχες συνηθίσει. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στους κανόνες, ή να βρεις και καμιά άσκηση να λύσεις, έτσι , για να μπεις σε mood. Δυστυχώς δεν ξέρω κάποια μέθοδο να σου προτείνω, καθώς στο φροντιστήριο που πήγαινα δεν είχαμε συμβατικά βιβλία.
Θα σου έλεγα να επικεντρωθείς σε κείμενα , δοκίμια κλπ. Μπορείς να διαβάζεις ειδήσεις στα γαλλικά, παραδείγματος χάριν τη le monde, le Figaro, κλπ (σε αυτό το σημείο να σου πω ότι είναι πολύ θετικό βήμα που γύρισες το κινητό στα γαλλικά) . Μην αρχίσεις από λογοτεχνία, είναι πάντα πιο δύσκολη, καλύτερα ειδήσεις, δοκίμια, άρθρα. Θα σου έλεγα να επιλέγεις πχ άρθρα πάνω σε θεματολογία που να σε ενδιαφέρει ώστε να έχεις ένα κίνητρο και στην αρχή που θα δυσκολεύεσαι περισσότερο να καταλάβεις.
Επίσης, το TV5Monde είναι μια καλή ιδέα, αν και προσωπικά στις αρχές με κούραζε πολύ, όποτε νομίζω ότι καλύτερα να ασχοληθείς με ομιλίες και συνεντεύξεις τύπου TEDx , επίσης στο γαλλικό RTL έχει ενδιαφέροντα πράγματα (δοκίμασε στο yt το κανάλι "RTl-toujours avec vous!") ή ανάλογες ομιλίες , αποσπάσματα μικρά σε έκταση και με συγκεκριμένο αριθμό ομιλητών . Αν έχεις netflix, γύρισέ το στα γαλλικά (σε αρκετές σειρές υπάρχει γαλλική μεταγλώττιση) με γαλλικούς υπότιτλους ιδανικα. Οι σειρές αρχικά μπορεί να σε ζορίσουν λίγο , τα παιδικά συνήθως είναι πιο εύκολα, αλλά δεν ξέρω αν θα τα έβλεπες ευχάριστα (?)
Τέλος, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές για να ακούς online γαλλικό ραδιόφωνο, θα σου έλεγα να; Το δοκιμάσεις , πχ όταν θα περπατάς ή στα μέσα μαζικής μεταφοράς , στο αυτοκίνητο.
Α μια και είπα για εφαρμογές, το Duolingo δε θα στο πρότεινα, είναι για πολύ αρχάριους , αλλά υπάρχουν κάποιες ψιλοχαζές εφαρμογές στο playstore τύπου : améliorez vos Français, fun easy learn français κλπ που έχουν μικρά τεστάκια λεξιλογίου , συντακτικού , γραμματικής κλπ. Δεν έχουν καμία φοβερή αξία , αλλά σε βάζουν λίγο να σκεφτείς.

Αυτά ! Toujours à votre disposition ! ;)


Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου!

Πολύ ωραίες οι προτάσεις σου, μερικές έχουν μπει στο πρόγραμμα!

Πραγματικά, η λογοτεχνία πρέπει να είναι δύσκολη. Δανείστηκα από τη βιβλιοθήκη ένα βιβλίο που φαινόταν σχεδόν παιδικό, λέγεται ma coquille, και μέσα σοτ πρώτο κεφάλαιο είχα άπειρες άγνωστες λέξεις, λέξεις που δεν ήξερα καν στα χρόνια που έκανα μαθήματα. Ήξερα από τότε ότι το γαλλικό μου λεξιλόγιο δεν ήταν και τόσο εκτενές, αλλά όχι και τόσο! Το βιβλίο νομίζω ότι γράφτηκε το 1991, αν έχει κάποια σημασία.

Θα δώσω ευκαιρίες σε όλες σου τις προτάσεις. έχω βρει και κάποια ωραία podcast.

Σ' ευχαριστώ και πάλι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannxa

Νεοφερμένος

Ο Giannxa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ωραία τα Γαλλικά. Έκανα κανα χρόνο τα άφησα τώρα θέλω να τα ξαναπιάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Bonjour !

Νομίζω ότι δε θα δυσκολευτείς να θυμηθείς τα γαλλικά σου, εφόσον είχες φτάσει σε τόσο καλό επίπεδο. Όσον αφορά τη γραμματική, το λεξιλόγιο κλπ, δε μου φαίνεται καλή ιδέα το να διαβάσεις τα παλιά εχειρίδιά σου , τουλάχιστον όχι με τη μορφή του εντατικού διαβάσματος που είχες συνηθίσει. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στους κανόνες, ή να βρεις και καμιά άσκηση να λύσεις, έτσι , για να μπεις σε mood. Δυστυχώς δεν ξέρω κάποια μέθοδο να σου προτείνω, καθώς στο φροντιστήριο που πήγαινα δεν είχαμε συμβατικά βιβλία.
Θα σου έλεγα να επικεντρωθείς σε κείμενα , δοκίμια κλπ. Μπορείς να διαβάζεις ειδήσεις στα γαλλικά, παραδείγματος χάριν τη le monde, le Figaro, κλπ (σε αυτό το σημείο να σου πω ότι είναι πολύ θετικό βήμα που γύρισες το κινητό στα γαλλικά) . Μην αρχίσεις από λογοτεχνία, είναι πάντα πιο δύσκολη, καλύτερα ειδήσεις, δοκίμια, άρθρα. Θα σου έλεγα να επιλέγεις πχ άρθρα πάνω σε θεματολογία που να σε ενδιαφέρει ώστε να έχεις ένα κίνητρο και στην αρχή που θα δυσκολεύεσαι περισσότερο να καταλάβεις.
Επίσης, το TV5Monde είναι μια καλή ιδέα, αν και προσωπικά στις αρχές με κούραζε πολύ, όποτε νομίζω ότι καλύτερα να ασχοληθείς με ομιλίες και συνεντεύξεις τύπου TEDx , επίσης στο γαλλικό RTL έχει ενδιαφέροντα πράγματα (δοκίμασε στο yt το κανάλι "RTl-toujours avec vous!") ή ανάλογες ομιλίες , αποσπάσματα μικρά σε έκταση και με συγκεκριμένο αριθμό ομιλητών . Αν έχεις netflix, γύρισέ το στα γαλλικά (σε αρκετές σειρές υπάρχει γαλλική μεταγλώττιση) με γαλλικούς υπότιτλους ιδανικα. Οι σειρές αρχικά μπορεί να σε ζορίσουν λίγο , τα παιδικά συνήθως είναι πιο εύκολα, αλλά δεν ξέρω αν θα τα έβλεπες ευχάριστα (?)
Τέλος, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές για να ακούς online γαλλικό ραδιόφωνο, θα σου έλεγα να; Το δοκιμάσεις , πχ όταν θα περπατάς ή στα μέσα μαζικής μεταφοράς , στο αυτοκίνητο.
Α μια και είπα για εφαρμογές, το Duolingo δε θα στο πρότεινα, είναι για πολύ αρχάριους , αλλά υπάρχουν κάποιες ψιλοχαζές εφαρμογές στο playstore τύπου : améliorez vos Français, fun easy learn français κλπ που έχουν μικρά τεστάκια λεξιλογίου , συντακτικού , γραμματικής κλπ. Δεν έχουν καμία φοβερή αξία , αλλά σε βάζουν λίγο να σκεφτείς.

Αυτά ! Toujours à votre disposition ! ;)


Συμφωνώ! :)
Μία παρατήρηση πάντα, καθαρά βασισμένη σε προσωπική μου εμπειρία: επειδή πολλές φορές στον τύπο υπάρχουν τρέχουσες εκφράσεις ή γραφή με πολλούς υπαινιγμούς και προεκτάσεις, πχ. στη Libération τα συναντάω καθημερινά αυτά, μην αποθαρρυνθείς αν στην αρχή νιώθεις ότι δεν καταλαβαίνεις και πολλά. Θέλουν το χρόνο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ! :)
Μία παρατήρηση πάντα, καθαρά βασισμένη σε προσωπική μου εμπειρία: επειδή πολλές φορές στον τύπο υπάρχουν τρέχουσες εκφράσεις ή γραφή με πολλούς υπαινιγμούς και προεκτάσεις, πχ. στη Libération τα συναντάω καθημερινά αυτά, μην αποθαρρυνθείς αν στην αρχή νιώθεις ότι δεν καταλαβαίνεις και πολλά. Θέλουν το χρόνο τους.


Πολύ ενδιαφέρον, σ' ευχαριστώ! Δεν έχω διαβάσει ακόμα τόσο πολύ γαλλικό τύπο. Αλλά κάποια μικρά αρθράκια της le figaro είχαν κατανοειτό νόημα. Αλλά από την άλλη, το θέματα που πραγματεύονταν δεν ήταν και τόσο δύσκολα lol
Merci!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καλημέρα,

Θα ήθελα να ξανά ξεκινήσω τα γαλλικά μετά το σχολείο. Το 2011 είχα πάρει το Sorbonne B2. Ομολογώ πώς όλα αυτά τα χρόνια προσπαθώ να τα διατηρώ (διαβάζοντας άρθρα, ακούγοντας και βλέποντας γαλλικές ταινίες). Το πρόβλημα είναι ότι η δουλειά μου τρώει αρκετές ώρες την μέρα. Ξέρετε κάποιο σχετικά φθηνό και καλό φροντιστήριο στο κέντρο της Αθήνας για να συνεχίσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 800 μηνύματα.
Χρειάζομαι βοήθεια στη προφορά. Σε 7 μήνες δίνω για το DELF B2 και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Γνωρίζω πως να τα προφέρω και όλους τους κανόνες, όμως συνεχώς μιλάω αργά και μερικές φορές συλλαβίζω διότι "μπερδεύεται" η γλώσσα μου. (Αυτό το πρόβλημα το έχω αρκετούς μήνες, και έπειτα από αρκετό διάβασμα δεν έχει λυθεί ακόμα.)
Τι να κάνω; Ποια είναι η συμβουλή σας;
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Χρειάζομαι βοήθεια στη προφορά. Σε 7 μήνες δίνω για το DELF B2 και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Γνωρίζω πως να τα προφέρω και όλους τους κανόνες, όμως συνεχώς μιλάω αργά και μερικές φορές συλλαβίζω διότι "μπερδεύεται" η γλώσσα μου. (Αυτό το πρόβλημα το έχω αρκετούς μήνες, και έπειτα από αρκετό διάβασμα δεν έχει λυθεί ακόμα.)
Τι να κάνω; Ποια είναι η συμβουλή σας;

Γεια σου! Ο μόνος τρόπος είναι είτε να μιλάς πολύ με τ@ καθηγητ@ σου ή με κάποι@ native speaker, για να "λυθεί" η γλώσσα. Να διαβάζεις φωναχτά κείμενα, προσπαθώντας να μιμηθείς τον τονισμό που ακούς στα oral ή σε γαλλικές ταινίες. Το βασικό είναι να "πιάσεις" τη μουσικότητα της γλώσσας και να μπεις στη διαδικασία να τη μιμηθείς. Επίσης, προσπάθησε κάθε ήχο να τον αρθρώνεις όπως τον ακούς στο oral, πχ το je, πες το όπως το ακούς και όχι "ζε" όπως λέμε "ζέστη" στα ελληνικά. Έτσι θα μπορεί να "τρέχει" και πιο γρήγορα η γλώσσα σου μιλώντας. Καλή επιτυχία!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top