Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπερα θα δωσω τον Μαιο για proficiency αλλα δν ειμαι ακομα σιγουρα για πιο πτυχιο..Σκεφτομαι να δωσω το msu celp c2(michigan state universityy)και εγω τωρα το εμαθα δν το ηξερα.. ειναι κρατικο πανεπιστημιο.Το συγκεκριμενο εχει GRAMMAR(πολλαπλης επιλογης)READING LISTENING KAI SPEAKING(vocabulary) δν εχει αλλα ειναι ενσωματωμενο στο reading.. Το ecpe michigan το ειχα σκεφτει αλλα αδικα θα δωσω και τα λεφτα γιατι δεν θα το παρω..με δυσκολευει, και ο χρονος με αγχωνει για τοσα που εχει..
Μετα σκεφτομουν και το alce(advanced learning certificate in english επιπεδο C1).Αυτο εχει GVR listening ολα και speaking αλλα αυτο το πτυχιο απο οτι καταλαβα ειναι αναμεσα σε lower και prodiciency...
Και γενικα ειμαι μπερδεμενη...Τι να δωσω.Εσεις τι θα μου προτεινατε;
Σε καμία περίπτωση μην δώσεις για msu. Έχω ακούσει αρκετά παράπονα για αυτό. Οι πιστοποιησεις που κοιτάνε πολύ στον ελληνικό χώρο είναι cambridge,Michigan,esb,toeic και toefl. Όσο για έξω, ξέρω ότι τα αγγλικά πανεπιστήμια δεν δέχονται cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
Ποιο θεωρείτε ότι είναι πιο εύκολο Γ2; Το ESB ή το LRN;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapinelopi

Νεοφερμένος

Η mariapinelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση μην δώσεις για msu. Έχω ακούσει αρκετά παράπονα για αυτό. Οι πιστοποιησεις που κοιτάνε πολύ στον ελληνικό χώρο είναι cambridge,Michigan,esb,toeic και toefl. Όσο για έξω, ξέρω ότι τα αγγλικά πανεπιστήμια δεν δέχονται cambridge.


Τι παραπονα εχεις ακουσει δηλαδη για το msu?esb εχω lower και αυτο ελεγα στην αρχη να εδινα αλλα μετα αλλαξα γνωμη...τα toeic kai toeifl δεν ξερω κατα ποσο εχουν τα 4 parts δηλαδη speaking writting listening klp και Κατά ποσο ειναι καλα...

Αν σου φαίνεται δύσκολο να καταφέρεις το CPE του Cambridge τότε να προετοιμαστείς για το ECPE του Michigan ακόμα κι αν καθυστερήσεις κάποιους μήνες να το δώσεις.


Κοιτα στην αρχη σκεφτομουν να δωσω Δεκεμβρη και να προετοιμαστω καλυτερα για το ecpe michigan αλλα αν δωσω μετα παλι δεν ξερω αν θα το οαρω(μπορεις να το πεις ναι οτι ειμαι και προκατειλλειμενη)και επειδη εχω και τη διπλωματικη για το μεταπτυχιακο και δεν εχω πολυ ασχοληθει και θα την δωσω λογικα θελω να πιστευω το Σεπτεμβριο...
επισης μπορει να βρω και δουλεια μετα το καλοκαιρι και να μην εχω πολυ χρονο...και για τα αγγλικα...Ενταξει δν ειπα να κανω ρνα πασαλιμα και να δωσω διαβαζω και πιστευω θα προλαβω για να δωσω οποιο πτυχιο..

Σε καμία δουλειά δεν ζητάνε Αγγλικά πέρα από ξεναγός και κάποιες άλλες δουλειές. Καλά ειδικά στο κλάδο μου τα Λογιστικά, ακόμα και Εξωτερικό όταν πέρασα συνέντευξη για Αγγλία, δεν μου ζήτησαν ΠΟΤΕ κάποιο πτυχίο. Απλά θέλουν να ξέρεις να μιλάς Αγγλικά. Πέρα απο δουλειές όπως ο ξεναγός, ο receptionist , ναυτιλιακα και κάποιες άλλες πουθενά δεν θα στο ζητήσουν. Επίσης αν θέλει κάποιος να μάθει να μιλάει αγγλικά και όχι μόνο να πάρει πτυχίο, καλό θα ήταν να πάει σε ξένο καθηγητή , θα πρότεινα Αμερικάνο για να αποκτήσει και άλλη κουλτούρα και νοοτροπία με τη γλώσσα. Σαφώς και υπάρχουν παιδιά Έλληνες που τελείωσαν αγγλική φιλολογία και έμαθαν τρομερά τη γλώσσα από τις σπουδές τους, αλλά σαν το ξένο καθηγητή δεν είναι. Οι γονείς μου με πήγαν απο νεότερη ηλικία τόσο στα αγγλικά όσο και στα γερμανικά και από επιλογή μου στάματησα στα πτυχία μετά το Γ1. Αλλά με έκαναν να τα αγαπήσσω


Μαλιστα οκ καταλαβα..κοιτα για εξωτερικο δν εχω σκεφτει να παω προς το παρον(και να πηγαινα παλι θα ζηταγανε να δωσω κατι παλι για πιστοποιηση αγγλικων)Ναι ενταξει τη δικη τους προφορα δν θα την εχουμε ποτε των αμερικαν και των αγγλων..οσο και να την ακους...Επειδη σε αυτο το φροντιστηριο που οαω εχουμε native speaker ναι μεν πολυ καλο να ακους την προφορα αλλα πιστευω δν θα εχεις την ιδια προφορα με εκεινους..
Μονο αν μεινεις αρκετα χρονια εξω θα αποκτησεις αυτη τη προφορα αφου θα μιλας συνεχεια.. Σε ευχαριστω...θα δω τι θα κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ποιο θεωρείτε ότι είναι πιο εύκολο Γ2; Το ESB ή το LRN;
Μάλλον το LRN αφού σου δίνουν τα θέματα που θα πέσουν.

Τι παραπονα εχεις ακουσει δηλαδη για το msu?esb εχω lower και αυτο ελεγα στην αρχη να εδινα αλλα μετα αλλαξα γνωμη...τα toeic kai toeifl δεν ξερω κατα ποσο εχουν τα 4 parts δηλαδη speaking writting listening klp και Κατά ποσο ειναι καλα...

Ότι είναι αναξιόπιστο. Έχει κόψει καλούς γνώστες της γλώσσας και έχει αδικήσει όσο αφορά την βαθμολογία. Όχι πέρα θέμα δυσκολίας, αλλά περί αντικειμενικότητας. Τα toeic Και toefl απο ότι ξέρω είναι αναγνωριστικά επιπέδου, δίνεις δωρεάν, έχουν εξετάσεις κάθε 15 ημέρες και αν σ'αρέσει το αποτέλεσμα που έβγαλες (όσο αφορά τις γνώσεις σου) τότε το αγοράζεις. Νομίζω speaking και writing δεν εχει,αλλά έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που το κοίταξα οπότε τσέκαρε το μια και συ αν σε ενδιαφέρει. Και τα 2 είναι πλήρως αναγνωρισμένα από τον ΑΣΕΠ, αν και νομίζω ότι σε μερικές προκηρύξεις δέχονται μέχρι C1. Όσο εύκολη και βολική και αν φαίνεται η διαδικασία, από γνωστούς μου που έχουν δώσει (καθώς και από την αγγλικού μου),έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο βαθμό ισχύει γιατί προσωπικά δεν έχω τσεκάρει την δομή του Και τον βαθμό δυσκολίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariapinelopi

Νεοφερμένος

Η mariapinelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μάλλον το LRN αφού σου δίνουν τα θέματα που θα πέσουν.



Ότι είναι αναξιόπιστο. Έχει κόψει καλούς γνώστες της γλώσσας και έχει αδικήσει όσο αφορά την βαθμολογία. Όχι πέρα θέμα δυσκολίας, αλλά περί αντικειμενικότητας. Τα toeic Και toefl απο ότι ξέρω είναι αναγνωριστικά επιπέδου, δίνεις δωρεάν, έχουν εξετάσεις κάθε 15 ημέρες και αν σ'αρέσει το αποτέλεσμα που έβγαλες (όσο αφορά τις γνώσεις σου) τότε το αγοράζεις. Νομίζω speaking και writing δεν εχει,αλλά έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που το κοίταξα οπότε τσέκαρε το μια και συ αν σε ενδιαφέρει. Και τα 2 είναι πλήρως αναγνωρισμένα από τον ΑΣΕΠ, αν και νομίζω ότι σε μερικές προκηρύξεις δέχονται μέχρι C1. Όσο εύκολη και βολική και αν φαίνεται η διαδικασία, από γνωστούς μου που έχουν δώσει (καθώς και από την αγγλικού μου),έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο βαθμό ισχύει γιατί προσωπικά δεν έχω τσεκάρει την δομή του Και τον βαθμό δυσκολίας του.


Μμ οοκ ναι τωρα μπορει να ισχυει και σε αλλα πτυχια αυτο να εισαι καλος και να σε κοψουν..(αλλα μπορει να εχεις και γνωστους που εχουν δωσει msu και να γνωριζεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μμ οοκ ναι τωρα μπορει να ισχυει και σε αλλα πτυχια αυτο να εισαι καλος και να σε κοψουν..(αλλα μπορει να εχεις και γνωστους που εχουν δωσει msu και να γνωριζεις).
Δεν αναφέρομαι στο άγχος της στιγμής που μπορεί να έχει ένας υποψήφιος. Στο cambridge όντως ισχύει ότι ο διαβασμένος μπορεί και να μην δικαιωθεί αλλά αυτό βασίζεται στο άγχος του κλπ. Οι εξεταστές εκεί διορθώνουν με αντικειμενικότητα. Στο msu και να είναι η πρώτη σου γλώσσα τα αγγλικά υπάρχει η πιθανότητα να κοπεις (όχι λόγω άγχους και συνεπώς δικών σου λαθών, αλλά εις βάρος των διορθωτων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapinelopi

Νεοφερμένος

Η mariapinelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι στο άγχος της στιγμής που μπορεί να έχει ένας υποψήφιος. Στο cambridge όντως ισχύει ότι ο διαβασμένος μπορεί και να μην δικαιωθεί αλλά αυτό βασίζεται στο άγχος του κλπ. Οι εξεταστές εκεί διορθώνουν με αντικειμενικότητα. Στο msu και να είναι η πρώτη σου γλώσσα τα αγγλικά υπάρχει η πιθανότητα να κοπεις (όχι λόγω άγχους και συνεπώς δικών σου λαθών, αλλά εις βάρος των διορθωτων).


Οοκ..Εγω δν το εχω ξαναακουσει αυτο το πτυχιο οποτε δν μπορω να ξερω περισσοτερα..και πολυ πιθανον δεν θα το δωσω γιατι δεν το γνωριζω θα παω στα γνωστα μισιγκαν ή esb..C2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapinelopi

Νεοφερμένος

Η mariapinelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τελικά θα δωσω το esb C2...(proficiency):P Γιατι το μσιγκαν ειναι πιο δυσκολο και θελει περισσοτερο χρονο να προετοιμαστω..και ημουν προκατειλλειμενη οτι δεν θα το παρω..χαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,732 μηνύματα.
Λοιπόν, η κατάσταση μου έχει ως εξής: τα αγγλικά μπορούν να θεωρηθούν κάτι σαν την πατρική μου γλώσσα, διότι ο μπαμπάς μου μεγάλωσε σε αγγλόφωνη χώρα, οπότε από μικρή στο σπίτι τα άκουγα και τα ήξερα.. λόγω αυτού ποτέ δεν ασχολήθηκα με την πιστοποίηση των αγγλικών, αφού χειριζόμουν την γλώσσα πολύ καλά και δεν μου ζητήθηκε κιόλας.

Το πρόβλημα μου είναι άλλο. Εγώ τώρα αν λέω ότι τα ξέρω πάρα πολύ καλά, αλλά δεν υπάρχει πιστοποίηση για αυτόν ακριβώς τον λόγο, είναι θέμα; Θα μου ζητήσει κάποιος το πτυχίο;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.
Λοιπόν, η κατάσταση μου έχει ως εξής: τα αγγλικά μπορούν να θεωρηθούν κάτι σαν την πατρική μου γλώσσα, διότι ο μπαμπάς μου μεγάλωσε σε αγγλόφωνη χώρα, οπότε από μικρή στο σπίτι τα άκουγα και τα ήξερα.. λόγω αυτού ποτέ δεν ασχολήθηκα με την πιστοποίηση των αγγλικών, αφού χειριζόμουν την γλώσσα πολύ καλά και δεν μου ζητήθηκε κιόλας.

Το πρόβλημα μου είναι άλλο. Εγώ τώρα αν λέω ότι τα ξέρω πάρα πολύ καλά, αλλά δεν υπάρχει πιστοποίηση για αυτόν ακριβώς τον λόγο, είναι θέμα; Θα μου ζητήσει κάποιος το πτυχίο;
Έτσι στον δρόμο να στο ζητήσουν, όχι.
Για καμιά δουλειά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,732 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,315 μηνύματα.
Λοιπόν, η κατάσταση μου έχει ως εξής: τα αγγλικά μπορούν να θεωρηθούν κάτι σαν την πατρική μου γλώσσα, διότι ο μπαμπάς μου μεγάλωσε σε αγγλόφωνη χώρα, οπότε από μικρή στο σπίτι τα άκουγα και τα ήξερα.. λόγω αυτού ποτέ δεν ασχολήθηκα με την πιστοποίηση των αγγλικών, αφού χειριζόμουν την γλώσσα πολύ καλά και δεν μου ζητήθηκε κιόλας.

Το πρόβλημα μου είναι άλλο. Εγώ τώρα αν λέω ότι τα ξέρω πάρα πολύ καλά, αλλά δεν υπάρχει πιστοποίηση για αυτόν ακριβώς τον λόγο, είναι θέμα; Θα μου ζητήσει κάποιος το πτυχίο;
Κοιτα αν πας σε δουλεια που πραγματι θελουν καλα αγγλικα δεν θα ζητησουν πιστοποιηση .εχουν την δικη τους
Αν πας σε κατι που ενταξει θελουμε και κατι σε αγγλικα θα βασιστουν στο χαρτι πιστοποιησης.
Εσυ τωρα αν πας σε συνεντευξη δουλέιας που ζητανε αγγλικα πες οτι τα γνωριζω απταιστα ...δωστε μου οποιο κειμενο να σας το μεταφρασω ετσι ή αναποδα και μιληστε μου και αγγλικα να δειτε...χαρτι δεν ασχοληθηκα ποτε να παρω γιατι την θεωρω μητρικη μου γλωσσα.
Αν τωρα δεν εχεις συνεντευξη και απλα στελνεις χαρτια, τοτε γραψε μεσα στο βιογραφικο οτι ειναι μητρικη μου γλωσσα.
Τωρα για δημοσιο και παραπανω μορια που δινει το Γ2 την πατησες.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,732 μηνύματα.
Κοιτα αν πας σε δουλεια που πραγματι θελουν καλα αγγλικα δεν θα ζητησουν πιστοποιηση .εχουν την δικη τους
Αν πας σε κατι που ενταξει θελουμε και κατι σε αγγλικα θα βασιστουν στο χαρτι πιστοποιησης.
Εσυ τωρα αν πας σε συνεντευξη δουλέιας που ζητανε αγγλικα πες οτι τα γνωριζω απταιστα ...δωστε μου οποιο κειμενο να σας το μεταφρασω ετσι ή αναποδα και μιληστε μου και αγγλικα να δειτε...χαρτι δεν ασχοληθηκα ποτε να παρω γιατι την θεωρω μητρικη μου γλωσσα.
Αν τωρα δεν εχεις συνεντευξη και απλα στελνεις χαρτια, τοτε γραψε μεσα στο βιογραφικο οτι ειναι μητρικη μου γλωσσα.
Τωρα για δημοσιο και παραπανω μορια που δινει το Γ2 την πατησες.
Δεν θέλω να διοριστω στο δημόσιο ούτως ή άλλως 😌 εγώ στο θέατρο θα δουλεύω, που δεν ζητάνε ούτως ή άλλως..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,315 μηνύματα.
Δεν θέλω να διοριστω στο δημόσιο ούτως ή άλλως 😌 εγώ στο θέατρο θα δουλεύω, που δεν ζητάνε ούτως ή άλλως..
Ναι σωστα στο ελληνικο θεατρο που βασιζεται στο παιχνιδισμα της γλωσσας δεν εχει κανενα νοημα η αγγλικη.
Αν ομως το ταλεντο σου σε οδηγησει στην αγγλια ή την αμερικη εκει σιγουρα δεν θελουν Γ2 ,θελουν εσενα και το πως μιλας τα αγγλικα.

 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,732 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,315 μηνύματα.
Χαχαχ όχι, δεν την αφήνω εγώ την Ελλάδα μου😏
Καλα μην λες ποτε... εκει εχουν πολυ μεγαλυτερη αναγκη γιατι εχουν πολυ παραγωγη οποτε ο δρομος μπορει να εναι και πιο ευκολος απο εδω.
Κοιτα τεραστια ονοματα εγινα αυτο που ηταν λογω αμερικης που εδω θα θαβοταν
Ειρηνη Παπα , Τελης Σαββαλας , Σπυρος Φωκας, Νια Βαρταλου, Ανιστον.
Αντε με το καλο και η Εριφυλη.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,732 μηνύματα.
Καλα μην λες ποτε... εκει εχουν πολυ μεγαλυτερη αναγκη γιατι εχουν πολυ παραγωγη οποτε ο δρομος μπορει να εναι και πιο ευκολος απο εδω.
Κοιτα τεραστια ονοματα εγινα αυτο που ηταν λογω αμερικης που εδω θα θαβοταν
Ειρηνη Παπα , Τελης Σαββαλας , Σπυρος Φωκας, Νια Βαρταλου, Ανιστον.
Αντε με το καλο και η Εριφυλη.
Το proficiency βλέπω το έβαλαν υποχρεωτικό για να παίρνουν τα παιδιά απολυτήριο.. ελπίζω να μη μπει και στα πανεπιστήμια, δηλαδή έλεος😶

Η Ελλάδα έχει περισσότερη ανάγκη από θέατρο και καλούς ηθοποιούς😌
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,315 μηνύματα.
Το proficiency βλέπω το έβαλαν υποχρεωτικό για να παίρνουν τα παιδιά απολυτήριο.. ελπίζω να μη μπει και στα πανεπιστήμια, δηλαδή έλεος😶

Η Ελλάδα έχει περισσότερη ανάγκη από θέατρο και καλούς ηθοποιούς😌
Λυπαμαι πολυ...η υποτέλεια τους δεν εχει ορια.
Καποτε θα πρεπει να υπαρξει μια δυνατη επιτροπη προστασιας της ελληνικης γλωσσας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top