Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,245 εγγεγραμμένα μέλη και 2,448,987 μηνύματα σε 77,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 247 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με το 10%

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 19:08, 26-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από ChryssaPapanik
Οκ τέλεια, ευχαριστώ! Απλά μου έκανε πολύ εντύπωση το ότι τα μόρια της σχολής ήταν σχεδόν τα μισά σε σχέση με τα κανονικά. Άρα δεν χρειάζεται να ξαναδώσω τις 2 γλώσσες?

΄Οχι, δεν χρειάζεται να τις ξαναδώσεις! Να ξέρεις ότι για κάποιες σχολές τα μόρια των ξένων γλωσσών πολλαπλασιάζονται Χ2 ενώ για κάποιες άλλες όχι.΄Ισως γιαυτό να βλέπεις αυτή τη μεγάλη διαφορά στα μόρια των δύο σχολών.
https://www.iefimerida.gr/news/42086...gismos-pinakas
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 26-01-19 στις 20:14.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

ChryssaPapanik

Νεοφερμένος

H ChryssaPapanik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ChryssaPapanik έγραψε: στις 21:33, 26-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
΄Οχι, δεν χρειάζεται να τις ξαναδώσεις! Να ξέρεις ότι για κάποιες σχολές τα μόρια των ξένων γλωσσών πολλαπλασιάζονται Χ2 ενώ για κάποιες άλλες όχι.΄Ισως γιαυτό να βλέπεις αυτή τη μεγάλη διαφορά στα μόρια των δύο σχολών.
https://www.iefimerida.gr/news/420868/panellinies-2018-i-axia-ton-monadon-kathe-mathimatos-pos-ginetai-o-ypologismos-pinakas
Κατάλαβα!! Σ'ευχαριστώ πολύ
1
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,985 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 22:43, 26-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Effie_Petr
Γεια χαρα!
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Εαν τελικα περασει καποιος στην σχολη 1ης επιλογης με το 10% και για καποιον λογο αργοτερα θελει να φυγει απο εκει,μπορει να επιστρεψει στην σχολη που ειχε περασει με το 90% και να την συνεχισει απο εκει που την αφησε; Ή πρεπει να παρακολουθησει ξανα τον προηγουμενο χρονο (τον χρονο που υποτιθεται οτι περιμενε να βγουν οι βασεις του 10%); Τι ακριβως συμβαινει;
Να επιστρεψεις δεν νομιζω οτι παιζει διοτι διαγραφεσαι απο την αρχικη σχολη και γραφεσαι σε αλλη.
Οποτε ειτε ξανα πανελληνιες ειτε συμμετεχεις αυτη την φορα με το 5% .
1
Παράθεση

Effie_Petr (Έφη)

Φοιτητής

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Παν. Πατρών (Πάτρα) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Effie_Petr έγραψε: στις 23:38, 26-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Samael
Να επιστρεψεις δεν νομιζω οτι παιζει διοτι διαγραφεσαι απο την αρχικη σχολη και γραφεσαι σε αλλη.
Οποτε ειτε ξανα πανελληνιες ειτε συμμετεχεις αυτη την φορα με το 5% .
Μαλιστα,καταλαβα. Ειχα μπερδευτει με το αν προηγειται ή οχι η διαγραφη,απο τη σχολη που παρακολουθω, της εγγραφης,στη σχολη που θα περασω. Σ'ευχαριστω!
Παράθεση

bills10

Νεοφερμένος

Ο bills10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O bills10 έγραψε: στις 12:12, 30-01-19:

Γεια σας.Είμαι δευτεροετής φοιτητής τμήματος οικονομικών επιστημών και σκέφτομαι να κάνω 10% για να έρθω στη Θεσσαλονίκη.Με δεδομένο ότι θα εξασκήσω το δικαίωμα του 10 τοις 100 δεύτερη φορά,θα συναγωνιστώ τα άτομα που έδωσαν πανελλήνιες το 2017 και το γεγονός ότι είμαι 300+ μόρια πάνω από την περσινή βάση[Ο τελευταίος μπήκε Οικονομικό Παμακ με 11330 περίπου,εγώ έχω 11670],πόσες πιθανότητες έχω να επιστρέψω το καλοκαίρι?Ευχαριστώ πού εκ των προτέρων!!
Παραθέτω αναλυτικά και τις βάσεις των τελευταίων ετών:
ΓΕΛ 90% 2016:14958 ΓΕΛ 10% 2016:12912
ΓΕΛ 90% 2017:13931 ΓΕΛ 10% 2017:11348
ΓΕΛ 90% 2018:13887
Παράθεση

Νικ

Νεοφερμένος

Ο Νικ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

O Νικ έγραψε: στις 13:26, 09-02-19:

Γεια σας,
εχω περασει σε μια σχολή με πανελληνιες και σκεφτομαι να κανω 10%.
Σε περιπτωση που δεν περασω σε καποια σχολη με 10% , παραμενω στην σχολη που ειμαι ηδη ή μενω εκτος γενικα;
Επισης πότε πρέπει να βγαλω κωδικούς; Μαζι με τις δηλωσεις για τις πανελλήνιες ή οταν αρχισουν οι δηλωσεις για τα μηχανογραφικα;
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 13:37, 09-02-19:

΄Ολες οι απαντήσεις βρίσκονται στο θέμα "Σχετικά με το 10%".
Παράθεση

psaiva

Νεοφερμένος

Ο psaiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O psaiva έγραψε: στις 21:02, 10-02-19:

Γεια σας!
Με 19683 μόρια έχω πιθανότητες να περάσω σε ένα από τα τμήματα αγγλικής φιλολογίας;

Γενικά πως καθορίζονται οι βάσεις του 10%; Εχει σημασία η βάση της προηγούμενης χρονιάς ή είναι αποκλειστικά θέμα ζήτησης-προσφοράς;
Παράθεση

Hellpeee

Νεοφερμένος

H Hellpeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Hellpeee έγραψε: στις 17:44, 13-03-19:

Παιδιά βοήθεια οι ενημερωμένοι με το θέμα 10% ψάχνω απο πέρυσι για το τί ισχύει και έχω αγχωθεί πάρα πολύ που δεν βρίσκω τίποτα στο ίντερνετ,ευτυχώς βρήκα αυτό το φόρουμ.. . Λοιπόν έδωσα πανελλήνιες πέρυσι το 2018 θεωρητικη κατευθυνση και συγκεντρωσα 15.310 δεν περασα στη σχολη που ηθελα και φέτος θέλω να κανω το 10% και να περασω σε σχολη που απεχω 40 μορια αλλα συμφωνα με αυτα που ακουω η βαση της σχολης αυτης για το 90% εχει λιγοτερα μορια απο οτι του 10% πως γινεται αυτο και τι να περιμένω εχει περασει καποιος κατι αναλογο? Βοηθειααααα παιδιααα !!!!
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 13:37, 14-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Hellpeee
Παιδιά βοήθεια οι ενημερωμένοι με το θέμα 10% ψάχνω απο πέρυσι για το τί ισχύει και έχω αγχωθεί πάρα πολύ που δεν βρίσκω τίποτα στο ίντερνετ,ευτυχώς βρήκα αυτό το φόρουμ.. . Λοιπόν έδωσα πανελλήνιες πέρυσι το 2018 θεωρητικη κατευθυνση και συγκεντρωσα 15.310 δεν περασα στη σχολη που ηθελα και φέτος θέλω να κανω το 10% και να περασω σε σχολη που απεχω 40 μορια αλλα συμφωνα με αυτα που ακουω η βαση της σχολης αυτης για το 90% εχει λιγοτερα μορια απο οτι του 10% πως γινεται αυτο και τι να περιμένω εχει περασει καποιος κατι αναλογο? Βοηθειααααα παιδιααα !!!!

Πες συγκεκριμένα για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε.
Παράθεση

Hellpeee

Νεοφερμένος

H Hellpeee έγραψε: στις 01:10, 15-03-19:

Για φπψ ενδιαφέρομαι στην αθήνα ♡
Πες συγκεκριμένα για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε.
Παράθεση

Spyros

Νεοφερμένος

Ο Spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Spyros έγραψε: στις 07:56, 15-03-19:

μα αφού το φπψ δεν υπερέχει ποια !!!!
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 08:37, 15-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Hellpeee
Για φπψ ενδιαφέρομαι στην αθήνα ♡

Το ΦΠΨ από φέτος δεν υφίσταται πια με τη μορφή που είχε μέχρι τώρα https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/2...itites-kai-tin (κατατέμνεται στα εξής νέα Τμήματα:
α. Τμήμα Φιλοσοφίας και
β. Τμήμα Εκπαίδευσης Ενηλίκων
Ο Τομέας Ψυχολογίας απορροφάται από το Τμήμα Ψυχολογίας ΕΚΠΑ).
Το 10% γενικά είναι απρόβλεπτο και ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει αλλά για να δούμε την τάση και να πάρουμε μια ιδέα, υπολογίζουμε πάντα τη χρονιά που έδωσε κάποιος πανελλαδικές (90%) σε σχέση με τις βάσεις του 10% των δύο επόμενων χρόνων (τον πρώτο για το 6% και τον δεύτερο για το 4%). Θέλω να πω ότι ποτέ δεν μπλέκουμε τις χρονιές (πχ δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις βάσεις του 90% του 2018 με τις βάσεις του 10% πάλι του 2018. Είναι ευνόητος ο λόγος επειδή για το 10% του 2018 έκαναν αίτηση όσοι έδωσαν πανελλαδικές το 2017 και το 2016). Στις περισσότερες περιπτώσεις οι βάσεις του 10% είναι χαμηλότερες από τις αντίστοιχες του 90% των προηγούμενων 2 χρόνων χωρίς όμως να αποκλείονται οι εξαιρέσεις!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 15-03-19 στις 09:09.
Παράθεση

Hellpeee

Νεοφερμένος

H Hellpeee έγραψε: στις 16:43, 15-03-19:

Το ΦΠΨ από φέτος δεν υφίσταται πια με τη μορφή που είχε μέχρι τώρα https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/269317_spaei-se-3-tmimata-tmima-fpps-tis-filosofikis-ti-ishyei-me-toys-foitites-kai-tin (κατατέμνεται στα εξής νέα Τμήματα:
α. Τμήμα Φιλοσοφίας και
β. Τμήμα Εκπαίδευσης Ενηλίκων
Ο Τομέας Ψυχολογίας απορροφάται από το Τμήμα Ψυχολογίας ΕΚΠΑ).
Το 10% γενικά είναι απρόβλεπτο και ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει αλλά για να δούμε την τάση και να πάρουμε μια ιδέα, υπολογίζουμε πάντα τη χρονιά που έδωσε κάποιος πανελλαδικές (90%) σε σχέση με τις βάσεις του 10% των δύο επόμενων χρόνων (τον πρώτο για το 6% και τον δεύτερο για το 4%). Θέλω να πω ότι ποτέ δεν μπλέκουμε τις χρονιές (πχ δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις βάσεις του 90% του 2018 με τις βάσεις του 10% πάλι του 2018. Είναι ευνόητος ο λόγος επειδή για το 10% του 2018 έκαναν αίτηση όσοι έδωσαν πανελλαδικές το 2017 και το 2016). Στις περισσότερες περιπτώσεις οι βάσεις του 10% είναι χαμηλότερες από τις αντίστοιχες του 90% των προηγούμενων 2 χρόνων χωρίς όμως να αποκλείονται οι εξαιρέσεις!

Σε ευχαριστώ πολύ!!
1
Παράθεση

Παναγιωτης383

Νεοφερμένος

Ο Παναγιωτης383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Παναγιωτης383 έγραψε: στις 14:43, 06-04-19:

Καλησπερα, ειμαι πρωτοετης φοιτητης νομικης που για σοβαρους οικογενειακους λογους δεν μπορεσα να παρακολουθησω ουτε να δωσω εξεταστικες φετος. Για τον λογο αυτο θα κανω 10% στην νομικη Αθηνας προκειμενου να μην χρωσταω ολα αυτα τα μαθηματα και να ξεκινησω απο την αρχη. 1ον) Γνωριζει κανεις αν γινεται να κανω 10% και στην ιδια την σχολη που ειμαι προκειμενου να μην χρωσταω ενα ολοκληρο ετος; 2ον) Σε περιπτωση που δεν πιασει το 10% τι πρεπει να κανω απο σεπτεμβριο;
Παράθεση

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O tsiobieman έγραψε: στις 15:27, 06-04-19:

Καλησπέρα Πάνο! για το 1) δεν νομίζω ότι γίνεται να κάνεις 10% στη σχολή που ήδη έχεις περάσει (θα ήταν λίγο περίεργο δεν νομίζεις; ) , όσο για το έτος θα το χρωστάς ούτως ή άλλως απλά με τα μαθήματα της Νομικής Αθηνών (δεν νομίζω ότι υπάρχει τρομακτική διαφορά στα μαθήματα). Για το 2) αν δεν πιάσει το 10% θα σου συνιστούσα να ξανακάνεις αίτηση. Απλά αυτή τη φορά προσπάθησε να περάσεις όσα περισσότερα μαθήματα μπορείς ώστε στην περίπτωση που δεν εγκριθεί το 10% για δεύτερη φορά να μην μείνεις πίσω στα εξάμηνα. Πάντως αν πληροίς τα κριτήρια δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το 10%. Καλή συνέχεια .
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 15:46, 06-04-19:

Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο θέλεις να κάνεις 10%. Ξεκινάς κανονικά από την αρχή τον Σεπτέμβριο σαν να ήσουν πρωτοετής. Τυπικά θα δηλώσεις τα μαθήματα του δεύτερου έτους και θα πάρεις τα συγγράμματά τους αλλά ουσιαστικά θα παρακολουθείς το πρώτο έτος και θα δίνεις στις εξεταστικές τα μαθήματα που αντιστοιχούν σ΄αυτό. Θα συνεχίσεις έτσι μέχρι να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου.
Παράθεση

Spyros

Νεοφερμένος

Ο Spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Spyros έγραψε: στις 15:53, 07-04-19:

Καλήσπερα γνωρίζουμε αν οι αντιστοιχίες των μετεγγραφών βγαίνουν πριν από το μηχανογραφικό του 10%(ώστε να ξέρουμε αν γίνεται μετεγγραφή );;
Παράθεση

Maria2229

Νεοφερμένος

H Maria2229 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Maria2229 έγραψε: στις 21:31, 09-04-19:

Μια απορια σχετικα με το 10%. Αν επιθυμει καποιος την επομενη χρονια που ειχε δωσει πανελληνιες να αξιοποιησει το 10% θα διαγωνιστει αναλογα τα μορια του τα παιδια που θα κανουν 10% για την σχολη που θα επιλεξει ή και τα παιδια που δινουν πρωτη φορα πανελληνιες;
Επισης, παιζει ρολο για τα παιδια του 10% οι καινουργιες βασεις που θα διαμορφωθουν ;
Παράθεση

psaiva

Νεοφερμένος

Ο psaiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O psaiva έγραψε: στις 21:59, 09-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Maria2229
Μια απορια σχετικα με το 10%. Αν επιθυμει καποιος την επομενη χρονια που ειχε δωσει πανελληνιες να αξιοποιησει το 10% θα διαγωνιστει αναλογα τα μορια του τα παιδια που θα κανουν 10% για την σχολη που θα επιλεξει ή και τα παιδια που δινουν πρωτη φορα πανελληνιες;
Επισης, παιζει ρολο για τα παιδια του 10% οι καινουργιες βασεις που θα διαμορφωθουν ;
Ναι. Οι θέσεις για το 10% χωρίζονται σε 6% των εισακτέων την πρωτη χρονιά και 4% τη δευτερη. Εξαρτάται από τους συνολικούς εισακτέους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σχετικά με το ΑΦΜ - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-06-18 στις 15:25.
    • Σχετικα με το usb 2.0 - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-06-06 στις 20:49.
    • σχετικα με το mp3.de - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-05-06 στις 17:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα