Απορίες στην οργανική χημεία

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σε πέντε δοκιμαστικούς σωλήνες, που ο καθένας περιέχει 100 μΛ διαλύματος Br2 σε τετραχλωράνθρακα συγκέντρωσης 0,5 Μ, προσθέτουμε αντίστοιχα 0,04 μολ από τους επόμενους υδρογονάνθρακες (γράφει τους υδρογονάνθρακες )
Να εξετάσετε σε ποιους δοκιμαστικους σωλήνες το διάλυμα θα αποχρωματιστεί.
Τι πρέπει να κάνω για να τη λύσω; ... Διαβάζω μόνη μου και πίσω στις λύσεις του βοηθήματος η απάντηση δεν επεξηγεί τρόπο επίλυσης :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Περισσότερα θα σου πει και ο @Chemwizard όταν μπορέσει να συνδεθεί. Για τώρα μου είπε μέσω facebook αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει:
Τα αλογονα όπως το Br2 αντιδρουν με ακορεστους υδρογονανθρακες προς σχηματισμο κορεσμένων αλογονομένων υδρογονανθρακων. Γραψε την αντίδραση με καθε υδρογονανθρακα, δες συντελεστες αντιδρασεων και συγκεντρωσεις που έχεις και θα βγαλεις αυτό που θέλεις.
Για ό,τι άλλο γράψε εδώ. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Να προσθέσω ότι βρίσκεις τα moles του Br2 κάνει τις αντιδράσεις με τους υπόλοιπους υδρογονάνθρακες κι αναλόγως σε ποιες αντιδράσεις αντιδρά πλήρως το Br2 σε εκείνους τους δοκιμαστικούς σωλήνες θα αποχρωματιστει το διαλυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Περισσότερα θα σου πει και ο @Chemwizard όταν μπορέσει να συνδεθεί. Για τώρα μου είπε μέσω facebook αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει:
Για ό,τι άλλο γράψε εδώ. :yes:
Ευχαριστω πολυ! Η συγκεντρωση όμως πως θα υπολογιστεί; Είμαι σιγουρη ότι είναι γελοίο , αλλά δεν μπορώ να καταλαβω ποιον τύπο πρέπει να χρησιμοποιήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Θα βρεις τα μολ του Βr2 και οχι την συγκεντρωση των υδρογονανθράκων .
Κάνε τις αντιδράσεις σε μολ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top