Μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά: ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι απόφοιτος από τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Θέλω να κάνω ένα μάστερ στα ναυτιλιακά. Από ότι είδακαι το έψαξα τέλος πάντων, 2 πανεπιστήμια στην Ελλάδα έχουν Μεταπτυχιακές σπουδές στα ναυτιλιακά. Το ένα είναι η ΑΣΟΕΕ και το άλλο το ΠΑΠΕΙ. Υπάρχει και η Χίος αλλά πέφτει πολύ μακρυά.

Κατά τη γνώμη σας, για να αρχίζω να κάνω έρευνα, ποιος πανεπιστήμιο έχει καλύτερο Μάστερ στα ναυτιλιακά το ΠΑΠΕΙ ή η ΑΣΟΕΕ? Τι έχετε ακούσει. ΤΟ ΠΑΠΕΙ από ότι είδα έχει 2, η ΑΣΟΕΕ ένα με τίτλο" Διεθνής Ναυτιλία, Χρηματοοικονομική και Διοικητική"

Μπορείτε να με βοηθήσετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι απόφοιτος από τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Θέλω να κάνω ένα μάστερ στα ναυτιλιακά. Από ότι είδακαι το έψαξα τέλος πάντων, 2 πανεπιστήμια στην Ελλάδα έχουν Μεταπτυχιακές σπουδές στα ναυτιλιακά. Το ένα είναι η ΑΣΟΕΕ και το άλλο το ΠΑΠΕΙ. Υπάρχει και η Χίος αλλά πέφτει πολύ μακρυά.

Κατά τη γνώμη σας, για να αρχίζω να κάνω έρευνα, ποιος πανεπιστήμιο έχει καλύτερο Μάστερ στα ναυτιλιακά το ΠΑΠΕΙ ή η ΑΣΟΕΕ? Τι έχετε ακούσει. ΤΟ ΠΑΠΕΙ από ότι είδα έχει 2, η ΑΣΟΕΕ ένα με τίτλο" Διεθνής Ναυτιλία, Χρηματοοικονομική και Διοικητική"

Μπορείτε να με βοηθήσετε?


Θα σου πρότεινα το ΠΑΠΕΙ.Εχει μεγαλύτερη παράδοση στις ναυτιλιακές επιστήμες.
Επίσης η ΑΣΟΕΕ τα τελευταία χρόνια δεν είναι στα καλύτερα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Επίσης η ΑΣΟΕΕ τα τελευταία χρόνια δεν είναι στα καλύτερα της.

Όντως το Πανεπιστήμιο Πειραιώς είναι το συνώνυμο της Ναυτιλιακής επιστήμης στην χώρα μας. Γιατί η ΑΣΟΕΕ δεν έχει καλή παρουσία, αν επιτρέπεται; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Όντως το Πανεπιστήμιο Πειραιώς είναι το συνώνυμο της Ναυτιλιακής επιστήμης στην χώρα μας. Γιατί η ΑΣΟΕΕ δεν έχει καλή παρουσία, αν επιτρέπεται; :)


Λόγω των τοξικομανών που έχουν καταλάβει το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι απόφοιτος από τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Θέλω να κάνω ένα μάστερ στα ναυτιλιακά. Από ότι είδακαι το έψαξα τέλος πάντων, 2 πανεπιστήμια στην Ελλάδα έχουν Μεταπτυχιακές σπουδές στα ναυτιλιακά. Το ένα είναι η ΑΣΟΕΕ και το άλλο το ΠΑΠΕΙ. Υπάρχει και η Χίος αλλά πέφτει πολύ μακρυά.

Κατά τη γνώμη σας, για να αρχίζω να κάνω έρευνα, ποιος πανεπιστήμιο έχει καλύτερο Μάστερ στα ναυτιλιακά το ΠΑΠΕΙ ή η ΑΣΟΕΕ? Τι έχετε ακούσει. ΤΟ ΠΑΠΕΙ από ότι είδα έχει 2, η ΑΣΟΕΕ ένα με τίτλο" Διεθνής Ναυτιλία, Χρηματοοικονομική και Διοικητική"

Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Έχεις αποφοιτήσει από το ΛΟΧΡΗ του ΟΠΑ;
Γενικά, το ΠΑΠΕΙ θεωρείται κορυφή για Ναυτιλιακά.

Λόγω των τοξικομανών που έχουν καταλάβει το πανεπιστήμιο.

Μόνο που τα μεταπτυχιακά προγράμματα του ΟΠΑ δε λαμβάνουν χώρα στο κεντρικό κτήριο της Πατησίων. Το πρόβλημα με τους τοξικομανείς υπάρχει σε πολλά τμήματα στο κέντρο της Αθήνας. Αυτό δε σημαίνει πως μειώνεται η ακαδημαϊκή τους απήχηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις αποφοιτήσει από το ΛΟΧΡΗ του ΟΠΑ;
Γενικά, το ΠΑΠΕΙ θεωρείται κορυφή για Ναυτιλιακά.



Μόνο που τα μεταπτυχιακά προγράμματα του ΟΠΑ δε λαμβάνουν χώρα στο κεντρικό κτήριο της Πατησίων. Το πρόβλημα με τους τοξικομανείς υπάρχει σε πολλά τμήματα στο κέντρο της Αθήνας. Αυτό δε σημαίνει πως μειώνεται η ακαδημαϊκή τους απήχηση.


Μπα από κανά ΤΕΙ θα έχει αποφοιτήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα από κανά ΤΕΙ θα έχει αποφοιτήσει


Δεν καταλαβαίνω προς τι το προσβλητικό-ρατσιστικό σου σχόλιο. Εγώ δεν σε πρόσβαλα , ούτε έθιξα τόσο τη δική σου προσωπικότητα. Ναι από ΤΕΙ έχω αποφοιτήσει και είμαι περήφανος γι αυτό. Γιατί εν αντιθέση με κάποια άτομα που δεν ήξεραν να γράψουν το ονομα τους ή τα ειχαν φορτωσει στο κόκορα , τελείωσα σε 3,5 χρόνια τη σχολή μου και με πολύ καλό βαθμό, και δεν έχω μείνει ποτέ άνεργη. Επίσης, καλό θα ήταν να ταξιδέψεις στο εξωτερικό και να δεις ότι εκεί τα ΤΕΙ έχουν μεγαλύτερη δυσκολία από κάποια Πανεπιστήμια που θεωρούνται τοπ. Μην είσαι σαν τους Κλασσικούς Ελληνάρες που κάθονται με τα κόμπλεξ τους.

Επίσης για απαντησέ μου σε 2 ερωτήματα αφού τόσο πολύ σε πονάει η λέξη ΤΕΙ

Τώρα που έγιναν τα ΤΕΙ όλα Πανεπιστήμια, τι έχεις να πεις?

Τα ΤΕΙ με το νόμο 2001 ανήκουν στην ανώτατη εκπαίδευση και αναγνωρίζονται παντού. Επίσης μάθε ότι σε Πανεπιστήμιο, 2 είναι οι σχολές που έχουν μόνο στην Ελλάδα με ονομασία Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. η ΑΣΟΕΕ και το ΠΑΜΑΚ

Για να έχουμε και εύλογο ερώτημα, γιατί τα Πανεπιστήμια , δέχονται στα μεταπτυχιακά τους και αποφοίτους ΑΤΕΙ ή για να στο πω και καλύτερα, γιατί στο εξωτερικό οι ΕΛληνες πτυχιουχοι ΤΕΙ μια χαρά γίνονται αποδεκτοί και στα μάστερ του Εξωτερικού

Γιατί το λες αυτό;


Κάποτε ένας στο Εξωτερικό , φίλος μου Έλληνας ξέρεις τι μου είπε. Το τι μπορει να λεει ο καθενας ειναι δικό του θέμα και δικαίωμα. Ναι από ΤΕΙ έχω αποφοιτήσει και είμαι περήφανη γι αυτό. Ξέρεις γιατί? Γιατί έμαθα πρακτική εξάσκηση και δεν κλείστηκα σε μια θεωρία που αργότερα θα μου ήταν ένα τίποτα. Επίσης, όταν κλεινει η πορτα σε ενα σπιτι, μένουν τα προβληματα μου και εγώ. Το τι σταυρό κουβαλαει ο καθενας μας καθε μερα, με κανει να αφηνω τον αλλον με τα κακως λεγομενα του μονο του , μονο και μονο για να συνειδητοποιησει οτι σαν κρατος μας απασχολει ακομα αν τα Πανεπιστήμια ειναι ανωτερα απο τα ΤΕΙ και 1002. Ξέρω παιδια που τελειωσαν ΤΕΙ και στο ΕΞωτερικο θριαμβευουν.

Έχεις αποφοιτήσει από το ΛΟΧΡΗ του ΟΠΑ;
Γενικά, το ΠΑΠΕΙ θεωρείται κορυφή για Ναυτιλιακά.



Μόνο που τα μεταπτυχιακά προγράμματα του ΟΠΑ δε λαμβάνουν χώρα στο κεντρικό κτήριο της Πατησίων. Το πρόβλημα με τους τοξικομανείς υπάρχει σε πολλά τμήματα στο κέντρο της Αθήνας. Αυτό δε σημαίνει πως μειώνεται η ακαδημαϊκή τους απήχηση.


Από ΑΤΕΙ Πειραια τελειωσα. Αλλά τι σχέση έχει αυτό. Κάνουν στο εν λόγω μαστερ και πτυχιούχους τει δεκτούς. Εν αντιθέση με κάποιους που ξέρουν να προσβαλλουν μονο και δεν αναφερομαι σε σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω προς τι το προσβλητικό-ρατσιστικό σου σχόλιο. Εγώ δεν σε πρόσβαλα , ούτε έθιξα τόσο τη δική σου προσωπικότητα. Ναι από ΤΕΙ έχω αποφοιτήσει και είμαι περήφανος γι αυτό. Γιατί εν αντιθέση με κάποια άτομα που δεν ήξεραν να γράψουν το ονομα τους ή τα ειχαν φορτωσει στο κόκορα , τελείωσα σε 3,5 χρόνια τη σχολή μου και με πολύ καλό βαθμό, και δεν έχω μείνει ποτέ άνεργη. Επίσης, καλό θα ήταν να ταξιδέψεις στο εξωτερικό και να δεις ότι εκεί τα ΤΕΙ έχουν μεγαλύτερη δυσκολία από κάποια Πανεπιστήμια που θεωρούνται τοπ. Μην είσαι σαν τους Κλασσικούς Ελληνάρες που κάθονται με τα κόμπλεξ τους.

Επίσης για απαντησέ μου σε 2 ερωτήματα αφού τόσο πολύ σε πονάει η λέξη ΤΕΙ

Τώρα που έγιναν τα ΤΕΙ όλα Πανεπιστήμια, τι έχεις να πεις?

Τα ΤΕΙ με το νόμο 2001 ανήκουν στην ανώτατη εκπαίδευση και αναγνωρίζονται παντού. Επίσης μάθε ότι σε Πανεπιστήμιο, 2 είναι οι σχολές που έχουν μόνο στην Ελλάδα με ονομασία Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. η ΑΣΟΕΕ και το ΠΑΜΑΚ

Για να έχουμε και εύλογο ερώτημα, γιατί τα Πανεπιστήμια , δέχονται στα μεταπτυχιακά τους και αποφοίτους ΑΤΕΙ ή για να στο πω και καλύτερα, γιατί στο εξωτερικό οι ΕΛληνες πτυχιουχοι ΤΕΙ μια χαρά γίνονται αποδεκτοί και στα μάστερ του Εξωτερικού




Κάποτε ένας στο Εξωτερικό , φίλος μου Έλληνας ξέρεις τι μου είπε. Το τι μπορει να λεει ο καθενας ειναι δικό του θέμα και δικαίωμα. Ναι από ΤΕΙ έχω αποφοιτήσει και είμαι περήφανη γι αυτό. Ξέρεις γιατί? Γιατί έμαθα πρακτική εξάσκηση και δεν κλείστηκα σε μια θεωρία που αργότερα θα μου ήταν ένα τίποτα. Επίσης, όταν κλεινει η πορτα σε ενα σπιτι, μένουν τα προβληματα μου και εγώ. Το τι σταυρό κουβαλαει ο καθενας μας καθε μερα, με κανει να αφηνω τον αλλον με τα κακως λεγομενα του μονο του , μονο και μονο για να συνειδητοποιησει οτι σαν κρατος μας απασχολει ακομα αν τα Πανεπιστήμια ειναι ανωτερα απο τα ΤΕΙ και 1002. Ξέρω παιδια που τελειωσαν ΤΕΙ και στο ΕΞωτερικο θριαμβευουν.




Από ΑΤΕΙ Πειραια τελειωσα. Αλλά τι σχέση έχει αυτό. Κάνουν στο εν λόγω μαστερ και πτυχιούχους τει δεκτούς. Εν αντιθέση με κάποιους που ξέρουν να προσβαλλουν μονο και δεν αναφερομαι σε σενα


Μπράβο για αυτό που έχεις πετύχει.Για αυτό ρώτησα το παιδί τι εννοεί.
Στην ερώτηση που έκανες νομίζω ότι το ΠΑΠΕΙ είναι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Το μαστερ του ΠΑΠΕΙ είναι δύο χρόνια ενώ,του ΟΠΑ ένα.Του ΟΠΑ είναι μόνο αγγλόφωνο,ενώ το ΠΑΠΕΙ έχει και ελληνικό.Το ΟΠΑ συνεργάζεται και με ναυτιλιακές σύμφωνα με το βίντεο,για το ΠΑΠΕΙ δεν γνωρίζω.


https://www.youtube.com/watch?v=6in4zNccM3k&t=3s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κομπλέ,επίσης και στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής το αντίστοιχο ΛΟΧΡΗ είναι ΛΟΧΡΗ πανεπιστημίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κομπλέ,επίσης και στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής το αντίστοιχο ΛΟΧΡΗ είναι ΛΟΧΡΗ πανεπιστημίου


Δεκτό. Που θέλεις να καταλήξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεκτό. Που θέλεις να καταλήξεις?


Πουθενά,ανέφερες ότι είσαι πτυχιούχος ΛΟΧΡΗ δεν ανέφερες απο ποιο ίδρυμα,ρώτησε ο προηγούμενος υπέθεσα για να μην αναφέρεις το ίδρυμα ότι είσαι από κάποιο ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πουθενά,ανέφερες ότι είσαι πτυχιούχος ΛΟΧΡΗ δεν ανέφερες απο ποιο ίδρυμα,ρώτησε ο προηγούμενος υπέθεσα για να μην αναφέρεις το ίδρυμα ότι είσαι από κάποιο ΤΕΙ.

Ναι δηλαδή το θεωρείς κακό αυτό ας πουμε? Γενικά η γνώμη σου εσένα για τα ΤΕΙ ποια είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δεν είναι κακό,την άποψη μου πάνω σε ποιο θέμα περί των ΤΕΙ θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Από ΑΤΕΙ Πειραια τελειωσα. Αλλά τι σχέση έχει αυτό. Κάνουν στο εν λόγω μαστερ και πτυχιούχους τει δεκτούς. Εν αντιθέση με κάποιους που ξέρουν να προσβαλλουν μονο και δεν αναφερομαι σε σενα


Σε ρώτησα, γιατί, αν είχες αποφοιτήσει από το ΟΠΑ, δε θα σου πρότεινα να κάνεις μεταπτυχιακό πάλι στο ΟΠΑ, καθώς θα είχες ήδη γνωριμίες (ακαδημαϊκό προσωπικό, που εξειδικεύεται σε χρηματοοικονομικά της ναυτιλίας κλπ.) και ίσως να ήταν πιο χρήσιμο να γνώριζες και από ένα άλλο καλό πανεπιστήμιο στο χώρο.

Αν και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για τον (ακαδημαϊκό) τομέα της Ναυτιλίας, έριξα μια ματιά στα αγγλόφωνα μεταπτυχιακά του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ και παρατήρησα πως το MSc in ISFM του ΟΠΑ περιέχει περισσότερα ποσοτικά και λογιστικά μαθήματα συγκριτικά με το MSc in Shipping Management του ΠΑΠΕΙ. Ίσως να είναι πιο attractive για τους εργοδότες και σου αφήνει περιθώριο να εργαστείς και έξω από τον χώρο της ναυτιλίας στο μέλλον (εφόσον χρειαστεί).

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω, το μόνο που θέλω να σου πω είναι να μη δίνεις σημασία σε όσους σε σχολιάζουν επειδή φοίτησες σε ΤΕΙ. Έτσι κι αλλιώς, συμφέρει περισσότερο πολλούς εργοδότες να προσλαμβάνουν άτομα με πτυχία τεχνολογικής εκπαίδευσης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δεν είναι κακό,την άποψη μου πάνω σε ποιο θέμα περί των ΤΕΙ θες;


Kαταρχάς να σου ζητήσω συγνώμη για το κατεβατό πριν. Και στο Εξωτερικό αν έχεις πάει , υπάρχουν τα university, τα instistute of tehnology ( TEI), κολλεγια, και πάει λέγοντας. Ειδικά αν έχεις πάει Αγγλία ή Αμερική θα τα έχεις δει.

Εγώ η επιθετικότητα που διακρίνω κάποιες φορές προς τα ΤΕΙ στη χώρα μας, προέρχεται στη πλειοψηφία από το δικό σου κλάδο. πχ ΠΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ vs ΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
ΠΕ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ vs ΤΕ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

και πάει λέγοντας.... σαφώς κάποια διαφορά υπάρχει στα επαγγελματικά δικαιωματά σας. Εγω προσωπικά σέβομαι και εκείνον που θα βγάλει Πανεπιστήμιο αλλά και εκείνον που θα βγάλει ΤΕΙ και θα μάθει πρακτικά κάποια πράγματα, στοιχεία που ένα θεωρητικό πτυχίο θα σου τα προσφέρει πολύ αργότερα στη προσωπική σου όσο και στην επαγγελματική σου ζωή.

Όπως και σέβομαι το γεγονός, ότι διάβασες, δούλεψες σκληρά στις πανελλήνιες έγραψες 19 χιλ και βαλε για να περάσεις ΕΜΠ από ότι βλέπω. ΌΜΩΣ. Κανενός το μέλλον δεν κρίνεται σε 3 ώρες. Θες να σου πω κάτι. Ξέρω συμμαθητρίες μου, που δεν άνοιξαν ποτέ μα ποτέ βιβλίο και έφυγαν ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ή μειναν στην Ελλάδα και άνοιξαν κάτι δικό τους, που με τα μηνιαία χρήματα που βγάζουν, εγώ, εσύ και άλλοι 2 σπουδασμένοι δεν τα βγάζουμε το μήνα.

Τη γνώμη σου θα την ήθελα γτ να υπάρχει τόσο ρατσισμός ενώ επί της ουσίας ανήκουν και τα 2 στην Ανώτατη Εκπαίδευση σύμφωνα με το νόμο του 2001
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και στο Εξωτερικό αν έχεις πάει , υπάρχουν τα university, τα instistute of tehnology ( TEI), κολλεγια, και πάει λέγοντας. Ειδικά αν έχεις πάει Αγγλία ή Αμερική θα τα έχεις δει.

Εγώ η επιθετικότητα που διακρίνω κάποιες φορές προς τα ΤΕΙ στη χώρα μας, προέρχεται στη πλειοψηφία από το δικό σου κλάδο. πχ ΠΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ vs ΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
ΠΕ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ vs ΤΕ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Τα institute of technology δεν είναι τα ΤΕΙ κατ'ανάγκη. Ακριβής αντιστοίχιση στα αγγλικά δεν υπάρχει, αλλά συνήθως είναι πολυτεχνεία, και μερικά αντιστοιχίζονται σε ΤΕΙ.


Δεν ξέρω για τους συγκεκριμένους τομείς, αλλά τα προγραμμάτα σπουδών ΤΕΙ πληροφορικής και Επιστήμης υπολογιστών (ΑΕΙ) δεν έχουν καμία σχέση, όχι καμία διαφορά.

Ο καθένας έχει άλλους στόχους στη ζωή του και θεωρεί άλλα εφόδια απαραίτητα. Το "γιατί;" και το "πώς;" είναι και τα δύο ερωτήσεις, αλλά άλλο κοινό έχει το ένα και άλλο το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα institute of technology δεν είναι τα ΤΕΙ κατ'ανάγκη. Ακριβής αντιστοίχιση στα αγγλικά δεν υπάρχει, αλλά συνήθως είναι πολυτεχνεία, και μερικά αντιστοιχίζονται σε ΤΕΙ.


Δεν ξέρω για τους συγκεκριμένους τομείς, αλλά τα προγραμμάτα σπουδών ΤΕΙ πληροφορικής και Επιστήμης υπολογιστών (ΑΕΙ) δεν έχουν καμία σχέση, όχι καμία διαφορά.

Ο καθένας έχει άλλους στόχους στη ζωή του και θεωρεί άλλα εφόδια απαραίτητα. Το "γιατί;" και το "πώς;" είναι και τα δύο ερωτήσεις, αλλά άλλο κοινό έχει το ένα και άλλο το άλλο.


Aπό τι στιγμή, που τα ελληνικά ΑΤΕΙ , αναγνωρίζονται στο Εξωτερικό , λαμβάνονται ως Ιnstistute of Technology. To βλέπω και στο πάσο της ανηψιάς μου που σπουδάζει διατροφολογία. Πέρα από τα ελληνικά στοιχεία το αναφέρει και στα αγγλικά πάνω Ιnstistute of Technology.

Σε αυτό με τη σημασιολογία , είναι σχετικό , ειδικά αν πιάσουμε το ΜΙΤ. Ναι το κορυφαίο πανεπιστήμιο στο κόσμο, επί της ουσίας είναι Τεχνολογικό εκπαιδευτικό ίδρυμα. Ασφαλώς και δεν μπορώ να το σχολιάσω και να το συγκρίνω με τα δικά μας. Μη τρελαθούμε. Απλά αν δεις και τα βιογραφικά κυρίως ρώσων δημοφιλή ανθρώπων που σπούδασαν εκεί, έχουν τελειώσει τα αντίστοιχα ΤΕΙ της Ρωσίας.

Εγώ αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι, το να τελειώσει κάποιος ΤΕΙ , δεν σημαίνει ότι δεν θα φτάσει ψηλά ή θα ζει στη σκια ενός Πανεπιστημιακού. Εξάλλου, αν πας στο Εξωτερικό, θα καταλαβεις οτι τα χαρτια-πτυχία δεν παίζουν και τόσο ρόλο. Εκεί βλέπουν να στροφάρεις και να κινείεσαι έξυπνα στη δουλειά σου.

Θα σου πω κάτι που δίνουν τα ΑΤΕΙ και δεν το δίνουν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Κάποια Πανεπιστήμια το δίνουν. ποια είναι αυτά.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ- ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ. Αν πας στο Εξωτερικό και δουν στο βιογραφικό σου ότι το Πανεπιστημιό σου δεν είχε πτυχιακή εργασία η πρακτική ασκηση ή ετυχε να στα προσφερουν και εσυ διαλεξες μαθήματα αντί γι αυτά , δεν σε παίρνουν στη δουλειά και σου τη λένε.

Σίγουρα αν κάνω ένα μάστερ ή ΜΒΑ ξεπερνάω ένα πανεπιστημιακό αν το πιάσουμε ιδεολογικά

Αυτά τα λίγα από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aπό τι στιγμή, που τα ελληνικά ΑΤΕΙ , αναγνωρίζονται στο Εξωτερικό , λαμβάνονται ως Ιnstistute of Technology. To βλέπω και στο πάσο της ανηψιάς μου που σπουδάζει διατροφολογία. Πέρα από τα ελληνικά στοιχεία το αναφέρει και στα αγγλικά πάνω Ιnstistute of Technology.

Σε αυτό με τη σημασιολογία , είναι σχετικό , ειδικά αν πιάσουμε το ΜΙΤ. Ναι το κορυφαίο πανεπιστήμιο στο κόσμο, επί της ουσίας είναι Τεχνολογικό εκπαιδευτικό ίδρυμα. Ασφαλώς και δεν μπορώ να το σχολιάσω και να το συγκρίνω με τα δικά μας. Μη τρελαθούμε. Απλά αν δεις και τα βιογραφικά κυρίως ρώσων δημοφιλή ανθρώπων που σπούδασαν εκεί, έχουν τελειώσει τα αντίστοιχα ΤΕΙ της Ρωσίας.

Εγώ αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι, το να τελειώσει κάποιος ΤΕΙ , δεν σημαίνει ότι δεν θα φτάσει ψηλά ή θα ζει στη σκια ενός Πανεπιστημιακού. Εξάλλου, αν πας στο Εξωτερικό, θα καταλαβεις οτι τα χαρτια-πτυχία δεν παίζουν και τόσο ρόλο. Εκεί βλέπουν να στροφάρεις και να κινείεσαι έξυπνα στη δουλειά σου.

Θα σου πω κάτι που δίνουν τα ΑΤΕΙ και δεν το δίνουν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Κάποια Πανεπιστήμια το δίνουν. ποια είναι αυτά.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ- ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ. Αν πας στο Εξωτερικό και δουν στο βιογραφικό σου ότι το Πανεπιστημιό σου δεν είχε πτυχιακή εργασία η πρακτική ασκηση ή ετυχε να στα προσφερουν και εσυ διαλεξες μαθήματα αντί γι αυτά , δεν σε παίρνουν στη δουλειά και σου τη λένε.

Σίγουρα αν κάνω ένα μάστερ ή ΜΒΑ ξεπερνάω ένα πανεπιστημιακό αν το πιάσουμε ιδεολογικά

Αυτά τα λίγα από εμένα.

Αρχικά παραθέτω αυτό:
A Ptychio degree from a Technologika Ekpedeftika Idrimata (TEI) institute and an ASPETE degree from a School of Pedagogical and Technological Education do not qualify for admission.
Delft university, αν πας εκεί που λέει για αίτηση για MSc. Επίσης όπως ξαναείπα, institute of technology είναι πολλά πράγματα. Και τα πολυτεχνεία technical universities λέγονται, αυτό δε μου λέει κάτι.


Αυτό για τα ΤΕΙ της Ρωσίας και το ΜΙΤ δε γίνεται να μη το σχολιάσω. Πραγματικά δε ξέρω πού το έχεις διαβάσει, αλλά είναι εντελώς λάθος και καλύτερα να το ξεχάσεις. Συνεχίζω να επιμένω ότι εννοείς πολυτεχνεία και θα σου πω και στη συνέχεια το γιατί.

Στο επόμενο point σου θα συμφωνήσω, ούτως ή άλλως δεν είπα ότι θεωρώ άτομα των ΤΕΙ ως άτομα με λιγότερη αξία, αλλά κάνουν διαφορετικά πράγματα απ'αυτά που κάνουν στα πανεπιστήμια.

Και τέλος, πρακτική άσκηση και πτυχιακή μπορείς να κάνεις και στα πανεπιστήμια και προσωπικά έκανα και τα δύο. Με λιγότερα ECTS απ'ότι δίνουν στο ΤΕΙ κιόλας, ενώ η ίδια δουλειά είναι. Αυτό δεν είναι επιχείρημα.

Η βασική λοιπόν διαφορά ΤΕΙ και ΑΕΙ είναι ότι τα ΑΕΙ είναι research oriented πέρα από educational. Τα ΤΕΙ είναι καθαρά educational. Αυτή είναι πάρα πολύ βασική διαφορά, δεν είναι μόνο το όνομα.

Όπως και να'χει, καλή επιτυχία σου εύχομαι ότι και αν κάνεις και σίγουρα θα τα πας τέλεια αν είσαι ικανή έχεις δεν έχεις τελειώσει ΤΕΙ. Απλά ήθελα να τα ξεκαθαρίσω σε αυτό το μήνυμα για να μη παρεξηγούμαστε. Δε το συνεχίζω και άλλο γιατί είναι off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top