Großes Deutsches Sprachdiplom (C2)

Ariel94

Νεοφερμένος

Η Ariel94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω...πόσο καιρό περίπου διαρκεί η προετοιμασία για c2? Φυσικά είναι και ανάλογα με το πόσες ώρες την εβδομάδα κάνεις μάθημα και το πόσο προετοιμάζεσαι αλλά κατα μ.ο εσείς πόσο καιρό προετοιμαζόσασταν πριν δώσετε? επιπλέον, η διαφορά c1 και c2 όσον αφορά το επίπεδο δυσκολίας είναι μεγάλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ariel94 στο ερώτημα που θέτεις όπως και η ίδια λες, παίζει ρόλο πόσες ώρες την βδομάδα είσαι διατεθειμένη να κανεις, πόσο διάβασμα θα αφιερώσεις αλλά επίσης πόσο καλό είναι το επίπεδο C1 που έχεις. Αν έδωσες την εξέταση c1 και πέρασες οριακά σαφώς έχεις πολλή δουλειά μπροστά σου. Αν τώρα έχεις ενα καλό επίπεδο c1 έχεις καλές βάσεις , ιδίως για παραγωγή λόγου ωστόσο είναι αρκετά απαιτητικό το Lesen και το Hören. Αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι να κάνεις υπό συνθήκες εξέτασης κάποια Lesen και Hören από βιβλία προετοιμασίας c2, το σκορ σου θα δώσει μια εικόνα ωστόσο σε κάθε περιπτωση μόνο ενας δάσκαλος μπορει να σου δώσει μια υπεύθυνη απάντηση βαση του πραγματικό σου επιπέδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω...πόσο καιρό περίπου διαρκεί η προετοιμασία για c2? Φυσικά είναι και ανάλογα με το πόσες ώρες την εβδομάδα κάνεις μάθημα και το πόσο προετοιμάζεσαι αλλά κατα μ.ο εσείς πόσο καιρό προετοιμαζόσασταν πριν δώσετε? επιπλέον, η διαφορά c1 και c2 όσον αφορά το επίπεδο δυσκολίας είναι μεγάλη?

Προσωπικά χρειάστηκα αφού κάλυψα το C1 άλλον έναν χρόνο. Έκανα μάθημα 2 φορές τη βδομάδα από 2.5 ώρες τη φορά άρα σύνολο 5 ώρες ανα βδομάδα!

Η μεγάλη διαφορά δεν είναι από το C1 στο C2 αλλά από το Β2 στο C1. Παρόλα αυτά, αν υπάρχουν κενά στο C1, πρέπει να καλυπτούν ώστε να καταφέρει κανείς να επιτύχει στο C2.
Το C2 σαν επίπεδο ''ξεφεύγει'' από την λογική των άλλων. Στηρίζεται κατά βάση στην επαφή με τη γλώσσα ( λογοτεχνία, ντοκιμαντέρ, ταινίες, εφημερίδες, πολιτικές συζητήσεις κλπ) . Όρεξη να έχεις και... γίνονται θαύματα!
Καλή σου επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom2

Νεοφερμένος

Η free_dom2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι..θελω ν παω για Β1 στα γερμανικα? Σε ποσο χρονο καλυπτεται η υλη? Να σημειωσω πως παλιοτερα ειχα κανει 1 χρονο οποτε τα θυμαμαι τελειως αμυδρα.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Free_dom2 αν απευθυνθείς σε καθηγητή/ φροντιστήριο μπορεί να αξιολογήσει το επίπεδο σου και να δει τι μπορείς να θυμηθείς, ενδεχομένως να σου δώσει τεστ/ ασκήσεις επιπέδου A1-A2 για να δει που βρίσκεσαι τώρα. Στη συνέχεια μπορεί να σε κατευθύνει ανάλογα με το αν θες κανονικά μαθήματα, ή εντατικά ή ακόμα και υπερ-εντατικά.
Ωστόσο για την εκμάθηση μιας απαιτητικής γλώσσας όπως τα γερμανικά, αν θες να προχωρήσεις με εντατικούς/ υπερεντατικούς ρυθμούς θα πρέπει να αναλογιστείς αν το πρόγραμμά σου θα σου το επιτρέψει, γιατί θα πρέπει να βάλεις το διάβασμα και τα μαθήματα σε πολύ υψηλή ή και number one προτεραιότητα στη ζωή σου. Για παράδειγμα για έναν μαθητή ή φοιτητή κάτι τέτοιο μπορεί να είναι υπερβολικά πιεστικό σε συνδυασμό με το διάβασμα για σχολείο/σχολή/φροντιστήριο.
Από την άλλη αν θες κατεπειγόντως να φύγεις στο εξωτερικό μπορεί να θες να πιεστείς για ένα διάστημα προκειμένου να προχωρήσεις πολύ γρήγορα. Πρέπει να τα ζυγίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom2

Νεοφερμένος

Η free_dom2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Free_dom2 αν απευθυνθείς σε καθηγητή/ φροντιστήριο μπορεί να αξιολογήσει το επίπεδο σου και να δει τι μπορείς να θυμηθείς, ενδεχομένως να σου δώσει τεστ/ ασκήσεις επιπέδου A1-A2 για να δει που βρίσκεσαι τώρα. Στη συνέχεια μπορεί να σε κατευθύνει ανάλογα με το αν θες κανονικά μαθήματα, ή εντατικά ή ακόμα και υπερ-εντατικά.
Ωστόσο για την εκμάθηση μιας απαιτητικής γλώσσας όπως τα γερμανικά, αν θες να προχωρήσεις με εντατικούς/ υπερεντατικούς ρυθμούς θα πρέπει να αναλογιστείς αν το πρόγραμμά σου θα σου το επιτρέψει, γιατί θα πρέπει να βάλεις το διάβασμα και τα μαθήματα σε πολύ υψηλή ή και number one προτεραιότητα στη ζωή σου. Για παράδειγμα για έναν μαθητή ή φοιτητή κάτι τέτοιο μπορεί να είναι υπερβολικά πιεστικό σε συνδυασμό με το διάβασμα για σχολείο/σχολή/φροντιστήριο.
Από την άλλη αν θες κατεπειγόντως να φύγεις στο εξωτερικό μπορεί να θες να πιεστείς για ένα διάστημα προκειμένου να προχωρήσεις πολύ γρήγορα. Πρέπει να τα ζυγίσεις.
Καλησπερα. Οχι να σου πω την αληθεια δεν βιαζομαι καθολου. Δν θελω ουτε εντατικα ουτε υπερ εντατικα. 2 στανταρ ωριτσες π.χ την εβδομαδα κ ας την καλυψω κ σε 2χρονια που λεει ο λογος. Ευχαριστω για τις συμβουλες σου
ΥΓ. Αν ξερετε κανενα καλο φροντιστηριο στην Αθηνα πειτε μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα. Αν έχεις το Goethe Zertifikat C2: GDS, χρειάζεται να δώσεις και τα Test-Daf κ.α ή τα αναπληρώνει. Ρωτώ καθαρά για πιθανά μεταπτυχιακά ή και δουλειά στη Γερμανία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Το C2 σε απαλλάσσει από επιπρόσθετες εξετάσεις για μεταπτυχιακό στη Γερμανία. Παρά ταύτα, αν σε εδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, ρώτα και το πανεπιστήμιο καλού-κακού. Για εργασία στη Γερμανία αυτό που μετράει είναι η άνεση στη γλώσσα, γραπτή και προφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα. Αν έχεις το Goethe Zertifikat C2: GDS, χρειάζεται να δώσεις και τα Test-Daf κ.α ή τα αναπληρώνει. Ρωτώ καθαρά για πιθανά μεταπτυχιακά ή και δουλειά στη Γερμανία! :D

Πλέον δεν υπάρχει το großes και το kleines, μια εξέταση είναι. Το C2 λοιπόν σε απαλάσσει στα περισσότερα πανεπιστήμια. Έχει όμως το καθένα στο σάιτ τους τι δέχονται και τι όχι. Βέβαια, αν ενδιαφέρεσαι για κάποιο συγκεκριμένο, καλό είναι να τους στείλεις ένα e- mail ή καλύτερα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο.
Για εργασία τώρα, αρκεί συνήθως στις περισσότερες δουλειές το B2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
διαβασα κανα 3 διαφορετικες συζητησεις εδω στο φορουμ για τα γερμανικα και ειπα να τα γραψω τα δικα μου εδω.Λοιπον πηρα το C1 τον ιανουαριο του 2014 με σχετικα καλο βαθμο.Μεχρι και σημερα εχω κρατησει μια υποτυπωδη επαφη με την γλωσσα,λιγο τα μαθηματα του σχολειου,ενα μαθημα στο πανεπιστημιο αλλα πολυ βασικα πραγματα.Το ξερω οτι δεν ειμαι στο ιδιο επιπεδο,η γλωσσα μου εχει κολλησει και προφορικα ενω καταλαβαινω αρκετα δεν μπορω να αποδωσω.Σκεφτομαι ομως και το εχω στο νου μου να συνεχισω για Γ2 εδω στην θεσσαλονικη.Αν και αρχικα γ οικονομικους λογους σκεφτομουν καποιο απο τα φροντιστηρια στο κεντρο(κοντα στην καμαρα) που πανε και πολλοι φοιτητες..αρχισα να το σκεφτομαι και για το goethe .Αυτο που με δυσκολευει ομως ειναι οτι αν παω εκει σιγουρα θα με βαλουν πιο χαμηλο επιπεδο ,οποτε εχετε να μου προτεινετε τι να διαβασω εσεις που εχετε παρει ηδη το γ2 για να προετοιμαστω και να μην παω σαν αρχαρια σε τοσο προχωρημενα μαθηματα;
επισης Deutsch lover αν επιτρεπεται που εκανες εσυ μαθημα;απο θεσσαλονικη εισαι ε;εχεις καποιες συμβουλες; και συγχαρητηρια που το πηρες το Γ2 ενω ησουν στο σχολειο:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
διαβασα κανα 3 διαφορετικες συζητησεις εδω στο φορουμ για τα γερμανικα και ειπα να τα γραψω τα δικα μου εδω.Λοιπον πηρα το C1 τον ιανουαριο του 2014 με σχετικα καλο βαθμο.Μεχρι και σημερα εχω κρατησει μια υποτυπωδη επαφη με την γλωσσα,λιγο τα μαθηματα του σχολειου,ενα μαθημα στο πανεπιστημιο αλλα πολυ βασικα πραγματα.Το ξερω οτι δεν ειμαι στο ιδιο επιπεδο,η γλωσσα μου εχει κολλησει και προφορικα ενω καταλαβαινω αρκετα δεν μπορω να αποδωσω.Σκεφτομαι ομως και το εχω στο νου μου να συνεχισω για Γ2 εδω στην θεσσαλονικη.Αν και αρχικα γ οικονομικους λογους σκεφτομουν καποιο απο τα φροντιστηρια στο κεντρο(κοντα στην καμαρα) που πανε και πολλοι φοιτητες..αρχισα να το σκεφτομαι και για το goethe .Αυτο που με δυσκολευει ομως ειναι οτι αν παω εκει σιγουρα θα με βαλουν πιο χαμηλο επιπεδο ,οποτε εχετε να μου προτεινετε τι να διαβασω εσεις που εχετε παρει ηδη το γ2 για να προετοιμαστω και να μην παω σαν αρχαρια σε τοσο προχωρημενα μαθηματα;
επισης Deutsch lover αν επιτρεπεται που εκανες εσυ μαθημα;απο θεσσαλονικη εισαι ε;εχεις καποιες συμβουλες; και συγχαρητηρια που το πηρες το Γ2 ενω ησουν στο σχολειο:clapup:

:hello:

1. Για τα μαθήματα στο Goethe αρχικά σκέψου αν τα σηκώνει η τσέπη σου... Μόλις τσέκαρα και για 14 βδομάδες το τμήμα ενηλίκων για το Γ2 βγαίνει 660 ευρώ. Αν θες τη γνώμη μου, εγώ δεν θα τα έδινα στο Goethe για να του δώσω και άλλα 300 κάτι για την εξέταση...

2. Θεωρώ παράτολμο και άσκοπο να συνεχίσεις από εκεί που τα άφησες. Καλύτερα να κάνεις περισσότερο καιρό και να βρεις την φόρμα σου, να καλύψεις κενά κλπ και μετά να συνεχίσεις. Το επίπεδο Γ των γερμανικών είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολο και ακριβώς γι αυτό χρειάζεται τον απαιτούμενο χρόνο.

3. Εγώ δεν ζούσα Θεσσαλονίκη. Ζούσα σε επαρχιακή πόλη και έκανα ιδιαίτερο. 3 φορές τη βδομάδα από 2.5 ώρες τη φορά... Να σημειώσω βέβαια πως είχε χρειαστεί πολλές φορές να κάνουμε παραπάνω είτε για να γράψουμε τεστ είτε γιατί υπήρχαν κάποιες αδυναμίες.
Εγώ απλά έδωσα στο Goethe στη Θεσσαλονίκη :) .. Δεν γνωρίζω επομένως ούτε από τα φροντιστήρια που υπάρχουν εκεί ούτε από τη δουλειά που κάνει το Ινστιτούτο στα μαθήματα που προσφέρει - το θεωρώ υπερεκτιμημένο όπως έχω πει χιλιάδες φορές σε άλλα τοπικ και άλλα μηνύματά μου- ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Vielen Dank Fräulein!!!:D

συμφωνω οτι το ιδιαιτερο ειναι το ιδανικο και γω ιδιαιτερα εκανα στην πολη μου οταν το πηρα το c1...ελπιζω να βρω καμια καλη καθηγητρια και εδω θεσσαλονικη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν αξίζει το Goethe, βρες ένα καλό φροντιστήριο γερμανικών ή ρώτα να σου πουν καθηγητές για ιδιαίτερα. Για επίπεδο Γ (γενικά), θα πρότεινα να βρεις φροντιστήριο, δεν ξέρω αν επειδή στα γερμανικά είναι αρκετά ζόρικο το πτυχίο θα ήταν καλύτερα τα ιδιαίτερα για να έχεις τον ρυθμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αμα τα ειχα πιο φρεσκα,θα πηγαινα κατευθειαν σε φροντιστηριο..αλλα επειδη εχω κενα για αυτο δισταζω και ολο το καθυστερω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάντως για το Β2, αν δεν ασχοληθώ τελείως μόνη μου, θα ρωτήσω σε φροντιστήριο. Θα δυσκολευτείς τον πρώτο μήνα πιστεύω, μετά θα λυθεί η γλώσσα και θα αρχίσουν να σου έρχονται (στην χειρότερη λέγε τον καθηγητή να σου δίνει extra δουλειά τον πρώτο καιρό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σκοπευεις να συνεχισεις μετα το Β2 και για επιπεδο Γ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όχι, εκτός και αν ξαφνικά κάνω στροφή 180 μοιρών και θελήσω να βγω σε γερμανόφωνη χώρα, οπότε υποθέτω αναγκαστικά θα συνεχίσω. Απλά έχω το Β1 και είπα είναι κρίμα να μην το φτάσω ως το Β2 τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας! Δίνει κανείς τώρα Φεβρουάριο το Goethe Zeritifikat C2: GDS;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να δώσω Goethe C2 μέσα στο 21. Έχω ξεκινήσει προετοιμασία και θέλω να προετοιμάσω και τα λογοτεχνικά. Η καθηγήτρια μου, η οποία έχει χρόνια να αναλάβει προετοιμασία για Goethe, μου είπε να αγοράσω και βιβλίο με ανάλυση, αλλά από όσο έψαξα δεν είδα να έχουν βγει βιβλία με ανάλυση μετά το 2017. Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει σχετικά πρόσφατα ώστε να μου πει πως προετοιμάστηκε για το λογοτεχνικό;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top