Κολλέγιο vs Πανεπιστήμιο

Mkp

Νεοφερμένος

Η Mkp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω δει σε πολλά posts ότι τα κολλέγια έχουν υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης και πολλές φορές είναι προτιμότερο ένα κολλέγιο από ένα πανεπιστήμιο. Μία φίλη μου πήγαινει σε ένα κολλέγιο για οικονομικά....εγώ σπουδάζω οικονομικά ασοεε. Υπάρχει τεράστια διαφορά! Δεν βλέπω κάπου το υψηλό επίπεδο... η φίλη μου δεν διαβάζει και γενικότερα δεν διάβαζε ποτέ ή είχε καλούς βαθμούς ή γνώσεις και τα πηγαίνει καλα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να είναι το ίδιο που λένε κάποιοι...έχουμε κοινά πράγματα, όμως όσο εκείνη( και γενικότερα όλα αυτά τα άτομα) μαθαίνει/νουν πρωτοβάθμιες, εμείς εισχωρούμε πιο βαθιά στην ύλη με πράγματα τα οποία δεν θα κάνουν ποτέ και μόνο 1-2 μαθήματα είναι κοινά. Πώς γίνεται να είναι το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eίναι ακριβώς το ίδιο πώς γίνεται στην Ελλάδα, επί 10 γενιές όλα τριγύρω να αλλάζουν και οι Μητσοτάκι παντώς καιρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mkp

Νεοφερμένος

Η Mkp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μέχρι πριν το καλοκαίρι δεν ήξερα καν για τα κολλέγια και ξαφνίκα ακούω ότι το χαρτί που σου δίνουν είναι ίδιο με αυτό του πανεπιστημίου και μου έκανε εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα Κολλέγια αναγνωρίζονται κανονικά και με τον νόμο.
Σίγουρα αυτά που είναι σε συνεργασία με πανεπιστήμια του εξωτερικού, περνάνε ΔΟΑΤΑΠ και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Το μόνο που δεν τα αναγνωρίζει είναι το δημόσιο...

(αυτό δεν είναι σχόλιο για το επίπεδο, απλά το κομμάτι αναγνώρισης. Για το επίπεδο, επειδή έχω άποψη, είναι άλλη κουβέντα και παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ποιος/πού/σε τί αντικείμενο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τα κολλεγια περναν ΣΑΕΠ, οχι ΔΟΑΤΑΠ. Αλλα και το ΣΑΕΠ ακουγεται οτι παει για καταργηση, και η επαγγελματικη (οχι η ακαδημαϊκη, για την οποια ειναι αρμοδιος ειναι ο ΔΟΑΤΑΠ) θα περναει απο το Υπουργειο Παιδειας. Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωριζει ακαδημαϊκη ισοτιμια και ισοδυναμια στα πτυχια κολλεγιων, αρα πρακτικα δεν μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο ή διδακτορικο στα ελληνικα ΑΕΙ μονο με το πτυχιο ή το μεταπτυχιακο του κολλεγιου.

Απ' ο,τι εχω καταλαβει στα κολλεγια υπαρχουν λιγες (και τονιζω το λιγες) εξαιρεσεις που συνεργαζονται με καλα πανεπιστημια και κανουν καλη δουλεια. Το πτυχιο απο εκει οκ, εχει αξια. Τα περισσοτερα ωστοσο, συνεργαζονται με δευτερο-τριτα βρετανικα πανεπιστημια, τα οποια ουτε κατα διανοια συγκρινονται με τα καλα ελληνικα ΑΕΙ (και ΤΕΙ, γιατι οχι; ).

Απο εκει και περα το βασικο για μενα ειναι οτι αντιμετωπιζουν την πανεπιστημιακη εκπαιδευση με καθαρα αγοραιους ορους. Το πανεπιστημιο δεν ειναι απλο κεντρο καταρτησης (αν και πολλοι θα το ηθελαν αυτο σιγουρα).

Επισης με τα διδακτρα που εχουν, ακουγεται αστειο το επιχειρημα οτι η μεση οικογενεια αντεχει να στειλει το παιδι της σε ιδιωτικο κολλεγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
@Obito, νομίζω ότι όσα Κολλέγια δίνουν πτυχίο ξένο (δηλαδή το πτυχίο δεν γράφει το όνομα του Κολλεγίου αλλά του αντίστοιχου συνεργαζόμενου στο εξωτερικό) περνούν ΔΟΑΤΑΠ κανονικά.

Συμφωνώ για τα δίδακτρα σε αυτό που λες στο τέλος, αλλά να ξέρεις ότι και στα καλύτερα πανεπιστήμια του εξωτερικού έτσι ακριβώς σε αντιμετωπίζουν: σαν λίρες/ό,τι άλλο νόμισμα θες, με πόδια... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σπουδές σε παραρτήματα Πανεπιστημίων της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν εμπίπτουν στις νομοθετημένες διατάξεις περί αναγνωρίσεως τίτλων σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ. Ο ιδρυτικός Νόμος 3328/2005 για την αναγνώριση πτυχίων από την αλλοδαπή απαιτεί ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ των σπουδών να έχει διανυθεί σε ομοταγή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάσο παιδιά, ξέρετε καλύτερα τα τυπικά! :) Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ εκτενώς με το θέμα, πέρα από όσα ακούω στον περίγυρό μου.
Απλά πέφτουν στα πόδια μου και κάτι τέτοια και τα διαβάζω διαγώνια να πάρω μια ιδέα.

Αυτό που ξέρω όμως 100%, ασχέτως επιπέδου σπουδών, είναι ότι το θέμα της αναγνώρισης αφορά δημόσιο τομέα και δημόσια πανεπιστήμια (για συνέχιση σπουδών). Στον ιδιωτικό τομέα δεν δίνουν καμία σημασία, καλώς ή κακώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
@Obito, νομίζω ότι όσα Κολλέγια δίνουν πτυχίο ξένο (δηλαδή το πτυχίο δεν γράφει το όνομα του Κολλεγίου αλλά του αντίστοιχου συνεργαζόμενου στο εξωτερικό) περνούν ΔΟΑΤΑΠ κανονικά.

Συμφωνώ για τα δίδακτρα σε αυτό που λες στο τέλος, αλλά να ξέρεις ότι και στα καλύτερα πανεπιστήμια του εξωτερικού έτσι ακριβώς σε αντιμετωπίζουν: σαν λίρες/ό,τι άλλο νόμισμα θες, με πόδια... :)


Εχεις δικιο για τα διδακτρα, ετσι ακριβως ειναι, ειναι γενικοτερο το προβλημα. Ειδικα τα ιδρυματα του ΗΒ (που στη συντριπτικη πλειοψηφια τους σημειωτεον ειναι δημοσια) το εχουν αυτο σε ακραιο βαθμο. Ειναι τραγικο να βλεπεις ακομα και ιδρυματα που σου πλασαρονται ως ''εναλλακτικα'', ''με παραδοση στην κριτικη θεωρια και τις κριτικες προσεγγισεις'', βασικα να σου πουλαν ακριβως εναλλακτικοτητα ως προϊον για ~9000 λιρες/ετος.

Ναι, αν τα λαβει κανεις υποψη αυτα, δεν εκπλησσει οτι ακομα και καλα βρετανικα πανεπιστημια κανουν τετοιου τυπου συνεργασιες με παντος τυπου ''κολεγια'', ''κεντρα μαθησης'' σε αλλες χωρες κτλ.

Για τα της αναγνωρισης με προλαβε η Λενω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τελευταία αρκετοί Βρετανοί φοιτητές, ψάχνουν εναλλακτικές σπουδών σε χώρες με κάποιο συμβολικό ποσό ή χωρίς δίδακτρα όπως στη Γερμανία, Ολλανδία, Αυστρία, Ελβετία. Είναι όντως κάπως άσχημο να μην μπορούν να σπουδάσουν στη χώρα τους λόγω υπερβολικού κόστους σπουδών και όχι ανάλογου της ακαδημαϊκής ποιότητας πολλές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αγγλια εχει πολυ καλο συστημα με φοιτητικα δανεια, απο που παιρνεις τα στατιστικα σου νικο απο το σλαβοι ζιζεκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aπό όσους έχουν φύγει. Οι ντόπιοι καμιά φορά ξέρουν καλύτερα την κατάσταση από τις "ειδήσεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπερα σας, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Τα κολλεγια εχουν την ιδια ισοτιμια με τα πανεπιστημια;;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα σας, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Τα κολλεγια εχουν την ιδια ισοτιμια με τα πανεπιστημια;;
Έχει δημιουργηθεί μια αντιπαράθεση ως προς την ακαδημαική vs επαγγελματική αναγνώριση. Η κεραμέως τα αναγνώρισε με μια τροπολογία αλλά τα επιμελιτήρια ( ΤΕΕ, ΟΕΕ κλπ) ΟΧΙ. Έχει δημιουργηθεί ένα μπέρδεμα με αυτά και δεν ξέρω αν θα βρεθεί άνθρωπος που να ξέρει 100% τι να σου απαντήσει.

Στη Θέση σου δεν θα το ρίσκαρα και αυτά τα λεφτά που θα έδινα σε Κολλέγιο θα τα έδινα να φύγω έξω σε πανεπιστήμιο του Εξωτερικού
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Θεωρητικα εχει αναγνωριστει επαγγελματικη ισοδυναμια λογω ΕΕ πρακτικα ομως οχι , εχει πολυ δρομο ακομα μεχρι να κατασταλαξει.
Η κεραμεως απειλει
η Αγγλια δεν ειναι πλεον ΕΕ
Τα επιμελητηρια δεν το δεχονται
Η κεραμεως βγαζει νομο να αναγκασει τα επιμελητήρια και λεει ζητηστε να πανε να κανουν και αλλα μαθηματα.
Ο συριζα λεει θα το καταργησω αμεσως μολις ερθω στα πραματα
Τα πανεπιστημια ειναι στα καγκελα
Συλογοι των ΑΕΙ κερδιζουν δικες μη ισοτιμιας ( φυσικοθεραπευτες)
Τα κολέγια λενε καντε μας πανεπιστημια οπως την κυπρο.

Αν τελικα επιλεξεις να μπεις σε αυτον το κυκεώνα κρατα μικρο καλαθι.
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Υπάρχει καμία άποψη για κολλέγια σε Αθήνα;
 

ΜαρίαΖΤ

Νεοφερμένος

Η ΜαρίαΖΤ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στα κολλέγια, η πλήρη αναγνώριση από τον σύλλογο του κάθε κλάδου δεν είναι ίδια για όλους..οι ψυχολόγοι και οι εργοθεραπευτές έχουν τεράστιο θέμα γιατί δεν τους δέχεται ο σύλλογος και οι περισσότεροι είναι στα δικαστήρια χωρίς κάποια ελπίδα. Για να πας σε κάποιο κολλέγιο θέλει πολύ ψάξιμο, ξεκάθαρες ερωτήσεις προς αυτούς για να μην πέσεις στην παγίδα, καθώς λένε ότι όλα αναγνωρίζονται και δεν υπάρχει θέμα.
Οι άλλοι κλάδοι όπως γνωρίζω δεν αντιμετωπίζουν κάποιο θέμα αλλά στον τομέα της ψυχολογίας και της εργοθεραπείας είναι καλό να το ψάξετε λίγο!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα κολλέγια, η πλήρη αναγνώριση από τον σύλλογο του κάθε κλάδου δεν είναι ίδια για όλους..οι ψυχολόγοι και οι εργοθεραπευτές έχουν τεράστιο θέμα γιατί δεν τους δέχεται ο σύλλογος και οι περισσότεροι είναι στα δικαστήρια χωρίς κάποια ελπίδα. Για να πας σε κάποιο κολλέγιο θέλει πολύ ψάξιμο, ξεκάθαρες ερωτήσεις προς αυτούς για να μην πέσεις στην παγίδα, καθώς λένε ότι όλα αναγνωρίζονται και δεν υπάρχει θέμα.
Οι άλλοι κλάδοι όπως γνωρίζω δεν αντιμετωπίζουν κάποιο θέμα αλλά στον τομέα της ψυχολογίας και της εργοθεραπείας είναι καλό να το ψάξετε λίγο!
καλα πολλα κολλεγια λενε και ψεματα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα κολλέγιο που έχει σχολή νομικής και αναφέρει ότι συνεργάζεται με πανεπιστήμιο στη Γαλλία και ο δικηγορικός σύλλογος δεν δεχεται να κανει εγγραφη απόφοιτος του τμήματος. Στο σαιτ του το εν λογω κολλεγιο αναφερει οτι αναγνωριζεται κανονικα.

Γενικα θεωρω τα κολλεγια ΑΠΑΤΗ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top