Σχολή Αστυφυλάκων

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Εφόσον η βάση της σχολής Αστυφυλάκων είναι περίπου στα 16.600 μόρια και ενιαία για όλες τις πόλεις (διάφορες), με ποιο κριτήριο επιλέγουν να σε στείλουν πχ στη Νάουσα ή στην Κομοτηνή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αναλογα με τον βαθμό επιτυχίας.Η καθε σχολη παιρνει εναν συγκεκριμένο αριθμο ατομων.Στην αρχη διαλέγεις την πρωτη επιλογη σου.Η Κομοτηνή πχ είναι η πρώτη επιλογή πολλών ατόμων, μετά το Ρέθυμνο και μετά το Διδυμότειχο.Αρα για την Κομοτηνή υπάρχει ανταγωνισμός.Αν δεν έγραψες καλά στις εξετάσεις και έχεις μικρό βαθμό εισαγωγής τότε μάλλον θα περάσεις στην δευτεργ ή ακόμα και Τρίτη επιλογη


Λειτουργούν μόνο τρεις σχολές της Κομοτηνής του Ρεθύμνου και του Διδυμοτείχου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Εφόσον η βάση της σχολής Αστυφυλάκων είναι περίπου στα 16.600 μόρια και ενιαία για όλες τις πόλεις (διάφορες), με ποιο κριτήριο επιλέγουν να σε στείλουν πχ στη Νάουσα ή στην Κομοτηνή?

Αρχικά, να ξεκαθαρισω ότι το γεγονός ότι η Αστυνομία έχει σχολές σε Γρεβενά, Κομοτηνή, Τρίκαλα, Ξανδη, Διδυμότειχο, Σητεία κλπ δε σημαίνει ότι κάθε χρόνο λειτουργούν όλες.

Φέτος π. Χ θα λειτουργήσουν σε Κομοτηνή, Ρέθυμνο και Διδυμότειχο.

Σε καλούν στο τμήμα εφόσον έχεις περάσει στη σχολή Αστυφυλακων μέσω πανελληνίων και εκεί δηλώνεις σχολές προτίμησης (με προτεραιότητα)

Στη συνέχεια το που ακριβώς θα σε στείλουν έχει να κάνει :
1)Με τη σειρά που μπήκες στη σχολή μέσω Πανελληνίων (π. Χ αν μπήκες πρώτος, πας σε οποία περιοχή θες από αυτές που λειτουργούν)
2)Αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία (π Χ ανήκεις σε τριτεκνη οικογένεια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Και θέλω να κάνω άλλη μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει...Τα ψυχομετρικά τεστ για την Αστυνομία πού γίνονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Όλες οι εξετάσεις γίνονται Θεσσαλονίκη η Αθήνα σε ειδικά στάδια και κεντρα.Θα ανακοινωθούν τον Μάιο-Ιούνιο.Η Αθήνα κάνει τις εξετάσεις στην αστυνομική Ακαδημία και η Θεσσαλονίκη σε δημόσια σχολεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marskr

Νεοφερμένος

Η Marskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πίτσα (Κόρινθος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ΠΠαιδιά ξέρει κανεις να μου πει τι περιλαμβάνει η γυμναστικη μεσα στην σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Η γυμναστική στη βάσιμη εκπαίδευση περιλαμβάνει τρέξιμο, καθίσματα, κοιλιακούς, ασκήσεις εκρηκτικότητας και ευλιγισιας και φυσικά κάμψεις. Βέβαια μη φανταστείς τίποτα το φοβερό. Αν είσαι σχετικά Γυμνασμένος θα τα βγάλεις πέρα (και να μην τα καταφέρεις όμως δεν γίνεται τίποτα). Τώρα μετά τη Βασική η γυμναστική εξαρτάται από το σε ποιο ΤΔΑ θα φοιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marskr

Νεοφερμένος

Η Marskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πίτσα (Κόρινθος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrastt

Νεοφερμένος

Η Dimitrastt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Να ρωτησώ κκάτι.. πως είναι ο πρώτος μήνας μέσα στη σχολή αστυφυλάκων κ αξιωματικων αστυνομίας για τα κορίτσια ;; Τους κάνουν καψωνια ; Κ γενικά μέσα στη σχολή ;; επίσης αξίζει η σχολή ; Γιατί σκέφτομαι να δώσω φετοσ κ του χρόνου αλλά έχω δώσει ήδη δύο φορές από θετική με βιολογία κ έχω περάσει χημικό.. κ πρέπει να κάνω μαθηματικά τρ γ ν περάσω εκεί κ είναι ρίσκο. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι. Στο θέμα των ορίων των αθλημάτων είναι επιεικείς οι εξεταστές ή όχι; Και επίσης, μέσα στη σχολή Αστυφυλάκων, όπως είπε και η προλαλήσασα είναι δύσκολα; Αναφέρομαι στη σχολή για τους άνδρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Τα όρια είναι ήδη πάρα πολύ μεγάλα για να τα περάσει σχετικά εύκολα ένα άτομα που έχει επαφή με τον αθλητισμό.
Δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος που χάνει το όριο για πολύ λίγα δευτερόλεπτα περνάει και άλλες φορές κόβεται (εξαρτάται από τους γυμναστες και αστυνομικούς που θα είναι στα αγωνίσματα)

Ρωτάς σχετικά με αν η σχολή είναι δύσκολη ως προς τι;

Για τις γυναίκες στη βασική εκπαίδευση (1ος μήνας) είναι πιο δύσκολα σε θέμα πειθαρχίας όπως ακριβώς ισχύει και για τους άνδρες. Ωστόσο, κακώς με τις γυναίκες είναι πιο επιεικείς...Οχι ότι αυτό είναι ιδιαίτερα καλό γιατί η βασική υπάρχει για κάποιους λόγους. Σαφώς τα αγόρια αποκομιζουν πιο πολλά από αυτή επειδή οι γυναίκες μεταξύ σοβαρού και αστείου τις έχουν "παραχαιδεμενες" και ως αποτέλεσμα δεν κάνουν πραγματική βασική.

Βέβαια σε καμία περίπτωση μη νομίζεις ότι δεν πρόκειται να φας κράξιμο μπροστά σε άλλα 100 άτομα ή να ουρλιαξεις μπροστά σε άλλα τόσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
και όλα αυτά για γινεις ματατζης να δερνεις συνταξιούχους και παιδια:rant::rant::rant:

και όλα αυτά για γινεις ματατζης να δερνεις συνταξιούχους και παιδια:rant::rant::rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Το ότι κάποιος έχει περάσει από σχολή Αστυφυλακων δε σημαίνει ότι θα περάσει απαραίτητα από τα ΜΑΤ...

Αλλά και να περνούσαν (όπως γινόταν κάποτε) ποιο το κακό;;
Η Αθήνα θα ηταν κάρβουνα τώρα αν δεν υπήρχαν τα ΜΑΤ.
Άνθρωποι είναι και αυτοί και κάνουν λάθη.
Ας δεχόμασταν όλοι από μία μολότοφ στη μούρη και ας βλέπαμε πως θα αντιδρούσαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Για ένα άτομο που δεν έχει την καλύτερη επαφή με τον αθλητισμό, δεν υπάρχουν ελπίδες να περάσει έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Έχει πολλές πιθανότητες να περάσει. Δε χρειάζεται να είσαι αθλητής. Ούτε καν "Γυμνασμένος". Απλά ένα παιδί τελείως χοντρό αγυμναστο κλπ αφενός θα περάσει οριακά τα αθλήματα και αφετέρου θα περάσει κάποιες δύσκολες στιγμές στη σχολή (όχι πολλές σε σημείο να θελησει να φύγει βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Εγώ για παράδειγμα κάνω το 1 χλμ σε 6' περίπου ενώ το όριο είναι στο 4:30 και στα άλλα δεν έχω εξασκηθεί καν. Πώς τον βλέπεις τον χρόνο; Και επίσης, μέσα στη σχολή τι ασκήσεις απαιτούνται;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αν δεν είσαι τίποτα υπέρβαρος ή πετσί και κόκκαλο μου φαίνεται παράλογος ο χρόνος.
4:30 λεπτά είναι ήδη πάρα πολύ μεγάλος ο χρόνος για να δυσκολέψει.
Ίσως να κοιτάξεις λίγο τον ρυθμό σου, να εξασκηθείς και να δεις μετά πως τα πας κλπ

Πόσα κιλά είσαι και τι ύψος έχεις;;

Εγω προσωπικά αν θυμάμαι καλά το είχα περάσει γύρω στα 3:30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ύψος: 1,75
Βάρος: 68

3:30 μου φαίνεται ότι είσαι υπεράνθρωπος. 1 χλμ πόσοι γύροι ενός γηπέδου ποδοσφαίρου είναι; Τον στίβο εννοώ.

Επίσης, 1) έχεις κάποια tips για να ακολουθήσω ώστε να βελτιώσω τον χρόνο μου;
2) Τι ασκήσεις απαιτούνται μέσα στη σχολή;
3) Στη σχολή Αξιωματικών ξέρεις εάν οι ασκήσεις μέσα στη σχολή είναι λιγότερο, περισσότερο απαιτητικές ή το ίδιο με των Αστυφυλάκων;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ύψος: 1,75
Βάρος: 68

3:30 μου φαίνεται ότι είσαι υπεράνθρωπος. 1 χλμ πόσοι γύροι ενός γηπέδου ποδοσφαίρου είναι; Τον στίβο εννοώ.

Επίσης, 1) έχεις κάποια tips για να ακολουθήσω ώστε να βελτιώσω τον χρόνο μου;
2) Τι ασκήσεις απαιτούνται μέσα στη σχολή;
3) Στη σχολή Αξιωματικών ξέρεις εάν οι ασκήσεις μέσα στη σχολή είναι λιγότερο, περισσότερο απαιτητικές ή το ίδιο με των Αστυφυλάκων;

Ευχαριστώ!


1000μετρα είναι ακριβώς 2,5 γυροι
Τα κιλά σου σε σχέση με το βάρος σου είναι αρκετά καλά για στίβο
Μη φανταστείς τίποτα το υπερουαου. Όπως είπα και πριν οποίος θέλει να γίνει κομμάτια θα γίνει. Όποιος θέλει να κάνει μπακα θα την κάνει (χαλαρά).

Ειναι μεν οι ασκήσεις στη γυμναστική απαιτητικές αλλά όχι τόσο ώστε να σε τρομάζουν. Σω.Βε έχει στη δική μου σχολή. Δεν ξέρω τι γίνεται Κομοτηνή και Διδυμότειχο αλλά εμείς τις πρώτες μέρες κυρίως είχε αρκετές κάμψεις. Για πεδίο βολής δεν το συζητώ (εκεί μόνο κάνε το σταυρό σου-υπάρχει σοβαρός λόγος ωστόσο που πριν τις βολές κάνουμε ο, τι κάνουμε )


Η αξιωματικών επειδή είναι αξιωματικών είναι πιο κυριλέ από ο, τι έχω ακούσει. Δεν μπορώ να επεκταθώ άλλο δημοσίως.

Tips θα σου πρότεινα να τρέχεις συχνά να εξασκείσαι. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάνεις 6 λεπτά τα 1000μετρα. Ή πας πολύ σιγά ή τρέχεις απόσταση μεγαλύτερη των 1000μ.
Για παραπάνω καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο γυμναστή όπως κάνουν πολλοί 1-2ημες πριν τα αγωνίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top