Αγγλική Φιλολογία

Duchess

Νεοφερμένος

Η Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Χαίρετε φοιτητές! Καλή χρονιά με υγεία και αγάπη σε όλους!! θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος έχει επίπεδο γνώσης κάτω από προφίσενσι μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της σχολής? γενικά ποιες είναι οι απαιτήσεις από την σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να έχεις παρα πολυ καλές γνώσεις αγγλικων για να ανταποκριθείς στη σχολη. Εκει θα παρεις τα αγγλικα σχεδόν απο την αρχη. Πολλά ατομα μπαινουν μονο με lower.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να έχεις παρα πολυ καλές γνώσεις αγγλικων για να ανταποκριθείς στη σχολη. Εκει θα παρεις τα αγγλικα σχεδόν απο την αρχη. Πολλά ατομα μπαινουν μονο με lower.


Δεν ειμαι και ο πιο αρμοδιος να απαντησει, αλλα νομιζω αυτο ισχυει βασικα για ΕΚΠΑ. Στο ΑΠΘ απο οσο ξερω, γνωσεις γραμματικης κτλ των αγγλικων τα θεωρουν λιγο πολυ δεδομενα. Βασικα στο τμημα της Θεσσαλονικης δεν εχουν καν μαθηματα στα ελληνικα, ολα ειναι απο πρωτο μεχρι τελευταιο εξαμηνο στα αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι, εγώ αναφερόμουν κατά κύριο λόγο στο εκπα, όμως και στο απθ δεν χρειάζονται γνώσεις proficiency. Εξάλλου, εφόσον κάποιος κατέχει το lower θεωρείται ότι έχει καλή γνώση της γλώσσας και μπορεί να ανταποκριθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilynSt

Νεοφερμένος

Η MarilynSt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Όσα είπε ο Obito ισχύουν, σε περίπτωση που στοχεύεις στο τμήμα του ΑΠΘ.
Ωστόσο αρκετά άτομα έχουν περάσει στη σχολή μου έχοντας μόνο το Lower και παρ'όλα αυτά κατάφεραν να αντεπεξέλθουν, φαντάζομαι με περισσότερο διάβασμα σε σχέση με τους υπόλοιπους. Δεν είναι ακατόρθωτο.
Πάντως μαθήματα πάνω στη γλώσσα (γραμματική, κανόνες κτλ) δεν υπάρχουν και αν θέλεις να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο θα πρέπει να δουλέψεις μόνη σου.
Αν έχεις άλλες απορίες είμαι στη διάθεσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Χαίρετε φοιτητές! Καλή χρονιά με υγεία και αγάπη σε όλους!! θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος έχει επίπεδο γνώσης κάτω από προφίσενσι μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της σχολής? γενικά ποιες είναι οι απαιτήσεις από την σχολή;
Θεωρώ ότι το πρώτο εξάμηνο και τα μαθήματα που γίνονται στα αγγλικά είναι πολύ βοηθητικά στο να προσαρμοστεί κανείς! Ακόμη κι αν εχεις lower όπως λες αλλά παρ'όλα αυτά έχεις εξασκήσει κυρίως την ακουστική σου ικανότητα, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.
Όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι θεωρώ πως μέσα στη σχολή μπορείς να εξελιχθείς και να αποκτήσεις ένα άριστο επίπεδο, βγαίνοντας από τη σχολή. Το μόνο παραπάνω που ίσως χρειαστεί να κάνεις είναι το προσωπικό σου διάβασμα πέρα από το φόρτο της σχολής.
Δεν ειμαι και ο πιο αρμοδιος να απαντησει, αλλα νομιζω αυτο ισχυει βασικα για ΕΚΠΑ. Στο ΑΠΘ απο οσο ξερω, γνωσεις γραμματικης κτλ των αγγλικων τα θεωρουν λιγο πολυ δεδομενα. Βασικα στο τμημα της Θεσσαλονικης δεν εχουν καν μαθηματα στα ελληνικα, ολα ειναι απο πρωτο μεχρι τελευταιο εξαμηνο στα αγγλικα.
Από όσο γνωρίζω από μια φίλη μου που βρίσκεται στο πρώτο εξάμηνο, υπάρχει μάθημα γλωσσικής κατάρτισης, το οποίο στοχεύει ακριβώς στο "φρεσκάρισμα" της γραμματικης, του λεξιλογίου κλπ.
Ωστόσο ισχύει ότι οι φοιτητές του ΑΠΘ είναι αντιμέτωποι με περισσότερες απαιτήσεις ήδη από το πρώτο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilynSt

Νεοφερμένος

Η MarilynSt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Από όσο γνωρίζω από μια φίλη μου που βρίσκεται στο πρώτο εξάμηνο, υπάρχει μάθημα γλωσσικής κατάρτισης, το οποίο στοχεύει ακριβώς στο "φρεσκάρισμα" της γραμματικης, του λεξιλογίου κλπ.
Ωστόσο ισχύει ότι οι φοιτητές του ΑΠΘ είναι αντιμέτωποι με περισσότερες απαιτήσεις ήδη από το πρώτο εξάμηνο.

Αυτό είναι σχετικό και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τον καθηγητή που θα σου τύχει.
Σε γενικές γραμμές, στα μαθήματα της γλωσσικής κατάρτισης μαθαίνεις να ξεχωρίζεις είδη κειμένων, να χρησιμοποιείς τη γλώσσα κάνοντας εργασιούλες, παρουσιάσεις, γράφοντας εκθέσεις κτλ, δηλαδή το περιεχόμενό τους βρίσκεται ένα σκαλί παραπάνω σε σχέση με το απλό φρεσκάρισμα γραμματικής και λεξιλογίου.
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να μπει στη σχολή με την προσδοκία ότι θα γίνει κάποιου είδους επανάληψη στο πρώτο έτος, γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς παρά την ύπαρξη του εν λόγω μαθήματος, η καλή (έστω και σε επίπεδο Β2) γνώση της γλώσσας θεωρείται όντως δεδομένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top