Γιατί οι άθεοι γιορτάζουν τα Χριστούγεννα;

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η βίβλος νομίζω είναι η παλαιά διαθήκη που σημαίνει ότι προηγήθηκε του χριστιανισμού και της αγάπης του. Να σου πω και εγώ την αλήθεια απορώ που ζω σε μια χριστιανική χώρα και δεν με αγαπάνε.

Η βίβλος είναι η αγία γραφή. Απαρτίζεται από τη παλαιά και τη καινή διαθήκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η βίβλος είναι η αγία γραφή. Απαρτίζεται από τη παλαιά και τη καινή διαθήκη.

Α, μάλιστα. Δεν μας το μάθανε. :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιαννα

Νεοφερμένος

Η Χριστιαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Η βίβλος νομίζω είναι η παλαιά διαθήκη που σημαίνει ότι προηγήθηκε του χριστιανισμού και της αγάπης του. Να σου πω και εγώ την αλήθεια απορώ που ζω σε μια χριστιανική χώρα και δεν με αγαπάνε.
Η Βιβλος ειναι η παλαια και η καινη διαθήκη μαζι ... Αλλιως λεγεται και αγια γραφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δέχομαι ιδιαίτερα θρησκευτικών. :) Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εμένα η ερώτηση που προκύπτει είναι άλλη, γιατί θεωρούμε ότι τέτοιες συμπεριφορές δεν είναι χριστιανικές; Από πού κι ως πού θεωρείται ο χριστιανισμός θρησκείας αγάπης και...αποδοχής; Μία ανάγνωση τη βίβλο θέλει και δεν ξέρεις από πού να το πρωτοπιάσεις...

Γιατί οι αναφορές αυτές είναι περισσότερες από αυτές που λες εσύ. Από τις τελευταίες, η συντριπτική πλειοψηφία τους (αν όχι όλες) βρίσκονται στην Παλαιά Διαθήκη, που δεν τη ξέρει και δεν τη διαβάζει κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Oι περισσότερες αναφορές στις ανθρώπινες αδυναμίες πάντως αναφέρονται στην Παλαιά Διαθήκη που ο σκοπός ήταν να δείξει την αναμονή για τον Σωτήρα που δεν ξέρω αν τελικά αυτές λύθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί οι αναφορές αυτές είναι περισσότερες από αυτές που λες εσύ. Από τις τελευταίες, η συντριπτική πλειοψηφία τους (αν όχι όλες) βρίσκονται στην Παλαιά Διαθήκη, που δεν τη ξέρει και δεν τη διαβάζει κανένας.


Mε δουλεύεις; Για τριαδικό θεό δεν γίνεται λόγος;
Ααα, πολύ βολικό. Να κόβουμε και να ράβουμε τις κτηνωδίες και να κρατάμε ό,τι μας συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια άλλη καλή ερώτηση θα ήταν το γιατί οι θρησκευόμενοι γιορτάζουν τα χριστούγεννα με τον τρόπο που τα γιορτάζουν.Η ορθόδοξη πίστη δεν περιλαμβάνει στολισμένα έλατα και έναν κοκκινοφορέμενο 'άγιο' προερχόμενο από την coca cola.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Mε δουλεύεις; Για τριαδικό θεό δεν γίνεται λόγος;
Ααα, πολύ βολικό. Να κόβουμε και να ράβουμε τις κτηνωδίες και να κρατάμε ό,τι μας συμφέρει.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λες. Όλες αυτές «οι κτηνωδίες» που λες είναι στην Παλαιά Διαθήκη που έχει καταντήσει ένα παραμυθάκι και δεν την διαβάζει κανένας ούτε την εφαρμόζει κανένας. Το τι θεωρείται «χριστιανικό» και τι όχι εξαρτάται από το τι λέγεται και πράττεται στην πράξη κι όχι ότι λέει ένα βιβλίο που έχει χαθεί στο βάθος των χιλιετιών. Το να σέβεσαι τον συνάνθρωπο πχ που αναφέρθηκε νωρίτερα είναι και χριστιανική αξία, φυσικά όχι αποκλειστικά χριστιανική, μιας και δεν χρειάζεται να είσαι χριστιανός για να σέβεσαι τον συνάνθρωπό σου. Είναι αξίες που χαρακτηρίζουν και τον Χριστιανισμό, δεν θεωρούνται αποκλειστικά χριστιανικές. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου σε αυτό. Μπορείς να βρεις αρκετές σκληρές αναφορές στην Παλαιά Διαθήκη που δέν τη ξέρει κανένας κι εγώ μπορώ να σου βρω χιλιάδες άλλες αναφορές αγάπης στην Καινή Διαθήκη που την ξέρουν αρκετοί. Ποιος είναι τελικά το αποτέλεσμα; Με την ίδια λογική και το κούρεμα και το ξύρισμα είναι αντιχριστιανικό αφού το λέει η Παλαιά Διαθήκη. Οπότε όλοι οι Χριστιανοί αυτοί είναι αλά καρτ αμαρτωλοί και δεν χρειάζεται να μιλάμε ούτε για σεβασμό στον συνάνθρωπο ούτε για τίποτα. Η θρησκεία, ανεξάρτητα από ύπαρξη Θεού και «αρχέγονες θεόπνευστες αλήθειες», αλλά ως κοινωνική ύπαρξη, εξελίσσεται και προσπαθεί να αποβάλλει τα κακά της κομμάτια, όπως ακριβώς κι η κοινωνία. Δεν γίνεται να κρίνεις τον σημερινό Χριστιανισμό με βάση γραφόμενα χιλιάδων ετών πριν. Ο Χριστιανισμός σήμερα δεν είναι ίδιος με αυτόν του 1200 κι αυτός με τα σειρά του με του 2000 πΧ (εβραϊσμός ουσιαστικά). Μα θα μου πεις «η Παλαιά Διαθήκη είναι ιερό βιβλίο του Χριστιανισμού». Και θα σου πω «αφού δεν τηρείται, ποιο το νόημα;».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Mε δουλεύεις; Για τριαδικό θεό δεν γίνεται λόγος;
Ααα, πολύ βολικό. Να κόβουμε και να ράβουμε τις κτηνωδίες και να κρατάμε ό,τι μας συμφέρει.
Το θέμα είναι ότι δεν ζούμε στον Μεσαίωνα οπότε όποιος πιστεύει μπορεί να κρατήσει ότι αγαπούλες πρεσβεύει ο χριστιανισμός και να έχει το μυαλό πως οτιδήποτε βίαιο/ρατσιστικό κτλ αναφέρεται σε αυτά τα κείμενα να το απορρίπτει. Δεν το βρίσκω τόσο τραγικό αυτό ίσα ίσα είναι ένα θετικό να φιλτράρει ο καθένας όλα αυτά και αν κάτι είναι πολύ κακό σε αυτά που γράφονται να καταλαβαίνει ότι δεν είναι "σωστό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Εξάλλου, ο ίδιος ο Χριστός είπε , ότι ήρθε ν ανανεώσει τους παλιούς νόμους του θεού ( βλ παράδειγμα με την αμαρτωλή που ήταν να λιθοβοληθει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δεν είναι θρησκεία της αγάπης όταν σου λέει στρέψε και το άλλο μάγουλο και μάλιστα δυο χιλιετίες πριν;όταν λατρεύουμε έναν Θεό ποιητή των πάντων ενσαρκωμένο σε φάτνη,από αγάπη για το πλάσμα Του ,που οδηγείται οικειοθελως στα πάθη και στην σταύρωση ;!Οταν εκατομμύρια πιστοί του οδηγούνται ως πρόβατα στο μαρτύριο;ο χριστιανισμος διαδιδοταν ως αστραπη τους πρωτους αιωνες εν μεσω διωγμων. δηλαδή τι διδαγματα παιρνει ο πιστος απο ολα αυτα ; να εισαι ξερω γω επιθετικος με τον διπλανο σου; διαβαζει τους μακαρισμους ο χριστιανος και αντιλαμβανεται πως πρεπει να μισει τον συνανθρωπο του ;!
ο οποίος χριστιανισμος αλλωστε με την εμφανιση του βαζει φραγμους στην ρωμαικη ασυδοσια και επηρεαζει διχως επιστροφη τον νου του ανθρωπου,την κουλτουρα ,τον χαρακτηρα της δυσης μια για παντα.
η παλαιά διαθήκη διότι σε αυτήν αναφέρεστε(παρεμπιπτόντως την έχει διαβάσει κανείς από τους επικριτές; διότι θαρρώ τα όποια χωρία που παρερμηνεύονται αφορούν απλά αμαρτίες ανθρώπων),έχει αυτό το παλαιά μπροστά στην διαθήκη,δηλαδή απευθύνεται στον πρόχριστιανικο άνθρωπο.Ένα μωρό δεν του ξεκινάς διατροφή με κρέας,εν τούτοις ας μην ξεχνάμε τις δέκα εντολές,τις προφητείες που εκπληρώθηκαν στο πρόσωπο του Χριστού και ένα σωρό άλλα που είναι ριζοσπαστικά και διατηρούνται όπως άλλωστε είπε ο ίδιος μέχρι κεραίας,δεν ήρθε λέει ο ίδιος να καταλύσει τους νόμους κ τους προφήτες,αλλά να τους εκπληρωσει και να τους συμπληρωσει
"Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι ἀλλὰ πληρῶσαι."
τελος παντων καλο ειναι πριν κρινουμε και μαλιστα τοσο απολυτα κατι,χωρις να το εχουμε διαβασει..

γιατι διαβασα μια συνδεση της θρησκειας με ...ρατσισμο και μου σηκωθηκε η τριχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Εδώ άλλοι λένε στον κόσμο ότι δεν υπάρχουν άλλοι πλανήτες πέρα από την Γη...


προφανως εννοουσε ζωη οπως της γης σε αλλους πλανητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
προφανως εννοουσε ζωη οπως της γης σε αλλους πλανητες

Προφανώς και ΔΕΝ εννοούσε αυτό. Κι εσύ Κομνηνέ, προφανώς δεν είδες το video.
Είπε κατά λέξη:
"Δεν υπάρχει άλλος πλανήτης σε όλο τον κόσμο τον ουράνιο, από αυτό τον πλανήτη που κατοικούμε εμείς. Μην ακούτε τι σας λένε, ότι έχουν πάει στο φεγγάρι, ή ότι υπάρχουν άλλοι πλανήτες. Ο συνομιλητής μου μού είπε ότι τα συμπεράσματα των νέων επιστημόνων δεν έχουν κατατεθεί ακόμα".

Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απολέσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τελικά υπάρχει άλλος πλανήτης σαν αυτό που κατοικούμε εμείς; Τουλάχιστον οι Έλληνες είναι ειλικρινείς. Από το θεώρημα σταθερού σημείου υπάρχει και λέγεται Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Εγώ κάνω επιστροφή στο θέμα :P και λέω το εξής..

Είμαι Χριστιανός ορθόδοξος με αμφιβολίες. Είμαι και 17 χρονών (Και επισήμως :P)

Πολύ απλά η δημιουργός του θέματος έτυχε να λάβει ένα καταφανές ειρωνικό μήνυμα από κάποιον αθεο ή ένα κανονικό μήνυμα από κάποιον μπερδεμένο..

Δεν νομίζω ότι είναι κακό να γιορτάζεις τα Χριστούγεννα όποιος και να είσαι, όπου και να πιστεύεις.. :P

Καταρχήν είναι αποδεδειγμένο ότι Αρχές Γενάρη εορταζόταν ο θεος Ήλιος και μετά οι χριστιανοί δανείστηκαν την ημερομηνία για την γέννηση του Χριστού. Οπότε δεν είναι ακριβώς Χριστούγεννα αλλά δεν έχει και πολλή σημασία.

Σημασία έχει το ότι πλέον, λίγοι γιορτάζουν αυτή τη μέρα ως ιερή. Ακόμα και χριστιανοί. Ο μέσος άνθρωπος δεν γιορτάζει την γέννηση του κυρίου. Είναι μια κατεξοχήν εμπορική γιορτή.. Απλώς βασίζεται σε χριστιανικό έθιμο.

Ούτως ή άλλως, υπάρχει για να δημιουργεί χαρά, θαλπωρή και συγκέντρωση ατόμων που αγαπάνε ο ένας τον άλλον. Οπότε, εννοείται όποιος θέλει τιμάει την πρωταρχική ύπαρξη της γιορτής, και ποιος θέλει την γιορτάζει με τον σύγχρονο της τρόπο..

Τόσο απλά..

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mε δουλεύεις; Για τριαδικό θεό δεν γίνεται λόγος;
Ααα, πολύ βολικό. Να κόβουμε και να ράβουμε τις κτηνωδίες και να κρατάμε ό,τι μας συμφέρει.

Οχι βολικό.Χρήσιμο και απαραίτητο το βρίσκω.Μάλλον δεν θεωρούμαι χριστιανός αλλά το βασικό κήρυγμα του Χριστού είναι η αγάπη.Αν κάποιος γίνεται καλύτερος άνθρωπος μέσω της πίστης δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει ο λόγος για τον οποίο το κάνει.
Γνώμη μου είναι πως χρειαζόμαστε πολλούς περισσότερους ''αιρετικούς'' που ''κόβουν και ράβουν'' την Βίβλο για να πάρουν τα διδάγματα που θα τους προσφέρουν αξίες με τις οποίες μπορούν να πορευτούν παρά στρατιώτες της εκκλησίας που πιστεύουν ότι το νερό έγινε μπύρα ή πως ο Ιησούς περπάτησε στο νερό γιατί ίσως το να κολυμπήσει θα ταν πιο κουραστικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οχι βολικό.Χρήσιμο και απαραίτητο το βρίσκω.Μάλλον δεν θεωρούμαι χριστιανός αλλά το βασικό κήρυγμα του Χριστού είναι η αγάπη.Αν κάποιος γίνεται καλύτερος άνθρωπος μέσω της πίστης δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει ο λόγος για τον οποίο το κάνει.
Γνώμη μου είναι πως χρειαζόμαστε πολλούς περισσότερους ''αιρετικούς'' που ''κόβουν και ράβουν'' την Βίβλο για να πάρουν τα διδάγματα που θα τους προσφέρουν αξίες με τις οποίες μπορούν να πορευτούν παρά στρατιώτες της εκκλησίας που πιστεύουν ότι το νερό έγινε μπύρα ή πως ο Ιησούς περπάτησε στο νερό γιατί ίσως το να κολυμπήσει θα ταν πιο κουραστικό


H θρησκεία αναφέρει τίποτα για τα άγια κάστανα του Παϊσιου; Από όσο ξέρω, ο Ιησούς μαινόταν εναντίον όσων προσπαθούσαν να αποδώσουν "ειδωλολατρικό" χαρακτήρα στην πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrikos583

Νεοφερμένος

Ο Andrikos583 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλα
Μπορεί κάποιος άθεος να μου απάντησει στην εξης ερώτηση :Τι πιστεύει ότι υπήρχε πριν το Bing bang ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λίγο άσχετο με το θέμα αλλα
Μπορεί κάποιος άθεος να μου απάντησει στην εξης ερώτηση :Τι πιστεύει ότι υπήρχε πριν το Bing bang ?
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole_cosmology
Το σύμπαν μας είναι το "θυγατρικό" ενός άλλου και δημιουργήθηκε μαζί με τη δημιουργία μίας μαύρης τρύπας σε ένα άλλο σύμπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top