Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα ηθελα να ρωτησω τι βοηθηματα ΑΚΡΙΒΩΣ να παρω στα μαθηματα θεωρητικης για τα αρχαια, τα λατινικα και την ιστορια.Ιδιαιτερα για τα αρχαια.Οποτε πιο αναλυτικα θελω να μου προτεινετε τα βιβλια αρχαιων α,β,γ λυκειου συντακτικο,γραμματικη κτλ(της α και β λυκειου για να καλυψω τα κενα μου), λατινικων και ιστοριας γ λυκειου.


Καλημέρα. Θα μπορούσα να σου πω τα βιβλία με τα οποία είχα προετοιμαστεί για τις πανελλαδικές αλλά επειδή πάνε αρκετά χρόνια από τότε, σίγουρα τώρα θα προτείνονται κάποια άλλα. Νομίζω ότι μια καλή λύση για να είσαι σίγουρος θα ήταν να απευθυνόσουν σε κάποιο καλό φροντιστήριο και να ζητήσεις από τη γραμματεία να σου πει τα βιβλία με τα οποία προετοιμάζουν τους μαθητές τους. Δεν νομίζω να σου αρνηθούν έτσι κι αλλιώς γιατί να μην σε βοηθήσουν; Δεν έχουν να χάσουν τίποτα! Ακόμα και αν κάποια παιδιά εδώ σου προτείνουν βιβλία, ο καθένας θα σου πει αυτά που διδασκόταν στο φροντιστήριό του (δεν θα ταυτίζονται) και δεν θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη αφού δεν θα ξέρεις ποιο να προτιμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΕΡΑΣ89

Νεοφερμένος

Η ΑΕΡΑΣ89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Έχω κάνει μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο αλλά θα ήθελα να ρωτήσω καθώς δεν καλύφθηκαν οι ανάγκες μου.

Για το 4ο επιστημονικό πεδίο τα μαθήματα είναι 6 ή 4? και ποια είναι αυτά; Έχω να δώσω πανελλήνιες από το 2007 . Υπάρχει ακόμα η βάση του 10? Επίσης, πόσο εφικτό είναι να υπάρξει αποτέλεσμα χωρίς φροντιστήριο?
Ευχαριστώ​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τα βασικά μαθήματα είναι τέσσερα:

α) Νεοελληνική Γλώσσα (Έκθεση)
β) Μαθηματικά Κατεύθυνσης
γ) Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον (Α.Ε.Π.Π.)
δ) Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (Α.Ο.Θ.)

Τα παραπάνω σου επιτρέπουν αν δηλώσεις όλες τις σχολές του 4ου πεδίου (συμπεριλαμβανομένων και των παιδαγωγικών σχολών). Τώρα, αν θες να ξεκλειδώσεις και το 3ο πεδίο (Επιστήμες Υγείας), χρειάζεται να δώσεις και 5ο μάθημα: την Βιολογία Γενικής Παιδείας. Βέβαια, τα μόριά σου θα είναι μειωμένα στις σχολές του 3ου πεδίου σε αυτή τη περίπτωση.

Για να είμαι ειλικρινής, θεωρώ ότι χρειάζεται φροντιστήριο, ειδικά στην έκθεση (για να έχεις κάποιον δίπλα σου να διορθώνει τα γραπτά). Καλό θα είναι να γίνει και στα υπόλοιπα μαθήματα εφόσον έχεις να δώσεις πανελλήνιες περίπου 12 χρόνια. Η ύλη έχει αλλάξει και το επίπεδο δυσκολίας έχει αυξηθεί.

από έναν περσινό υποψήφιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για φροντιστηριο κοιταξε μηπως υπαρχει κοινωνικο φροντιστηριο στην περιοχη σου.
Εξαρταται φυσικα απο τους στοχους τις γνωσεις σου,καποια μαθηματα τα βγαζεις μονος σου ευκολα με ενα βοηθημα,οπως το ΑΟΘ,ενω για καποια αλλα χρειαζεται φροντιστηριο η ιδιαιτερα,οπως τα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raphaela96

Νεοφερμένος

Η Raphaela96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα, προκειτε να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο τρια χρονια αυτη την φορα απο θεωρητικη κατευθυνση (ειχα δωσει απο θετικη) και δεν κανω φροντιστηριο οποτε ολη την προετοιμασια θα την κανω μονος μου.Εχω αφθονο χρονο πλεον στην διαθεση μου και το διαβασμα παντα ηταν ευκολο για εμενα (την πρωτη φορα ειχα γραψει 19432 μορια απο θετικη χωρις φροντιστηριο αλλα εξαιτιας προσωπικων λογων δεν πηγα). θα ηθελα να ρωτησω τι βοηθηματα ΑΚΡΙΒΩΣ να παρω στα μαθηματα θεωρητικης για τα αρχαια, τα λατινικα και την ιστορια.Ιδιαιτερα για τα αρχαια.Για να γλιτωσω τον χρονο σας μην αναφερθειτε στο γεγονος οτι ειναι Νοεμβριος και δεν θα προλαβω να βγαλω την υλη και καλυτερα να δωσω απο θετικη και ολα αυτα, δεν ενδιαφερομαι για τετοιου ειδους συμβουλες, απλα θελω να ξερω ποια βιβλια πρεπει να αγορασω για να καλυψω τα κενα που εχω απο αρχαια και για να κανω μια αριστη προετοιμασια.Οποτε πιο αναλυτικα θελω να μου προτεινετε τα βιβλια αρχαιων α,β,γ λυκειου συντακτικο,γραμματικη κτλ(της α και β λυκειου για να καλυψω τα κενα μου), λατινικων και ιστοριας γ λυκειου.

Γιατι να ξαναδώσειε πανελλαδικές και μάλιστα απο θεωρητική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

ενδιαφέρομαι κι εγω να δώσω πανελλαδικές ξανά το 2020 όμως για να μπορεσω να προετοιμαστω κατάλληλα. Ήδη 'εχω ξεκινήσει μαθήματα ιδιαίτερα καθώς και ξένων γλωσσών. !1η προτίμηση η αγγλική φιλολογία απθ και 2η μεταφραστών στην κέρκυρα.

Για την 2η επιλογή πρέπει να δώσω 2 ξένες γλώσσες στα ειδικά μαθήματα. πως υπολογίζω τα μόρια για 2 ξένες γλώσσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας!

ενδιαφέρομαι κι εγω να δώσω πανελλαδικές ξανά το 2020 όμως για να μπορεσω να προετοιμαστω κατάλληλα. Ήδη 'εχω ξεκινήσει μαθήματα ιδιαίτερα καθώς και ξένων γλωσσών. !1η προτίμηση η αγγλική φιλολογία απθ και 2η μεταφραστών στην κέρκυρα.

Για την 2η επιλογή πρέπει να δώσω 2 ξένες γλώσσες στα ειδικά μαθήματα. πως υπολογίζω τα μόρια για 2 ξένες γλώσσες?


Για τη δεύτερη επιλογή σου προκειμένου να εισαχθείς θα πρέπει να γράψεις και στις δύο ξένες γλώσσες που θα εξεταστείς τουλάχιστον 10. Τα μόρια υπολογίζονται από τον μέσο όρο των βαθμών των δύο ξένων γλωσσών πολλαπλασιασμένο Χ100 και το γινόμενο Χ2. Δηλαδή αν γράψεις στην 1η γλώσσα 13 και στην δεύτερη 16 τότε 13+16=29 29:2=14,5 14,5Χ100=1450 1450Χ2=2900 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Για τη δεύτερη επιλογή σου προκειμένου να εισαχθείς θα πρέπει να γράψεις και στις δύο ξένες γλώσσες που θα εξεταστείς τουλάχιστον 10. Τα μόρια υπολογίζονται από τον μέσο όρο των βαθμών των δύο ξένων γλωσσών πολλαπλασιασμένο Χ100 και το γινόμενο Χ2. Δηλαδή αν γράψεις στην 1η γλώσσα 13 και στην δεύτερη 16 τότε 13+16=29 29:2=14,5 14,5Χ100=1450 1450Χ2=2900 μόρια.


Πολύ καλά ! ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna Roumelioti

Νεοφερμένος

Η Anna Roumelioti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας,

Είμαι απόφοιτος γενικού λυκείου (επί εποχή δεσμών) και θα ήθελα να προσπαθήσω να δώσω πανελλαδικές....
Μπορείτε να με καθοδηγήσετε σχετικά με το τι χρειάζεται να κάνω κ πώς πρεπει να ενεργήσω?

ευχαριστώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Καλημέρα σας,

Είμαι απόφοιτος γενικού λυκείου (επί εποχή δεσμών) και θα ήθελα να προσπαθήσω να δώσω πανελλαδικές....
Μπορείτε να με καθοδηγήσετε σχετικά με το τι χρειάζεται να κάνω κ πώς πρεπει να ενεργήσω?

ευχαριστώ....

Η @Λένω θα ξέρει περισσότερα, αλλά επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα, λογικά - όπως κάθε χρόνο - μέσα Φεβρουαρίου δεν βγαίνει ανακοίνωση να πάμε στο σχολείο της επιλογής μας και να κάνουμε αίτηση για συμμετοχή στις πανελλήνιες του 2019; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σας,

Είμαι απόφοιτος γενικού λυκείου (επί εποχή δεσμών) και θα ήθελα να προσπαθήσω να δώσω πανελλαδικές....
Μπορείτε να με καθοδηγήσετε σχετικά με το τι χρειάζεται να κάνω κ πώς πρεπει να ενεργήσω?

ευχαριστώ....


Η αίτηση-δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις υποβάλλεται από τους ενδιαφερόμενους, στο Γενικό Λύκειο από το οποίο αποφοίτησαν ή σε αυτό που είναι πλησιέστερο στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους, μέσα στον Μάρτιο κάθε χρόνου (βγαίνει στις αρχές Μαρτίου εγκύκλιος του Υπουργείου που καθορίζει το χρονικό διάστημα που θα γίνουν οι αιτήσεις-δηλώσεις). Επίσης η αίτηση−δήλωση των αποφοίτων συνοδεύεται υποχρεωτικά από ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fiftysenia

Νεοφερμένος

Η fiftysenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η αίτηση-δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις υποβάλλεται από τους ενδιαφερόμενους, στο Γενικό Λύκειο από το οποίο αποφοίτησαν ή σε αυτό που είναι πλησιέστερο στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους, μέσα στον Μάρτιο κάθε χρόνου (βγαίνει στις αρχές Μαρτίου εγκύκλιος του Υπουργείου που καθορίζει το χρονικό διάστημα που θα γίνουν οι αιτήσεις-δηλώσεις). Επίσης η αίτηση−δήλωση των αποφοίτων συνοδεύεται υποχρεωτικά από ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης.


Δηλαδή κάποιος δεν μπορεί να πάει σε όποιο λύκειο επιθυμεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή κάποιος δεν μπορεί να πάει σε όποιο λύκειο επιθυμεί;


Η υπουργική απόφαση αναφέρει ή στο Λύκειο αποφοίτησης ή στο κοντινότερο στη μόνιμη κατοικία σου. Τώρα αν πας σε κάποιο άλλο και ο λυκειάρχης δεχτεί να παραλάβει την αίτησή σου, δεν μπορώ να το ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Η @Λένω θα ξέρει περισσότερα, αλλά επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα, λογικά - όπως κάθε χρόνο - μέσα Φεβρουαρίου δεν βγαίνει ανακοίνωση να πάμε στο σχολείο της επιλογής μας και να κάνουμε αίτηση για συμμετοχή στις πανελλήνιες του 2019; :hmm:
Μάρτη:thumbup:

Η αίτηση-δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις υποβάλλεται από τους ενδιαφερόμενους, στο Γενικό Λύκειο από το οποίο αποφοίτησαν ή σε αυτό που είναι πλησιέστερο στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους, μέσα στον Μάρτιο κάθε χρόνου (βγαίνει στις αρχές Μαρτίου εγκύκλιος του Υπουργείου που καθορίζει το χρονικό διάστημα που θα γίνουν οι αιτήσεις-δηλώσεις). Επίσης η αίτηση−δήλωση των αποφοίτων συνοδεύεται υποχρεωτικά από ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης.
@Scandal Αν πας για την αίτηση, θα σου ζητηθούν και 1-2 μικρές έγχρωμες φωτογραφίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olyxart19

Νεοφερμένος

Ο Olyxart19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Έδωσα πανελληνιες περυσι απο το πεδιο ανθρωπιστικών σπουδών και δεν τα πήγα καλα (δεν εδωσα τον καλυτερο εαυτο μου καθως δεν διαβαζα και πολυ) και εβγαλα 10.000 μορια.
Φετος ξαναδινω. Μεχρι τωρα εχω καλύψει οποιοδηποτε κενο και πριν κανα μηνα εβγαλα την υλη σε ολα τα μαθήματα. Θα μπορεσω λετε να βγαλω 16.000 μορια που θέλω?
Παντως νιωθω οτι προσπαθω υπερβολικά πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν εβγαλες την υλη και καλυψες τα κενα,προφανος καλα θα τα πας.
Μην το αφησεις τωρα ομως,λυσε ασκησεις και παλια θεματα,και κανε επαναληψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olyxart19

Νεοφερμένος

Ο Olyxart19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ειναι εφικτό να γραψει καποιος 6-7 χιλιαδες μορια πανω? (Ας πουμε με την μεγιστη προσπαθεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σηκωθείτε και φύγετε στο εξωτερικό ή στη Κυπρο και αφήστε τις Πανελληνιες και το Ελλαδιστάν. Φύγετε να σωθείτε. το μετανιωσα που σπουδασα εδω. Μην ειστε θυματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τι λεφτα ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σηκωθείτε και φύγετε στο εξωτερικό ή στη Κυπρο και αφήστε τις Πανελληνιες και το Ελλαδιστάν. Φύγετε να σωθείτε. το μετανιωσα που σπουδασα εδω. Μην ειστε θυματα


Εσύ γιατί είσαι ακόμα εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top