Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

admin12ta

Νεοφερμένος

Ο admin12ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
@charmander
Αν έχεις όρεξη, δες το βίντεο που ανέβασα.

Πάντως θα σου πρότεινα γενικά στη ζωή σου ,και ισχύει και για μένα αυτό, να μην είσαι τόσο αδιάλλακτος, αλλά να βλέπεις τα πράγματα και από άλλες οπτικές, να τα επεξεργάζεσαι και τότε να αποφασίζεις τι θα απορρίψεις και τι θα αποδεχθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
πως μπορεις να ξερεις αν θα χειραγωγουσε τους ανθρωπους ?στο ειπε ?απανταω απλα δε δινω την απαντηση που θες.

Πώς αλλιώς θα μπορούσε να παρέμβει ένας οποιοσδήποτε Θεός στον κόσμο αν όχι μέσω του ελέγχου των ανθρώπων; Σου είπα ότι αυτή όπως το βλέπω εγώ είναι η μόνη λύση.
Εξάλλου το καλό και το δίκαιο όπως σου ανέφερα είναι υποκειμενικά και έννοιες επινοημένες από τον άνθρωπο. Πώς θα μπορούσε ένα υπερφυσικό ον όπως ένας Θεός να δρα σύμφωνα με έννοιες ανθρώπινες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Πώς αλλιώς θα μπορούσε να παρέμβει ένας οποιοσδήποτε Θεός στον κόσμο αν όχι μέσω του ελέγχου των ανθρώπων; Σου είπα ότι αυτή όπως το βλέπω εγώ είναι η μόνη λύση.
Εξάλλου το καλό και το δίκαιο όπως σου ανέφερα είναι υποκειμενικά και έννοιες επινοημένες από τον άνθρωπο. Πώς θα μπορούσε ένα υπερφυσικό ον όπως ένας Θεός να δρα σύμφωνα με έννοιες ανθρώπινες;


ο θεο σου υποτιθεται οτι ειναι παντοδυναμος.θα μπορουσε να στειλει ενα φως να προστατευσει τα παιδια η να κανει κατι να εξοστρακισει τις βομβες.σημασια εχει να τα εσωζε και οχι πως θα το εκανε.αρα ουτε υπαρχει ουτε ειναι νοιαζεται .το σεναριο του τελειου θεου εχει πολλα τρωτα σημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

admin12ta

Νεοφερμένος

Ο admin12ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ο θεο σου υποτιθεται οτι ειναι παντοδυναμος.θα μπορουσε να στειλει ενα φως να προστατευσει τα παιδια η να κανει κατι να εξοστρακισει τις βομβες.σημασια εχει να τα εσωζε και οχι πως θα το εκανε.αρα ουτε υπαρχει ουτε ειναι νοιαζεται .το σεναριο του τελειου θεου εχει πολλα τρωτα σημεια.

Λοιπόν.
Ξανασκέψου τι έγραψες, ξαναδιάβασε τις απαντήσεις του harry akritas και ξαναγράψε την απάντησή σου.

Να σε ρωτήσω και κάτι: αφού στηρίζεσαι τόσο πολύ στην λογική και αφού αυτή είναι ο λόγος που απορρίπτεις τον Θεό, πώς θεωρείς σωστό να μιλάς για κάτι που υπερβαίνει την λογική (υπερφυσικά φώτα κλπ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
ο θεο σου υποτιθεται οτι ειναι παντοδυναμος.θα μπορουσε να στειλει ενα φως να προστατευσει τα παιδια η να κανει κατι να εξοστρακισει τις βομβες.σημασια εχει να τα εσωζε και οχι πως θα το εκανε.αρα ουτε υπαρχει ουτε ειναι νοιαζεται .το σεναριο του τελειου θεου εχει πολλα τρωτα σημεια.

Δεν είναι ο Θεός ΜΟΥ ρε φίλε:P Θα μπορούσε όντως ο Θεός να παίξει πόλεμο με τους εγκληματίες. Σύμφωνα με τη χριστιανική διδασκαλία τουλάχιστον δεν το κάνει. Έστω λοιπόν ότι εξοστρακίζει τις βόμβες. Με αυτούς που τις πετάνε τι θα κάνει; Θα τους σκοτώσει; Θα τους φυλακίσει; Θα τους αφήσει ήσυχους και απλά θα εξοστρακίζει τις βόμβες τους όταν τις πετάνε; Κι αν κάποιος βγει μέσα στο πλήθος κι αρχίζει να βρίζει έναν άλλο τι θα κάνει; Θα του κόψει το λαρύγγι; Θα του κλείσει τη φωνή; Και μπλα μπλα μπλα θα μπορούσα να λέω χαζά παραδείγματα μέχρι αύριο. Καταλαβαίνεις ότι ένα τέτοιο σενάριο μπάζει από παντού. Εγώ μπορεί να έχω διαφορετική αίσθηση του καλού και του δικαίου από σένα. Ποια από τις δύο θα ικανοποιήσει ο Θεός; Κι ο άλλος που θα μείνει παραπονεμένος (εφόσον όπως είπες δεν χρειάζεται να μας χειραγωγεί, άρα θα έχουμε ανθρώπινα συναισθήματα) θα μισεί τον Θεό φαντάζομαι. Άρα θα έχουμε έναν Θεό τηρητή της τάξης σαν άλλο μπαμπούλα, έναν big brother.
Αυτό που λες είναι πρακτικά αδύνατο, χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση τώρα γιατί έχουμε μπει για τα καλά στη σφαίρα του φανταστικού με τα αν και τα αν. Απλά είναι όπως είναι. Βλέπεις την κατάσταση, κρίνεις και επιλέγεις τι θα πιστέψεις. Μην μπαίνεις σε θέση άμυνας ντε και καλά να υπερασπιστείς την άποψή σου και να αποδυναμώσεις αυτήν του άλλου. Προσπάθησε να δεις κι από την οπτική του άλλου.
Απ ό,τι κατάλαβα σε ενοχλεί η "απουσία" του Θεού από τον κόσμο. Κάποιος πάλι που είναι βαθιά θρησκευόμενος πχ (αυτός δεν είμαι εγώ, για να αποφύγω να μου κάνεις ερώτηση σχετικά με αυτό το θέμα:P) μπορεί να νιώθει την παρουσία του Θεού παντού στον κόσμο και να διαφωνεί με σένα. Πρέπει να ψάξεις να δεις και πώς είναι από τη δική του οπτική, αν και φαντάζομαι είναι δύσκολο κάποιος να καταλάβει αν δεν το βιώσει πρώτα.
Και κάτι τελυταίο. Σύμφωνα με τη χριστιανική διδασκαλία πάντα (γιατί πάνω εκεί βασίζουμε ό,τι λέμε για τον Θεό) ο Θεός δημιούργησε τον κόσμο, ο οποίος διέπεται από τους φυσικούς νόμους. Οπότε σύμφωνα πάντα με αυτή τη διδασκαλία, ούτε υπερφυσικά φώτα μπορεί να ανάβει, ούτε να εξοστρακίζει βόμβες από το πουθενά. Εκτός κι αν κάνει ένα εκατομμύριο θαύματα το δευτερόλεπτο για να εξαλείψει όλες τις αδικίες σε όλο τον κόσμο. Τότε όμως δεν θα είχε καν νόημα να μιλάμε για φυσικούς νόμους, μιας και πιο συχνά θα συνέβαινε ένα θαύμα, παρά θα ίσχυε ένας φυσικός νόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

admin12ta

Νεοφερμένος

Ο admin12ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πάντως νομίζω ότι η συζήτηση που κάνουμε περί του charmander συγκεκριμένα δεν έχει κάποια ουσία.
Διότι θεωρώ πως δεν γίνεται να πιστέψει κάποιος στον Θεό επειδή απλά άκουσε κάποια επιχειρήματα.

Ο Θεός προκύπτει στον άνθρωπο συνήθως από κάποια κατάσταση,κάποιο περιστατικό ,κάποια εσωτερική ανάγκη ή κάτι παρεμφερές, ένα ερέθισμα γενικά. Δηλαδή κάτι από αυτά μπορεί να είναι μία θλίψη,μία φοβία,μία χαρά ,ένα θαύμα ,μπορεί κάποιος να ζει σε πιστή οικογένεια και να την ακολουθήσει, μπορεί να ζει σε άπιστη οικογένεια και να αντιληφθεί ότι κάτι είναι λάθος σε αυτά που λαμβάνει από τους γονείς, μπορεί να έχει ανάγκη από κάποια στήριξη λόγω μοναξιάς, δυσκολιών και άλλα.

Έτσι , μπορεί μέσα από όλα αυτά κάποιος να ανακαλύψει την αγάπη του Θεού ή κάποιος άλλος να τον ΄μισήσει ή να τον "χρησιμοποιήσει" στην αρχή και κατόπιν να Τον ξεχάσει. (βλέπε και παραβολή του σπορέως).

Ωστόσο ο διάλογος σίγουρα μας ωφελεί όλους κάπως , αρκεί βέβαια να μην αρχίσουμε τις έντονες αντιπαραθέσεις και τις έχθρες.
Και επίσης δεν είναι απαραίτητο να πιστέψουν όλοι στον Θεό. Δεν πρέπει εγώ για παράδειγμα να προσπαθώ να πείσω αναγκαστικά τους πάντες. Ο καθένας ανάλογα με αυτά που νοιώθει, κάνει αυτό που νομίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Λοιπόν.
Ξανασκέψου τι έγραψες, ξαναδιάβασε τις απαντήσεις του harry akritas και ξαναγράψε την απάντησή σου.

Να σε ρωτήσω και κάτι: αφού στηρίζεσαι τόσο πολύ στην λογική και αφού αυτή είναι ο λόγος που απορρίπτεις τον Θεό, πώς θεωρείς σωστό να μιλάς για κάτι που υπερβαίνει την λογική (υπερφυσικά φώτα κλπ);


αν ειχα αποδειξεις οτι υπηρχε θεος θα σημαινε οτι θα μπορουσα να πιστεψω στο υπερφυσικο.αλλα επαναλαμβανω δε πιστευω οτι υπαρχει απλα απανταω στο υποθετικο ερωτημα αν ηξερα οτι υπηρχε δε θα ακολουθουσα ενα θεο ακαρδο και γλαστρα

Δεν είναι ο Θεός ΜΟΥ ρε φίλε:P Θα μπορούσε όντως ο Θεός να παίξει πόλεμο με τους εγκληματίες. Σύμφωνα με τη χριστιανική διδασκαλία τουλάχιστον δεν το κάνει. Έστω λοιπόν ότι εξοστρακίζει τις βόμβες. Με αυτούς που τις πετάνε τι θα κάνει; Θα τους σκοτώσει; Θα τους φυλακίσει; Θα τους αφήσει ήσυχους και απλά θα εξοστρακίζει τις βόμβες τους όταν τις πετάνε; Κι αν κάποιος βγει μέσα στο πλήθος κι αρχίζει να βρίζει έναν άλλο τι θα κάνει; Θα του κόψει το λαρύγγι; Θα του κλείσει τη φωνή; Και μπλα μπλα μπλα θα μπορούσα να λέω χαζά παραδείγματα μέχρι αύριο. Καταλαβαίνεις ότι ένα τέτοιο σενάριο μπάζει από παντού. Εγώ μπορεί να έχω διαφορετική αίσθηση του καλού και του δικαίου από σένα. Ποια από τις δύο θα ικανοποιήσει ο Θεός; Κι ο άλλος που θα μείνει παραπονεμένος (εφόσον όπως είπες δεν χρειάζεται να μας χειραγωγεί, άρα θα έχουμε ανθρώπινα συναισθήματα) θα μισεί τον Θεό φαντάζομαι. Άρα θα έχουμε έναν Θεό τηρητή της τάξης σαν άλλο μπαμπούλα, έναν big brother.
Αυτό που λες είναι πρακτικά αδύνατο, χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση τώρα γιατί έχουμε μπει για τα καλά στη σφαίρα του φανταστικού με τα αν και τα αν. Απλά είναι όπως είναι. Βλέπεις την κατάσταση, κρίνεις και επιλέγεις τι θα πιστέψεις. Μην μπαίνεις σε θέση άμυνας ντε και καλά να υπερασπιστείς την άποψή σου και να αποδυναμώσεις αυτήν του άλλου. Προσπάθησε να δεις κι από την οπτική του άλλου.
Απ ό,τι κατάλαβα σε ενοχλεί η "απουσία" του Θεού από τον κόσμο. Κάποιος πάλι που είναι βαθιά θρησκευόμενος πχ (αυτός δεν είμαι εγώ, για να αποφύγω να μου κάνεις ερώτηση σχετικά με αυτό το θέμα:P) μπορεί να νιώθει την παρουσία του Θεού παντού στον κόσμο και να διαφωνεί με σένα. Πρέπει να ψάξεις να δεις και πώς είναι από τη δική του οπτική, αν και φαντάζομαι είναι δύσκολο κάποιος να καταλάβει αν δεν το βιώσει πρώτα.
Και κάτι τελυταίο. Σύμφωνα με τη χριστιανική διδασκαλία πάντα (γιατί πάνω εκεί βασίζουμε ό,τι λέμε για τον Θεό) ο Θεός δημιούργησε τον κόσμο, ο οποίος διέπεται από τους φυσικούς νόμους. Οπότε σύμφωνα πάντα με αυτή τη διδασκαλία, ούτε υπερφυσικά φώτα μπορεί να ανάβει, ούτε να εξοστρακίζει βόμβες από το πουθενά. Εκτός κι αν κάνει ένα εκατομμύριο θαύματα το δευτερόλεπτο για να εξαλείψει όλες τις αδικίες σε όλο τον κόσμο. Τότε όμως δεν θα είχε καν νόημα να μιλάμε για φυσικούς νόμους, μιας και πιο συχνά θα συνέβαινε ένα θαύμα, παρά θα ίσχυε ένας φυσικός νόμος.

φυσικα και σεβομαι οποιον πιστευει στο θεο .δεν ειμαι φανατικος .απλα οταν μου επιθεται καποιος θα υπερασπιστω την αποψη μου.ο καθε ανθρωπος βλεπει καθε θεμα απο διαφορετικη οπτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
φυσικα και σεβομαι οποιον πιστευει στο θεο .δεν ειμαι φανατικος .απλα οταν μου επιθεται καποιος θα υπερασπιστω την αποψη μου.ο καθε ανθρωπος βλεπει καθε θεμα απο διαφορετικη οπτικη.

Σωστά. Εννοείται ότι θα υπερασπιστείς την άποψη σου, μέχρι το σημείο βέβαια που βλέπεις ότι μπορείς να την υπερασπιστείς. Κανείς δεν σου επιτέθηκε εδώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Σωστά. Εννοείται ότι θα υπερασπιστείς την άποψη σου, μέχρι το σημείο βέβαια που βλέπεις ότι μπορείς να την υπερασπιστείς. Κανείς δεν σου επιτέθηκε εδώ πάντως.


εσυ συγκεκριμενα δε μου επιτεθηκες.την αποψη μου θα την υπερασπιζομαι μεχρι τελους απο τη στιγμη που δε λεω ψεματα η δεν εχουν λογικη αυτα που λεω.δεν εχω προβλημα με οσους πιστευουν αρκει να μην ειναι φανατικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paulina

Νεοφερμένος

Η Paulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση οτι ειναι αποδεκτο οτι ηταν υπαρκτο προσωπο απο την επιστημονικη κοινοτητα,τωρα η θεολογικη του φυση ειναι κατι αλλο.Ο καθενας πιστευει ειτε οχι.Εγω τεινω τα τελευταια χρονια να μην πιστευω.Ψαχνομαι συνεχως αλλα δεν νιωθω πως με καλυπτουν ολα οσα βλεπω και διαβαζω τουλαχιστον προς το παρων.Θα δειξει στην πορεια αν βρω τις απαντησεις που θελω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Well εγω προσωπικα εχω υιοθετησει την φιλοσοφια πολλων διαφωτιστων οσον αφορα τη θρησκεια.. Πιστευω δηλαδη οτι υπάρχει καποιου είδους Θεός ο οποιος δημιουργησε την υλη απο την οποία φτιαχτηκε ο κόσμος.. Μου φαινεται ομως αδυνατο ο Θεος να παρεμβαίνει στις ανθρώπινες υποθέσεις.. Πιστευω οτι ειναι ενας ουδετερος παρατηρητης ο οποιος βλεπει τον κοσμο οπως τον δημιουργησε. Επιπλέον πιστευω οτι ο Χριστός υπηρξε ως προσωπο και πεθανε με μαρτυρικο τροπο.. Ομως δεν πιστευω οτι εχει μορφη Θεου.. Κατα την αποψη μου ο Χριστος ηταν ενας απο τους καλυτερους διδασκαλους αξιων και προτυπο αλλα ηταν ενας απλος αγωνιστης και οχι Θεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Για εμενα αλλο η πιστη και αλλο η θρησκεια. Ο καθε ανθρωπος μπορει να πιστευει οπου θελει και νιωθει καλα.

Η θρησκεια θεωρω πως ειναι ενα ανθρωπινο κατασκευασμα με σκοπο την χειραγωγηση του ανθρωπου. Αλλωστε, καποιοι απο τους μεγαλυτερους πολεμους εγιναν στο ονομα της θρησκειας. Θεωρω πως αντι να ενωνει τους ανθρωπους, τους χωριζει και τους φανατιζει.

Δεν αμφισβητω την υπαρξη μιας ανωτερης δυναμης, ειτε το λεμε αυτο Θεος ειτε το ονομαζουμε καπως αλλιως, ομως αμφησβητω αυτο που αποκαλουμε θρησκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Η θρησκεία είναι ένας συνδυασμός πίστης σε συγκεκριμένη μεταφυσική φιλοσοφία που συνδυάζεται και με τα έθιμα μιας κοινωνίας.

Δεν μπορεί να αποδειχθεί ο θεός, εξού και ο λόγος που μιλάμε για πίστη και όχι για επιστημονική απόδειξη.

Έχω ξεπεράσει πλέον την εφηβική φάση κατά την οποία θεωρούσα τους άλλους πλανεμένους ή κακομοίρηδες που "πιστεύουν", ενώ εγώ πιστεύω σε κάτι πιο σωστό και καλά :P

Είμαι υπέρ της ανεξιθρησκεία και κατά οποιασδήποτε μορφής προσηλυτισμού (είτε προέρχεται από θρήσκο είτε από άθρησκο / άθεο).

Μια πολύ κοντινή μου ξαδέλφη που ξέρει ότι δεν πιστεύω, σε φάση που ανοίξαμε σχετική συζήτηση μου λέει "Εμένα ό,τι και να μου πεις δεν πρόκειται να με μεταπείσεις!!". Της απαντάω: "Μα δεν με ενδιαφέρει να σε μεταπείσω!".
Άλλο το να γίνεται ανταλλαγή ιδεών πάνω στο τι πιστεύει ο καθένας κι άλλο να γίνεται αυτοσκοπός να μεταπείσεις τον άλλον. Άλλωστε ποιος μπορεί να μεταπειστεί σε αυτό το θέμα (δλδ να αλλαξοπιστήσει) μέσα από μια κουβέντα με άλλον; Θέλει ατομική επεξεργασία και στάδια ωρίμανσης κάτι τέτοιο και συμβαίνει συνήθως από προσωπική επιθυμία αναζήτησης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arkana1900

Νεοφερμένος

Ο Arkana1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για εμενα αλλο η πιστη και αλλο η θρησκεια. Ο καθε ανθρωπος μπορει να πιστευει οπου θελει και νιωθει καλα.

Η θρησκεια θεωρω πως ειναι ενα ανθρωπινο κατασκευασμα με σκοπο την χειραγωγηση του ανθρωπου. Αλλωστε, καποιοι απο τους μεγαλυτερους πολεμους εγιναν στο ονομα της θρησκειας. Θεωρω πως αντι να ενωνει τους ανθρωπους, τους χωριζει και τους φανατιζει.

Δεν αμφισβητω την υπαρξη μιας ανωτερης δυναμης, ειτε το λεμε αυτο Θεος ειτε το ονομαζουμε καπως αλλιως, ομως αμφησβητω αυτο που αποκαλουμε θρησκεια.


Μην ξεχνάς ότι οι μεγαλύτεροι πόλεμοι στην ανθρώπινη ιστορία και οι πιο φονικοι(Α και Β παγκόσμιος πόλεμος, πολεμικές και στρατιωτικές επεμβάσεις επί ψυχρού πολέμου ή ακόμα και σήμερα κτλ) δεν έγιναν για θρησκευτικούς λόγους αλλά για χρήματα και οικονομικά συμφέροντα. Επιπλέον κατά τον 20ο αιώνα επιβλήθηκαν σε αρκετές χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ αθεϊστικα καθεστώτα τα οποία ήταν απόλυτα εχθρικά προς την θρησκεία αλλά σκότωσαν εκατοντάδες εκατομύρια ανθρώπους για να επιβάλουν τον αθεϊσμό τους(παρόλα αυτά δεν το κατάφεραν αυτό).Η Ορθοδοξία είναι ανεκτική σε όλους, δεν επιτρέπει ούτε θρησκευτικούς πολέμους, ούτε βιαιότητες και δεν δέχεται ούτε παπικά αλάθητα. Δεν απαιτεί από τα μέλη της ούτε υποχρεωτική εξομολόγηση, ούτε να κοινωνούν υποχρεωτικά,ούτε καν το σύμβολο της πίστης να ξέρουν από έξω.Υπάρχουν Ορθόδοξοι με απαράδεκτη συμπεριφορά αλλά αυτοί είναι Ορθόδοξοι κατ όνομα που δεν ακολουθούν την διδασκαλία του Χριστού ακολουθούν τον δικό τους τρόπο σκέψης και άρα η Ορθοδοξία δεν έχει καμία σχέση με αυτά τα άτομα. Ιστορικά επίσης η νεολληνική ταυτότητα δημιουργήθηκε πάνω στον Ορθόδοξο χριστιανισμό αλλά εδώ δεν είναι θέμα ιστορίας άρα δεν θα το αναλυσω σε αυτό το θέμα.Για όποιον ζεί κοντά στην Ορθοδοξία καταλαβαίνει κανείς ότι δεν περνάει απλά τον χρόνο του ούτε πιστεύει γενικά και αόριστα σε κάτι. Υπάρχουν πνευματικοί και μοναχοί που έχουν το "προορατικο χάρισμα" δηλαδή γνωρίζουν χωρίς να τους πεις λέξη πληροφορίες άκρως προσωπικές για τον άτομο που έχουν απέναντι τους και για τους συγγενείς και φίλους του που δεν είναι καν παρόντες.Αυτα δε γίνεται να τα ξέρουν μόνοι τους.Επίσης ένα μέρος της αριστεράς λέει ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει θρησκευτική ελευθερία. Ας δούμε τι ισχύει: στην Θράκη οι μουσουλμάνοι μαθητές και σε μειονοτικά και σε δημόσια σχολεία διδάσκονται μουσουλμανικά θρησκευτικά, στις Κυκλάδες οι Καθολικοί μαθητές διδάσκονται Καθολικά θρησκευτικά κτλ.Στην Θράκη ισχύει η Σαρία,ισλαμικό δίκαιο για τις διαφορες νομικής φύσεως ή για κληρονομικά μεταξύ μουσουλμάνων (παρόμοιο δικαίωμα δεν έχουν ούτε οι Ορθόδοξοι ενώ στον Λίβανο που οι χριστιανοί είναι 40% του πληθυσμού της χώρας καθώς και στο Ισραήλ οι χριστιανοί εχουνυ δικαίωμα προσφυγής σε χριστιανικά δικαστήρια για κληρονομικά και νομικά θέματα),οι μουφτήδες Θράκης πληρώνονται από το ελληνικό κράτος και οι μουσουλμάνοι μαθητές της Θράκης (Τουρκογενείς, Πομάκοι και τελευταία και κάποιο Αλβανοί μαθητές της Θράκης που στα χαρτιά είναι επίσημα μουσουλμάνοι) εισάγονται στα πανεπιστήμια με πολύ χαμηλότερες βάσεις από τους άλλους μαθητές. Συνεπώς βλέπουμε ότι κάθε άλλο παρά θρησκευτική καταπίεση υπάρχει στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Μην ξεχνάς ότι οι μεγαλύτεροι πόλεμοι στην ανθρώπινη ιστορία και οι πιο φονικοι(Α και Β παγκόσμιος πόλεμος, πολεμικές και στρατιωτικές επεμβάσεις επί ψυχρού πολέμου ή ακόμα και σήμερα κτλ) δεν έγιναν για θρησκευτικούς λόγους αλλά για χρήματα και οικονομικά συμφέροντα. Επιπλέον κατά τον 20ο αιώνα επιβλήθηκαν σε αρκετές χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ αθεϊστικα καθεστώτα τα οποία ήταν απόλυτα εχθρικά προς την θρησκεία αλλά σκότωσαν εκατοντάδες εκατομύρια ανθρώπους για να επιβάλουν τον αθεϊσμό τους(παρόλα αυτά δεν το κατάφεραν αυτό).Η Ορθοδοξία είναι ανεκτική σε όλους, δεν επιτρέπει ούτε θρησκευτικούς πολέμους, ούτε βιαιότητες και δεν δέχεται ούτε παπικά αλάθητα. Δεν απαιτεί από τα μέλη της ούτε υποχρεωτική εξομολόγηση, ούτε να κοινωνούν υποχρεωτικά,ούτε καν το σύμβολο της πίστης να ξέρουν από έξω.Υπάρχουν Ορθόδοξοι με απαράδεκτη συμπεριφορά αλλά αυτοί είναι Ορθόδοξοι κατ όνομα που δεν ακολουθούν την διδασκαλία του Χριστού ακολουθούν τον δικό τους τρόπο σκέψης και άρα η Ορθοδοξία δεν έχει καμία σχέση με αυτά τα άτομα. Ιστορικά επίσης η νεολληνική ταυτότητα δημιουργήθηκε πάνω στον Ορθόδοξο χριστιανισμό αλλά εδώ δεν είναι θέμα ιστορίας άρα δεν θα το αναλυσω σε αυτό το θέμα.Για όποιον ζεί κοντά στην Ορθοδοξία καταλαβαίνει κανείς ότι δεν περνάει απλά τον χρόνο του ούτε πιστεύει γενικά και αόριστα σε κάτι. Υπάρχουν πνευματικοί και μοναχοί που έχουν το "προορατικο χάρισμα" δηλαδή γνωρίζουν χωρίς να τους πεις λέξη πληροφορίες άκρως προσωπικές για τον άτομο που έχουν απέναντι τους και για τους συγγενείς και φίλους του που δεν είναι καν παρόντες.


Πολυ σωστη ειναι η αποψη σου παρ'ολα αυτα εγω μιλησα γενικα για την εννοια της θρησκειας και οχι αποκλειστικα για τον Χριστιανισμο.

Σαφως και ο Χριστιανισμος θεωρω οτι ειναι ενα πιο δημοκρατικο θρησκευμα, αν και διαφωνω σε πολλα απο τα οποια προβλεπει διοτι τα θεωρω υποκριτικα και ανθρωπινα κατασκευασματα, εχοντας υποψην οτι ο θεος μας αγαπαει ολους το ιδιο, πρεσβευει την αγαπη, την συγχωρεση και την αλληλεγγυη και δεν διαχωριζει. Για αυτο και λεω αλλο θρησκεια και αλλο η πιστη.

Οταν αναφερθηκα στους πολεμους, στο μυαλο μου ειχα την πολιτικοθρησκευτηκη διαμαχη στην Βυζαντηνη Αυτοκρατορια τον 8ο-9οαι. που κατα την αποψη μου αμαυρωνει τον Χριστιανισμο.

Ασε που πισω απο τις θρησκειες πιστευω πως κρυβονται και οικονομικα συμφεροντα απο την αρχαιοτητα μεχρι και σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arkana1900

Νεοφερμένος

Ο Arkana1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πολυ σωστη ειναι η αποψη σου παρ'ολα αυτα εγω μιλησα γενικα για την εννοια της θρησκειας και οχι αποκλειστικα για τον Χριστιανισμο.

Σαφως και ο Χριστιανισμος θεωρω οτι ειναι ενα πιο δημοκρατικο θρησκευμα, αν και διαφωνω σε πολλα απο τα οποια προβλεπει διοτι τα θεωρω υποκριτικα και ανθρωπινα κατασκευασματα, εχοντας υποψην οτι ο θεος μας αγαπαει ολους το ιδιο, πρεσβευει την αγαπη, την συγχωρεση και την αλληλεγγυη και δεν διαχωριζει. Για αυτο και λεω αλλο θρησκεια και αλλο η πιστη.

Οταν αναφερθηκα στους πολεμους, στο μυαλο μου ειχα την πολιτικοθρησκευτηκη διαμαχη στην Βυζαντηνη Αυτοκρατορια τον 8ο-9οαι. που κατα την αποψη μου αμαυρωνει τον Χριστιανισμο.

Ασε που πισω απο τις θρησκειες πιστευω πως κρυβονται και οικονομικα συμφεροντα απο την αρχαιοτητα μεχρι και σημερα.


Αρα καταλαβες τι θέλω να πώ. Στην Ορθόδοξη εκκλησία δεν είναι μόνο κάποιος κληρικός μέλος της αλλά και οι απλοί οι πιστοί είναι κι αυτοί μέλη της.Ενας σωστός Ορθόδοξος πρέπει να προσπαθεί να μοιάσει τον Χριστό και να αντιγράψει την στάση του αλλά το θέμα είναι ότι οι πιο πολλοί οου δηλώνουν Ορθόδοξοι δεν έχουν τον Χριστο σαν πρότυπο κανονικό αλλά μάλλον σαν πρότυπο προς αποφυγή και θειποιουν τα θέλω τους,τα λεφτά κτλ.Οι κληρικοί επίσης είναι μέρος της κοινωνίας,προέρχονται από την κοινωνία και επηρεάζονται από αυτήν είναι δηλαδή κατά κάποιον τρόπο καθρέφτης της.Κοινωνία με αξίες βγάζει κληρικούς με αξίες.Κοινωνία όπως η δική μας όπου κυριαρχεί η απληστία, η αγάπη για το χρήμα, ο.ωχαδερφισμός κτλ δεν μπορεί παρά να βγάλει τους αντίστοιχους κληρικούς μέχρι ένα βαθμό. Οσον αφορά το θέμα των κληρικών ο Αγιος Παισιος όταν του έκαναν παράπονα για την συμπεριφορά ορισμένων κληρικών απαντούσε με το παράδειγμα μέλισσας και μύγας: https://melissokomianet.gr/i-miga-kai-i-melissa/
Υ.Γ:δεν ξέρω αν προλάβει να δεις αλλά επεξεργάστηκα την πάνω απάντηση μου και έγραψα μερικά παραδείγματα σχετικά με την θρησκευτική ελευθερία στην Ελλάδα για περιπτώσεις μουσουλμανων και καθολικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Είναι εμφανές ότι κανένας οργανωμένος πόλεμος δεν έγινε εξαιτίας κάποιας θρησκείας. Η θρησκεία ήταν πάντα το έρεισμα πάνω στο οποίο πατούσε ο κάθε βασιλιάς/ αυτοκράτορας/ πρόεδρος για να πείσει τη μάζα (κυρίως την αμόρφωτη) να πολεμήσει γι αυτόν. Απόκτηση οικονομικής και πολιτικής εξουσίας ήταν πάντα τα αίτια. Η θρησκεία είναι ο λόγος που πολεμάει ο απλός στρατιώτης (είτε ήταν σταυροφόρος τότε είτε είναι τζιχαντιστής τρομοκράτης τώρα). Ακόμα και οι εσωτερικές διαμάχες στη Βυζαντινή αυτοκρατορία (πχ εικονομαχίες, σχίσμα) ήταν απλά διαμάχες ανάμεσα στους υποψήφιους αυτοκράτορες, πατριάρχες, Πάπες και δε συμμαζεύεται. Άσχετα αν ο κόσμος σφαζόταν για τις εικόνες ή για να συνετίσει τους αιρετικούς.
Βέβαια, σαν μέσο χειραγώγησης του ανθρώπου για να πολεμήσει θα μπορούσε να κατηγορηθεί. Όπως επίσης και το έθνος, η πολιτική ταυτότητα, η κοινωνική τάξη, η ποδοσφαιρική ομάδα και κάθε πτυχή της κοινωνικής ζωής.
Λύση δεν είναι η κατάργηση διά της βίας της οργανωμένης θρησκείας. Λύση είναι η πλήρης αποκοπή της από το κράτος και η λειτουργία της ως αυτόνομος, αυτοσυντηρούμενος (φιλανθρωπικός μεταξύ άλλων) οργανισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Κάααατι έχω πάθει με τα μάτια σου! Θα 'δινα τα πάντα για τα χάδια σου! :music:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Γεννηθήκαμε για να πιστεύουμε σε ιστορίες που θα μας εμποδίζουν να χαρούμε την ζωή μας; Πόσο πολυ μας περιορίζουν οι θρησκείες στις επιλογές που κάνουμε καθημερινά; ΠΟΛΥ. Ειδικά οι αβρααμικες. Τι ισλαμ τι χριστιανισμός είναι λες και μιλάμε για τις ιδιες θρησκείες, οπότε please μην κάνετε διαχωρισμούς κλπ.
Δεν πιστεύω οτι υπάρχει Θεός που ξαφνικά αποφάσισε να φτιάξει τον κόσμο και έχει και το θράσος *δινοντας παντα την ελεύθερη βούληση στα δημιουργήματά του* να μας κρίνει απο τις πράξεις μας και με βαση αυτες να αποφασίσει που θα μας παει μετα τον θάνατό μας. Παράδεισος ή κολαση;
Ακούγεται κιόλας σαν ένα παραμυθακι. Έχετε διαβάσει την Παλαιά διαθήκη; Στις μερες δημιουργίας λεει οτι ο Θεός πρώτα έφτιαξε την Γη και μετα τον Ήλιο! Μα πως στέκει αυτο; Σε ποιόν Θεο να πιστέψουμε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top