Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική

Littlefinger

Νεοφερμένος

Ο Littlefinger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Άσχετα τι σου λέει ο περίγυρος - που είναι άσχετος με τα θέλω και τις ικανότητες σου - πρέπει να αποφασίσεις με σιγουριά τι θέλεις. Εγώ θεωρώ πως οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μηχανικοί υπολογιστών, βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα από όσους βγαίνουν από ένα τμήμα πληροφορικής. Άρα για καθαρά ακαδημαϊκούς λόγους θα διάλεγα ΗΜΜΥ ΕΜΠ αν είχα τα ανάλογα μαθήματα για τις πανελλαδικές. Τώρα εσύ ενδιαφέρεσαι για προγραμματισμό ή και για αυτό το κάτι παραπάνω;

Υ.Γ. Να ξέρεις πως η ΗΜΜΥ είναι παλούκι ή τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει, οπότε αν δε σου κάνει το λεγόμενο κλικ, δήλωσε κάποια άλλη σχολή.


Ενδιαφερομαι για προγραμματισμο αλλα και οτι εχει να κανει με τον κλαδο της τεχνητης νοημοσυνης,ρομποτικης,game development,web development(σε μικροτερο βαθμο βεβαια) etc..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θα το πω οσο πιο συντομα και απλα μπορω :
Κανεις δεν νοιαζεται για το προπτυχιακο σου...

Ειδικα στην ρομποτικη που ειναι τελειως διεπιστημονικο(υποκλαδος της μηχατρονικης που συνηθως ειναι route που ακολουθουν μηχανολογοι αλλα και ηλεκτρολογοι) και αντλει επιστημονες απο πληροφορικη/μηχανικους πληροφορικης,ηλεκτρολογους & ηλεκτρονικους μηχανικους,μηχανικους υπολογιστων εως και μαθηματικους και ψυχολογους.Ουτως η αλλως σε μεγαλα project ποτε δεν υπαρχει μια συγκεκριμενη ειδικοτητα αλλα παντα δουλευεις σε ομαδες και συνηθως πρεπει να μαθεις να επικοινωνεις με αλλες ειδικοτητες που ουδεμια σχεση εχετε.Οτι και να επιλεξεις μπορεις να ασχοληθεις με ρομποτικη.Το θεμα ειναι να δεις τα μαθηματα στο προπτυχιακο να ξερεις εαν θα βαρεθεις την ζωη σου,και εαν σε ποια σχολη ωστε να την αποφυγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,είμαι 2α λυκείου και ονομάζομαι Βασίλης. Σε αυτήν την φάση της ζωής μου παιρνάω ενα εξαιρετικά αγχωτίκο και ψυχολογίκα <βαρύ> στάδιο.Το όλο άγχως πηγάζει κυρίως απο τους συμμαθητές μου και απο τους γονείς μου. Είμαι διχασμένος.

Καταρχάς,μου αρέσει πολύ ο προγραμματίσμος,η πληροφορική γενικά,ότι έχει να κάνει σε σχέση με την τεχνολογία είτε αυτο είναι software,hardware,ρομποτικη,τεχνιτή νοημοσύνη(το αγαπημένο μου) Το πρόβλημα είναι οτί με <βομβαρδίζουν> συνεχώς με πληροφορίες που δεν ξέρω αν ισχύουν. Για αρχή λένε πως το ΗΜΜΥ είναι ανώτερο της πληροφορικής είτε λόγο μορίων είτε επείδη "είναι μεσο θετίκης κατεύθυνσης που ειναι πολύ πιο ζόρικη απο οικονομικά,άρα και καλύτερη" "Έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση" "Μέσα στην σχολη ΗΜΜΥ κάνεις και πληροφορίκη αλλά και άλλα πράγματα,άρα έχεις στην κατοχή σου περισσότερες γνώσεις" "Μήπως δεν θες να πας εκει επειδή ειναι πιο απαιτητικά και φοβάσαι" και γενικώς τέτοια σχόλια...

Τώρα να λέμε την αληθεία αν ισχύει κάτι απο αύτα και όντως αξίζει περισσότερο ΗΜΜΥ απο Πληροφορικής,καλύτερα να το ξεκαθαρίσω απο νώρις,έτσι ωστε να αρχίσω ιδιαίτερα φυσική και μπορει χημείας.Το θέμα μου δεν ειναι το διάβασμα,αν πιεστώ πιστεύω θα τα βγάλω πέρα,αλλά δεν είμαι σίγουρος...I would appreciate any kind of input,really.

Δεν υφίσταται σύγκριση μεταξύ αυτών των σχολών, πληροφορικάριος γίνεται και απο ΙΕΚ. Η αφορά εργασίας θα σε κρίνει, οπότε πρέπει να έχεις αντιστοιχες γνώσεις και αν είναι δυνατόν και άλλες επαγελματικές διεξόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν υφίσταται σύγκριση μεταξύ αυτών των σχολών, πληροφορικάριος γίνεται και απο ΙΕΚ. Η αφορά εργασίας θα σε κρίνει, οπότε πρέπει να έχεις αντιστοιχες γνώσεις και αν είναι δυνατόν και άλλες επαγελματικές διεξόδους.

Επειδη πολυ τα μπερδευουν αυτα οποτε για να μην υπαρξει συγχυση ας διευκρινισουμε τα εξης :
Μπορεις να μαθεις να προγραμματιζεις πραγματι και μονος σου.Εαν εισαι και καλος θα μαθεις αρκετα πραγματα γενικα για την επιστημη της πληροφορικης.Ομως ενας επιστημονας πληροφορικης-πληροφορικαριος οπως λες- δεν ειναι απλα coding monkey ή developer που μπορει να γινει ο οποιοσδηποτε. Εχει βαθεια κατανοηση του θεωρητικου υποβαθρου της επιστημης της πληροφορικης.Βεβαια οι περισσοτεροι δεν αξιοποιουν πληρως το πτυχιο αλλα καμια ειδικοτητα δεν το κανει αυτο ουτως η αλλως,δεν ειναι ολοι για ολα και πρεπει ο καθενας να κανει αυτο που του αρεσει.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το πτυχιο δινει καποιες εξτρα δυνατοτητες πανω στην επιστημη της πληροφορικης σε αντιθεση με τις επαγγελματικες δεξιοτητες που προσφερει καποιο ΙΕΚ.Που πραγματι εαν η δουλεια αφορα κυριως προγραμματισμο τοτε ναι,αυτος με την μεγαλυτερη εμπειρια ειτε ειναι απο ΙΕΚ ειτε πτυχιουχος επιπεδου 6 δεν εχει σημασια,ο καλυτερος θα παρει την θεση. Αλλα ειναι καλο να το καταλαβουν τα νεα παιδια που ετοιμαζονται να μπουν σε καποια σχολη οτι Επιστημη υπολογιστων/Πληροφορικη δεν ειναι μονο προγραμματισμος.Αυτο ειναι μονο ενα υποσυνολο,το πτυχιο σου δινει γνωσεις και σου ανοιγει πορτες σε κατι παραπανω απο απλα coding...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Για μένα δεν νοείται developer χωρίς να έχει καλή γνώση γύρω από τα βασικά στοιχεία της επιστήμης των υπολογιστών.
Πώς να το κάνουμε; Είναι κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρει ο κάθε developer που είναι τόσο θεμελιώδη σαν το να ξέρεις πολλαπλασιασμό.

Υπάρχουν δυστυχώς πολλοί που δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά και έχουμε γεμίσει με τσαρλατάνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για μένα δεν νοείται developer χωρίς να έχει καλή γνώση γύρω από τα βασικά στοιχεία της επιστήμης των υπολογιστών.
Πώς να το κάνουμε; Είναι κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρει ο κάθε developer που είναι τόσο θεμελιώδη σαν το να ξέρεις πολλαπλασιασμό.

Υπάρχουν δυστυχώς πολλοί που δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά και έχουμε γεμίσει με τσαρλατάνους.

Γνωρίζω κάποιους Μαθηματικούς στο εξωτερικό, από φημισμένα Πολυτεχνεία της κεντρικής Ευρώπης (όσα δεν έχουν αγγλοποιηθεί) χωρίς ιδιαίτερη γνώση πάνω στην επιστήμη της πληροφορικής αλλά εργάζονται ως επιτυχημένοι Software Engineers με καλές συστάσεις από τις εταιρίες που εργάζονται. Πώς γίνεται αυτό;

(η ερώτηση δεν είναι ειρωνεία, θα ήθελα σοβαρή εξήγηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζω κάποιους Μαθηματικούς στο εξωτερικό, από φημισμένα Πολυτεχνεία της κεντρικής Ευρώπης (όσα δεν έχουν αγγλοποιηθεί) χωρίς ιδιαίτερη γνώση πάνω στην επιστήμη της πληροφορικής αλλά εργάζονται ως επιτυχημένοι Software Engineers με καλές συστάσεις από τις εταιρίες που εργάζονται. Πώς γίνεται αυτό;

(η ερώτηση δεν είναι ειρωνεία, θα ήθελα σοβαρή εξήγηση)


Δώσε μας λίγα παραπάνω στοιχεία για την πορεία τους και για τις εταιρείες που εργάζονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Γνωρίζω κάποιους Μαθηματικούς στο εξωτερικό, από φημισμένα Πολυτεχνεία της κεντρικής Ευρώπης (όσα δεν έχουν αγγλοποιηθεί) χωρίς ιδιαίτερη γνώση πάνω στην επιστήμη της πληροφορικής αλλά εργάζονται ως επιτυχημένοι Software Engineers με καλές συστάσεις από τις εταιρίες που εργάζονται. Πώς γίνεται αυτό;

(η ερώτηση δεν είναι ειρωνεία, θα ήθελα σοβαρή εξήγηση)


Μου είχε πει κάποτε ένας γνωστός μου ότι σε αυτόν τον κόσμο υπάρχουν δύο είδη μηχανικών:
α) Αυτοί που ξέρουν πώς κινείται η πληροφορία
β) Αυτοί που δεν ξέρουν πώς κινείται η πληροφορία

Προφανώς αυτοί που ανήκουν στην τελευταία κατηγορία μπορεί να ξέρουν να προγραμματίζουν σε μια συγκεκριμένη γλώσσα ή σε ένα συγκεκριμένο framework αλλά από εκεί και πέρα σε κοιτούν σε χάνο γιατί δεν έχουν τον υπόβαθρο που χρειάζεται για να προσεγγίσουν ένα πρόβλημα.
Για παράδειγμα αν παρουσιαστεί ένα πρόβλημα ή ένα bug είναι πολύ πιθανό να μην ξέρουν να το εξηγήσουν γιατί και πώς συμβαίνει, πχ είναι θέμα του λειτουργικού, του δικτύου, της βάσης?
Αυτοί ξέρουν μόνο ένα πράγμα: την εκάστοτε γλώσσα που προγραμματίζουν ή το framework (και ακόμα σε αυτή την περίπτωση ξέρουν μόνο τα επιφανειακά πράγματα, πχ δεν ξέρουν να σου πουν τα internals της γλώσσας που είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις αν θέλει να γράφεις βέλτιστο κώδικα).
Ένα πρόβλημα που ακουμπάει πολλά πεδία της επιστήμης των υπολογιστών δεν μπορούν να το λύσουν.
Γενικά δεν μπορούν να εξηγήσουν το γιατί.


Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι τέτοια άτομα γίνονται πολύ εύκολα exposed και μόνο τον σεβασμό δεν λαμβάνουν από τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σαφώς και εκτίθενται ανεπανόρθωτα αν δεν γνωρίζουν κάτι και προσπαθούν να το παίξουν φωστήρες. Όμως γιατί δεν απολύονται αφού αποτελούν ζημιά για την εταιρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psarant123

Νεοφερμένος

Ο psarant123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όχι, σε καμία περίπτωση.


Εγώ πάντως βλέπω ότι μαθηματικό Πάτρα κάνουν Unix και python(για μαθηματική χρήση βέβαια) αλλά δεν παύει να μαθαίνεις μαθηματικά(τρόπος σκέψης,επίλυση σύνθετων προβλημάτων,επιλογή εξειδίκευσης σε τεράστιο αριθμό κλάδων κλπ) και με ένα μεταπτυχιακό πληροφορική είσαι δυνατό χαρτί για τον κάθε εργοδότη.Οι καλοί μαθηματικοί είναι και καλοί προγραμματιστές αν το θέλουν.Όχι το αντίστροφο.Είναι θέμα προσωπικής προσπάθειας,ταλέντου και εξειδίκευσης.

Μεγάλε.Άσε την HTML που την "ξέρεις" κιολας(για να την μάθεις πρέπει να την συνδυάσεις και με γλώσσες προγραμματσιμού και να εξοικειωθείς σε βαθμό που να μην σκέφτεσαι όταν την χρησιμοποιείς) και πιάσε τα μαθήματα του σχολείο μην μείνεις πίσω και κλαις μετά.Δες τα μόρια σου(για μένα 2ο πεδίο να διαλέξεις) και έπειτα συζητάμε το που θα πας.Οι επιλογές σου είναι πάντως μια από τις παρακάτω:1)Ceid 2)Ημμυ 3) Πληροφορική Εκπα και τα σχετικά τμήματα 4) μαθηματικό.Καλή δύναμη με τις πανελλήνιες έρχονται ζόρια να το ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top