Προβλήματα υγείας από τη χρήση κινητού

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
η χρήση ενός μετρητή ακτινοβολίας ηλεκτρομαγνητικής υψηλών συχνοτήτων βοηθάει, πλέον με 40 € βρίσκεις κάποιον να μετράει και χαμηλή συχνότητα και υψηλή συχνότητα.
https://youtu.be/w5QtzENrhqI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα κινητά δεν έχοθν ραδιενέργεια,ούτε επηρρεάζουν την υγεία.Μου το έχει πει ο καθηγητής στην σχολή μου.
Το μήκος κύματος που εκπέμπουν (ηλεκτρομαγνητικά) είναι πολύ μεγαλύτερο απο αυτό του ανθρώπινου σώματος και έτσι δεν μπορεί να αλλάξει την δομή του

Η ακτινολοβία των κινητών θεωρητικά δε μπορούν να δεισδήσουν στο ανθρώπινο κύτταρο και να μεταβάλλουν το DNA που στην συνέχεια μπορεί να οδηγήσει σε καρκινογένεση. Συνεπώς άμεσα ο καθηγητής σου έχει δίκιο γιατί σε αντιθετη περίπτωση τα κινητά δε θα είχαν βγει ποτέ στην κυκλοφορία. Το ίδιο συμβαίνει με το wifi και το bluetooth. Αυτό όμως δεν αποδεικνύει ότι έμμεσα δε μπορούν να προκαλέσουν καρκινογένεση ή οτι οτιδήποτε

Όμως τα κινητά ευρέως δεν έχουν χρησιμοποιήσει παρά μόνο 25 περίπου χρόνια. Συνεπώς οι μελέτες δεν έχουν ολοκληρωθεί και κανένας δε μπορεί να πει με σιγουριά ότι τα κινητά είναι safe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Είναι όλα μύθος. Δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι τα κινητά δεν προκαλούν καρκίνο σε ανθρώπους σύμφωνα με τις παρούσες έρευνες.
https://eeae.gr/docs/president/_info_193.pdf

Aνήκει στα πιθανως καρκινογώνα (2B) στη κατάταξη του iarc.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_IARC_Group_2B_carcinogens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Έχω το κακό συνήθειο να βάζω ξυπνητήρι στο κινητό μου, το οποίο τα βράδυ το έχω ή κάτω από το μαξιλάρι μου, ξέρω ότι είναι έγκλημα ή δίπλα στο κομοδίνο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Η ακτινολοβία των κινητών θεωρητικά δε μπορούν να δεισδήσουν στο ανθρώπινο κύτταρο και να μεταβάλλουν το DNA που στην συνέχεια μπορεί να οδηγήσει σε καρκινογένεση. Συνεπώς άμεσα ο καθηγητής σου έχει δίκιο γιατί σε αντιθετη περίπτωση τα κινητά δε θα είχαν βγει ποτέ στην κυκλοφορία. Το ίδιο συμβαίνει με το wifi και το bluetooth. Αυτό όμως δεν αποδεικνύει ότι έμμεσα δε μπορούν να προκαλέσουν καρκινογένεση ή οτι οτιδήποτε

Όμως τα κινητά ευρέως δεν έχουν χρησιμοποιήσει παρά μόνο 25 περίπου χρόνια. Συνεπώς οι μελέτες δεν έχουν ολοκληρωθεί και κανένας δε μπορεί να πει με σιγουριά ότι τα κινητά είναι safe.

Φοκο,υπαρχουν ερευνες που εχουν δειξει οτι ενω ο πληθυσμος των ανθρωπων που εχουν κινητο εχει αυξηθει εκθετικα,τα αντιστοιχα ποσοστα πληθυσμου με καρκινο παρεμειναν σταθερα.Αυτο επιβεβαιωνει και απο καθαρα μαθηματικη σκοπια οτι πραγματι τα κινητα δεν μπορουν να προκαλεσουν καρκινο. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να εχουν αλλες παρενεργειες οπως ας πουμε πονοκεφαλος,αλλα αλλο αυτο.

Εξαλλου,και το CT μπορει να προκαλεσει καρκινο αφου χρησιμοποιει μη ιονιζουσα ακτινοβολια.Ωστοσο ο κοσμος το κανει διοτι οφελη>κινδυνοι. Εδω δεν εχουν καταργησει το τσιγαρο που σε εκθετει σε πολυ περισσοτερη ραδιενεργεια απο οτι εκτιθεται καποιος στην Φουκουσιμα ή ενας αστροναυτης στο διαστημα θα καταργουσαμε τα κινητα.Το σουβλακι που θα φας απ'εξω εχει δραματικα περισσοτερες πιθανοτητες να σου προκαλεσει καρκινο παρα το κινητο :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top