Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Geokls

Νεοφερμένος

Ο Geokls αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δυστυχώς αλλά κάνετε λάθος και θα απογοητευτείτε εάν θεωρείτε ότι προκειμένου να υπολογισθεί το κατά κεφαλήν εισόδημα λαμβάνεται οπωσδήποτε υπόψη το δηλωθέν εισόδημα. Συνήθως λαμβάνεται υπόψη το εισόδημα επιβολής εισφοράς ή το τεκμαρτό. Συγκεκριμένα λαμβάνεται υπόψη το μεγαλύτερο ποσό που αναφέρεται στη φορολογική δήλωση είτε αυτό είναι το τεκμαρτό, είτε το πραγματικό είτε το εισόδημα επιβολής εισφοράς. Και εννοείται αθροιστικά και των δύο γονέων και γενικά όλων των μελών που αναφέρονται στη φορολογική δήλωση ακόμα και αν αυτά είναι προστατευόμενα αλλά έχουν εισόδημα είτε πραγματικό είτε τεκμαρτό.
Και αυτό είναι πολύ σοφό και φρενάρει κάπως τη φοροδιαφυγή η οποία δεν μας αφορά στην προκειμένη περίπτωση.
Η ουσία είναι ότι λαμβάνεται υπόψη το μεγαλύτερο ποσό της φορολογικής δήλωσης.
Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό καθώς πέρυσι πήρα μετεγγραφή και το εισόδημά μας υπολογίσθηκε έτσι ακριβώς όπως προανέφερα.
Αυτό μπορεί να σας το διαβεβαιώσει και ο λογιστής της οικογένειάς σας ή τέλος πάντων ένας φοροτεχνικός.

Ευχαριστώ πολυ! Λογικα το υπουργειο περιμενει να μυρισουμε τα νυχια μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Με την φετινή τροπολογία της διάταξης για τις μετεγγραφές φοιτητών, αυξάνεται η μοριοδότηση, από 5 σε 6 μόρια, των οικογενειών με πολύ χαμηλά εισοδήματα (0-3.000 ευρώ κατά κεφαλήν), προκειμένου να χορηγηθεί το δικαίωμα μετεγγραφής στο δικαιούχο φοιτητή.
Σύμφωνα με την αιτιολογική έκθεση, η τροποποίηση κρίθηκε επιβεβλημένη για την ενίσχυση των οικογενειών αυτών, που πλέον θα λαμβάνουν 6 μόρια. Αναφέρεται επίσης ότι «σε πολλά τμήματα ΑΕΙ, η βάση μετεγγραφής διαμορφώνεται σε 6 μόρια, με αποτέλεσμα φοιτητές που συγκεντρώνουν μόρια μόνο από το χαμηλό εισόδημα (ανώτατο 5 μόρια σύμφωνα με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο) και χωρίς λοιπά κοινωνικά κριτήρια να μην μπορούν να μετεγγραφούν, παρά τη δεινή οικονομική κατάσταση στην οποία βρίσκονται».
Σύμφωνα με τα παραπάνω εσύ είσαι ακριβώς μια από τις περιπτώσεις για τις οποίες έγινε η τροπολογία. Αν δεν πάρεις εσύ μετεγγραφή, ποιος θα πάρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καταρχην σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου...λοιπον εγω ειμαι 4 μορια απο εισοδηματα και 2 απο πολυτεκνια...επιπλεον εχω αδερφο που σπουδαζει αλλα ειναι αδυνατη τετοια μεταγγραφη καθωσ συμφωνα με το συστημα το χωριο μοθ 120χλμ μακρια απο θεσσαλονικη ειναι στην ιδια περιφερειακη ενοτητα με τη θεσσαλονικη.....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΘΕΕΕ ΜΟΥ....οποτε ισωσ παρω με τη μοριοδοτηση μετεγγραφη....6 μορια για να δουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ παρα πολύ απλά η εγκυκλιος αναφερει ξεκαθαρα με κεφαλαια γραμματα οτι εχουν δικαιωμα μετεγγραφης τα αδερφια των οποιων το κατα κεφαλην εισοδημα στη προηγουμενη φορολογικη δηλωση (2017) δεν υπαιρβαινει τις 12.500€. Δεν επισημαινει ουτε ακινητα, ουτε τεκμαρτο εισοδημα ουτε τιποτα απο ολα αυτα. Πιστευω οτι επροκειτο για καποιο λαθος κι ευελπιστω να λυθει

Μετεγγραφές ακαδημαϊκού έτους 2018-19 https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/Εγκύκλιος_Μετεγγραφών_ακαδ._έτους_2018-2019.pdf
Τα εδάφια που σε αφορούν, αναφέρουν:
1) "Αίτηση για μετεγγραφή δύνανται να υποβάλουν τα αδέλφια προπτυχιακοί φοιτητές των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α. που σπουδάζουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα, τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας και εφόσον το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου-φοιτητή, εάν διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του, για το προηγούμενο φορολογικό έτος (2017), δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των δωδεκάμισι χιλιάδων (12.500) ευρώ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΡΙΖΟΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ. Σε περίπτωση που ο δικαιούχος διαθέτει ίδιο εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη το υψηλότερο κατά κεφαλήν εισόδημα μεταξύ του ατομικού εισοδήματος του αιτούντος και του κατά κεφαλήν εισοδήματος των γονέων του".
2) "Ετήσιο οικογενειακό εισόδημα: ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ του προηγούμενου φορολογικού έτους, του ίδιου του φοιτητή, και των μελών της οικογένειάς του".
3) " Κατά κεφαλήν εισόδημα: Το πηλίκο που προκύπτει από τη διαίρεση του ετήσιου οικογενειακού εισοδήματος, όπως ορίστηκε ανωτέρω, με το συνολικό αριθμό των μελών της οικογένειας του αιτούντος (υπόχρεος και εξαρτώμενα μέλη) που εμφανίζονται στη δήλωση".
Η Λουίζα Π τα γράφει πολύ σωστά! Επίσης λυπάμαι πολύ αν σε απογοητεύω αλλά η αυτόματη σύνδεση με το πληροφοριακό σύστημα της ΓΓΔΕ δεν αφήνει περιθώρια λάθους (εκτός πια αν εσείς κάνατε λάθη στα στοιχεία που δηλώσατε στην φορολογική σας δήλωση πράγμα που δεν το πιστεύω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καταρχην σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου...λοιπον εγω ειμαι 4 μορια απο εισοδηματα και 2 απο πολυτεκνια...επιπλεον εχω αδερφο που σπουδαζει αλλα ειναι αδυνατη τετοια μεταγγραφη καθωσ συμφωνα με το συστημα το χωριο μοθ 120χλμ μακρια απο θεσσαλονικη ειναι στην ιδια περιφερειακη ενοτητα με τη θεσσαλονικη.....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΘΕΕΕ ΜΟΥ....οποτε ισωσ παρω με τη μοριοδοτηση μετεγγραφη....6 μορια για να δουμε


Νόμιζα ότι είχες 6 μόρια αποκλειστικά από οικονομικά κριτήρια. ΟΚ και πάλι με 6 μόρια από οικονομικά+κοινωνικά, έχεις πολλές πιθανότητες μετεγγραφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Λουίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
χημεια4λαιφ, τα στοιχεία που αντλούνται από το Υπουργείο Οικονομικών αφορούν εισοδήματα του 2017, δηλαδή της φορολογικής δήλωσης που υποβλήθηκε φέτος το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Νόμιζα ότι είχες 6 μόρια αποκλειστικά από οικονομικά κριτήρια. ΟΚ και πάλι με 6 μόρια από οικονομικά+κοινωνικά, έχεις πολλές πιθανότητες μετεγγραφής.


λοιπον εχω δηλωσει και παμακ και απθ και τα μορια μου ειναι περιποθ 12300 οποτε πιστευω καθωσ η βαση του απθ ηταν 12600 οτι με τα παιδια που θα ισοβαθμισω στα 6 μορια0 θα υπερτερω στην μεταξτυ μασ βαθμολογια αν και πιστευω οτι δεν θα παει βαση σε ολα τα τμηματα τα 6 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastsilim

Νεοφερμένος

Ο kostastsilim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δλδ υπαρχει περιπτωση να πιασεις τη βαση της μεταγραφης και να μην την παρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ναι υπαρχει πχ αν η βαση ειναι 6 μορια και εχεισ 12300 και εχω 12301 περνω εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastsilim

Νεοφερμένος

Ο kostastsilim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ναι υπαρχει πχ αν η βαση ειναι 6 μορια και εχεισ 12300 και εχω 12301 περνω εγω

με αγχωσες τωρα και εγω 6 μορια εχω αλλα οχι για την ιδια σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
χημεια4λαιφ, τα στοιχεία που αντλούνται από το Υπουργείο Οικονομικών αφορούν εισοδήματα του 2017, δηλαδή της φορολογικής δήλωσης που υποβλήθηκε φέτος το καλοκαίρι.

αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν κοιτανε μονο το τεκμαρτο η μονο τη περσινη φορ.δηλωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
με αγχωσες τωρα και εγω 6 μορια εχω αλλα οχι για την ιδια σχολη

φυσικα αν η βαση παει στα 6 μορια .....το λεω αυτο το παραδειγμα γιατι στην μοριοδοτηση λεει οτι περνει 15% επιπλεον με βαση τουσ εισακτεουσ οποτε στη βαση θα παιξει ρολο η βαθμολογια στισ πανελληνιεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastsilim

Νεοφερμένος

Ο kostastsilim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
φυσικα αν η βαση παει στα 6 μορια .....το λεω αυτο το παραδειγμα γιατι στην μοριοδοτηση λεει οτι περνει 15% επιπλεον με βαση τουσ εισακτεουσ οποτε στη βαση θα παιξει ρολο η βαθμολογια στισ πανελληνιεσ


ναι εγω το χημικο στην αθηνα θελω αλλα απο το χημικο κρητης απεχει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ναι εγω το χημικο στην αθηνα θελω αλλα απο το χημικο κρητης απεχει πολυ

αυτο ειναι που με κανει εμενα να σκεφτομαι οτι θα παρω(μακαριιι να παρουμε ολοι μασ) το οτι τα μορια μου 12300 ειναι κοντα στη βαση του απθ 12600 οποτε ποσοι υπαρχουν με 6 μορια που θα ζητησουν παμακ η απθ απο 12300-12600..καθωσ εγω διεκδικω περιπου 70 θεσεισ....μακαρι να παρουμε ολοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geokls

Νεοφερμένος

Ο Geokls αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μετεγγραφές ακαδημαϊκού έτους 2018-19 https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf
Τα εδάφια που σε αφορούν, αναφέρουν:
1) "Αίτηση για μετεγγραφή δύνανται να υποβάλουν τα αδέλφια προπτυχιακοί φοιτητές των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α. που σπουδάζουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα, τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας και εφόσον το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου-φοιτητή, εάν διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του, για το προηγούμενο φορολογικό έτος (2017), δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των δωδεκάμισι χιλιάδων (12.500) ευρώ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΡΙΖΟΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ. Σε περίπτωση που ο δικαιούχος διαθέτει ίδιο εισόδημα, λαμβάνεται υπόψη το υψηλότερο κατά κεφαλήν εισόδημα μεταξύ του ατομικού εισοδήματος του αιτούντος και του κατά κεφαλήν εισοδήματος των γονέων του".
2) "Ετήσιο οικογενειακό εισόδημα: ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ του προηγούμενου φορολογικού έτους, του ίδιου του φοιτητή, και των μελών της οικογένειάς του".
3) " Κατά κεφαλήν εισόδημα: Το πηλίκο που προκύπτει από τη διαίρεση του ετήσιου οικογενειακού εισοδήματος, όπως ορίστηκε ανωτέρω, με το συνολικό αριθμό των μελών της οικογένειας του αιτούντος (υπόχρεος και εξαρτώμενα μέλη) που εμφανίζονται στη δήλωση".
Η Λουίζα Π τα γράφει πολύ σωστά! Επίσης λυπάμαι πολύ αν σε απογοητεύω αλλά η αυτόματη σύνδεση με το πληροφοριακό σύστημα της ΓΓΔΕ δεν αφήνει περιθώρια λάθους (εκτός πια αν εσείς κάνατε λάθη στα στοιχεία που δηλώσατε στην φορολογική σας δήλωση πράγμα που δεν το πιστεύω).

Οκει, ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Λουίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
χημεια4λαιφ λαμβάνουν υπόψη το εισόδημα επιβολής εισφοράς. αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolagameon

Νεοφερμένος

Η Lolagameon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας , θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με τις πιθανοτητες της περιπτωσης μου για αποκτηση μετεγγραφης. Συγκεκριμενα συγκεντρωνω 6 μορια απο τα οικονομικα κριτηρια(εισοδημα μικροτερο των 3000). Θεωρειτε οτι υπαρχουν πιθανοτητες μετεγγραφης μου απο τη Νομικη Κομοτηνης στη νομικη Θεσσαλονικης;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Ειναι δυνατο να μου απαντησει καποιος γιατι με προβληματιζει ιδιαιτερα το ζητημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis23

Νεοφερμένος

Ο giannis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ειναι δυνατο να μου απαντησει καποιος γιατι με προβληματιζει ιδιαιτερα το ζητημα;

Καλησπέρα και εγώ 6 μόρια συγκεντρώνω για οικονομικό ΑΠΘ ΠΑΜΑΚ τα μόρια πανελληνίων μ είναι 12300 όποτε γτ η βάση λογικα θα είναι τα 6 μόρια θα πρέπει να βρεθούν αυτά τα άτομα που έγραψαν μέχρι 12600 με 6 μόρια για να ισοβαθμήσουμε και να μου πάρουν τη θέση...σε μια παρόμοια κατάσταση βρίσκεσαι και εσυ ....αν τα μόρια σου είναι κοντά στη βάση του τελευταίου τοτε μην φοβάσαι τπτ η μεταγγραφη σου θα είναι σίγουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolagameon

Νεοφερμένος

Η Lolagameon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα και εγώ 6 μόρια συγκεντρώνω για οικονομικό ΑΠΘ ΠΑΜΑΚ τα μόρια πανελληνίων μ είναι 12300 όποτε γτ η βάση λογικα θα είναι τα 6 μόρια θα πρέπει να βρεθούν αυτά τα άτομα που έγραψαν μέχρι 12600 με 6 μόρια για να ισοβαθμήσουμε και να μου πάρουν τη θέση...σε μια παρόμοια κατάσταση βρίσκεσαι και εσυ ....αν τα μόρια σου είναι κοντά στη βάση του τελευταίου τοτε μην φοβάσαι τπτ η μεταγγραφη σου θα είναι σίγουρη
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Νομιζω οτι ο βαθμος των πανελληνιων μου απεχει λιγοτερο απο 50 μορια απο τη φετινη βαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top