Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ vs ΕΚΠΑ

Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ vs ΕΚΠΑ
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)
  • Θεσσαλονίκης

  • Αθήνας

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε γνωρίζω τι παίζει με το τμήμα της Θεσσαλονίκης, αλλά γι' αυτό της Αθήνας έχω ακούσει τα καλύτερα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τι αποψη εχετε για το τμημα Γερμανικης γλωσσας και φιλολογιας?
τι μαθηματα κανουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τι αποψη εχετε για το τμημα Γερμανικης γλωσσας και φιλολογιας?
τι μαθηματα κανουν?

Τι αποψη εχετε για το τμημα Γερμανικης γλωσσας και φιλολογιας?
τι μαθηματα κανουν?

Πάρε μια γεύση εδω.
Βασική προϋπόθεση γνώσεις Β2+ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Χρειάζεται και πτυχίο;
Κάνουν και πρακτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πάρε μια γεύση εδω.
Βασική προϋπόθεση γνώσεις Β2+ :)
Ναι,καλά. Οι μισοί που μπαίνουν στη Γερμανική ένα κουτσο-Β2 το μάξιμουμ ένα Γ1 έχουν και κάνουν Γερμανικά ως φοιτητές.That's the truth. Το ειδικό και με Β2 το βγάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι,καλά. Οι μισοί που μπαίνουν στη Γερμανική ένα κουτσο-Β2 το μάξιμουμ ένα Γ1 έχουν και κάνουν Γερμανικά ως φοιτητές.That's the truth. Το ειδικό και με Β2 το βγάζεις.

Και εγώ Β2+ είπα πάνω... Και το ειδικό μάθημα μπορεί να είναι Β2 όμως στην σχολή υπάρχει και η λογοτεχνία όπως και μαθήματα καθαρά γερμανόφωνα... Κατ εμέ Γ1 σίγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athena11

Νεοφερμένος

Η Athena11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια σας! δίνω φέτος πανελλήνιες και θέλω να περάσω γερμανική φιλολογία, έχω επίπεδο Β2 αλλά έχω αρχίσει και προετοιμασία από τον Σεπτέμβρη για το ειδικό. Με το επίπεδο που έχω λέτε ότι θα αντιμετωπίσω δυσκολίες; και έχω ακούσει ότι το Πανεπιστήμιο Θεσ/κης είναι καλύτερο, κατα πόσο ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
γεια σας! δίνω φέτος πανελλήνιες και θέλω να περάσω γερμανική φιλολογία, έχω επίπεδο Β2 αλλά έχω αρχίσει και προετοιμασία από τον Σεπτέμβρη για το ειδικό. Με το επίπεδο που έχω λέτε ότι θα αντιμετωπίσω δυσκολίες; και έχω ακούσει ότι το Πανεπιστήμιο Θεσ/κης είναι καλύτερο, κατα πόσο ισχύει;

Πολλοί είναι με Β2... Μην σου πω και με Β1+. Αλλά ένα Γ1 θα ήταν το ιδανικό πιστεύω!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ:D:clapup:
Με το καλό να μπεις στην φιλολογία σου εύχομαι!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athena11

Νεοφερμένος

Η Athena11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σας ευχαριστώ! είναι το όνειρο μου! έχω λίγο φρικάρει με τα σκαμπανεβάσματα των βάσεων χρόνο με τον χρόνο και περισσότερο για αυτό αγχώνομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
σας ευχαριστώ! είναι το όνειρο μου! έχω λίγο φρικάρει με τα σκαμπανεβάσματα των βάσεων χρόνο με τον χρόνο και περισσότερο για αυτό αγχώνομαι!

Πραγματικά δεν έχει καμία σχέση η κάθε χρονιά με την άλλη:P αλλά αν είναι το όνειρό σου θα το καταφέρεις!
Όταν κάτι το θέλεις πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις! Vergiss das nie!
Καλή επιτυχία ακόμα μια φορά! Και εύχομαι σε λίγο καιρό να ακούσω τα ευχάριστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

relia23

Νεοφερμένος

Η relia23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γεια σας, ενδιαφερομαι για γερμανικη φιλολογια ως δευτερη σχολη, ξερει καποιος ποτε ειναι οι κατατακτηριες και το βαθμο δυσκολιας? επισης, αν σπουδαζει καποιος γερμανικη στην Αθηνα, μπορω να ρωτησω ενα δυο πραγματα? στειλτε μου πμ! ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Πραγματικά εχει μεγαλες διάφορες το τμημα της Αθήνας με εκεινο της Θεσσαλονίκης?

Σε τι ακριβώς υπερέχει το τμήμα της Θεσσαλονίκης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Δεν σπουδαζω σε κανενα απ’ τα δυο τμηματα, οποτε δε μπορω να σου πω ποιο τμημα να διαλεξεις. Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι και το ΑΠΘ και το ΕΚΠΑ ειναι πολυ καλα πανεπιστημια. Και απ’ τις δυο σχολες θα παρεις πτυχιο γερμανικης φιλολογιας. Απο εκει και περα μπορεις να μπεις στις σελιδες των δυο τμηματων, να δεις τις κατευθυνσεις που προσφερουν και τα μαθηματα που διδασκονται. Θα σου προτεινα να διαλεξεις με βαση αυτο το κριτηριο, τι σου αρεσει περισσοτερο δηλαδη. Στο προφιλ σου ομως γραφεις οτι μενεις Αθηνα. Για ποιο λογο τοτε να μην πας στο ΕΚΠΑ; :)
Τελος, σου προτεινω να δεις στις σελιδες των τμηματων τι προσφερουν στους φοιτητες. Ποιο τμημα εχει προγραμματα ανταλλαγης φοιτητων (συνηθως ολα εχουν, αλλα μπορει στο ενα τμημα να εχει περισσοτερες χωρες που σε ενδιαφερουν) και προγραμματα πρακτικης ασκησης (Το οποιο ειναι πολυ σημαντικο γιατι αν εισαι αποδοτικος στην πρακτικη σου και πεσεις σε καλο εργοδοτη, μπορει μετα το πτυχιο σου να εχεις κατευθειαν μια θεση εργασιας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

ΤάνιαΑντ

Νεοφερμένος

Ο ΤάνιαΑντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα είμαι γ λυκείου φέτος και ενδιαφέρομαι για γερμανική φιλολογία..Είμαι από Χαλκηδόνα και με ενδιαφέρει το τμήμα της Θεσσαλονίκης στο Αριστοτέλειο..Όμως έχω ακούσει από άλλες κοπέλες εδω ότι το τμήμα της Θεσσαλονίκης ειναι πολυ απαιτητικό δεν βγαίνει με τιποτα στα 4 χρόνια και μάλιστα πολλοί παρατάνε την σχολή ..Με συμβούλευσαν οι περισσότεροι να δηλώσω Αθήνα και να παω στο Εκπα..Δεν ξέρω τι να κανω να αλλάξω σχολη προτίμησης επειδή ειναι δυσκολη η να παω στην Αθήνα που κ εκεί ειναι δύσκολα αλλά πιο εύκολα απο την Θεσσαλονικη ..Και επίσης για ποιο λόγο στην Θεσσαλονικη το τμήμα ειναι πιο δύσκολο εφόσον μιλάμε για την ιδια σχολη ..Ηelp me please
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top