Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εμας ο χημικος στο σχολειο εκτος απ τις 3 μας ειπε και σε εναν πινακα να μαθουμε καποια βασικα (πχ Fe2+ παει σε Fe3+ η ο Cu παει σε CuO)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ναι είναι ένα πίνακακι αν το μάθεις είναι πολύ χρήσιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εμας ο χημικος στο σχολειο εκτος απ τις 3 μας ειπε και σε εναν πινακα να μαθουμε καποια βασικα (πχ Fe2+ παει σε Fe3+ η ο Cu παει σε CuO)

Μαλλον εννοεις απο CuO προς Cu :P Αυτα ειναι στην υλη, οποτε ναι, καλο θα ηταν, ποτε δεν ξερεις τι θα τους ερθει να βαλουν :lol: Επισης πρεπει να γνωριζουμε οτι το CO παει σε CO2 και η ΝΗ3 σε Ν2. Νομιζω αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εμας ο χημικος στο σχολειο εκτος απ τις 3 μας ειπε και σε εναν πινακα να μαθουμε καποια βασικα (πχ Fe2+ παει σε Fe3+ η ο Cu παει σε CuO)

Κι εμάς μας τα είχε επισημάνει ο καθηγητής του φροντιστηρίου αυτά,είχε πει να τα γνωρίζουμε για παν ενδεχόμενο.(+ οτι το CO οξειδώνεται σε CO2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θα μπορούσατε να μου πείτε μερικά βοηθήματα χημείας γ λυκείου ή πηγές από το διαδίκτυο έτσι ώστε να μπορέσω να προετοιμαστώ για τις πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
θα σου προτεινα απο χημεια σαλτερη ή μιχελη. Θεωρω πως το σχολικο βιβλιο ειναι αρτια δομημενο( παραξενο ε) και εχει και τη θεωρια και τις αςκηςεις σε πολυ καλο επιπεδο( επιλεγμενα και απο παλια θεματα και διαγωνιςμους). Εαν θες να εμβαθυνεις διαλεξε ενα απο τα βοηθηματα αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Θα μπορούσατε να μου πείτε μερικά βοηθήματα χημείας γ λυκείου ή πηγές από το διαδίκτυο έτσι ώστε να μπορέσω να προετοιμαστώ για τις πανελλήνιες;

Θα σου πρότεινα κι εγω τον Σαλτερη,ο οποίος ανανεώνει σχεδον κάθε χρόνο τα βοηθήματα του και προσθέτει ασκήσεις..εάν κάνεις όλες τις ασκήσεις από εκεί,θεωρώ είσαι καλυμμένος. Μετά,όπως είπε και ο Αλέξης, μπορείς να κοιτάξεις τον Μιχελη και εάν θες ρίξε και μια ματιά στον Μπασδαρα. Έχει πιο πρωτότυπες ασκήσεις και ερωτήματα (αν δεν με απατά η μνήμη μου :hehe:) και το επίπεδο τους είναι αρκετά ανεβασμένο. Αυτός έχει ανεβάσει και επαναληπτικά διαγωνίσματα στο διαδίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Το υδατικό διάλυμα NaHSO4 είναι ουδέτερο,βασικό ή όξινο;
Νομίζω ότι το HSO4 δεν συμπεριφέρεται ως βάση αλλά δεν ειμαι σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Το υδατικό διάλυμα NaHSO4 είναι ουδέτερο,βασικό ή όξινο;
Νομίζω ότι το HSO4 δεν συμπεριφέρεται ως βάση αλλά δεν ειμαι σίγουρος


Το HSO4 συμπεριφέρεται ως οξυ. Αυτο γιατί αντιδρώντας με το νερό μας δίνει ανιοντα SO4 και οξωνια H3O,σύμφωνα με την αμφίδρομη αντίδραση


Εάν συμπεριφερόταν ως βάση θα έπρεπε σε αντίδραση με το νερό να μας δίνει H2SO4 και ανιοντα υδροξιδειου. Αυτό,όμως,δεν μπορεί να συμβεί,διοτι το θειικό οξύ θεωρειται ισχυρο οξυ (στην πρώτη του διάσταση),έχοντας προφανώς πολύ μεγάλο Κα. Συνεπώς,συμφωνα με την αρχη του Le Chatelier, η αντίδραση ειναι μετατοπισμενη σχεδόν προς τα αριστερά κι ετσι η αντίδραση του οξινου θειικου ανιοντος με το νερό καθισταται αδύνατη. Άρα,τελικά το διάλυμα είναι όξινο.

Ελπίζω να βοήθησα και να το διατύπωσα κατανοητά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Υδατικό διάλυμα περιέχει τα ασθενή μονοπρωτικα οξεα ΗΑ κι ΗΒ με συγκέντρωση 0.1Μ το καθένα.Να υπολογίσετε το pH του διαλύματος.Πως μπορώ να βρω το ph; ...ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Υδατικό διάλυμα περιέχει τα ασθενή μονοπρωτικα οξεα ΗΑ κι ΗΒ με συγκέντρωση 0.1Μ το καθένα.Να υπολογίσετε το pH του διαλύματος.Πως μπορώ να βρω το ph; ...ευχαριστώ


Υποτίθεται ότι είναι γνωστά τα ΚΗΑ και ΚΗΒ των δύο οξέων. Πρόκειται ουσιαστικά για επίδραση κοινού ιοντος,από τη στιγμή που και τα δυο οξέα στην αντίδραση τους με το νερό,δίνουν οξωνια. Η λύση είναι η παρακάτω:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Σευχαριστωω πολύ
Μόνο μια απορία λόγω ε.κ.ι δεν ισχύει ότι Χ+ω=ω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σευχαριστωω πολύ και
Μόνο μια απορία λόγω ε.κ.ι δεν ισχύει ότι Χ+ω=ω;

Τίποτα! :happy:
Εξαρτάται τι νούμερα βρήκες,νομίζω. Για παράδειγμα,εάν το x είναι πολύ μικρό σε σχέση με το ω,τότε x+ω=ω. Αλλιώς ισχύει το άθροισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Α οκευ,δεν βρήκα το χ κι το ω ξεχωριστα απλά επιχειρησα να πάρω τις δύο σχέσεις κι να τις προσθέσω κατά μέλη για να βρω το χ+ω κι μετά το ph αλλα δεν ήμουν σίγουρη αν θα έπρεπε ή οχι να κάνω χ+ω=ω
Για να το κάνω έχει σημασία το Κα;γιατί πχ σε αυτη την άσκηση το Κα του ΗΑ είναι 9*10^-6 κι η Κα του ΗΒ είναι 10^-6
Σε κουραζω με τις τοσες ερωτήσεις
Αλλά επειδή δίνω φέτος δεν θέλω να αφήσω κενά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Α οκευ,δεν βρήκα το χ κι το ω ξεχωριστα απλά επιχειρησα να πάρω τις δύο σχέσεις κι να τις προσθέσω κατά μέλη για να βρω το χ+ω κι μετά το ph αλλα δεν ήμουν σίγουρη αν θα έπρεπε ή οχι να κάνω χ+ω=ω
Για να το κάνω έχει σημασία το Κα;γιατί πχ σε αυτη την άσκηση το Κα του ΗΑ είναι 9*10^-6 κι η Κα του ΗΒ είναι 10^-6
Σε κουραζω με τις τοσες ερωτήσεις
Αλλά επειδή δίνω φέτος δεν θέλω να αφήσω κενά..

Ήταν πολύ σωστό και αυτό που έκανες,σε γλυτωνε από αντικαταστασεις.
Έχει σημασία το Κα,ακριβώς. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πρόκειται για μικρή διαφορά μεταξύ των Κα (το ένα είναι μόνο 9 φορές μεγαλύτερο από το αλλο),γι'αυτό και δεν συμβαίνει αυτό που είπες.
Δε με κουράζεις,σιγά.Τα έχω περάσει και καταλαβαίνω. :hehe: Ίσα ίσα χαίρομαι που βοηθαω! :D

Α οκευ,δεν βρήκα το χ κι το ω ξεχωριστα απλά επιχειρησα να πάρω τις δύο σχέσεις κι να τις προσθέσω κατά μέλη για να βρω το χ+ω κι μετά το ph αλλα δεν ήμουν σίγουρη αν θα έπρεπε ή οχι να κάνω χ+ω=ω
Για να το κάνω έχει σημασία το Κα;γιατί πχ σε αυτη την άσκηση το Κα του ΗΑ είναι 9*10^-6 κι η Κα του ΗΒ είναι 10^-6
Σε κουραζω με τις τοσες ερωτήσεις
Αλλά επειδή δίνω φέτος δεν θέλω να αφήσω κενά..

Βέβαια,δεν ξέρω πώς θα μπορούσες να το αποτυπώσεις σαν αιτιολόγηση στην κόλλα σου,διότι κάπως πρέπει να το τεκμηριώσεις από τη στιγμή που δεν έχεις βρει το x και το ω ξεχωριστά. (Για να πεις ότι η διαφορά είναι αμελητέα σχετικα). Από την άλλη,αν το έκανες με τον τρόπο μου, θα έβρισκες ότι ω=10^-4 και x=9*10^-4.Επομένως, ω+x= 10^-3 και άρα PH=3,χωρίς καποια περαιτέρω διευκρίνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζεις μετα από πόση μεγαλη διαφορά πρέπει να έχουν οι Κα μεταξύ τους για να μπορώ να το κάνω;
Ναιι,με έχεις βοηθήσει αρκετα:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζεις μετα από πόση μεγαλη διαφορά πρέπει να έχουν οι Κα μεταξύ τους για να μπορώ να το κάνω;
Ναιι,με έχεις βοηθήσει αρκετα:happy:
Αυτό,για να ειμαι ειλικρινής,δεν το θυμάμαι :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Α εντάξει δεν πειράζει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εγω απο τις σχεσεις (1) και (2) που βρηκε η Εφη στις Ka, μετα εκανα το εξης:

Ka1 x c1 = (x+ω)x και Ka2 x c2 = (x+ω)ω και μετα προσθετω κατα μελη.. Παντα τα γινομενο Ka (ή Kb) επι c θα σου βγαινουν βολικοι αριθμοι, οποτε θα προσθετεις ανετα κατα μελη.Δηλαδη:

x(x+ω)+ ω(x+ω)= Κa1xc1 + Ka2xc2
(x+ω)^2=Κa1xc1 + Ka2xc2

και μετα βαζεις ριζα. Και οπως ειπε η Εφη πανω, βρισκεις το pH απο το αθροισμα x+ω.

πχ τα γινομενα θα σου βγαινουν 10^-7 και 9x10^-7, οποτε θα εχεις
Ka1 x c1 = (x+ω)x και Ka2 x c2 = (x+ω)ω
10^-7 = (x+ω)x και 9x10^-7= (x+ω)ω

Μετα προσθέτεις κατα μέλη:
x(x+ω)+ ω(x+ω)= 10^-7 + 9x10^-7
(x+ω)^2= 10^-7 + 9x10^-7
(x+ω)^2= 10x 10^-7
(x+ω)^2= 10^-6
(x+ω)= 10^-3
Αρα το pH είναι 3.

Γενικά σε τέτοιες ασκήσεις με διπλή ΕΚΙ σε 2 ασθενή οξέα ή βασεις δεν παιζει να θελουν να κανεις ω+x=ω,γιατι μετα δεν θα έχεις το επιθυμητο (x+ω) απο το οποιο βρισκεις το pH.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εγω απο τις σχεσεις (1) και (2) που βρηκε η Εφη στις Ka, μετα εκανα το εξης:

Ka1 x c1 = (x+ω)x και Ka2 x c2 = (x+ω)ω και μετα προσθετω κατα μελη.. Παντα τα γινομενο Ka (ή Kb) επι c θα σου βγαινουν βολικοι αριθμοι, οποτε θα προσθετεις ανετα κατα μελη.Δηλαδη:

x(x+ω)+ ω(x+ω)= Κa1xc1 + Ka2xc2
(x+ω)^2=Κa1xc1 + Ka2xc2

και μετα βαζεις ριζα. Και οπως ειπε η Εφη πανω, βρισκεις το pH απο το αθροισμα x+ω.

πχ τα γινομενα θα σου βγαινουν 10^-7 και 9x10^-7, οποτε θα εχεις
Ka1 x c1 = (x+ω)x και Ka2 x c2 = (x+ω)ω
10^-7 = (x+ω)x και 9x10^-7= (x+ω)ω

Μετα προσθέτεις κατα μέλη:
x(x+ω)+ ω(x+ω)= 10^-7 + 9x10^-7
(x+ω)^2= 10^-7 + 9x10^-7
(x+ω)^2= 10x 10^-7
(x+ω)^2= 10^-6
(x+ω)= 10^-3
Αρα το pH είναι 3.

Γενικά σε τέτοιες ασκήσεις με διπλή ΕΚΙ σε 2 ασθενή οξέα ή βασεις δεν παιζει να θελουν να κανεις ω+x=ω,γιατι μετα δεν θα έχεις το επιθυμητο (x+ω) απο το οποιο βρισκεις το pH.


Η μεθοδολογία είναι σωστή,αλλά εγώ έκανα λάθος υπολογισμό..Θα το διορθώσω :hehe: :oops:
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο.Συνήθως,ισχύουν οι προσεγγίσεις ώστε τα νούμερα να βγαινουν "στρογγυλά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top