Σχολές Ψυχολογίας

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Για να γράφεις εδώ σημαίνει ότι κάπως σ' απασχολεί το ζήτημα· το δημιουργικό σαράκι σε κατατρώει!

Οπότε; Τι θα κάνεις; Αυτό που ήδη έχει περάσει απ' το νου σου: και τα δύο! Προετοιμάζεσαι για το μεταπτυχιακό -μπορεί να 'χεις ήδη προετοιμαστεί. Παράλληλα ξεκινάς το διάβασμα για τις κατατακτήριες εξετάσεις στο Τμήμα Ψυχολογία (ή και σε περισσότερα), κι αφότου επιλεχθείς στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, πας για να σαρώσεις στις -διόλου εύκολες- κατατακτήριες εξετάσεις. Σε 4 χρόνια από τώρα θα 'χεις εξειδίκευση -μεταπτυχιακού επιπέδου- στην Κοινωνική Εργασία και επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα, εφόσον θα 'σαι απόφοιτος Τμήματος Ψυχολογίας.

Πάνω κάτω αυτά. Ξαναμιλάμε σε 4 χρόνια. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Λες ότι θα μπορείς να ασκείς και το επάγγελμα του ψυχολόγου αν τελειώσεις ψυχολογία αλλά μην νομίζεις ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα. Επειδή έχω γνωστούς που σπουδάζουν ψυχολογία, το παράπονο τους είναι ότι ουσιαστικά δεν ειδικεύονται σε κάτι συγκεκριμένο και πρέπει οπωσδήποτε να κάνουν μεταπτυχιακό μετά. Όποτε σκέψου και αλλά δυο χρόνια το μεταπτυχιακό... Αν νομιζεις οτι μπορείς να το κανεις και είναι το όνειρο σου η ψυχολογία,όλα καλά. Διαφορετικά θα σου έλεγα να κοιτάξεις για μεταπτυχιακό στον τομέα σου, ώστε να βρεις πιο εύκολα και πιο γρήγορα μια δουλειά. Αλλιως συνδυάζεις λίγο απ’ολα όπως είπαν παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Λες ότι θα μπορείς να ασκείς και το επάγγελμα του ψυχολόγου αν τελειώσεις ψυχολογία αλλά μην νομίζεις ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα. Επειδή έχω γνωστούς που σπουδάζουν ψυχολογία, το παράπονο τους είναι ότι ουσιαστικά δεν ειδικεύονται σε κάτι συγκεκριμένο και πρέπει οπωσδήποτε να κάνουν μεταπτυχιακό μετά. Όποτε σκέψου και αλλά δυο χρόνια το μεταπτυχιακό... Αν νομιζεις οτι μπορείς να το κανεις και είναι το όνειρο σου η ψυχολογία,όλα καλά. Διαφορετικά θα σου έλεγα να κοιτάξεις για μεταπτυχιακό στον τομέα σου, ώστε να βρεις πιο εύκολα και πιο γρήγορα μια δουλειά. Αλλιως συνδυάζεις λίγο απ’ολα όπως είπαν παραπάνω...

Μπορεί να μην ειδικεύονται σε κάτι, αλλά αποκτούν επαγγελματικά δικαιώματα. Είναι η ελάχιστη διασφάλιση, αλλά διασφάλιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μπορεί να μην ειδικεύονται σε κάτι, αλλά αποκτούν επαγγελματικά δικαιώματα. Είναι η ελάχιστη διασφάλιση, αλλά διασφάλιση!

Καλά,σίγουρα. Μπορεί να βρει και μια δουλειά μετά την ψυχολογία και να κάνει και μεταπτυχιακό μαζί, ή μπορεί να μην χρειαστεί καν το μεταπτυχιακό. Who knows. Η απόφαση είναι δίκη του. Μπορεί να το τολμήσει αν θέλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Το ενδεχόμενο να κάνω μεταπτυχιακό,παράλληλα με δεύτερο πτυχίο ψυχολογίας δεν το είχα σκεφτεί..Το μεταπτυχιακό το σκεφτόμουν έπειτα από το δεύτερο πτυχίο..Πιστεύετε ότι θα μπορώ να προλαβαίνω να διαβάζω και για Ψυχολογία και για μεταπτυχιακό? Γιατί τα μεταπτυχιακά (π.χ. κοινωνική ψυχολογία) έχουν και απουσίες και υποχρεωτικά εργαστήρια απ' όσο ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Το ενδεχόμενο να κάνω μεταπτυχιακό,παράλληλα με δεύτερο πτυχίο ψυχολογίας δεν το είχα σκεφτεί..Το μεταπτυχιακό το σκεφτόμουν έπειτα από το δεύτερο πτυχίο..Πιστεύετε ότι θα μπορώ να προλαβαίνω να διαβάζω και για Ψυχολογία και για μεταπτυχιακό? Γιατί τα μεταπτυχιακά (π.χ. κοινωνική ψυχολογία) έχουν και απουσίες και υποχρεωτικά εργαστήρια απ' όσο ξέρω..

Δικό μου το λάθος. Νόμιζα ότι ήθελες να κανεις μεταπτυχιακό στην Κοινωνική Εργασία.

Αυτό που λες το 'χουν επιχειρήσει κι άλλοι με επιτυχία: κατατακτήριες Πάντειο και ταυτόχρονα μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία στο ΕΚΠΑ.

Άρα μπορείς κι εσύ· με τις ανάλογες θ υ σ ί ε ς από μέρους δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μεταπτυχιακό ενδιαφέρομαι να κάνω,είτε σε κάποιον τομέα της Κοινωνικής εργασίας,είτε στην Ψυχολογία..Θα αποφασίσω όταν έρθει η ώρα.. :D
Τώρα για τις κατατακτήριες,πιστεύετε ότι είναι εφικτή η επιτυχία και χωρίς φροντιστήριο? Ή θεωρείται ότι είναι απαραίτητο το φροντιστήριο? Γιατί απαιτεί και αρκετά χρήματα το φροντιστήριο.. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μεταπτυχιακό ενδιαφέρομαι να κάνω,είτε σε κάποιον τομέα της Κοινωνικής εργασίας,είτε στην Ψυχολογία..Θα αποφασίσω όταν έρθει η ώρα.. :D
Τώρα για τις κατατακτήριες,πιστεύετε ότι είναι εφικτή η επιτυχία και χωρίς φροντιστήριο? Ή θεωρείται ότι είναι απαραίτητο το φροντιστήριο? Γιατί απαιτεί και αρκετά χρήματα το φροντιστήριο.. :rolleyes:


Μια χαρα εφικτη ειναι ,το μονο που εχεις να φοβασαι ειναι το κατα ποσο αξιοκρατικες ειναι αυτες οι εξετασεις .
Για το ΑΠΘ σε διαβεβαιώνω οτι ειναι ,τωρα για αθηνα μερια δεν ξερω τι γινεται .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μια χαρα εφικτη ειναι ,το μονο που εχεις να φοβασαι ειναι το κατα ποσο αξιοκρατικες ειναι αυτες οι εξετασεις .
Για το ΑΠΘ σε διαβεβαιώνω οτι ειναι ,τωρα για αθηνα μερια δεν ξερω τι γινεται .


Ναι στο θέμα αξιοκρατίας,ειδικά στη χώρα μας,δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ποτέ..

Επειδή είμαι τελειόφοιτος Κοινωνικής εργασίας,έχω 2 από τα 3 συγγράμματα που χρειάζεται να διαβάσω,γιατί έχουμε κοινά μαθήματα..Για το άλλο σύγγραμμα ή για επιπλέον συγγράμματα,όσοι δίνουν κατατακτήριες τα αγοράζουν ή τα δανείζονται από τη βιβλιοθήκη της σχολής? και επειδή είμαι από άλλη σχολή,άλλου πανεπιστημίου,ξέρεις πώς γίνεται ο δανεισμός? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι στο θέμα αξιοκρατίας,ειδικά στη χώρα μας,δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ποτέ..

Επειδή είμαι τελειόφοιτος Κοινωνικής εργασίας,έχω 2 από τα 3 συγγράμματα που χρειάζεται να διαβάσω,γιατί έχουμε κοινά μαθήματα..Για το άλλο σύγγραμμα ή για επιπλέον συγγράμματα,όσοι δίνουν κατατακτήριες τα αγοράζουν ή τα δανείζονται από τη βιβλιοθήκη της σχολής? και επειδή είμαι από άλλη σχολή,άλλου πανεπιστημίου,ξέρεις πώς γίνεται ο δανεισμός? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Το αγοράζεις και τέλειωσες...

Γενικά παιδια ειναι ωριαα η βιβλιοθήκη και ο δανεισμός αλλα οι κατατακτήριες απαιτούν πολύ διάβασμα και είναι καλό να έχετε τα δικά σας βιβλία για διάβασμα για πολλούς και διάφορους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,815 μηνύματα.
Στη χειρότερη βάζεις "αγγελία ζήτησης" σε κάποια ομάδα στο facebook και αγοράζεις το/ τα συγγράμματα σε πολύ χαμηλή τιμή από άλλους φοιτητές. Μπορεί να βρεθούν και άτομα ακόμα και να στα χαρίσουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Ναι στο θέμα αξιοκρατίας,ειδικά στη χώρα μας,δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ποτέ..

Επειδή είμαι τελειόφοιτος Κοινωνικής εργασίας,έχω 2 από τα 3 συγγράμματα που χρειάζεται να διαβάσω,γιατί έχουμε κοινά μαθήματα..Για το άλλο σύγγραμμα ή για επιπλέον συγγράμματα,όσοι δίνουν κατατακτήριες τα αγοράζουν ή τα δανείζονται από τη βιβλιοθήκη της σχολής? και επειδή είμαι από άλλη σχολή,άλλου πανεπιστημίου,ξέρεις πώς γίνεται ο δανεισμός? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


οι πιο πολλοι δανειζονται κι βγαζουν φωτοτυπιες εντος της σχολης που ειναι νομιμο.Εχει συγκεκριμενες σελιδες ,δεν το εκτυπωνεις ολο.
Εφοσον εισαι ακομα φοιτητης ,ο δανεισμος ειναι δωρεαν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όντως μπορώ να δανειστώ βιβλίο και από βιβλιοθήκη άλλης σχολής,χωρίς κάποιον περιορισμό? Δεν το ήξερα..Ευχαριστώ!
Αλλά και η αγορά του βιβλίου,που πρότειναν τα παιδιά,δε μου φαίνεται άσχημη λύση..Γιατί θα το έχω στη διάθεσή μου χωρίς χρονικό περιορισμό..

Επίσης,ξέρετε μήπως πού μπορώ να μάθω σίγουρα ποιά είναι τα σωστά συγγράμματα για τις κατατακτήριες στην ψυχολογία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όντως μπορώ να δανειστώ βιβλίο και από βιβλιοθήκη άλλης σχολής,χωρίς κάποιον περιορισμό? Δεν το ήξερα..Ευχαριστώ!
Αλλά και η αγορά του βιβλίου,που πρότειναν τα παιδιά,δε μου φαίνεται άσχημη λύση..Γιατί θα το έχω στη διάθεσή μου χωρίς χρονικό περιορισμό..

Δεν είναι όλες οι βιβλιοθήκες δανειστικές πάντως...

Επίσης,ξέρετε μήπως πού μπορώ να μάθω σίγουρα ποιά είναι τα σωστά συγγράμματα για τις κατατακτήριες στην ψυχολογία?

Η ύλη των κατατακτηρίων βγαίνει στην ανακοίνωση των εξετάσεων της κάθε σχολής, με συγκεκριμένα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις για προγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών:
Με τίτλο Κοινωνικής ψυχιατρικής θεωρίσε και ψυχίατρος και μπορείς να χορηγείς χάπια
Αλλά και με τον τίτλο Ψυχιατροδικαστης τι μπορείς να κανείς θα θεώρησε ψυχίατρος ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις για προγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών:
Με τίτλο Κοινωνικής ψυχιατρικής θεωρίσε και ψυχίατρος και μπορείς να χορηγείς χάπια
Αλλά και με τον τίτλο Ψυχιατροδικαστης τι μπορείς να κανείς θα θεώρησε ψυχίατρος ;;

Δεν νομίζω να θεώρησε ψυχίατρος.
Ψυχίατρος είναι specialty της ιατρικής.
Το master είναι ειδίκευση ή εξειδίκευση.
Αποκτάς πιο εξειδικευμένες γνώσεις.

https://www.med.duth.gr/postgraduate/programs/
Είν' το πέμπτο κατά σειρά.
Διάβασε το τελευταίο λινκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Απευθύνομαι περισσότερο σε συνάδελφους Ψυχολόγους και ακόμα πιο συγκεκριμένα σε αυτούς που ασχολούνται με το κομμάτι της Ψυχοθεραπείας. Ωστόσο κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη! Σκέφτομαι να κάνω το μεταπτυχιακό της Συμβουλευτικής Ψυχολογίας στο ΕΚΠΑ, και έχω την εξής απορία...Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα θα θεωρείται επαρκής η κατάρτισή μου για να εργαστώ ιδιωτικά στην συμβουλευτική ή θα ''πρέπει'' να κάνω εκπαίδευση σε κάποια συγκεκριμένη προσέγγιση/σχολή (όπως πχ. προσωποκεντρική, υπαρξιακή κτλ); Το πρέπει είναι σε εισαγωγικά βέβαια, απλά θέλω να ξέρω τι συνηθίζεται και τι θεωρείται για τον κλάδο, ιδανικό προκειμένου να είμαστε σωστοί επαγγελματίες και θεραπευτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες. Δίνω μετά από σχεδόν μια δεκαετία πανελλαδικές για δεύτερη φορά. Με ενδιαφέρει η φιλολογία ( όχι ΦΠΨ) και η ψυχολογία. Λόγω κοντινού μου ανθρώπου, γνωρίζω πόσο δύσκολες είναι οι σπουδές. Ο λόγος που με ενδιαφέρει αυτό το επάγγελμα, είναι γιατί έχω ως παράδειγμα τη ψυχολόγο ( και τη ψυχίατρο βέβαια) που με βοηθά και με στηρίζει με τη σοβαρή ασθένεια που έχω. Αξίζει να το προσπαθήσω ή επειδή έχω μια ψυχή που έχει περάσει πολλά να μην το προσπαθήσω. Με ενδιαφέρει η Αθήνα ως επιλογή λόγω σοβαρών οικονομικών δυσκολιών από μέρους μου. Σας ευχαριστώ

Υ.Γ. Σας παρακαλώ δε θέλω μηνύματα από περίεργους που θέλουν να μάθουν τι πρόβλημα έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες. Δίνω μετά από σχεδόν μια δεκαετία πανελλαδικές για δεύτερη φορά. Με ενδιαφέρει η φιλολογία ( όχι ΦΠΨ) και η ψυχολογία. Λόγω κοντινού μου ανθρώπου, γνωρίζω πόσο δύσκολες είναι οι σπουδές. Ο λόγος που με ενδιαφέρει αυτό το επάγγελμα, είναι γιατί έχω ως παράδειγμα τη ψυχολόγο ( και τη ψυχίατρο βέβαια) που με βοηθά και με στηρίζει με τη σοβαρή ασθένεια που έχω. Αξίζει να το προσπαθήσω ή επειδή έχω μια ψυχή που έχει περάσει πολλά να μην το προσπαθήσω. Με ενδιαφέρει η Αθήνα ως επιλογή λόγω σοβαρών οικονομικών δυσκολιών από μέρους μου. Σας ευχαριστώ

Υ.Γ. Σας παρακαλώ δε θέλω μηνύματα από περίεργους που θέλουν να μάθουν τι πρόβλημα έχω.

Αν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει και πιστεύεις οτι έχεις τις δυνατότητες να πετύχεις παρ' όλες τις δυσκολίες, γιατί να μην το προσπαθήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες. Δίνω μετά από σχεδόν μια δεκαετία πανελλαδικές για δεύτερη φορά. Με ενδιαφέρει η φιλολογία ( όχι ΦΠΨ) και η ψυχολογία. Λόγω κοντινού μου ανθρώπου, γνωρίζω πόσο δύσκολες είναι οι σπουδές. Ο λόγος που με ενδιαφέρει αυτό το επάγγελμα, είναι γιατί έχω ως παράδειγμα τη ψυχολόγο ( και τη ψυχίατρο βέβαια) που με βοηθά και με στηρίζει με τη σοβαρή ασθένεια που έχω. Αξίζει να το προσπαθήσω ή επειδή έχω μια ψυχή που έχει περάσει πολλά να μην το προσπαθήσω. Με ενδιαφέρει η Αθήνα ως επιλογή λόγω σοβαρών οικονομικών δυσκολιών από μέρους μου. Σας ευχαριστώ

Υ.Γ. Σας παρακαλώ δε θέλω μηνύματα από περίεργους που θέλουν να μάθουν τι πρόβλημα έχω.

Κοίτα κανονικά δε θα έχεις κάποιο θέμα. Και εγώ στα μέσα των σπουδών μου διαγνώστηκα επίσημα με μια ψυχική διαταραχή που είχα βέβαια από πιο παλιά αλλά δεν είχα θέμα με τη σχολή μου(ψυχολογια). Απλώς επειδή δε γράφεις τι ακριβώς έχεις εσύ (και καλά κάνεις αν δε θες) θα πρέπει να το συζητήσεις με τον ψυχίατρο και τον ψυχολόγο σου μήπως δεν είσαι ακόμη έτοιμη για συχνή επαφή έστω και από τα βιβλία με ψυχικές διαταραχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top