Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Χαίρεται.
Από τα όσα λίγα έχω μελετήσει, αυτό που έχω να πω είναι ότι ο Θεός δεν είναι ένας παρατηρητής που απλά μας βλέπει και μας τιμωρεί ή αν είμαστε "καλοί" μας κάνει Αγίους.

Ο θεός είναι ένα Πρόσωπο με το οποίο έχουμε την δυνατότητα (ή μάλλον την υποχρέωση) να κοινωνήσουμε, που σημαίνει να ενωθούμε μαζί του (κατά χάριν θέωση).
Ο άνθρωπος είναι πλασμένος "κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν" του Θεού, δηλαδή όλοι οι άνθρωποι έχουν μέσα τους θε'ι'κή πνοή.
Έτσι, ο σκοπός του ανθρώπου δεν είναι η επιβίωση, όπως στα ζώα, αλλά η αγιότητα.
Επομένως, όποιος θέλει αναζητά τον Θεό και την σχέση του μαζί Του και όποιος δεν θέλει αδιαφορεί ή τον πολεμά.

Για τους πιστούς να ξέρεις ο Θεός είναι τα πάντα, βοηθάει στα πάντα, βρίσκεται συνέχεια μαζί τους.
Τώρα για εκείνους που δεν πιστεύουν, που δεν έχουν την καλή διάθεση συγκεκριμένα, ο Θεός πάλι υπάρχει (είναι ο "πανταχού παρών και τα πάντα πληρών") απλά λόγω της κακής διάθεσής τους δεν τον αισθάνονται.

Ο Χριστός ως Θεός της ελευθερίας δεν μπορεί να καταπιέζει τους ανθρώπους (φαντάζεσαι έναν υποχρεωτικό Θεό που θα μας επέβαλε την πίστη; Μόνο ο φόβος θα μπορούσε να είναι το κίνητρο για να τον δεχτούμε και όχι η αγάπη).
Έτσι , ανταποκρίνεται σε όποιον Τον αναζητά στην ζωή του και για όποιον δεν Τον αναζητά απλά δεν μπορεί να κάνει κάτι.Θέλει πολύ αλλά δεν μπορεί λόγω του αυτεξουσίου του ανθρώπου.
Πάντως σε όλους τους ανθρώπους παρέχονται ευκαιρίες να πιστεύσουν,να μετανοήσουν, να αλλάξουν τη ζωή τους.Ακόμα και στους πιο αμαρτωλούς. Αν το θέλεις, έτσι επεμβαίνει σε όλους.

Εν κατακλείδι, ο Θεός είναι εδώ για να τον αγαπήσουμε και αυτός είναι ο ρόλος του. Μας έχει δώσει τα πάντα (μέχρι και το Σώμα και το Αίμα του μέσω του Υιού) και το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να τον ακολουθήσουμε.

Παραθέτω και ένα κομμάτι που βρήκα:
Η σωτηρία είναι δώρο Θεού (πρβλ Πράξ. β' 47. Ρωμ. η' 15. Εφεσ. β' 8-9). όμως ο Θεός δεν ενεργεί τυφλά. Σέβεται την ελευθερία του ανθρώπου. Ο άνθρωπος αποφασίζει τελικά αν θα δεχθεί η θα απορρίψει τη χάρη του Θεού, αντιστεκόμενος στην ενέργεια του Πνεύματος (Β' Κορ. στ' 1).

Ο Θεός θέλει τη σωτηρία του ανθρώπου, αλλά ο άνθρωπος πρέπει να δεχθεί την πρόσκληση του Θεού (Ματθ. κγ' 37. Πραξ. ζ' 51. Άποκ. γ' 20), να πιστέψει συνειδητά και με συνέπεια στη δωρεά του Θεού. Τότε ο Θεός του λογαριάζει την πίστη αυτή δια δικαιοσύνη (Ρωμ. δ' 2-11). https://www.impantokratoros.gr/ptosh-anorthosh.el.aspx


εγω πιστευω στη αγαπη και στη καλοσυνη ως αξιες και δε χρειαζομαι καποιο θεο για να μου τις μαθει.προσωπικα δε μπορω να πιστεψω σε κατι που η υπαρξη του βασιζεται σε εικασιες.αλλα ακομα και αν ειχα αποδειξεις οτι υπαρχει δε θα ακολουθουσα ενα θεο ενα σε ρολο παρατηρητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

admin12ta

Νεοφερμένος

Ο admin12ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω πιστευω στη αγαπη και στη καλοσυνη ως αξιες και δε χρειαζομαι καποιο θεο για να μου τις μαθει.προσωπικα δε μπορω να πιστεψω σε κατι που η υπαρξη του βασιζεται σε εικασιες.αλλα ακομα και αν ειχα αποδειξεις οτι υπαρχει δε θα ακολουθουσα ενα θεο ενα σε ρολο παρατηρητη.


Καταρχάς, εξήγησα ότι ο Θεός δεν είναι παρατηρητής. Φέρε στο νου σου: πώς μπορεί ένας πατέρας να μην νοιάζεται για τα παιδιά του;
Αλλά έστω ότι τον θεωρείς. Δηλαδή πώς θα ήταν ο Θεός που θα ακολουθούσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Καταρχάς, εξήγησα ότι ο Θεός δεν είναι παρατηρητής. Φέρε στο νου σου: πώς μπορεί ένας πατέρας να μην νοιάζεται για τα παιδιά του;
Αλλά έστω ότι τον θεωρείς. Δηλαδή πώς θα ήταν ο Θεός που θα ακολουθούσες;


θα ακολουθουσα ενα θεο που βοηθα εμπρακτα τους ανθρωπους και θα ημουν σιγουρος για την υπαρξη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
θα ακολουθουσα ενα θεο που βοηθα εμπρακτα τους ανθρωπους και θα ημουν σιγουρος για την υπαρξη του.

Θα ήθελες δηλαδή κάποιον που θα βοηθούσε τους ανθρώπους, αλλά σε ρωτώ: πού θα τελείωνε αυτό; Πόσο θα βοηθούσε; Μέχρι πότε; Και με ποια κριτήρια; Δηλαδή αν πάρουμε το τελείως γελοίο παράδειγμα ενός ποδοσφαιρικού αγώνα στον οποίο και οι δύο ομάδες θέλουν να κερδίσουν, ποιον θα βοηθούσε ο θεός αυτός που λες να κερδίσει; Το λέω τελείως απλά για να σού δείξω οτι ούτε αυτό έχει νόημα. Τί θα γινόταν μετά με την ελευθερία του ανθρώπου; Θα αποφάσιζε άλλος γι' αυτόν; Κι αν εγώ θέλω τη βοήθεια του θεού να σκοτώσω τον γείτονα, θα περίμενα ο θεός να με βοηθήσει; Τότε ο γείτονας που θα πέθαινε, ποιος θα τον βοηθούσε; Θέλω να πω, ωραία ακούγεται το οτι θέλουμε ένα θεό να μας βοηθά αλλά έμπρακτα δεν γίνεται.

Ο άνθρωπος έφτιαξε τον θεό για να έχει μια ανώτερη δύναμη στην οποία θεωρητικά "δίνει λογαριασμό" ώστε να μην ξεφεύγει από το καλό όσο γίνεται. Η αφορμή δηλαδή της ιδέας του θεού και ο σκοπός ήταν καλά. Το οτι κάποιοι το εκμεταλλεύονται για να καθοδηγούν τη μάζα και να πλουτίζουν είναι άλλο, πολύ σοβαρό βέβαια, θέμα.

Γι' αυτό για μένα ο καθένας ας πιστεύει αυτά που θέλει αλλά ας έχει στο μυαλό του και στην καρδιά του να αγαπά το συνάνθρωπο και να κάνει το καλό όσο μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Θα ήθελες δηλαδή κάποιον που θα βοηθούσε τους ανθρώπους, αλλά σε ρωτώ: πού θα τελείωνε αυτό; Πόσο θα βοηθούσε; Μέχρι πότε; Και με ποια κριτήρια; Δηλαδή αν πάρουμε το τελείως γελοίο παράδειγμα ενός ποδοσφαιρικού αγώνα στον οποίο και οι δύο ομάδες θέλουν να κερδίσουν, ποιον θα βοηθούσε ο θεός αυτός που λες να κερδίσει; Το λέω τελείως απλά για να σού δείξω οτι ούτε αυτό έχει νόημα. Τί θα γινόταν μετά με την ελευθερία του ανθρώπου; Θα αποφάσιζε άλλος γι' αυτόν; Κι αν εγώ θέλω τη βοήθεια του θεού να σκοτώσω τον γείτονα, θα περίμενα ο θεός να με βοηθήσει; Τότε ο γείτονας που θα πέθαινε, ποιος θα τον βοηθούσε; Θέλω να πω, ωραία ακούγεται το οτι θέλουμε ένα θεό να μας βοηθά αλλά έμπρακτα δεν γίνεται.

Ο άνθρωπος έφτιαξε τον θεό για να έχει μια ανώτερη δύναμη στην οποία θεωρητικά "δίνει λογαριασμό" ώστε να μην ξεφεύγει από το καλό όσο γίνεται. Η αφορμή δηλαδή της ιδέας του θεού και ο σκοπός ήταν καλά. Το οτι κάποιοι το εκμεταλλεύονται για να καθοδηγούν τη μάζα και να πλουτίζουν είναι άλλο, πολύ σοβαρό βέβαια, θέμα.

Γι' αυτό για μένα ο καθένας ας πιστεύει αυτά που θέλει αλλά ας έχει στο μυαλό του και στην καρδιά του να αγαπά το συνάνθρωπο και να κάνει το καλό όσο μπορεί.


συμφωνω μαζι σου .οταν λεω "να βοηθα" δεν εννοω στα υλικα αγαθα.εννοω να βοηθα στις αδικιες της ζωης.οταν στη συρια πεθαινουν τα παιδακια απο τις βομβες σκεφτομαι αποκλειεται να υπαρχει θεος τοσο ακαρδος που να μη κανει τιποτα.αν ηξερα οτι θα προστατευε εστω τα μικρα παιδια σιγουρα θα τον ακολουθουσα ενα τετοιο θεο.αν η θρησκεια κανει καλυτερους τους ανθρωπους ναι ειναι χρησιμη .υπαρχουν ανθρωποι που δηλωνουν χριστιανοι και ειναι ρατσιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

admin12ta

Νεοφερμένος

Ο admin12ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
συμφωνω μαζι σου .οταν λεω "να βοηθα" δεν εννοω στα υλικα αγαθα.εννοω να βοηθα στις αδικιες της ζωης.οταν στη συρια πεθαινουν τα παιδακια απο τις βομβες σκεφτομαι αποκλειεται να υπαρχει θεος τοσο ακαρδος που να μη κανει τιποτα.αν ηξερα οτι θα προστατευε εστω τα μικρα παιδια σιγουρα θα τον ακολουθουσα ενα τετοιο θεο.αν η θρησκεια κανει καλυτερους τους ανθρωπους ναι ειναι χρησιμη .υπαρχουν ανθρωποι που δηλωνουν χριστιανοι και ειναι ρατσιστες.


Καταρχάς, πώς να τα σώσει; Να σταματήσει τους πολέμους; Δεν γίνεται να εμποδίσει την έκφραση του μίσους του ανθρώπου όπως δεν γίνεται να εμποδίσει και την έκφραση της αγάπης.
Αν είναι να υπάρχει ο Θεός για να γίνεται υποχρεωτικά το καλό σ' αυτόν τον κόσμο ( από τον Ίδιο...), τότε θα ζούσαμε σε έναν υποχρεωτικό παράδεισο. Μακριά!!!
Δεν θα μπορούσες ούτε να νευριάσεις ούτε να κλάψεις ούτε και να χαρείς. Απλά θα υπάκουες με φόβο το θέλημα του Θεού.
Αλλά αυτή είναι η ομορφιά του κόσμου τούτου: το απρόβλεπτο της ανθρώπινης φύσεως και η προσπάθεια του ανθρώπου να ανταποκριθεί σωστά σε αυτό.
Αν τα 'χαμε όλα έτοιμα, ποιος θα ήταν ο σκοπός μας;

Τέλος πάντων. Ο Θεός δεν παίζει ούτε Sims ούτε μονόπολη. Είμαστε λέφτεροι να κάνουμε ότι θέλουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Καταρχάς, πώς να τα σώσει; Να σταματήσει τους πολέμους; Δεν γίνεται να εμποδίσει την έκφραση του μίσους του ανθρώπου όπως δεν γίνεται να εμποδίσει και την έκφραση της αγάπης.
Αν είναι να υπάρχει ο Θεός για να γίνεται υποχρεωτικά το καλό σ' αυτόν τον κόσμο ( από τον Ίδιο...), τότε θα ζούσαμε σε έναν υποχρεωτικό παράδεισο. Μακριά!!!
Δεν θα μπορούσες ούτε να νευριάσεις ούτε να κλάψεις ούτε και να χαρείς. Απλά θα υπάκουες με φόβο το θέλημα του Θεού.
Αλλά αυτή είναι η ομορφιά του κόσμου τούτου: το απρόβλεπτο της ανθρώπινης φύσεως και η προσπάθεια του ανθρώπου να ανταποκριθεί σωστά σε αυτό.
Αν τα 'χαμε όλα έτοιμα, ποιος θα ήταν ο σκοπός μας;

Τέλος πάντων. Ο Θεός δεν παίζει ούτε Sims ούτε μονόπολη. Είμαστε λέφτεροι να κάνουμε ότι θέλουμε!


βασικα ο θεος δε κανει τιποτα οποτε να ακολουθησω κατι σε ρολο γλαστρας δε με καλυπτει.οι ανθρωποι δημιουργησαν το θεο και οχι το αντιθετο αρα δεν υπαρχει ουσιαστικα κατι ανωτερο απο τον ανθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Το είπα παραπάνω. Ο θεός δεν είναι σούπερμαν. Εσύ αυτό ζητάς. Τι θα πεί να σώσει τα παιδάκια στην Συρία; Οι άνθρωποι δεν έχουν μυαλό να το κάνουν; Τους το είπε και μέσα από την γραφή, το είπε με το παράδειγμα της ζωής του. Το είπε με πολλούς τρόπους.

Αν ο θεός εμπόδιζε έμπρακτα τα παιδάκια στην Συρία να πεθαίνουν, θα εμπόδιζε έμπρακτα και την δική σου αμφισβήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Καταρχας ο θεος δεν ειναι καποιο προσωπο. Δεν ειναι ουτε ο καλος κυριος ουτε η καλη κυρια που θα σε βοηθησει και θα κατσει να ασχοληθει με την περιπτωση σου. Ο θεος ειναι τα παντα, ειναι ο δημιουργος. Ο θεος ειναι το καθε ατομο, το καθε μοριο, ο θεος ειναι οι φυσικοι νομοι που διεπουν το συμπαν. Ο θεος δεν ειναι κατι που μπορει ο ανθρωπος να του δωσει μορφη, δεν ειναι ενα "προσωπο" για να του δωσεις ιδιοτητες. Επειδη τα μπερδευεις οι θρησκειες ειναι αυτες που εδιναν μιαβπιο '"Ανθρωπινη" υποσταση στον θεο και μεσα απο αυτη να κηρυττουν ορισμενα πραγματα. Ετσι φτιαχτηκαν και καποιοι ηθικοι κανονες σε αυτο τον κοσμο. Τωρα εσυ αν περιμενεις εναν θεο που πχ θα κρινει καλα αυτους που ειναι καλα παιδια ή εναν θεο που θα κατσει να σου λυσει τα προβληματα σου κατσε και πιστεψε στο δωδεκαθεο ή επικαλεσου τον οντιν τι να σου πω. Η δουλεια του θεου μαζι σου τελειωσε στην γεννηση σου, απο εκει και περα εσυ δημιουργεις τον εαυτο και απο μια ηλικια και περα εισαι υπευθυνος για τις πραξεις σου. Οσο για το αν η γλαστρα της υποθεσης ειναι ο "δημιουργος" ή ενα δημιουργημα απο τα απειρα που εχουν περασει και θα περασουν απο αυτο τον κοσμο το αφηνω ασχολιαστο οπως και το οτι το ανωτερο ον ειναι ο ανθρωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Καταρχας ο θεος δεν ειναι καποιο προσωπο. Δεν ειναι ουτε ο καλος κυριος ουτε η καλη κυρια που θα σε βοηθησει και θα κατσει να ασχοληθει με την περιπτωση σου. Ο θεος ειναι τα παντα, ειναι ο δημιουργος. Ο θεος ειναι το καθε ατομο, το καθε μοριο, ο θεος ειναι οι φυσικοι νομοι που διεπουν το συμπαν. Ο θεος δεν ειναι κατι που μπορει ο ανθρωπος να του δωσει μορφη, δεν ειναι ενα "προσωπο" για να του δωσεις ιδιοτητες. Επειδη τα μπερδευεις οι θρησκειες ειναι αυτες που εδιναν μιαβπιο '"Ανθρωπινη" υποσταση στον θεο και μεσα απο αυτη να κηρυττουν ορισμενα πραγματα. Ετσι φτιαχτηκαν και καποιοι ηθικοι κανονες σε αυτο τον κοσμο. Τωρα εσυ αν περιμενεις εναν θεο που πχ θα κρινει καλα αυτους που ειναι καλα παιδια ή εναν θεο που θα κατσει να σου λυσει τα προβληματα σου κατσε και πιστεψε στο δωδεκαθεο ή επικαλεσου τον οντιν τι να σου πω. Η δουλεια του θεου μαζι σου τελειωσε στην γεννηση σου, απο εκει και περα εσυ δημιουργεις τον εαυτο και απο μια ηλικια και περα εισαι υπευθυνος για τις πραξεις σου. Οσο για το αν η γλαστρα της υποθεσης ειναι ο "δημιουργος" ή ενα δημιουργημα απο τα απειρα που εχουν περασει και θα περασουν απο αυτο τον κοσμο το αφηνω ασχολιαστο οπως και το οτι το ανωτερο ον ειναι ο ανθρωπος


αν εσενα σου αρκει ενας θεος γλαστρα ειναι δικαιωμα σου εμενα οχι.γενικα εχετε φτιαξει ενα βολικο σεναριο .υπαρχει κατι που λεγεται λογικη .βεβαια αν καποιος ειναι θρησκοληπτος και φανατικος παει περιπατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

admin12ta

Νεοφερμένος

Ο admin12ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μία ωραία συνέντευξη για πιστούς και άθεους:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Charmander θα ακολουθούσες έναν θεό που θα σε είχε μαριονέτα και θα σε χρησιμοποιούσε κατά τη δική του βούληση χωρίς να έχεις εσύ προσωπική κρίση; Θα ακολουθούσες έναν θεό που θα σε είχε πιόνι του για να παίζει το παιχνίδι του "καλού" και του "δικαίου" (άσχετα αν το καλό και το δίκαιο σε πολλές περιπτώσεις είναι εντελώς υποκειμενικά πράγματα και καλό και κακό, δίκαιο και άδικο συγχέονται);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,021 μηνύματα.
Charmander θα ακολουθούσες έναν θεό που θα σε είχε μαριονέτα και θα σε χρησιμοποιούσε κατά τη δική του βούληση χωρίς να έχεις εσύ προσωπική κρίση; Θα ακολουθούσες έναν θεό που θα σε είχε πιόνι του για να παίζει το παιχνίδι του "καλού" και του "δικαίου" (άσχετα αν το καλό και το δίκαιο σε πολλές περιπτώσεις είναι εντελώς υποκειμενικά πράγματα και καλό και κακό, δίκαιο και άδικο συγχέονται);

Νομίζω οτι ο charmander δε λέει ποιον θεό θα ακολουθούσε αλλά παρουσιάζει επιχειρήματα κατά του να ακολουθήσει έναν θεό που επιτρέπει τις αδικίες και τους θανάτους αθώων. Αυτό έχω καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Charmander θα ακολουθούσες έναν θεό που θα σε είχε μαριονέτα και θα σε χρησιμοποιούσε κατά τη δική του βούληση χωρίς να έχεις εσύ προσωπική κρίση; Θα ακολουθούσες έναν θεό που θα σε είχε πιόνι του για να παίζει το παιχνίδι του "καλού" και του "δικαίου" (άσχετα αν το καλό και το δίκαιο σε πολλές περιπτώσεις είναι εντελώς υποκειμενικά πράγματα και καλό και κακό, δίκαιο και άδικο συγχέονται);


δεν πιστευω οτι υπαρχει θεος.αλλα ακομα και αν υπηρχε υποθετικα με τα σημερινα δεδομενα δε θα ακολουθουσα εναν ακαρδο που αφηνει μικρα παιδια αβοηθητα .πολλοι λετε δε παρεμβαινει γιατι θελει να ειναι ο ανθρωπος ελευθερος.αυτο για μενα ακουγεται σαν δικαιολογια για την υπαρξη θεου.δεν μπορω να πιστεψω σε κατι που δεν εχω αποδειξεις οτι υπαρχει .η οπτικη μου ειναι πιο ρεαλιστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Νομίζω οτι ο charmander δε λέει ποιον θεό θα ακολουθούσε αλλά παρουσιάζει επιχειρήματα κατά του να ακολουθήσει έναν θεό που επιτρέπει τις αδικίες και τους θανάτους αθώων. Αυτό έχω καταλάβει.
Ναι κι εγώ λέω τον "εναλλακτικό" Θεό, αυτόν που πιθανώς ζητάει ο charmander. Εφόσον ο Θεός αποτρέπει την αδικία, όπως κι αν νοείται αυτή, θα έπρεπε να χρησιμοποιεί τον άνθρωπο προκειμένου να αποτρέψει το κακό. Έναν άνθρωπο μαριονέτα δηλαδή. Γιατί καλά να λέμε ότι δεν θέλουμε έναν Θεό γλάστρα (μιλάω εφόσον υπάρχει, άσχετα με το τι πιστεύει ο καθένας) αλλά ας σκεφτούμε: αν ο Θεός δεν ήταν "γλάστρα" πώς θα απέτρεπε το κακό; Ωραία να σώσει τα παιδάκια στη Συρία. Αλλά πώς; Να τα κάνει αλεξίσφαιρα ή να έχουν ανοσία στις βόμβες; Ο πιθανότερος τρόπος θα ήταν χειραγωγώντας τον άνθρωπο στις επιλογές του. Γι αυτό και ρώτησα αν θα ήθελε έναν τέτοιο θεό.
δεν πιστευω οτι υπαρχει θεος.αλλα ακομα και αν υπηρχε υποθετικα με τα σημερινα δεδομενα δε θα ακολουθουσα εναν ακαρδο που αφηνει μικρα παιδια αβοηθητα .πολλοι λετε δε παρεμβαινει γιατι θελει να ειναι ο ανθρωπος ελευθερος.αυτο για μενα ακουγεται σαν δικαιολογια για την υπαρξη θεου.δεν μπορω να πιστεψω σε κατι που δεν εχω αποδειξεις οτι υπαρχει .η οπτικη μου ειναι πιο ρεαλιστικη.

Μιλάω εφόσον υπάρχει. Γιατί κι εσύ έχεις πει πολλές φορές "ακόμα κι αν υπάρχει, εγώ δεν θα ακολουθούσα έναν θεό γλάστρα κτλ κτλ". Κι εγώ σου λέω "αν υπάρχει κι έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, που στην ουσία είναι το αντίθετο ενός Θεού γλάστρα, θα τον ακολουθούσες;". Δεν απάντησες στην ερώτησή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Ναι κι εγώ λέω τον "εναλλακτικό" Θεό, αυτόν που πιθανώς ζητάει ο charmander. Εφόσον ο Θεός αποτρέπει την αδικία, όπως κι αν νοείται αυτή, θα έπρεπε να χρησιμοποιεί τον άνθρωπο προκειμένου να αποτρέψει το κακό. Έναν άνθρωπο μαριονέτα δηλαδή. Γιατί καλά να λέμε ότι δεν θέλουμε έναν Θεό γλάστρα (μιλάω εφόσον υπάρχει, άσχετα με το τι πιστεύει ο καθένας) αλλά ας σκεφτούμε: αν ο Θεός δεν ήταν "γλάστρα" πώς θα απέτρεπε το κακό; Ωραία να σώσει τα παιδάκια στη Συρία. Αλλά πώς; Να τα κάνει αλεξίσφαιρα ή να έχουν ανοσία στις βόμβες; Ο πιθανότερος τρόπος θα ήταν χειραγωγώντας τον άνθρωπο στις επιλογές του. Γι αυτό και ρώτησα αν θα ήθελε έναν τέτοιο θεό.


Μιλάω εφόσον υπάρχει. Γιατί κι εσύ έχεις πει πολλές φορές "ακόμα κι αν υπάρχει, εγώ δεν θα ακολουθούσα έναν θεό γλάστρα κτλ κτλ". Κι εγώ σου λέω "αν υπάρχει κι έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, που στην ουσία είναι το αντίθετο ενός Θεού γλάστρα, θα τον ακολουθούσες;". Δεν απάντησες στην ερώτησή μου.


ναι εναν θεο που θα βοηθουσε εμπρακτα τους αδυναμους.το αν θα χειραγωγουσε ειναι υποθετικο και το λες γιατι σε συμφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
ναι εναν θεο που θα βοηθουσε εμπρακτα τους αδυναμους.το αν θα χειραγωγουσε ειναι υποθετικο και το λες γιατι σε συμφερει.

Ωραία αν δεν χειραγωγούσε τους ανθρώπους στις αποφάσεις τους, τότε πώς θα προστάτευε τα παιδάκια στη Συρία; Θα έκανε όσα παιδάκια γεννιούνται στη Συρία να έχουν ανοσία στις βόμβες; Δε νομίζω. Απλά θα έκανε τους ανθρώπους να μη ρίχνουν βόμβες. Αυτό λέγεται χειραγώγηση της σκέψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Ωραία αν δεν χειραγωγούσε τους ανθρώπους στις αποφάσεις τους, τότε πώς θα προστάτευε τα παιδάκια στη Συρία; Θα έκανε όσα παιδάκια γεννιούνται στη Συρία να έχουν ανοσία στις βόμβες; Δε νομίζω. Απλά θα έκανε τους ανθρώπους να μη ρίχνουν βόμβες. Αυτό λέγεται χειραγώγηση της σκέψης.


το τι θα εκανε δε το ξερει κανεις .εσυ προσωπικα πιστευεις στο θεο ?σε τι εξυπηρετει τον ανθρωπο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
το τι θα εκανε δε το ξερει κανεις .εσυ προσωπικα πιστευεις στο θεο ?σε τι εξυπηρετει τον ανθρωπο ?
Εξακολουθείς να μη μου απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω. Γιατί παραπονιόμαστε από τη μία για Θεό γλάστρα κι από την άλλη για θεό που μας έχει μαριονέτες. Δεν γίνεται όμως έτσι. Εσύ απ ό,τι κατάλαβα (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) αν υπάρχει Θεός θα προτιμούσες τον δεύτερο.
Ναι πιστεύω. Όχι φανατικά, με την έννοια του σκληροπυρηνικού ορθόδοξου χριστιανού, αλλά γενικά πιστεύω.
Ατομικά, η πίστη δίνει ελπίδα κυρίως. Κάνει τους ανθρώπους να έχουν ελπίδα για έναν καλύτερο κόσμο, ίσως να μη φοβούνται καο τον θάνατο. Τους βοηθά να βρίσκουν καταφύγιο σε δύσκολες καταστάσεις. Προσωπικά, προτιμώ μέσα σε μια δύσκολη κατάσταση κάποιος να βρει στήριξη στο Θεό, ακόμα κι αν είναι τόσο προσηλωμένος στη θρησκεία που ζει σε μια παράλληλη διάσταση, παρά να καταφύγει αλλού (εκνευρισμός, εκρήξεις βίας, αλκοόλ, ναρκωτικά, ακόμα και αυτοκτονία και δε συμμαζεύεται). Ίσως μερικούς τους βοηθά να νοηματοδοτήσουν και τη ζωή τους. Η πίστη μπορεί να έχει πολύ θετικά αποτελέσματα ατομικά, όταν όμως δεν φτάνει στο σημείο της θρησκοληψίας και της αποφυγής της πραγματικότητας.
Ακόμα και κοινωνικά, η θρησκεία βοηθά στη διατήρηση της κοινωνικής συνοχής. Προσφέρει ένα κοινό σύνολο ηθικών κανόνων και αξιών που ενώνει τους ανθρώπους. Θα μου πεις αυτές τις αξίες μπορεί να τις μεταδώσει η τέχνη, ο αθλητισμός κτλ. Θα συμφωνήσω. Όμως κανένα από τα παραπάνω δεν θα τα καταφέρει σε τόσο μεγάλη έκταση όσο η θρησκεία. Επίσης, η τέχνη κι ο πολιτισμός μεταδίδουν συχνά διαφορετικά ηθικά μηνύματα, ίσως και αλληλοσυγκρουόμενα, οπότε δεν θα μπορούσε να υπάρχει μία ομοιογένεια ώστε να διατηρηθεί η κοινωνική συνοχή. Πάρε για παράδειγμα τη Σοβιετική Ένωση που κατάργησε επίσημα τη θρησκεία. Δεν μπόρεσε να βρει ηθικό αντίβαρο όσο κι αν προσπάθησε. Και πιστεύω ήταν κι από τους λόγους που οδήγησαν στην κατάρρευσή της. Γι αυτό και τώρα ο ρωσικός λαός έχει γίνει τόσο θρησκευόμενος, που δείχνει ότι του στοίχισε η απαγόρευση της θρησκείας όλα εκείνα τα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
πως μπορεις να ξερεις αν θα χειραγωγουσε τους ανθρωπους ?στο ειπε ?απανταω απλα δε δινω την απαντηση που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top