Καλές σχολές 1ου πεδίου

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
επειδή βλέπω ότι είσαι μεταπτυχιακός στη Νομική ΑΠΘ, για τη νομική πώς τα βλέπεις τα πράγματα?
εννοώ άπαξ και την επέλεξε κάποιος, πώς βλέπεις τις επαγγελματικές διεξόδους μετά το πέρας των προπτυχιακών σπουδών?

Γενικα για τους νεους δικηγορους, χωρις ετοιμη δουλεια τα πραγματα ειναι δυσκολα. Κουραστικα ωραρια και χαμηλες αμοιβες (καμια φορα εξευτελιστικα χαμηλες). Μετα η λεγομενη ''μαχιμη δικηγορια'' δεν ειναι για ολους. Ειναι και ζητημα χαρακτηρα. Παντως αν θελει κανεις να ασχοληθει με το αντικειμενο, νομιζω τομεις οπου οι αμοιβες ειναι καλυτερες και υπαρχει δουλεια, ειναι ο,τι εχει να κανει με ναυτικο δικαιο (maritime law), φορολογικο και δικαιο πνευματικης/βιομηχανικης ιδιοκτησιας. Επισης φαινονται ανερχομενοι οι κλαδοι που εχουν να κανουν με τουρισμο, ενεργεια, δικαιο και πληροφορικη/νεες τεχνολογιες, ιατρικη αμελεια. Πιθανον αν καποιος εχει γνωσεις σε αυτα τα αντικειμενα, να μπορει να βρει και δουλεια ως στελεχος στο νομικο τμημα καποιας εταιριας.

Απο εκει και περα τα κλασικα: δικαστικο (και εισαγγελεις), για το οποιο θελει παααααρα πολυ διαβασμα, εξετασεις ειρηνοδικικων, οι οποιες ειναι μεν πιο ευκολες αλλα πολλες φορες δεν διοριζεσαι αμεσεως, ουτε προκυρησσονται συχνα, υπαρχει κατι σαν ''επετηριδα'' απο προηγουμενους διαγωνισμους και παιρνουν για καποια χρονια απο εκει, συμβολαιογραφος το οποιο δεν το συνιστω με την καμια εκτος αν καποιος ειναι ηδη μεσα ή εχει τροπο να μπει στο ''κυκλωμα'' (αλλα μαλλον τοτε δεν θα εμπαινε καν στον κοπο να διαβασει αυτο το ποστ).

Υπαρχει και η στρατιωτικη δικαιοσυνη οπου ασχολεισαι μονο με ποινικο. Πιο μικρη υλη, αλλα λιγοτερες θεσεις και πολυ σπανια γινονται διαγωνισμοι. Φετος εγινε διαγωνισμος, αλλα ειχε να γινει απο το 2008. Για αντρες θελει εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις και μαλιστα ενοπλος.

Επισης υπαρχουν προκυρηξεις για κατατακτηριες σε Πυροσβεστικη (ισως και σε Σωματα Ασφαλειας), για αποφοιτους Νομικης, αν τον ενδιαφερει καποιον. Παλι λιγες θεσεις και επισης ισχυει το παραπανω για τους αντρες.

Για διπλωματικο σωμα δεν ξερω πολλα πραγματα, περα απο το οτι απαιτει αριστη γνωση 2 ξενων γλωσσων (δεν θελει πλεον απαραιτητα γαλλικα στις τελευταιες προκυρηξεις που ειδα), και οτι εξεταζεσαι σε μια ευρυτατη γκαμα μαθηματων απο Πολιτικη Ιστορια και Διεθνεις Σχεσεις μεχρι Ναυτικο Δικαιο. Ακουγεται οτι παιζει πολυ το ''μεσο'' αλλα δεν εχω και πολυ σαφη εικονα.

Last but not least, η Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης και Αυτοδιοικησης. Νομιζω η καλυτερη επιλογη για εναν αποφοιτο Νομικης που θελει τη σιγουρια του Δημοσιου. Προκυρηξη βγαινει (σχεδον) καθε χρονο, θεωρητικα εχεις να ανταγωνιστεις αποφοιτους απο ολες τις αλλες σχολες αλλα υποτιθεται στα νομικα μαθηματα που εξεταζονται εχεις ενα πλεονεκτημα. Θελει ομως διαβασμα για τα οικονομικα. Μετα φοιτας 2 χρονια στη σχολη (ουσιαστικα μεταπτυχιακο κανεις), αλλα πληρωνεσαι κιολας με το μισθο του δοκιμου δημοσιου υπαλληλου.

Απο εκει και περα, ολα ειναι μαλλον θεμα γνωριμιων και τυχης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Γενικα για τους νεους δικηγορους, χωρις ετοιμη δουλεια τα πραγματα ειναι δυσκολα. Κουραστικα ωραρια και χαμηλες αμοιβες (καμια φορα εξευτελιστικα χαμηλες). Μετα η λεγομενη ''μαχιμη δικηγορια'' δεν ειναι για ολους. Ειναι και ζητημα χαρακτηρα. Παντως αν θελει κανεις να ασχοληθει με το αντικειμενο, νομιζω τομεις οπου οι αμοιβες ειναι καλυτερες και υπαρχει δουλεια, ειναι ο,τι εχει να κανει με ναυτικο δικαιο (maritime law), φορολογικο και δικαιο πνευματικης/βιομηχανικης ιδιοκτησιας. Επισης φαινονται ανερχομενοι οι κλαδοι που εχουν να κανουν με τουρισμο, ενεργεια, δικαιο και πληροφορικη/νεες τεχνολογιες, ιατρικη αμελεια. Πιθανον αν καποιος εχει γνωσεις σε αυτα τα αντικειμενα, να μπορει να βρει και δουλεια ως στελεχος στο νομικο τμημα καποιας εταιριας.

Απο εκει και περα τα κλασικα: δικαστικο (και εισαγγελεις), για το οποιο θελει παααααρα πολυ διαβασμα, εξετασεις ειρηνοδικικων, οι οποιες ειναι μεν πιο ευκολες αλλα πολλες φορες δεν διοριζεσαι αμεσεως, ουτε προκυρησσονται συχνα, υπαρχει κατι σαν ''επετηριδα'' απο προηγουμενους διαγωνισμους και παιρνουν για καποια χρονια απο εκει, συμβολαιογραφος το οποιο δεν το συνιστω με την καμια εκτος αν καποιος ειναι ηδη μεσα ή εχει τροπο να μπει στο ''κυκλωμα'' (αλλα μαλλον τοτε δεν θα εμπαινε καν στον κοπο να διαβασει αυτο το ποστ).

Υπαρχει και η στρατιωτικη δικαιοσυνη οπου ασχολεισαι μονο με ποινικο. Πιο μικρη υλη, αλλα λιγοτερες θεσεις και πολυ σπανια γινονται διαγωνισμοι. Φετος εγινε διαγωνισμος, αλλα ειχε να γινει απο το 2008. Για αντρες θελει εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις και μαλιστα ενοπλος.

Επισης υπαρχουν προκυρηξεις για κατατακτηριες σε Πυροσβεστικη (ισως και σε Σωματα Ασφαλειας), για αποφοιτους Νομικης, αν τον ενδιαφερει καποιον. Παλι λιγες θεσεις και επισης ισχυει το παραπανω για τους αντρες.

Για διπλωματικο σωμα δεν ξερω πολλα πραγματα, περα απο το οτι απαιτει αριστη γνωση 2 ξενων γλωσσων (δεν θελει πλεον απαραιτητα γαλλικα στις τελευταιες προκυρηξεις που ειδα), και οτι εξεταζεσαι σε μια ευρυτατη γκαμα μαθηματων απο Πολιτικη Ιστορια και Διεθνεις Σχεσεις μεχρι Ναυτικο Δικαιο. Ακουγεται οτι παιζει πολυ το ''μεσο'' αλλα δεν εχω και πολυ σαφη εικονα.

Last but not least, η Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης και Αυτοδιοικησης. Νομιζω η καλυτερη επιλογη για εναν αποφοιτο Νομικης που θελει τη σιγουρια του Δημοσιου. Προκυρηξη βγαινει (σχεδον) καθε χρονο, θεωρητικα εχεις να ανταγωνιστεις αποφοιτους απο ολες τις αλλες σχολες αλλα υποτιθεται στα νομικα μαθηματα που εξεταζονται εχεις ενα πλεονεκτημα. Θελει ομως διαβασμα για τα οικονομικα. Μετα φοιτας 2 χρονια στη σχολη (ουσιαστικα μεταπτυχιακο κανεις), αλλα πληρωνεσαι κιολας με το μισθο του δοκιμου δημοσιου υπαλληλου.

Απο εκει και περα, ολα ειναι μαλλον θεμα γνωριμιων και τυχης...

ουάου! Πραγματικά, να 'σαι καλά για την εκτενέστατη και πληρέστατη απάντησή σου, η οποία, βέβαια, δε μπορώ να πω ότι δε με άγχωσε, καθώς διαπιστώνω καλύτερα τώρα, βγαίνοντας, από τη σχολή, ότι τα πράγματα είναι μάλλον πολύ δύσκολα.....:(

Μία τελευταία ερώτηση, και συγγνώμη για την εκμετάλλευση... Πάνω στο τελευταίο που είπες, σχετικά με τις γνωριμίες και την τύχη, ισχύει αυτό που όλοι μας λένε στη σχολή: ''παίζει μεγάλο ρόλο το που θα κάνεις άσκηση''?

Συγγνώμη κιόλας για το *σχετικά* οφ τόπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ξερει κανεις να μου πει τι προοπτικές εχει ενας απόφοιτος ψυχολογίας στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ξερει κανεις να μου πει τι προοπτικές εχει ενας απόφοιτος ψυχολογίας στο εξωτερικό;


ένας απόφοιτος ψυχολογίας μπορεί να δουλέψει σε νοσοκομεία, στα σχολεία, σε επιχειρήσεις, ως ελεύθερος επαγγελματίας, σε διάφορες έρευνες, εργοστάσια και σε ένα σωρό αλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει ποιο τμημα του πρωτου πεδιο εχει αυτη τη στιγμη καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες; Η αδερφη μου θελει να δηλωσει του χρονου αρχαιολογικο-ιστορικο γιατι της αρεσει πολυ η ιστορια...Να κινηθει προς τα εκεί ή να προτιμησει κατι αλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Αν την ενδιαφέρει πολύ προτείνω να την ακολουθήσει! Και εγώ θέλω να εισαχθώ στο ιστορικό-αρχαιολογικό, αλλά θα ακολουθήσω κατεύθυνση αρχαιολογίας. Ο κλάδος ιστορίας έχω ακούσει ότι είναι απαιτητικός, αλλά πολύ ενδιαφέρων! Όσον αφορά στην επαγγελματική αποκατάσταση ισχύουν τα ακόλουθα: καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (το 80% των αποφοίτων), εργασία σε ιστορικά αρχεία, βιβλιοθήκες, αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία (από τον κλάδο αρχαιολογίας). Φυσικά για λίγους και διατεθειμένους υπάρχει και η ακαδημαϊκή σταδιοδρομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ξερει κανεις να μου πει τι προοπτικές εχει ενας απόφοιτος ψυχολογίας στο εξωτερικό;


Μπορεί να εργαστεί και στο HR (διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει ποιο τμημα του πρωτου πεδιο εχει αυτη τη στιγμη καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες; Η αδερφη μου θελει να δηλωσει του χρονου αρχαιολογικο-ιστορικο γιατι της αρεσει πολυ η ιστορια...Να κινηθει προς τα εκεί ή να προτιμησει κατι αλλο;



καλύτερα να κινηθεί προς κάτι άλλο ....
Απο αυτές τις σχολές (φιλολογίες,ιστορικά κτλ) θα δουλέψουν στο αντικείμενο τους μετρημένοι με αποτέλεσμα μετα το τέλος των σπουδών της να ψαχνει ακριβώς να βρεί αυτό το κάτι που έχει παραπάνω αποκατάσταση αλλά δεν το διάλεξε όταν έπρεπε.
Εξάλλου τα ιστορικά και οι συναφεις σχολες προβλεπεται "να πεσουν" ακομα πιο πολυ στα επομενα χρονια ακριβως επειδη ειναι πολυ περιορισμενες ως προς τις (ρεαλιστικές) επιλογές αποκατάστασης που προσφερουν άρα αν τις αρέσει το αντικειμενο μπορει μετα για την πλακα της να το προσπαθησει είτε με πανελλήνιες ειτε με κατακτηριες (ηδη η ζητηση για κατακτηριες ειναι μικρη).
Γενικα εφοσον ειναι κατι που δεν θα εξασκησει σαν δουλεια καλυτερα να επιλεξει κατι αλλο απο τωρα κι μετα αν την ενδιαφερει ακομα να το σπουδασει για ευχαριστηση της.
Εκτος βεβαια αν μιλαμε για καποιο εξαιρετικο ταλεντο με τρελο παθος για το ιστορικο αρχαιολογικο τοτε ναι δεν αντιλεγω ας κινηθει προς τα εκει κι σίγουρα θα επιτύχει.
Τωρα οσον αφορα σχολη με αμεση αποκατασταση δεν νομιζω να υπάρχει πλέον αλλά σιγουρα υπάρχουν σχολες με περισσότερες επιλογές.
Ειχα δει ενα σχετικό ποστ εδώ κι αν το βρω θα το παραθέσω αλλα σε γενικες γραμμές ας στραφεί προς :διεθνων και ευρωπαικων σπουδων,ειδική αγωγή,Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας,γλωσσολογία (προσφερεται σαν κατευθυνση στα τμηματα φιλολογιας) ,εργοθεραπεια καθως και τα κλασσικα νομικη,ψυχολογια...
ελπιζω να σε βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχουν καλές σχολές στο 1ο πεδίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν καλές σχολές στο 1ο πεδίο
Αυτό που ισχυρίζεσαι είναι το λιγότερο αβάσιμο και αθεμελίωτο! Αφήστε τους θεωρητικούς να εκφράζουν άποψη για τις σχολές του 1ου πεδίου! Όσοι δεν έχετε σχέση καλύτερα να μην εκφέρετε άποψη!
Μπορεί η επαγγελματική κατάσταση από τις σχολές του 1ου πεδίου να μην είναι οι καλύτερες, αλλά δεν είναι μηδαμινές και σίγουρα το επίπεδο των σχολών είναι ανεβασμένο! Αυτός ο ισοπεδωτισμός είναι πραγματικά αστείος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όταν η εκ προοιμίου αποτυχία συνοδεύεται με άνευ ειλικρινούς αυτογνωσίας μας φταίνε οι άλλοι που λένε τη γνώμη τους. Στην Ελλάδα έχουμε μάθει σε αυτό. Χτίζουμε πολιτικές, νοοτροπίες και κοινωνίες με το να διορθώνουμε λάθη με άλλα λάθη και στο τέλος τις "επιβάλλουμε" ως σωστές για να πρέπει υποχρεωτικά οι άλλοι να τις ανέχονται. Μπορεί όντως να αξίζουν και πολύ μάλιστα σαν σπουδές λόγω του τύπου γνώσεων που προσφέρουν αλλά το γεγονός ότι μια τόσο μικρή χώρα αποκτά "ξαφνικά" κάθε χρόνο λάτρεις είναι λιγάκι ανειλικρινές. Δεν πείθει. Το πρόβλημα των μειωμένων επαγγελματικών επιλογών το προκαλεί η "κυτταρικού" τύπου αναπαραγωγή πτυχιούχων όπου σε αυτό το ανώνυμο πλήθος μια ισχνή μειοψηφία πήγε εκεί γιατί το ήθελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
οι ξενογλωσσες φιλολογιες ειναι καλη η κακη επιλογη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
οι ξενογλωσσες φιλολογιες ειναι καλη η κακη επιλογη ?
Νομίζω είναι υποκειμενικό αυτό... εξαρτάται το πώς θα το εξελίξεις.

Μέχρι τώρα γνωρίζω ότι από ξενόγλωσσες φιλολογίες, μπορείς να ασχοληθηθεις με διδασκαλία μετάφραση, τουρισμό και ακόμα και μεταπτυχιακόστα οικονομικά μπορείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
καλυτερες προοπτικες εχουν οι σχολες που σε βγαζουν ψυχολογο η κοινωνικο λειτουργο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olympea ragnar

Νεοφερμένος

Η olympea ragnar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
οι ξενογλωσσες φιλολογιες ειναι καλη η κακη επιλογη ?


(αγγλικά) Αν καταφέρεις να διοριστείς ναι (δυσκολάκι). Αλλιώς όλη μέρα λιώσιμο στο φροντιστήριο και ιδιαίτερα για έναν αξιοπρεπή μισθό. Ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι με ψίχουλα. Μεταπτυχιακό οπωσδήποτε. Δουλειά βρίσκεις άμεσα. Εγώ δουλεύω σχεδόν 10 χρόνια και να φανταστείς έχω άδεια διδασκαλίας με proficiency το οποίο δεν το προτιμούν, αλλά και πάλι δεν προλαβαίνω να κάνω μαθήματα! Ιταλικά - Ισπανικά άστα βράστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ποιά είναι η άποψή σας για τις εξής σχολές:

1. Βαλκανικών,Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών (Θεσσαλονίκη)
2. Μεσογειακών Σπουδών (Ρόδος)
3. Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής (Βελλας Ιωαννίνων,Ηρακλείου Κρήτης)
4. Ψηφιακών Μέσων και επικοινωνίας (Καστοριά,Αργοστόλι)

Έχω ακούσει και για τις 4 πολύ κακά λόγια!:/:
Βέβαια εγώ δεν θα προτιμούσα το 1 γιατί έχει μέσα οικονομικά μαθήματα και στατιστική (ίσως και το 4).Θα προτιμούσα το 3 γιατί είναι καθαρά θεωρητική σχολή, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Από τη μία μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες και απ' την άλλη η Βυζαντινή Μουσική αρκετά πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ποιά είναι η άποψή σας για τις εξής σχολές:

1. Βαλκανικών,Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών (Θεσσαλονίκη)
2. Μεσογειακών Σπουδών (Ρόδος)
3. Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής (Βελλας Ιωαννίνων,Ηρακλείου Κρήτης)
4. Ψηφιακών Μέσων και επικοινωνίας (Καστοριά,Αργοστόλι)

Έχω ακούσει και για τις 4 πολύ κακά λόγια!:/:
Βέβαια εγώ δεν θα προτιμούσα το 1 γιατί έχει μέσα οικονομικά μαθήματα και στατιστική (ίσως και το 4).Θα προτιμούσα το 3 γιατί είναι καθαρά θεωρητική σχολή, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Από τη μία μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες και απ' την άλλη η Βυζαντινή Μουσική αρκετά πιστεύω.


Είναι τελείως διαφορετικές σχολές... Τι αρέσει σε εσένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Για την 1η Σχολή του παμακ πάντως και εγω από γνωστή μου δεν έχω ακούσει θετικές κριτικές. Για τις υπόλοιπες 3 δεν εχω ιδέα Αλλά η βυζαντινή μουσική είναι κάτι που θεωρείς θα μπορούσες να ακολουθήσεις και είναι στις επιλογές σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ποιά είναι η άποψή σας για τις εξής σχολές:

1. Βαλκανικών,Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών (Θεσσαλονίκη)
2. Μεσογειακών Σπουδών (Ρόδος)
3. Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής (Βελλας Ιωαννίνων,Ηρακλείου Κρήτης)
4. Ψηφιακών Μέσων και επικοινωνίας (Καστοριά,Αργοστόλι)

Έχω ακούσει και για τις 4 πολύ κακά λόγια!:/:
Βέβαια εγώ δεν θα προτιμούσα το 1 γιατί έχει μέσα οικονομικά μαθήματα και στατιστική (ίσως και το 4).Θα προτιμούσα το 3 γιατί είναι καθαρά θεωρητική σχολή, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Από τη μία μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες και απ' την άλλη η Βυζαντινή Μουσική αρκετά πιστεύω.


Ο ρεαλισμός δεν είναι πάντα κακά λόγια. Το γνωσιακό κομμάτι μιας επιστήμης δεν συμβαδίζει πάντα με το οικονομικό-κοινωνικό πλαίσιο της εκάστοτε εποχής, χωρίς να σημαίνει ότι θα πρέπει να τις παραγκωνίζουμε αυτές τις επιστήμες. Οι επιλογές θα πρέπει να είναι μια σκακιέρα ρεαλισμού και θέλησης.

Όμως, πέρα από το ρεαλισμό, θα πρέπει να αναπτύξεις εναλλακτικές δεξιότητες σε περίπτωση που η κύρια επιστήμη δεν είναι εφικτή για βιοπορισμό. Δεν είναι ωραίο να σκεφτόμαστε μόνο την Α επιλογή. Δεν ζούμε την εποχή του Σωκράτη να κυκλοφορούμε στην Αθηναϊκή Αγορά. Το λάθος των Ελλήνων μαθητών* είναι ότι κάνουν σκέψεις κλειστοφοβικές, επικεντρώνοντας 40 χρόνια τουλάχιστον ζωής, σε κάτι που πιθανόν να μην είναι αυτό που φαντάζονταν πριν ασχοληθούν. Η ζωή μέχρι την ύστατη στιγμή είναι γεμάτη εκπλήξεις και νέες ευκαιρίες. Θα σου πρότεινα να ακούσεις λέξη-λέξη την παρακάτω συνέντευξη:



Ο Στ.Καλύβας είναι διακεκριμένος καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης στο Πανεπιστήμιο Yale των ΗΠΑ.

* ενώ διαθέτουν άφθονες πληροφορίες στο διαδίκτυο εκτός από το κάψιμο στα ηλεκτρονικά παιχνίδια σε σχέση με παλαιότερες γενιές εφήβων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρόσκληση υποψήφιων εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΕΑΕ), για την υποβολή δικαιολογητικών στο πλαίσιο της αριθμ. 3ΕA/2019 Προκήρυξης του Ανώτατου Συμβουλίου Επιλογής Προσωπικού (ΦΕΚ 12/τ. Προκ. ΑΣΕΠ/24-4-2019)
https://www.minedu.gov.gr/news/4088...-diorismoys-ekpaideftikon-stin-eidiki-agogi-2
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top