Απουσίες στη σχολή

DimitraChan

Νεοφερμένος

Η DimitraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας, φέτος είμαι πρωτοετής φοιτήτρια του ΤΞΓΜΔ και δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα απουσιών στο πανεπιστήμιο. Το Νοέμβρη θα λείπω για μια βδομάδα ταξίδι στο εξωτερικό αλλά φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα με τις απουσίες μου και ότι θα κοπώ σε όλα τα μαθήματα και τέτοια επειδή θα χάσω 5 καθημερινές. Ας με κατατοπίσει κάποιος, ειδικά κάποιος της εν λόγου σχολής. Είναι επείγον, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Στα θεωρητικά μαθήματα δεν υπάρχουν απουσίες στο πανεπιστημιο, εκτός αν έχουν οριστεί από τον διδάσκοντα.

Στα εργαστήρια υπάρχουν απουσίες.
Αν μιλάς για εργαστήρια στείλε e mail ή πήγαινε από το γραφείο του διδάσκοντα που έχει το εργαστήριο για να του εξηγήσεις γιατί θα λείπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ερώτηση ...αν σε ένα εξαμηνο έχω 6 ώρες εργαστήριο τη βδομάδα ποσες ώρες πρεπει να δηλώσω παρουσια για να μη μείνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Ερώτηση ...αν σε ένα εξαμηνο έχω 6 ώρες εργαστήριο τη βδομάδα ποσες ώρες πρεπει να δηλώσω παρουσια για να μη μείνω

Δεν πάει έτσι. Απ'όσο ξέρω, δικαιούσαι 1 ή 2 απουσίες σ'όλο το εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
δε λεγανε οτι πρεπει να παρουσιαστεις στο 70% των εργαστηριακων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ έκανα 5 μήνες να βρω που είναι η γραμματεία,το εργαστήριο θα βρω?
Απουσία κάθε μέρα..:fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraChan

Νεοφερμένος

Η DimitraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ έκανα 5 μήνες να βρω που είναι η γραμματεία,το εργαστήριο θα βρω?
Απουσία κάθε μέρα..:fool:

Kαι αν υπερβείς το όριο των απουσιών, τι γίνεται; Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις δικαιολογήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
δε λεγανε οτι πρεπει να παρουσιαστεις στο 70% των εργαστηριακων?


What? Αυτό δεν βγάζει νόημα. Πως θα περάσεις το μάθημα, βασικά ποιος σοβαρός καθηγητής θα σε περάσει αν δεν έχεις παρακολουθήσει το 30% των εργαστηρίων;
Σ'ένα εργαστηριακό μάθημα που είχα, μπορούσαμε να κάνουμε μόνο 2 απουσίες. Στην τρίτη αυτομάτως κόβεσαι στο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολυ για τη ενημέρωση! απλα παιζει να λειψω 3-4 μερες τον οκτωβρη και αν ειναι καθημερινες ηθελα να ξερω 1 απουσια αναφερεσαι στο 2ωρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολυ για τη ενημέρωση! απλα παιζει να λειψω 3-4 μερες τον οκτωβρη και αν ειναι καθημερινες ηθελα να ξερω 1 απουσια αναφερεσαι στο 2ωρο?


Ας πούμε ότι αύριο έχεις εργαστήριο (όσες ώρες κι αν είναι), αν απουσιάσεις απ'αυτό θα πάρεις μία απουσία. Δεν ξέρω αν παίζουν αναπληρώσεις με κατάλληλα δικαιολογητικά, αυτό θα το συζητήσεις με τους καθηγητές της σχολής που θα μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας, φέτος είμαι πρωτοετής φοιτήτρια του ΤΞΓΜΔ και δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα απουσιών στο πανεπιστήμιο. Το Νοέμβρη θα λείπω για μια βδομάδα ταξίδι στο εξωτερικό αλλά φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα με τις απουσίες μου και ότι θα κοπώ σε όλα τα μαθήματα και τέτοια επειδή θα χάσω 5 καθημερινές. Ας με κατατοπίσει κάποιος, ειδικά κάποιος της εν λόγου σχολής. Είναι επείγον, ευχαριστώ!


Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που αποφοίτησα, πάντως οι καθηγητές τότε δεν έπαιρναν απουσίες στα εργαστηριακά μαθήματα, τουλάχιστον όχι πρακτικά, δεν υπογράφαμε, δηλαδή, κάπου. Αυτό που γινόταν είναι να θυμούνται από ένα σημείο και μετά πάνω-κάτω ποιοι παρακολουθούν συστηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S4vv4s

Νεοφερμένος

Ο S4vv4s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εμεις υπογραφαμε κανονικα....Στην τριτη απουσια ειχες κοπει..Και αν το μαθημα ηταν και αλυσιδα την πατησες πραγματικα.,..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Πήρα τηλ στο τμημα μου Πολιτισμου και δημιουργικων βιομηχανιων στον βολο (καινουργιο) γιατί τέλος πάντων τα αποτελέσματα της εστίας βγαίνουν πέμπτη-παρασκευή και τα μαθήματα ξεκινούν τριτη. Επειδή μένω αρκετά μακριά και δεν μπορώ να πηγαινω οποτε θελω, ουτε και να μεινω σε ξενοδοχειο με τετοιες τιμες, ρώτησα την γραμματεια αν πειράζει να χάσω τα πρώτα μαθηματα δηλαδη τις πρωτες 3 μερες πανω-κατω και μου ειπαν οτι θα ειναι μαθηματα γνωριμιας και οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.

Μετά ρώτησα για τα εργαστηρια επειδη η σχολη μου εχει π ο λ λ α εργαστηρια απο το 1ο εξαμηνο και μια στην Πρυτανεία μου ειχε πει οτι ολα τα εργαστηρια στο βολο ειναι 3 απουσιες τον χρόνο και οτι μπορει στο τμημα μου να ξεκινησουν αμεσα. Η κοπελα στη γραμματεια μου ειπε οτι τα εργαστηρια δεν εχουν απουσιες και στο τηλ γελαγε σχεδον υστερικα οταν ανεφερα οτι τα εργαστηρια εχουν απουσιες. Γενικα κατεληξε στο οτι δεν θα χασω τιποτα σπουδαιο και οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα. Αλλα το κομματι των εργαστηριων με μπερδεψε και εχω μεινει χαζος

Τι πιστεύετε οτι εννοούσε; Υπάρχει ποτέ περίπτωση εργαστηρια να μην εχουν απουσιες; i mean.... βεβαια θα ξαναπάρω τηλεφωνο την δευτέρα αλλα μου έκανε πολυ εντυπωση αυτό που μου είπε..
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πήρα τηλ στο τμημα μου Πολιτισμου και δημιουργικων βιομηχανιων στον βολο (καινουργιο) γιατί τέλος πάντων τα αποτελέσματα της εστίας βγαίνουν πέμπτη-παρασκευή και τα μαθήματα ξεκινούν τριτη. Επειδή μένω αρκετά μακριά και δεν μπορώ να πηγαινω οποτε θελω, ουτε και να μεινω σε ξενοδοχειο με τετοιες τιμες, ρώτησα την γραμματεια αν πειράζει να χάσω τα πρώτα μαθηματα δηλαδη τις πρωτες 3 μερες πανω-κατω και μου ειπαν οτι θα ειναι μαθηματα γνωριμιας και οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.

Μετά ρώτησα για τα εργαστηρια επειδη η σχολη μου εχει π ο λ λ α εργαστηρια απο το 1ο εξαμηνο και μια στην Πρυτανεία μου ειχε πει οτι ολα τα εργαστηρια στο βολο ειναι 3 απουσιες τον χρόνο και οτι μπορει στο τμημα μου να ξεκινησουν αμεσα. Η κοπελα στη γραμματεια μου ειπε οτι τα εργαστηρια δεν εχουν απουσιες και στο τηλ γελαγε σχεδον υστερικα οταν ανεφερα οτι τα εργαστηρια εχουν απουσιες. Γενικα κατεληξε στο οτι δεν θα χασω τιποτα σπουδαιο και οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα. Αλλα το κομματι των εργαστηριων με μπερδεψε και εχω μεινει χαζος

Τι πιστεύετε οτι εννοούσε; Υπάρχει ποτέ περίπτωση εργαστηρια να μην εχουν απουσιες; i mean.... βεβαια θα ξαναπάρω τηλεφωνο την δευτέρα αλλα μου έκανε πολυ εντυπωση αυτό που μου είπε..

Ανάλογα το εργαστήριο. Σε κάποια μαθήματα, αν το εργαστήριο είναι μόνο επικουρικό, συνήθως δεν είναι αυστηροί με τις απουσίες. Αλλά, το καλύτερο είναι, όπως είπες, να πάρεις ξανά από Δευτέρα!

Καλή αρχή!
 

MaraR

Νεοφερμένος

Η MaraR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι πρωτοετής και θα ήθελα να ρωτήσω για όσους ξέρουν, επειδή δεν θα μπορέσω να παεουσιαστω την πρώτη ημέρα στην σχολή και το προσωρινό προγράμμα γραφει ότι έχω δύο εργαστήρια υπάρχει περίπτωση να πάρω απουσια? Επίσης γίνεται καθόλου μάθημα την πρώτη ημέρα?????



Ευχαριστώ και πάλι!
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η κοπελα στη γραμματεια μου ειπε οτι τα εργαστηρια δεν εχουν απουσιες και στο τηλ γελαγε σχεδον υστερικα οταν ανεφερα οτι τα εργαστηρια εχουν απουσιες. Γενικα κατεληξε στο οτι δεν θα χασω τιποτα σπουδαιο και οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα.
Είναι ένα κακό συνήθειο των γραμματειών να φέρονται στους πρωτοετείς λες και είναι 6χρονα που αγχώνονται για την πρώτη ημέρα στο σχολείο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι μετά το πρώτο εξάμηνο καταλαβαίνεις ότι και η τόση ευσυνειδησία στο πανεπιστήμιο ίσως ήταν κομμάτι υπερβολική...:P
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι ένα κακό συνήθειο των γραμματειών να φέρονται στους πρωτοετείς λες και είναι 6χρονα που αγχώνονται για την πρώτη ημέρα στο σχολείο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι μετά το πρώτο εξάμηνο καταλαβαίνεις ότι και η τόση ευσυνειδησία στο πανεπιστήμιο ίσως ήταν κομμάτι υπερβολική...:P


Δεν είναι 6χρονα που αγχώνονται για την πρώτη μέρα στο σχολείο...;;;
:upside:
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top