Χαμηλή Αυτοεκτίμηση

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν ισχύει παιδιά αυτό που λέτε.

Πάρτε παράδειγμα εμένα.
Σ΄όλα τέλεια και πάλι η αυτοπεποίθησή μου είναι στον πάτο.
Οπότε ναι, βλακείες λέτε και γενικούρες.
χαχα τρομερή πρόταση Μαρία :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Και εγω δεν εχω αυτοπεποιθηση.. βασικα πιο πολυ το προβλημα μου ειναι οτι ντρεπομαι να κανω πλακα..να μιλησω σε καποιους που δεν γνωριζω τοσο καλα..μηπως μεταξω καμια βλακεια..ή γελασω μονο εγω.. αλλα πιστευω οτι θα περασει..ισως φταει οτι φετος εχω κλειστει στο σπιτι μου..διαβαζω και δεν εχω χρονο να κοινωνικοποιηθω... το καλοκαιρακι ομως ελπιζω οτι θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα..αν οχι δεν πειραζει,δεν θα πεθανουμε κιολας..προτιμω να εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση (σε λογικα πλαισια) ετσι ωστε να βλεπω τις ατελειες μου..και να να βελτιωνομαι.. απο το να ειμαι μια ψωναρα..που νομιζει οτι ειναι θεα κλπ κλπ ..αυτο ειναι πολυ χειροτερο.. εχω καποιες στην ταξη..που ειλικρινα ..στο λεξικο στην λεξη ψωναρα γραφουν τα ονοματα τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Και εγω δεν εχω αυτοπεποιθηση.. βασικα πιο πολυ το προβλημα μου ειναι οτι ντρεπομαι να κανω πλακα..να μιλησω σε καποιους που δεν γνωριζω τοσο καλα..μηπως μεταξω καμια βλακεια..ή γελασω μονο εγω.. αλλα πιστευω οτι θα περασει..ισως φταει οτι φετος εχω κλειστει στο σπιτι μου..διαβαζω και δεν εχω χρονο να κοινωνικοποιηθω... το καλοκαιρακι ομως ελπιζω οτι θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα..αν οχι δεν πειραζει,δεν θα πεθανουμε κιολας..προτιμω να εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση (σε λογικα πλαισια) ετσι ωστε να βλεπω τις ατελειες μου..και να να βελτιωνομαι.. απο το να ειμαι μια ψωναρα..που νομιζει οτι ειναι θεα κλπ κλπ ..αυτο ειναι πολυ χειροτερο.. εχω καποιες στην ταξη..που ειλικρινα ..στο λεξικο στην λεξη ψωναρα γραφουν τα ονοματα τους..

Αυτό το έχω κ εγώ. Νιώθω άβολα όταν βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με άτομα που δεν ξέρω:redface: Τώρα τελευταία άρχισα να προσπαθώ να σπάσω τον πάγο κι ό,τι γινει :P


Δεν ισχύει παιδιά αυτό που λέτε.

Πάρτε παράδειγμα εμένα.
Σ΄όλα τέλεια και πάλι η αυτοπεποίθησή μου είναι στον πάτο.
Οπότε ναι, βλακείες λέτε και γενικούρες.

^ :laugh: :laugh: :laugh: Συμφωνώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
+ το ότι δεν ισχύει το "σ' όλα τέλεια".

Άσε, σκατά, μπορώ να φανταστώ πώς είναι.
ισχύει. :pfff:



Λοιπόν πέρα από την πλάκα τώρα, η αυτοπεποίθηση είναι κάτι που θέλει δουλειά με τον εαυτό σου κυρίως. Πρώτα θα πρέπει να αποδεχτείς τον εαυτό σου έτσι όπως είναι, αναγνωρίζοντας τα προτερήματα και τα ελαττώματά σου και έπειτα ότι δε σου αρέσει ή νομίζεις ότι σε κρατάει πίσω και δε σε αφήνει να προχωρήσεις κτλ, να προσπαθήσεις να το αλλάξεις. Στο χέρι σου είναι στην τελική.

Εγώ, ναι πραγματικά δεν έχω και πολλή. Βασικά σε άλλα πράγματα έχω και σε άλλα όχι. Κι όμως σε μένα τουλάχιστον δε φαίνεται. Σε μερικά θέματα ναι, είμαι και κομπλεξική. Βασικά εγώ έχω και το λεγόμενο "κόμπλεξ ανωτερότητας" και αυτό της "κατωτερότητας" σε διαφορετικά θέματα. Είμαι γενικά των άκρων. :P

Θέλει δουλειά, δεν είναι κάτι εύκολο. Άλλοτε πχ είμαι μια χαρά με τον εαυτό μου και άλλες φορές με πιάνουν πράγματα του τύπου: "δεν ξέρω τίποτα, αυτός εκείνος κι ο άλλος είναι καλύτεροι από μένα, έχω πολλά ακόμη να μάθω κι ακόμη δεν έχω καταφέρει να κάνω τίποτα..." κτλ κτλ. Ενώ κάποιες άλλες φορές με πιάνει αυτό που λέμε "γυναικεία ματαιοδοξία" του τύπου "και σιγά την ωραία, εγώ είμαι καλύτερη" ή το αντίστροφο. Αυτό ειδικά δε μου αρέσει καθόλου, απεχθάνομαι να λειτουργώ ως γυναικούλα και κατινίτσα, αλλά μερικές φορές -τι να κάνουμε;- δε μπορώ να ξεφύγω από αυτό.

Πιστεύω ότι όλοι έχουμε και κάτι που μας ενοχλεί, δε μας αρέσει στον εαυτό μας. Άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο.
Το θέμα είναι να εξελίσσεσαι συνεχώς και να μην επαναπαύεσαι με την όποια επιτυχία σου. Γιατί αν πεις : "εγώ είμαι ο τέλειος, εγώ το ένα και το άλλο και τι αυτοπεποίθηση που έχω" κτλ πάει το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Κι όχι αυτοπεποίθηση δεν έχουν οι καλοί. Οι μέτριοι δεν είναι οι κομπλεξικοί. Πόσοι "μέτριοι" ή "κακοί" νομίζουν ότι είναι "θεοί"
Πραγματικά "καλός" -ναι έννοια τόσο υποκειμενική- είναι για 'μένα αυτός που συνεχώς θα ζητά κάτι περισσότερο από τον εαυτό του και διαρκώς θα θέλει να εξελίσσεται ώστε να γίνεται ακόμη καλύτερος.

Πιο απλά, το ιδανικό είναι να πιστεύεις στις δυνατότητές σου, ότι μπορείς να τα καταφέρεις, να το προσπαθείς και όλα αυτά χωρίς υπερβολές.
Αυτό αρκεί.

Το καλό είναι ότι τα παραδέχομαι. Το πρώτο βήμα έχει γίνει δηλαδή. Τώρα μένει να τ' αλλάξουμε κιόλας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια21

Νεοφερμένος

Η Νάσια21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μπορεί αυτο που θα γράψω να μην εκφράζει τον καθένα ομως εγώ κατάλαβα την έννοια και τη σημασία της αληθινής αυτοεκτιμησης μολις συνειδητοποιησα ότι δεν φέρομαι στον εαυτό μου οπως θα ηθελα και πρέπει αλλά αντίθετα τον βλαπτω. Μόλις το κατάλαβα ένιωσα απαίσια και άρχισα να βλέπω πόσο απαραίτητο είναι να εκτιμάς τον εαυτό σου και να ζεις με τον καλύτερο τρόπο για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top