Γερμανικά στις Πανελλήνιες

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
περσι ηταν 19194 μορια
και εγω περσι εδινα. τετοια εποχη περιμενα τις βαθμολογιες...και ετοιμαζομουν να δωσω τις γλωσσες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
και τα καταφερες βλεπω;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ε ενταξει αν σκεφτειτε οτι σε ανεβαζουν ψηλα τα 2 ειδικα μαθηματα δεν ειναι και απιαστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HollowMask

Νεοφερμένος

Ο HollowMask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα και congrats για το χρησιμο θεμα σας. Η κοπελα μου ενδιαφερεται και εκεινη για το μεταφραστικο και συμπτωματικα με αγγλικα- γερμανικα... Θα ηθελα καποιες διευκρινησεις οπως: α)χρειαζονται 2 γλωσσες για το μεταφραστικο, ετσι;
β)στα μορια προστιθενται και τα 2 ειδικα μαθηματα ή ο μεσος ορος τους?
Ευχαριστω προκαταβολικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα και congrats για το χρησιμο θεμα σας. Η κοπελα μου ενδιαφερεται και εκεινη για το μεταφραστικο και συμπτωματικα με αγγλικα- γερμανικα... Θα ηθελα καποιες διευκρινησεις οπως: α)χρειαζονται 2 γλωσσες για το μεταφραστικο, ετσι;
β)στα μορια προστιθενται και τα 2 ειδικα μαθηματα ή ο μεσος ορος τους?
Ευχαριστω προκαταβολικα :)
αχα!
α) ναι, οι γλωσσες εργασίας της σχολής ειναι 2. η αγγλικα -γαλλικα ή αγγλικα- γερμανικα ή γαλλικα -γερμανικα.
β)στα μορια προστιθεται ο μεσος ορος των δυο μαθηματων που εχουν συντελεστει δυο.
καλη της επιτυχια!!! για αλλαες ερωτησεις ειμαι στη διαθεση σας! τα ξερω...απο πρωτο χερι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HollowMask

Νεοφερμένος

Ο HollowMask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
αχα!
α) ναι, οι γλωσσες εργασίας της σχολής ειναι 2. η αγγλικα -γαλλικα ή αγγλικα- γερμανικα ή γαλλικα -γερμανικα.
β)στα μορια προστιθεται ο μεσος ορος των δυο μαθηματων που εχουν συντελεστει δυο.
καλη της επιτυχια!!! για αλλαες ερωτησεις ειμαι στη διαθεση σας! τα ξερω...απο πρωτο χερι:P

τι βλακεια χριστε μου!!!! αμα ειναι ετσι ειναι σα να δεινεις 1 ειδικο μαθημα....πφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
τι βλακεια χριστε μου!!!! αμα ειναι ετσι ειναι σα να δεινεις 1 ειδικο μαθημα....πφφφ
δεν ειναι καθολου βλακεια σε πληροφορω. αυτη η σχολη δινει παρα πολυ μεγαλη σημασια στις γλωσσες και ετσι πρεπει. ο συντελεστης επρεπε να ειναι 3!:P:P πλακα κανω. εκτος συτου αν ειχαν και οι 2 γλωσσες συντελεστη 2 τοτε ολοι εκει θα μπαινανε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
δεν ειναι καθολου βλακεια σε πληροφορω. αυτη η σχολη δινει παρα πολυ μεγαλη σημασια στις γλωσσες και ετσι πρεπει. ο συντελεστης επρεπε να ειναι 3!:P:P πλακα κανω. εκτος συτου αν ειχαν και οι 2 γλωσσες συντελεστη 2 τοτε ολοι εκει θα μπαινανε:P
γιαυτο τ λεω :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΡΙΣΤΙ

Νεοφερμένος

Η ΚΡΙΣΤΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αθηνουλα,
ευχαριστω για τις πληροφοριες..............
Μπορεις να μου πεις(εσυ που ξερεις απο μεσα)τι ακριβως επαγγελματικες διεξοδους εχει αυτη η σχολη?
Ακομη ξερεις τι παιζει με τις εστιες?Δικαιουνται ολοι?Και αξιζει να μεινεις εκει?
Η ζωη στη Κερκυρα πως ειναι?
Ο,τι αλλο θεωρεις σημαντικο πες το!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shesavamp

Νεοφερμένος

Η shesavamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βρε Αθηνά μου,η αλήθεια είναι πως με τρομάζεις λίγο με το τόσο διάβασμα που λες πως πέφτει.Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα ελληνικό Πανεπιστήμιο και νομίζω πως όλοι εδώ γνωρίζουμε τι κατάσταση επικρατεί σε αυτά.Δεν είναι δα και Harvard.Και εννοείται πως σε οποιαδήποτε σχολή περάσεις θα διαβάσεις για να έχεις και έναν αξιοπρεπή βαθμό στο πτυχίο αλλά δεν υπάρχει λόγος να μας αγχώνεις από τώρα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αθηνουλα,
ευχαριστω για τις πληροφοριες..............
Μπορεις να μου πεις(εσυ που ξερεις απο μεσα)τι ακριβως επαγγελματικες διεξοδους εχει αυτη η σχολη?
Ακομη ξερεις τι παιζει με τις εστιες?Δικαιουνται ολοι?Και αξιζει να μεινεις εκει?
Η ζωη στη Κερκυρα πως ειναι?
Ο,τι αλλο θεωρεις σημαντικο πες το!!!!!!!:D
ειναι πολλες οι επαγγελματικοι διεξοδοι απο αυτη τη σχολη. μπορεις να δουλεψεις σε εταιρειες, στα ΜΜΕ, σε μεταφραστικα γραφεια, να εισαι ελευθερος επαγγελματιας, να δουλεψεις στο υπουργειο εξωτερικων και σε οργανα τις ευρωπαικης ενωσης. να ξερετε ομως οτι οι μεταφραστες δεν ειναι απο τους καλοπληρωμενους αφου κανουν τονους εργασιας και δεν αμειβονται καλα:worry:
ως προς τις εστιες ξερω οτι κανονικα παο το τμημα μας τους παιρνουν ολους αν και πολλα παιδια, αναμεσα τους και εγω, μεινανε απεξω! ο λογος? καλυτερα να ρωτησετε τους υπευθυνους! αν σε παρουν στην εστια ή σε συμβεβλημενα ξενοδοχεια ειναι πολυ καλα γιατι γλιτωνεις πολλα εξοδα ομως μετα το θεμα ειναι αν μπορεις να συγκατοικησεις και κυριως να διαβασεις εκει μεσα...
η ζωη στην κερκυρα ειναι πραγματικα πολυ καλη! ενταξει δεν εχει τις ανεσεςι της αθηνας αλλα πιστευω πως δεν σου λειπει τιποτα! το μονο κακο ειναι ο καιρος! το χειμωνα βρεχει συνεχεια και εχει φοβερη υγρασια. κατα τα αλλα ειναι υπεροχα!:):);)

Βρε Αθηνά μου,η αλήθεια είναι πως με τρομάζεις λίγο με το τόσο διάβασμα που λες πως πέφτει.Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα ελληνικό Πανεπιστήμιο και νομίζω πως όλοι εδώ γνωρίζουμε τι κατάσταση επικρατεί σε αυτά.Δεν είναι δα και Harvard.Και εννοείται πως σε οποιαδήποτε σχολή περάσεις θα διαβάσεις για να έχεις και έναν αξιοπρεπή βαθμό στο πτυχίο αλλά δεν υπάρχει λόγος να μας αγχώνεις από τώρα :p
φυσικα και προσπαθω να μην σας αγχωσω απλα σας λεω την αληθεια! μπορεις να σας φαινονται απλα και οτι ειναι ελληνικο πανεπιστημιο ομως να ξερετε και σας το λεω απο τωρα οτι εχει βεβαρυμενο προγραμμα σπουδων και πολλες ωρες (τις διπλασσιες) σε σχεση με αλλες σχολες. εκτος αυτου οι καθηγητες ειναι πολυ απαιτητικοι και εχουν τη νοοτρπια του εξωτερικου..οι περισσοτεροι απο αυτους αφου εκει εχουν σπουδασει. επιπλεον το μεταφραστικο δεν ειναι απο τις σχολες που καθεσαι τις τελευταιες μερες πριν δωσεις το μαθημα, διαβαζεις και πενας. θελει παρακολουθηση!!! πολλα παιδια που δεν πηγαιναν στα μαθηματα ή τουλαχιστον οχι συχνα εχασαν το μπουσουλα. σας τα λεω απο τωρα και πιστεψτε με οτι δεν ειμαι υπερβολικη.
καταρχας δεν ειναι τιποτα το ΦΟΒΕΡΟ! παρακολουθηση και διαβασμα χρειαζεται! ολοι τα καταφερνουν! καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shesavamp

Νεοφερμένος

Η shesavamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μακάρι να περάσουμε :)
Με εκνευρίζει όμως που μου είπαν οτι το 6μηνο το κάνουν μόνο όσοι έχουν επιλέξει μετάφραση και όχι διερμηνεία.άσε που άκουσα ότι μπορεί να το καταργήσουν και αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Μακάρι να περάσουμε :)
Με εκνευρίζει όμως που μου είπαν οτι το 6μηνο το κάνουν μόνο όσοι έχουν επιλέξει μετάφραση και όχι διερμηνεία.άσε που άκουσα ότι μπορεί να το καταργήσουν και αυτό!
δεν θα το καταργησουν...ευελπιστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marysdmsp

Νεοφερμένος

Η marysdmsp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
γεια σας και απο μενα!
θα δωσω γερμανικα στις 16 ιουνιου και απο αυριο ξεκιναω απο μονη μου επαναληψεις
ψαχνω εδω και μερες μια σελιδα ή κανενα αρχειο στο ιντερνετ που να εχει προτυπα εκθεσεων ή προτεινομενα θεματα για να τα λυσω εγω.
αν ξερετε καμια σελιδα η βοηθεια σας θα ειναι σωτήρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate_gka

Νεοφερμένος

Η kate_gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά:)
Θα κοιτάξω αν είναι να κάνω πολλές επαναλήψεις γιατί θα ήθελα να είμαι σίγουρη ότι θυμάμαι αρκετά πράγματα.Ευτυχώς που με το που ξαναάνοιξα τα βιβλία επέστρεψε και η αγάπη μου για τη γλώσσα αυτή :)
Αθηνά,μπορείς να μας πεις περισσότερα για τη σχολή?Αλλά και για τη φοιτητική ζωή εκεί?
Προφανώς είμαστε αρκετοί που ενδιαφερόμαστε!

Κ εγω ενδιαφερομαι κοριτσια!!αθηνα πες τα ολα!!χαχχαχχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Κ εγω ενδιαφερομαι κοριτσια!!αθηνα πες τα ολα!!χαχχαχχα
α0χ0α0χ0α0χ0α πηγαίντε εδώ :
https://ischool.e-steki.gr/1ο-πεδίο/μεταφραστικό-κέρκυρας-46337/
https://ischool.e-steki.gr/1ο-πεδίο/μετάφρασης-και-διερμηνείας-κέρκυρα-43175/

υπάρχουν άπειρα πράγματα να πει κανείς...η άποψη μου είναι υποκειμενική!
ρίξτε μια ματιά στα παραπάνω! λύνουν αρκετές απορίες. δείτε κυρίως τα τελευταία ποστ :):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βιβλία εξάσκησης-προετοιμασίας για τις πανελλαδικές για τα γερμανικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
γεια σας παιδιά,

θέλω να περάσω στο μεταφραστικό Κέρκυρας που πρέπει να δώσεις 2 γλώσσες πανελλήνιες. Αγγλικά είμαι οκ, γερμανικά όμως πέρα από μαθήματα στο σχολείο και κάτι πασαλείματα που είχα κάνει μόνη μου όταν με είχε πιάσει ο έρωτας για τα γερμανικά μια χρονιά πριν 5 χρόνια, δεν ξέρω η τύφλα μου!! Είναι δυνατόν με εντατικά μαθήματα να περασω το μάθημα στις πανελλήνιες φέτως; η βάση είναι κάπου 10-13. Και προφανώς δεν είναι και το μόνο πράγμα που έχω να διαβάσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top