[Πανελλήνιες 2019] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
εκθεση περιπου ποσο γραφεις; 3 σελιδες; εμας τοσο μας κατευθυνουν να γραφουμε (στο φροντ) αλλα και που φτανω κει μου φαινεται σαν να εχω γραψει πολλα( αφου ζητανε 500-600 λεξεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrikos583

Νεοφερμένος

Ο Andrikos583 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πόσες ώρες φροντηστήριο θα κάνετε στην διάρκεια της χρονιάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δυστυχώς γράφω 4 με 4.5 σελίδες! Προσπαθώ όμως να τις μειώσω όσο μπορώ!!! Στη διαρκεια της χρονιάς θα κάνω 12 ώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
εγω θα κανω χημεια φυσικη ιδαιτερο για να γλιτωσω οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο γιατι εχω και εξωσχολικες υποχρεωσεις, χημεια 2ωρο φυσικη 3ωρο. εκθεση μαλλον 2ωρο η 3ωρο και βιολογια 2ωρο. Για καποιο λογο βλεπω πολλους που βγαζουν και 16 ωρες φροντ την εβδομαδα και χαιρονται.. πραγματικα ομως πιστευω πως και με τις μιςες απο αυτες να κανεις αμα διαβαζεις σπιτι καλα και πας στο φροντ για τα δυσκολα και τις αποριες τοτε εισαι υπερκομπλε.. αφου εβλεπα και καποιους 2-3 μηνες πριν δωσουν σταματουσαν τα φροντ μιας και ειχαν τελειωσει την υλη και για να δουλεψουν πιο πολυ μονοι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Είσαι πολύ σωστός! Υποστηρίζω ακράδαντα ότι η περισσότερη δουλειά επιτυγχάνεται από τον μαθητή! Αρίστη επιτυχία σου εύχομαι και με το καλό φοιτητής ιατρικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
παιδια θελω να σας ρωτησω.. εσεις που ειστε των ιατρικων και γενικα που στοχευεται για υψηλες σχολες ( 18,5κ μορια +) ,με την εκθεση πως τα πατε; εγω ας πουμε κυνηγω το 17 αλλα γενικα χανομαι( μια θα πεσω 15 μια θα ανεβω 17). Πειτε μου πως νιωθετε για το μαθημα;

Eγώ έδωσα 2η φορά φέτος, και στόχευα ιατρική.
Έκθεση δεν εχασα θεωρία τίποτα...και το αποτέλεσμα ήταν 84 και 87!
Γενικά πιστεύω δεν πρέπει να χάνεις τίποτα θεωρία και μετά όσο καλύτερα γίνεται στην περίληψη και έκθεση γιατί θεωρώ ότι μπαίνει και το θέμα υποκειμενικότητας. Εγώ θα με βαθμολογούσα με περισσότερο καθώς θεωρώ ότι και η περίληψη μου ήταν άρτια αλλά και η παραγωγή λόγου.
Αν στοχεύεις σε υψηλόβαθμες σχολές θεωρώ ότι πρέπει να έχεις καλύψει πάρα πολύ καλά φυσική - χημεία - βιολογία, και στην έκθεση να γράψεις όσα περισσότερα κριτήρια αξιολόγησης γίνεται, γιατί καθαρά είναι θέμα εξάσκησης. Αν κάνεις σε φροντιστήριο μάθημα, ζήτα να σου διορθώσει και άλλος φιλόλογος του φροντιστηρίου τα διαγωνίσματα σου για να δεις διακυμάνσεις κλπ. ή ζήτα και από τον καθηγητή του σχολείου επιπλέον βοήθεια, δεν είναι κακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
παιδια θελω να σας ρωτησω.. εσεις που ειστε των ιατρικων και γενικα που στοχευεται για υψηλες σχολες ( 18,5κ μορια +) ,με την εκθεση πως τα πατε; εγω ας πουμε κυνηγω το 17 αλλα γενικα χανομαι( μια θα πεσω 15 μια θα ανεβω 17). Πειτε μου πως νιωθετε για το μαθημα;

Καλησπερα Αλεξη...Σε καταλαβαινω απολυτα (θετικη ειμαι).Η εκθεση ειναι και εμενα ο αδυναμος κρικος μου..Περιληψη το πολυ 23 και η θεωρια πολλες φορες με μπερδευει και ακομη και πολλες φορες δεν μπορω να βρω και συνωνυμα..Για την εκθεση τωρα εγω γραφω 2.5 σελιδες (κανω μικρα γραμματα ομως) και συνηθως φτανω μεχρι 33-34. Ελπιζω φετος να σιγουρεψω τη θεωρια και απο κει και περα να διαβαζω τα θεματα καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Βγαλανε τίποτα? Η θα σας βγαλουν τη πίστη? :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Θεωρητική δεν έβγαλαν κάτι από ό,τι είδα!!! Αχχχχ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως <3 καλή δύναμη υπομονή και επιμονή και όλα θα πάνε καλά!
#Πανελελλέ #2019
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μια ερώτηση στα παιδιά που δίνουν του χρόνου: τώρα στις διακοπές από τα θερινά διαβάζετε; Εμάς στο φροντιστήριο μας είπαν να κάνουμε επαναλήψεις σε όλα τα μαθήματα αλλά δυσκολεύομαι απίστευτα πολύ να συγκεντρωθώ και ταυτόχρονα έχω και ένα άγχος να μην αφήσω πολλά κενά. Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)


Χρόνια Πολλά και σε όλους τους εορτάζοντες!:give_rose:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Μια ερώτηση στα παιδιά που δίνουν του χρόνου: τώρα στις διακοπές από τα θερινά διαβάζετε; Εμάς στο φροντιστήριο μας είπαν να κάνουμε επαναλήψεις σε όλα τα μαθήματα αλλά δυσκολεύομαι απίστευτα πολύ να συγκεντρωθώ και ταυτόχρονα έχω και ένα άγχος να μην αφήσω πολλά κενά. Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)


Χρόνια Πολλά και σε όλους τους εορτάζοντες!:give_rose:



Πέρσι που ήμουν στη θέση σου, η καθηγήτρια μου μου είχε πει για 20 μέρες να μην ανοίξω βιβλίο! Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τις επαναλήψεις τις άρχισα 2-3 μέρες μετά τον δεκαπενταύγουστο. Επειδή πράγματι είναι δύσκολο να ξανά μπεις σε μια σειρά, διάβαζε λίγες ώρες την ημέρα και ξεκινά από τα μαθήματα που σε ευχαριστούν περισσότερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Πέρσι στο φροντιστήριό μου μας είχαν πει να μην ανοίξουμε βιβλίο κατά τη διάρκεια των διακοπών από τα θερινά. Δε θυμάμαι αν μας είχαν βάλει ασκήσεις, αλλά σίγουρα θα ήταν ελάχιστες ή/και γελοίες.
Η συμβουλή μου: κοιτάξτε να χαρείτε αυτές τις μέρες! Στην τρίτη λυκείου είναι ελάχιστες οι μέρες που θα μπορείτε να ξεκουραστείτε (κυρίως τώρα το καλοκαίρι, η 6ήμερη, ίσως και 2-3 μέρες στις διακοπές των Χριστουγέννων και του Πάσχα). Αφήστε τα βιβλία στην άκρη και εκμεταλλευτείτε τες στο έπακρο! Αν όλες τις άλλες μέρες δε διαβάζετε συστηματικά, δεν πρόκειται να σωθείτε από 1 επανάληψη παραπάνω, κι αν πάλι διαβάζετε έτσι όπως πρέπει, αυτές τις μέρες τις δικαιούστε και με το παραπάνω. Δε θα πάθετε τίποτα από λίγη ξεκούραση. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Πέρσι στο φροντιστήριό μου μας είχαν πει να μην ανοίξουμε βιβλίο κατά τη διάρκεια των διακοπών από τα θερινά. Δε θυμάμαι αν μας είχαν βάλει ασκήσεις, αλλά σίγουρα θα ήταν ελάχιστες ή/και γελοίες.
Η συμβουλή μου: κοιτάξτε να χαρείτε αυτές τις μέρες! Στην τρίτη λυκείου είναι ελάχιστες οι μέρες που θα μπορείτε να ξεκουραστείτε (κυρίως τώρα το καλοκαίρι, η 6ήμερη, ίσως και 2-3 μέρες στις διακοπές των Χριστουγέννων και του Πάσχα). Αφήστε τα βιβλία στην άκρη και εκμεταλλευτείτε τες στο έπακρο! Αν όλες τις άλλες μέρες δε διαβάζετε συστηματικά, δεν πρόκειται να σωθείτε από 1 επανάληψη παραπάνω, κι αν πάλι διαβάζετε έτσι όπως πρέπει, αυτές τις μέρες τις δικαιούστε και με το παραπάνω. Δε θα πάθετε τίποτα από λίγη ξεκούραση. :thumbup:

Πέρσι που ήμουν στη θέση σου, η καθηγήτρια μου μου είχε πει για 20 μέρες να μην ανοίξω βιβλίο! Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι τις επαναλήψεις τις άρχισα 2-3 μέρες μετά τον δεκαπενταύγουστο. Επειδή πράγματι είναι δύσκολο να ξανά μπεις σε μια σειρά, διάβαζε λίγες ώρες την ημέρα και ξεκινά από τα μαθήματα που σε ευχαριστούν περισσότερο. :)

Αχ να είστε καλά, ηρέμησα λιγάκι:thumbsup:η αλήθεια είναι ότι κι εγώ μέχρι τώρα άκουγα από παιδιά που είχαν δώσει ακριβώς αυτά που λέτε κι εσείς.. Αλλά μας τα άλλαξαν μετά λιγάκι στο φροντιστήριο και λέω κάτι δεν πάει καλά. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, θα τις ακολουθήσω (άλλο που δεν ήθελα:shifty:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
αλκηστις μη αγχωνεσαι για εμενα χρονος υπαρχει αν νιωθεις πιεσμενη κανε διαλλειμα τωρα που ειναι ακομα καλοκαιρι γιατι μετα πολυ δυσκολα!! αν χαλαρωσεις θα σου ερθει η συγκεντρωση!
καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
αλκηστις μη αγχωνεσαι για εμενα χρονος υπαρχει αν νιωθεις πιεσμενη κανε διαλλειμα τωρα που ειναι ακομα καλοκαιρι γιατι μετα πολυ δυσκολα!! αν χαλαρωσεις θα σου ερθει η συγκεντρωση!
καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ! Η ξεκούραση όντως φέρνει όρεξη και το έχω παρατηρήσει και στον εαυτό μου:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ποτε ξεκινάτε τα χειμερινά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
5 Σεπτεμβρίου! Είμαστε και επισήμως Γ' Λυκείου!!!! Αχχχχχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosM

Νεοφερμένος

Ο GiorgosM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλους.Εχοντας ζήσει τις πανελλήνιες 2 φορές μπορώ να πω ότι δεν είναι τίποτα.Στοχος επιμονή υπομονή και λίγο "επιπροσθέτως" στην έκθεση Και θα τα καταφέρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top