Maimou

Νεοφερμένος

Η Maimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ναι και εγω αυτο πιστευω. αποτι καταλαβα οι πτυχιουχοι ιεκ θα μπορουν μονο στα διετη προγραμματα σε τει, κατι τετοιο; κριμα. θα ηταν τελειο να εδινα μαθηματα ψυχολογιας αντι για ασχετα. ετσι θα επρεπε να ειναι για ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolanda

Νεοφερμένος

Η Yolanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν κάποιος έχει δώσει δύο φορές πανελλήνιες μπορεί να χρησιμοποιήσει τον βαθμό της πρώτης φοράς για το 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κάποιος έχει δώσει δύο φορές πανελλήνιες μπορεί να χρησιμοποιήσει τον βαθμό της πρώτης φοράς για το 10%;

Αν δεν κανω λαθος, οταν κανεις 10% μετραει ο βαθμος της τελευταιας φορας που εδωσες. Επισης, μπορεις να το κανεις μονο μεχρι 2 χρονια μετα απο τοτε που εδωσες. Δηλαδη αν πχ εδωσες το 2016, 10% μπορεις να κανεις το 17 ή το 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Το 10% χωρίζεται σε 6% και 4%.μπορεις πχ να χρησιμοποιήσεις το βαθμό που έγραψες φέτος (2018) και να εισαχθείς του χρόνου με το 6% η μπορείς να χρησιμοποιήσεις το βαθμο που έγραψες πέρυσι (2017) και να εισαχθείς του χρόνου με το 4%.σε καθε μια περίπτωση οι βάσεις διαφέρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κάποιος έχει δώσει δύο φορές πανελλήνιες μπορεί να χρησιμοποιήσει τον βαθμό της πρώτης φοράς για το 10%;

Το 10% χωρίζεται σε 6% και 4%.μπορεις πχ να χρησιμοποιήσεις το βαθμό που έγραψες φέτος (2018) και να εισαχθείς του χρόνου με το 6% η μπορείς να χρησιμοποιήσεις το βαθμο που έγραψες πέρυσι (2017) και να εισαχθείς του χρόνου με το 4%.σε καθε μια περίπτωση οι βάσεις διαφέρουν

Πάντοτε λαμβάνεται υπόψη η τελευταία φορά που έδωσες πανελλαδικές.΄Αρα όχι, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους βαθμούς προηγούμενης συμμετοχής σου στις εξετάσεις. Θα χρησιμοποιήσεις λοιπόν τη βαθμολογία της τελευταίας φορά που έδωσες πανελλαδικές για τα 2 επόμενα χρόνια σε ποσοστό 6% και 4% αντίστοιχα.

https://www.psy.auth.gr/sites/default/files/Προκήρυξη κατατακτηρίων εξετάσεων 2018-2019.pdf


εγω αυτο βρηκα και για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω καταλαβει. Ενα ΙΕΚ εχω τελειωσει ακυρο εντελως, και δεν εχω παρει και το πτυχιο ακομη:cry_x:

Και με πτυχίο ΙΕΚ γίνεται.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.foititikanea.gr/ιεκ/9391-οι-απόφοιτοι-ιεκ-θα-μπορούν-να-φοιτούν-στα-πανεπιστήμια-και-τει

Το έψαξα τώρα λίγο, αλλά δε βγάζω άκρη αν τελικά γίνεται να δώσεις κατατακτήριες από ΙΕΚ.
Αν μπορεί κάποιος, ας μας διαφωτίσει.

ναι και εγω αυτο πιστευω. αποτι καταλαβα οι πτυχιουχοι ιεκ θα μπορουν μονο στα διετη προγραμματα σε τει, κατι τετοιο; κριμα. θα ηταν τελειο να εδινα μαθηματα ψυχολογιας αντι για ασχετα. ετσι θα επρεπε να ειναι για ολους.

Στην υπουργική απόφαση που διέπει τις κατατακτήριες εξετάσεις αναφέρεται ότι μπορούν να λάβουν μέρος οι κάτοχοι πτυχίων ανώτερων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλων Υπουργείων ( https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...MtUwbKovXGA5VCXn6wCBYsxWmsEZwPYp6eFdWtmmfDeqx) ΄Ομως τα ΙΕΚ ανήκουν στους φορείς μη τυπικής εκπαίδευσης δηλ. της εκπαίδευσης που παρέχεται εκτός του τυπικού εκπαιδευτικού συστήματος (https://www.opengov.gr/ypepth/?p=1670). Με αυτό το σκεπτικό εξαιρούν τους αποφοίτους ΙΕΚ από τη δυνατότητα συμμετοχής τους στις κατατακτήριες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Maimou

Νεοφερμένος

Η Maimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Έχω και μια ακόμη ερώτηση βασικά εγώ. Μου είπε μια δασκάλα πως εφόσον έχω τελειώσει γενικό δε μπορώ να δώσω πανελλήνιες μέσω εσπερινού; ισχύει όντως αυτό; και ξέρει κανείς πόσα ήταν τα μόρια ψυχολογίας για 2018 από γελ για να έχω μια ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Έχω και μια ακόμη ερώτηση βασικά εγώ. Μου είπε μια δασκάλα πως εφόσον έχω τελειώσει γενικό δε μπορώ να δώσω πανελλήνιες μέσω εσπερινού; ισχύει όντως αυτό; και ξέρει κανείς πόσα ήταν τα μόρια ψυχολογίας για 2018 από γελ για να έχω μια ιδέα;

Για τις βασεις του 2018 θα μαθουμε τελη αυγουστου :P
Παντως του 17 ηταν 17.826 (αθηνα ΕΚΠΑ), 17.549 (θεσσαλονικη),17.487(Αθηνα Παντειο), 17.274 (Ρεθυμνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω και μια ακόμη ερώτηση βασικά εγώ. Μου είπε μια δασκάλα πως εφόσον έχω τελειώσει γενικό δε μπορώ να δώσω πανελλήνιες μέσω εσπερινού; ισχύει όντως αυτό; και ξέρει κανείς πόσα ήταν τα μόρια ψυχολογίας για 2018 από γελ για να έχω μια ιδέα;
Αυτό με το εσπερινό ισχύει που σου είπε ισχύει.Αν πάντως βρεις κάτι νεότερο ενημέρωσε με γιατί με ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

not_james_bond

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σε ολους στο forum. Έδωσα εξετασεις και εγω φετος και συγκεντρωσα 14.030 μορια στο 2ο πεδιο. Στοχευα για το χημικο αλλα με αυτα τα μορια δεν θα περασω και λογικα θα μπω στο Γεωλογικό Αθηνας. Σκεφτομαι αρκετες φορες να ξαναδωσω αλλα δεν ξερω αν μπορω να το αντεξω ξανα ολο αυτο. Καμια συμβουλή; θα το εκτιμούσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Γεια σε ολους στο forum. Έδωσα εξετασεις και εγω φετος και συγκεντρωσα 14.030 μορια στο 2ο πεδιο. Στοχευα για το χημικο αλλα με αυτα τα μορια δεν θα περασω και λογικα θα μπω στο Γεωλογικό Αθηνας. Σκεφτομαι αρκετες φορες να ξαναδωσω αλλα δεν ξερω αν μπορω να το αντεξω ξανα ολο αυτο. Καμια συμβουλή; θα το εκτιμούσα :)

Θα μπορουσες αργοτερα να εξειδικευτεις στην γεωχημεια εαν σε ενδιαφερει.Γενικοτερα προσπαθησε να ψαξεις πληροφοριες για το τμημα και την επιστημη της Γεωλογιας.Μπορει να σε ενδιαφερει τελικα και θα ειναι κριμα να χασεις εναν χρονο και να αναλωνεσαι χωρις λογο.Εαν ωστοσο δεις οτι δεν σε ενδιαφερει καθολου τοτε θα σου προτεινα να δωσεις και μια 2η φορα.Εαν δεν θες μονο Αθηνα τοτε γενικα θεωρω οτι θα εχεις περισσοτερες επιλογες οπως τοπογραφοι στο ΠΑΝΔΑ ισως.Γενικα κοιτα τα λιγο αυτα τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Γεια σε ολους στο forum. Έδωσα εξετασεις και εγω φετος και συγκεντρωσα 14.030 μορια στο 2ο πεδιο. Στοχευα για το χημικο αλλα με αυτα τα μορια δεν θα περασω και λογικα θα μπω στο Γεωλογικό Αθηνας. Σκεφτομαι αρκετες φορες να ξαναδωσω αλλα δεν ξερω αν μπορω να το αντεξω ξανα ολο αυτο. Καμια συμβουλή; θα το εκτιμούσα :)


αφου στοχευες χημικο ( λογικα σου αρεσει πολυ η χημεια) επρεπε καλυτερα να δηλωσεις το τμημα επιστημης των υλικων στο πανεπιστημιο πατρων, η επιστημη των υλικων αποτελει σημαντικο κλαδο της χημειας. Επιπλεον η σχολη αυτη εχει πολυ χημεια και ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη αφου δεν επιανες το χημικο.Η βαση της σχολης ειναι ισως χαμηλη αλλα δεν αντικατροπτιζει την δυσκολια της αφου εχω ακουσει οτι για να την 'βγαλεις' πρεπει να εχεις γερα θεμελια στις θετικες επιστημες και να διαβαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

not_james_bond

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εχω δει οτι μπορω μεσω του Γεωλογικου να εξειδικευτω στη γεωχημεια και σκέφτομαι να ασχοληθώ μ αυτό .
Οσο για το τμημα της επιστημης των υλικων εμαθα απο εδω στο forum οτι υπαρχει δεν το ήξερα και δεν γνώριζα ότι ασχολείται με χημεία, αν και δεν υπάρχει δυνατότητα να σπουδασω στην επαρχία.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Γεια σε ολους στο forum . Εδωσα φετος εξετασεις και συγκεντρωσα 14.030 μόρια στο δευτερο πεδίο. Στοχευα για το χημικό αλλα δεν θα περασω εκει αφου εχει υψηλοτερη βαση. Λογικα θα περασω στο Γεωλογικό Αθηνας . Σκέφτομαι την περιπτωση της δεύτερης φορας αλλα δεν ξερω αν θα μπορέσω να το αντέξω . Καμια συμβουλή ; Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Αμα ηθελες χημικο και δεν σ'αρεσει τιποτα αλλο,ξαναδωσε. Δεν εχεις να χασεις κατι. Ξερεις και ηδη την υλη, οπτοε ειναι απλα επαναληψεις. Θα εισαι και λιγοτερο ψαρωμενος, αλλα και πιο προετοιμασμενος.
Παντως το Γεωλογικο ειναι ωραια σχολη με ωραια μαθηματα (κατ'εμε τουλαχιστον :Ρ). Πηγαινε να την παρακολουθησεις, και αν δεις οτι δεν σ'αρεσει ξαναδωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

not_james_bond

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι και εγω ειδα πως σχετίζονται τα μαθηματα του γεωλογικου με τις αλλες θετικες επιστημες και οτι εχει ενδιαφέρον σαν σχολή, οποτε θα δω αν στην πορεια μου αρεσει. Ευχαριστώ πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλησπέρα! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα 13.082 στο 3ο πεδίο. Πέρασα στη νοσηλευτική Ηρακλείου που είναι μια πολύ καλή σχολή άλλα αποφάσισα να ξαναδώσω για κάτι καλύτερο. Έχω αρχίσει ήδη λίγο διάβασμα σε βιολογία και χημεία. Κάπου διάβαζα όμως ότι ακόμα και με διάβασμα τη δεύτερη φορά, δε γράφεις 5000 παραπάνω από όσο έγραψες τη πρώτη φορά. Πιστεύετε ότι γίνεται κάποιος τη δεύτερη φορά να γράψει παραπάνω? Ισχύει αυτό?
Επίσης, τι θα πρέπει να προσέξει κάποιος τη δεύτερη φορά?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


Απο δικη μου προσωπικη εμπειρια(στο 3ο πεδιο κ γω) εχω να πω οτι αυτο που διαβασες δεν ισχυει και μην τρομοκρατεισαι απο τετοια
σου φερνω παραδειγμα εμενα, περσι 10000 μορια με το ζορι εγραψα(και θεωρουνταν κ βατα τα θεματα τρομαρα μου)
φετος κοντα 16700 (με θεματα για τη γνωμη μου πολυ πιο δυσκολα απο τα περσινα σε ολα τα μαθηματα)

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα γραψεις πολυ καλυτερα αποτι εγραψες φετος(που by the way ειναι μια χαρα μορια δεδομενου του βαθμου δυσκολιας και συγχαρητηρια), θα εισαι πολυ πιο χαλαρη αποτι ησουν ολη την προηγουμενη χρονια, ουσιαστικα θα καλυπτεις κενα και θα κανεις επαναληψεις, δεν θα χανεις 35 ωρες τη βδομαδα πηγαινοντας σχολειο και πιστευω προσωπικα πως αξιζει 100% να ξαναδωσεις για να μπεις σε μια σχολη που σου αρεσει(φαντασου να δουλευεις μια ζωη απο τα 24-25 σου μεχρι τα 65 σου σε μια δουλεια που δεν σαρεσει...ιου)

βεβαια δεν ειναι ολα τελεια σε ολη τη διαδικασια, προφανως εχεις αγχος οπως καθε αλλος υποψηφιος ωστοσο πας και δινεις με περισσοτερη αυτοπεποιθηση που ειναι πολυ σημαντικο

τωρα κατι που θα σου προτεινα να εχεις ειναι ενα προγραμμα(σοκ) οχι αυτο που βγαινουν και λενε οι αριστουχοι στην τηλεοραση: εννοω πως δεν πρεπει να αφησεις τον εαυτο σου να χαλαρωσει υπερβολικα, να κοιμαται 15 ωρες τη μερα, να ξυπναει μεσημερι και να χανει τη μιση μερα
καλο θα ειναι να βαζεις στον εαυτο σου καποια ορια, να μην επαναπαυεσαι στο οτι "Α τα ξερω ηδη σιγα θα κανω μιση ωρα επαναληψη και ολα οκει"
το 8ωρακι σου να το κοιμασαι καθε βραδυ, να βγαινεις κιολας μην καθεσαι και σαν φυλακισμενη σπιτι θα τρελαθεις αλλα και αυτο με καποιο μετρο
και ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ κι ας νιωθεις χαζη να ρωτας τα ιδια κ τα ιδια ρωτα τα γιατι θα σου κοστισει στο τελος(κατι που δεν εκανα εγω και μουτζωνομαι τωρα γιατι δεν καταλαβα ποτε το στερεο-ναι... το στερεο...ολο)

δωσε περισσοτερη βαση σε αυτα που σε δυσκολεψαν περσι διοτι εχεις το πλεονεκτημα οτι ξερεις ηδη τις αδυναμιες σου
δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο ευχομαι να πανε ολα καλα και να περασεις καπου που σου αρεσει αν αποφασισεις τελικα να ξαναδωσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ερωτηση προς τα παιδια που εχουν ξαναδωσει κυριως. Ειναι απαραιτητο το φροντιστηριο/ ιδιαιτερα την δευτερη φορα?
Θελω να ξαναδωσω, και απο την μια σκεφτομαι οτι τα ξερω και λογικα με τις επαναληψεις θα τα ξαναθυμηθω οποτε τζαμπα τα λεφτα (δεν μας περισσευουν κιολας), αλλα απο την αλλη φοβαμαι πως αν δεν παω φροντιστηριο δεν θα εχω κινητρο να διαβασω και θα το αναβαλλω ολο για μετα, με αποτελεσμα να μην διαβασω οσο πρεπει. Συν οτι αν παω φροντιστηριο θα καλυψω τυχον κενα που εχουν μεινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γκαλαξι αν θεωρείς οτι θέλεις κίνητρο μονάχα μπορείς να κανονίσεις ιδιαίτερα...1-2 ώρες τη βδομαδα ισα ισα να έχεις έναν επιβλεποντα να σου δινει υλικό για εξασκησξ η αποψη μου
Φροντηστηριο δε ξερω κατά πόσο θα μπορείς να συνεννοηθεις να εχεις κινητρο αλλά και να μην τα ξανακάνεις απο το 0....εγώ φέτος έτσι κινηθηκα με εξαιρεση τα μαθηματικά που τα έδωσα πρώτη φορα φέτος.... και δε είναι δεσμευτικό να κάνεις ιδιαιτερα η φροντηστηριο αν έχεις το απολυτο έλεγχο της κατάστασης!
Αλλά έχεις γράψει παρά πολύ καλά!! Προτείνω να περιμένεις τα αποτελέσματα γιατί φέτος το πεδίο δε ειναι καθαρό !!εχει πολλούς αγνωστους παράγοντες!!!
Αν θελεος και δε εισαι ικανοποιημένη με τα αποτελέσματα σου στείλε μου μήνυμα για να σε ενημερώσω με το τι πρέπει να κάνεις για να ξαναδώσεις ........
Καλα μας αποτελέσματα !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Γκαλαξι αν θεωρείς οτι θέλεις κίνητρο μονάχα μπορείς να κανονίσεις ιδιαίτερα...1-2 ώρες τη βδομαδα ισα ισα να έχεις έναν επιβλεποντα να σου δινει υλικό για εξασκησξ η αποψη μου
Φροντηστηριο δε ξερω κατά πόσο θα μπορείς να συνεννοηθεις να εχεις κινητρο αλλά και να μην τα ξανακάνεις απο το 0....εγώ φέτος έτσι κινηθηκα με εξαιρεση τα μαθηματικά που τα έδωσα πρώτη φορα φέτος.... και δε είναι δεσμευτικό να κάνεις ιδιαιτερα η φροντηστηριο αν έχεις το απολυτο έλεγχο της κατάστασης!
Αλλά έχεις γράψει παρά πολύ καλά!! Προτείνω να περιμένεις τα αποτελέσματα γιατί φέτος το πεδίο δε ειναι καθαρό !!εχει πολλούς αγνωστους παράγοντες!!!
Αν θελεος και δε εισαι ικανοποιημένη με τα αποτελέσματα σου στείλε μου μήνυμα για να σε ενημερώσω με το τι πρέπει να κάνεις για να ξαναδώσεις ........
Καλα μας αποτελέσματα !!!!!

καλη ιδεα αυτο, δεν το ειχα σκεφτει!
Εννοειται οτι θα περιμενω τα αποτελεσματα, αλλα κακα τα ψεμματα δεν πιανω το χημικο που ηθελα, οποτε δεν.. Παντως, θα παρακολουθησω λιγο και την σχολη που θα περασω, γιατι ποτε δεν ξερεις.
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaluna

Νεοφερμένος

Η annaluna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φετος εδινα πανελληνιες 2η χρονια στο 3ο πεδιο
Περιττο να πω πως πηγε, νομιζω καταλαβαινετε και απο τον τιτλο
Οχι οτι δεν εβγαλα καλα μορια, προς θεου σχεδον 17000 εγραψα και σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω "αποτυχια" απο πλευρα βαθμολογιας(σε σχεση ειδικα με την περσινη μου, τα ειχα ψιλοπαρατησει προς το τελος-μεγαλη βλακεια)
Απλως δεν ειναι αρκετα για τη σχολη που θελω, η οποια *σοκ* ειναι η ιατρικη(και η οδοντιατρικη μαρεσει πολυ αλλα ιατρικη θελω απο τεταρτη δημοτικου, ηταν παντα το ονειρο μου-ποσο πιο μπεισικ-)

τους τελευταιους δυο μηνες που καθομαι και κοιταω το ταβανι ξαπλωμενη στον καναπε γιατι λεφτα και ορεξη για διακοπες δεν υπηρχε, ειχα καταφερει να πεισω τον εαυτο μου οτι ΟΚ οτι εγινε εγινε, θα παω εκει που θα περασω(υποθετω βιοιατρικων επιστημων) και ο θεος βοηθος

Αλλα χθες και σημερα ειδικα(2 μερες πριν βγουν τα αποτελεσματα με πιασε ξερωγω) εχω αρχισει να καταλαβαινω οτι δεν ειναι αυτο που πραγματικα θελω(καλα βαθια μεσα μου το ηξερα απο τη στιγμη που βγηκαν τα μορια αλλα τελος παντων) και δεν ξερω τι να κανω

Αξιζει να ξαναπροσπαθησω; Εχει δωσει καποιος αλλος εδω μεσα 3 χρονιες; η σκοπευει καποιος να το προσπαθησει;
Σκεφτομουν και την επιλογη των κατατακτηριων εχει δωσει καποιος για ιατρικη; Εχω ακουσει πως θελει τουλαχιστον ενα χρονο προετοιμασια και ειναι πολυ δυσκολο να σε παρουν ακομα και με βαθμο πτυχιου 9 ξερωγω(αρα στην ουσια ας πουμε τελειωνω τη σχολη σε 4 χρονια, προετοιμαζομαι 1 χρονο για κατατακτηριες και ΑΑΑΜΑ περασω μπαινω κ εχω αλλα 6 χρονια ιατρικη, ειδικοτητες, αγροτικα,εξειδικευσεις,μεταπτυχιακα... πολλα χρονια βρε παιδι μου)

Δεν ειμαι απο τα ατομα που αγχωνονται πολυ για το χρονο, αλλωστε πιστευω αμα στο τελος καταφερεις να πετυχεις το στοχο σου και να εχεις μια δουλεια που σε ευχαριστει πραγματικα, δεν εχουν σημασια 2-3 χρονια που ξοδεψες παραπανω

Αλλα δεν ξερω απλα ηθελα να δω και την αποψη αλλων πανω στο θεμα μηπως και καταληξω σε καποιο συμπερασμα για το τι να κανω επιτελους
Να παω στη σχολη τον οκτωβρη η να αρχισω φροντηστηρια;




υγ: να σημειωθει πως για κανενα λογο δεν με πιεσαν γονεις-συγγενεις-φιλοι-η κοινωνια για να θελω την ιατρικη, διοτι νομιζω οτι καθε φορα που λεει καποιος οτι θελει να γινει γιατρος οι περισσοτεροι αυτο σκεφτονται ή το οτι το θελω για τα χρηματα(βασικα νομιζω πως αμα θες να μπεις μονο και μονο γιαυτο δεν θα μπεις καν, ή και να μπεις δεν προκειται να την τελειωσεις-οκ αμα την τελειωσεις απλα θα σαι για τον π@τσο γιατρος τι να πω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν είχες γράψει κοντά στα 18000 τότε θα σου έλεγα αν το θες πολύ και έχεις αντοχή να ξαναπροσπαθησεις Αλλά εφόσον Είσαι γύρω στα 1500 μόρια κάτω από την ιατρική νομίζω δεν αξίζει η 3η χρονιά. Παλι κάπου θα γίνει η στραβή είτε έκθεση είτε φυσική Γενικά κάπου και για να έβγαλες 17000 σημαίνει ότι δεν έγραφες και άριστα βιολογία πχ που σημαία μάθημα βαρύτητας άρα θεωρώ δεν αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top