Μητροπολιτικό Κολλέγιο Τμήμα Εργοθεραπείας

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπερα Παιδια????
Φέτος είμαι τριτη Λυκείου και σκέφτομαι σοβαρά να δώσω πανελλήνιες και σε περίπτωση που δεν περάσω εκεί που θέλω να πάω κατευθείαν για σπουδες σε ιδιωτικό κολλέγιο.Οι λόγοι που το θέλω αυτό είναι πολύ αλλά κυρίως επείδη μου αρέσει πολύ η εργοθεραπεία και θέλω πράγματικα να ασχοληθώ με αυτόν τον τομέα ,οι πανελληνιες ομως δεν μου εγγυώνται την εισαγωγή μου στο τμημα αυτό.Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι αν πραγμάτικα αξίζει να πας σε ενα ιδιωτικό κολλέγιο και συγκεκριμένα στο μητροπολιτικό αν π.χ το πτυχίο είναι ισοδύναμο με αυτό των ΑΕΙ.Χρειαζομαι γενικά συμβουλες και πληροφοριες για αυτό το κολλέγιο και αν είναι δυνατόν για τον συγκεκριμένο τομεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου έχει απαντήσει η sugar baby με την ανάρτηση 9 στο θέμα "Εργοθεραπεία μέσα από άλλες σχολές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η εργοθεραπεία είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει μόνο το ΤΕΙ Αθηνών το οποίο έχει μάλιστα και αρκετά υψηλή βάση!

Νομίζω ότι το κολλέγιο δεν θα σου δώσει το δικαίωμα να ανοίξεις γραφείο εργοθεραπείας αλλά θεωρώ ότι θα μπορέσεις να βρεις εργασία ως εργοθεραπεύτρια αν έχεις τις κατάλληλες διασυνδέσεις, οι οποίες μπορούν να σου δοθούν και μέσω του κολλεγίου που θέλεις να πας ίσως...

Μιας και υπάρχουν ελάχιστοι εργοθεραπευτές πανελληνίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://mitropolitiko.edu.gr/el/prop...ons-occupational-therapy-sxoli-ergotherapeias <-- εδώ για να βρεις πληροφορίες.
Κοίτα να δείς , αυτό που σου προτεινω είν' να μην ασχοληθείς τώρα με το πλαν μπι , οκ; Μόλις τώρα ξεκινα ο αγώνας. Δώσε τον καλύτερο εαυτό. Πάλεψε το. Κυνηγα το. Αν έρθει η άτυχη στιγμή αυτη δηλαδή της αποτυχίας τότε , ξεκινά έρευνα εναλλακτικών για να υλοποιήσεις το όνειρο σου.
Πράγματι έχει υψηλή βαση και ζήτηση λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης.
Νομίζω από κολλεγιο μπορεις να ανοίξεις δικό σου κεντρο εργοθεραπεία ς. Δεν ειμ και σίγουρη αλλά νομιζω οτι δεν βγαινεις βοηθός εργοθεραπευτη όπως από τα ΙΕΚ.
Αυτο ψάξτο εσύ για σιγουριά!
Καλή επιτυχία!
Δύναμη και τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sugar baby

Νεοφερμένος

Η sugar baby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλημέρα :) όπως έχω ήδη πει σε άλλο θέμα
Απο το κολλέγιο δε βγάζεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Επομένως, δεν εργάζεσαι νόμιμα σε κέντρο ή οποιοδήποτε άλλη δομή.
Άτυπα, χωρίς άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπορεί να εργάζεται ο οποιοσδήποτε. Βέβαια να είναι έτοιμος και για τις συνέπειες που ακολουθούν την αντιποίηση επαγγέλματος.
Εννοείται ότι δεν ανοίγεις το δικό σου γραφείο Εργοθεραπείας, γιατί και για αυτό χρειαζεσαι άδεια .
Ο λόγος που δε βγάζεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το κολλέγιο είναι επειδή προς το παρόν ο Δοαταπ αναγνωρίζει μόνο τα πτυχία που προέρχονται από σπουδές στο εξωτερικό και όχι από παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων στην Ελλάδα (κολλέγια δηλαδή).
Επειδή μιλάμε για ένα παραιατρικο επάγγελμα και όχι για ένα επάγγελμα γραφείου, η δική μου άποψη είναι να μην εργάζεται κάποιος παράνομα. Βέβαια από εκει και πέρα ο καθένας κανει ο, τι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νατασα 1

Νεοφερμένος

Η Νατασα 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι για εργοθεραπεια στο μητροπολιτικό... γνωρίζει κάποιος αν παίρνουν άδεια ασκήσεως? γιατί διάβαζα Ότι άλλαξε το ΣΑεπ σε Ατεεν και αναγνωρίζει γενικά
 

ΜαρίαΖΤ

Νεοφερμένος

Η ΜαρίαΖΤ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι για εργοθεραπεια στο μητροπολιτικό... γνωρίζει κάποιος αν παίρνουν άδεια ασκήσεως? γιατί διάβαζα Ότι άλλαξε το ΣΑεπ σε Ατεεν και αναγνωρίζει γενικά
Ναι κανονικά. Μπορείς να ανοίξεις το δικό σου γραφείο πλέον αν μπορείς,αναγνωρίζεται κανονικά σαν δημόσια σχολή.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Που κυμαινονται τα διδακτρα για την εργοθεραπεια μητροπολιτικο κολλεγιο?
 

hellas2022

Νεοφερμένος

Ο hellas2022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΒΟΉΘΕΙΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΉΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΈΛΜΑΤΟΣ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ; Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΑΜΑ ΒΙΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Για αδεια ασκησεως επαγγελματος εγω θα διαλεγα δημοσιο αει..τα κολλεγια ειναι αμφιβολλου ποιοτητας και οι αδειες συνηθως ειναι του εξωτερικου πραγμα που σημαινει οτι στην ελλαδα οι συλλογοι δεν τα αναγνωριζουν.
Η καλυτερη λυση ειναι να ρωτησετε το υπουργειο και τον συλλογο της εργοθεραπειας εκει που εχουν τα δικαιωματα.
Να τονισω οτι ειναι απλα η γνωμη μου και τιποτα παραπανω.
Εγω προσωπικα για τετοια επαγγελματα που απαιτουν αδεια ασκησεως θεωρω το δημοσιο αει μονοδρομο.
 

hellas2022

Νεοφερμένος

Ο hellas2022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για αδεια ασκησεως επαγγελματος εγω θα διαλεγα δημοσιο αει..τα κολλεγια ειναι αμφιβολλου ποιοτητας και οι αδειες συνηθως ειναι του εξωτερικου πραγμα που σημαινει οτι στην ελλαδα οι συλλογοι δεν τα αναγνωριζουν.
Η καλυτερη λυση ειναι να ρωτησετε το υπουργειο και τον συλλογο της εργοθεραπειας εκει που εχουν τα δικαιωματα.
Να τονισω οτι ειναι απλα η γνωμη μου και τιποτα παραπανω.
Εγω προσωπικα για τετοια επαγγελματα που απαιτουν αδεια ασκησεως θεωρω το δημοσιο αει μονοδρομο.
ΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΔΕΙΑ. ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ψαξτε το καλα,δεν νομιζω να βγαινει αδεια γ ελλαδα.Καλο ειναι να το ελεγξετε για να μην πεταξετε τα χρηματα σας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε αλλες ειδικοτητες δεν τα αναγνωριζανε απο οτι διαβαζα και τρεχανε στα δικαστηρια
 

hellas2022

Νεοφερμένος

Ο hellas2022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ψαξτε το καλα,δεν νομιζω να βγαινει αδεια γ ελλαδα.Καλο ειναι να το ελεγξετε για να μην πεταξετε τα χρηματα σας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε αλλες ειδικοτητες δεν τα αναγνωριζανε απο οτι διαβαζα και τρεχανε στα δικαστηρια
ΥΠΆΡΧΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΉ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗΣ ΑΠΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΌ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αμα φτανουμε στα δικαστηρια,βρασε ρυζι!
 

antonisprofis57@gmai

Νεοφερμένος

Ο antonisprofis57@gmai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
τελικα αναγνωρίζεται? Εχω διαβασει απο αρκετους εδω και σε αλλα φορουμ οτι επαγγελματικά αναγνωριζονται, αλλα ακαδημαϊκά δεν αναγνωριζονται...ξερεις κανενας με 100% σιγουρια?
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Συστήνω να το ψάξει πολύ καλά όποιος ενδιαφέρεται γιατί είμαι σχεδόν σίγουρη (από γνωστή που έκανε έρευνα για την κόρη της για ειδικότητα ιατρικών εργαστηριών) ότι δεν εξασφαλίζει κανένα ιδιωτικό κολέγιο στην Ελλάδα άδεια άσκησης επαγγέλματος.
Πάντως μου κάνει φοβερή εντύπωση πως δύο μήνες πριν της πανελληνιες δεν σκέφτεται κάποιος να στρωθεί και να διαβάσει αλλά η πρώτη του σκέψη είναι το κολέγιο. Στο κάτω κάτω δεν είναι κι από τις υψηλές σχολές του πεδίου, τα 14700 μόρια αν διαβάσεις καλά γράφονται, δεν είναι Ιατρική ή Φαρμακευτική.....
Έχουμε μάθει τα παιδιά μας στα εύκολα δυστυχώς 😪
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τα κολλεγια αναγνωριζονται επαγγελματικα και οχι ακαδημαικα.Οσο αφορα την αδεια ασκησεως επαγγελματος ναι μεν λενε οτι την δινουν αλλα πολλοι συλλογοι δεν τους δεχονται στα μητρωα τους.Προσωπικα εχω σπουδασει σε ιεκ,εχω σπουδασει σε κολλεγιο εχω 2 μεταπτυχιακα και τωρα σπουδαζω σε δημοσιο ΑΕΙ και συγκεκριμενα σε Γεωπονικο Πανεπιστημιο 5ετης φοιτητης, δεν μπορει ενας αποφοιτος κολλεγιου 3ετης φοιτητης να εχει τις ιδιες γνωσεις με τον πρωτο.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Τα κολλεγια αναγνωριζονται επαγγελματικα και οχι ακαδημαικα.Οσο αφορα την αδεια ασκησεως επαγγελματος ναι μεν λενε οτι την δινουν αλλα πολλοι συλλογοι δεν τους δεχονται στα μητρωα τους.Προσωπικα εχω σπουδασει σε ιεκ,εχω σπουδασει σε κολλεγιο εχω 2 μεταπτυχιακα και τωρα σπουδαζω σε δημοσιο ΑΕΙ και συγκεκριμενα σε Γεωπονικο Πανεπιστημιο 5ετης φοιτητης, δεν μπορει ενας αποφοιτος κολλεγιου 3ετης φοιτητης να εχει τις ιδιες γνωσεις με τον πρωτο.
Να ρωτήσω κάτι; πως έκανες μεταπτυχιακά ως απόφοιτος ΙΕΚ και κολεγίου; απ' όσο γνωρίζω τα πανεπιστήμια σε δέχονται για μεταπτυχιακό μόνο αν έχεις πτυχίο από πανεπιστήμιο.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Οταν τελειωσα το κολλεγιο (3 έτη) πηρα το πτυχιο του πανεπιστημιου που συνεργαζοταν και εφυγα στην Αγγλια για να κανω μεταπτυχιακο. Το πτυχιο που περνεις απο ενα κολλεγιο δεν ειναι του κολλεγιου αλλα του πανεπιστημιου του εξωτερικου. Το προβλημα ειναι οτι επειδη το παρακολουθεις μεσω ελλαδας δεν σου επιτρεπεται εδω να κανεις μεταπτυχιακο σε δημοσιο ΑΕΙ λογω του αρθρου 16. Αν το ειχα παρακολουθησει εξω και ερχομουν ελλαδα θα μπορουσα να κανω. Επειδη πλεον εχω σπουδασει σε ιεκ,κολλεγιο,εξωτερικο και τωρα σε δημοσιο αει στην ελλαδα εχω καταλαβει ποιος ειναι ο ρολος του καθενος.Αναλογα τι θελει καποιος να σπουδασει επιλεγει αν θα παει σε ιεκ,κολλεγιο ή αει.
 

antonisprofis57@gmai

Νεοφερμένος

Ο antonisprofis57@gmai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αρα εγω που ενδιαφερομαι για Αγγλικη φιλολογια σε καποιο κολλεγιο, αξιζει λετε?
(για να προλαβω αυτους που θα πουνε για πανελλήνιες, εχω προσπαθησει 2 φορες , εδωσα αρκετα χρηματα σε φροντιστηρια + ιδιαίτερα και δεν τα καταφερα..)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top