Καλές σχολές 1ου πεδίου

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου προτείνετε σχολές με μέλλον από το 1ο πεδίο και καλή αποκατάσταση και να μου πείτε τη γνώμη σας για τη Δημοσιογραφία (Αθλητική κυρίως). Ζητώ τη βοήθεια και φοιτητών ή αποφοίτων των τμημάτων αυτών.

Ευχαριστώ!

Για σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση πήγαινε στρατιωτικές σχολές. Οι βάσεις είναι συνήθως πάνω από 19.000 μόρια, αλλά αν διαβάσεις τα βγάζεις.

Περα από τις στρατιωτικές, η καλύτερη σχολή στο πεδίο είναι η νομικη. Ένδειξη αποχρωσα αποτελούν οι υψηλές βάσεις. Πολλοί θα σου πουν ότι το επάγγελμα του δικηγόρου είναι κορεσμένο, μα έλα που από νομικη δεν πας μόνο για δικηγορία. Μπορείς να εξελιχθείς καθηγητής στη δευτεροβάθμια ή τριτοβάθμια εκπαίδευση, συμβολαιογράφος, δικαστής, εισαγγελέας, νομικός σύμβουλος, καθώς και διπλωματικός αντιπρόσωπος. Γενικά, με πτυχίο νομικής βρίσκεις δουλειά συναφή με τις σπουδές σου.

Για εξασφαλισμένη εργασία μπορείς να πας και στο τμήμα ειδικής αγωγής, που έχει χαμηλή βάση.

Επίσης, το διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών έχει προοπτικές, κυρίως ως διερμηνέας-μεταφραστής στις Βρυξέλλες για την ΕΕ.

Σιγουρα δε θα σου πρότεινα ψυχολογίες ή φιλολογίες. Ξέρω αποφοίτους που δυσκολεύονται να βρουν σχετική δουλειά.

Για δημοσιογραφία δεν ξέρω πολλά, αλλά νομίζω πως σαν επάγγελμα έχει ατονήσει κάπως. Έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί οι εποχές που οι εφημερίδες βγάζανε 100.000 φύλλα τη μερα(πχ η ελευθεροτυπία τη δεκαετία του '80). Το διαδίκτυο έχει πλήξει σοβαρά τους δημοσιογράφους.

Πάντως γνώμη μου είναι πως οποίος δουλέψει σωστά, πάρει καλό πτυχίο, ψαχτεί και έχει μεράκι θα βρει συναφή με τις σπουδές του εργασία. Ίσως είναι ιδεαλιστική η εκτίμησή μου, αλλά εγώ θα συνεχίσω να την απηχώ έως ότου διαψευστώ.

Καθότι δεν είμαι σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού, καλοδεχούμενη κάθε παρατήρηση ή συμπλήρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πολύ καλή σχολή είναι και το μεταφραστικό της Κέρκυρας αλλά θέλει γλώσσες. Οι περισσότεροι που τελειώνουν, με το που λάβουν το πτυχίο, βρίσκουν δουλειά. Τα μόρια τα οποία θέλει για να μπεις είναι προσπελάσιμα και πραγματικά είναι από τις λίγες σχολές οι οποίες έχουν καλές επαγγελματικές προοπτικές και η βάση τους δεν είναι στο Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου προτείνετε σχολές με μέλλον από το 1ο πεδίο και καλή αποκατάσταση και να μου πείτε τη γνώμη σας για τη Δημοσιογραφία (Αθλητική κυρίως). Ζητώ τη βοήθεια και φοιτητών ή αποφοίτων των τμημάτων αυτών.

Ευχαριστώ!

Kαλησπέρα ! :)

Αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με την Αθλητική Δημοσιογραφία, στο τμήμα μας προσφέρεται το συγκεκριμένο μάθημα ως επιλογής στο χειμερινό εξάμηνο του 3ου και 4ου έτους, με τον τίτλο Αθλητισμός και ΜΜΕ. Σου παραθέτω ενδεικτικά και την ύλη του μαθήματος, για να έχεις μια γενική εικόνα. Υπάρχουν πάντως πολλοί φοιτητές του τμήματός μου που επιλέγουν να παρακολουθήσουν το συγκεκριμένο μάθημα καθώς και ν' ασχοληθούν με την αθλητική δημοσιογραφία.

"Η εξεταστέα ύλη περιλαμβάνει τα εξής θέματα:

Αθλητικά ΜΜΕ, αθλητική δημοσιογραφία (έντυπα, ηλεκτρονικά μέσα, παλαιά – νέα μέσα)
Κοινωνική διάσταση του αθλητισμού (εθνικισμός, βία και αθλητισμός)
Σχέση Αθλητισμού – ΜΜΕ- επιχειρήσεων (εμπορευματοποίηση, επαγγελματισμός, νέα – παλαιά μέσα, διαπιστεύσεις, αποκλειστικότητες, το αθλητικό προϊόν στα ΜΜΕ)
Δικαιώματα μετάδοσης αγώνων από ΜΜΕ
Χρηματοδότηση αθλητισμού: ΓΓΑ, ΟΠΑΠ, χορηγοί, διεθνείς διοργανώσεις
Διεθνείς Ομοσπονδίες – Εθνικές Ομοσπονδίες Αθλημάτων – Σύλλογοι
Στοιχήματα, στημένα παιχνίδια
Ντόπινγκ (κανονισμοί, διακίνηση ουσιών, ποινές, «προβολή» από ΜΜΕ)
Μεγάλα αθλητικά γεγονότα – Ολυμπιακοί Αγώνες, Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου
ΜΜΕ και Ολυμπιακοί Αγώνες (επικοινωνιακή εκστρατεία ΔΟΕ – Οργανωτικές Επιτροπές), Ολυμπιακή κληρονομιά (Ολυμπιακά Ακίνητα)
Η βιβλιογραφία περιέχεται στα συγγράμματα που δόθηκαν καθώς και στα κείμενα που έχουν αναρτηθεί στο e-class."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες όλους σας! Είμαι όμως σε δίλημμα. Να ακολουθήσω τη Δημοσιογραφία που είναι το όνειρό μου αλλά το μέλλον της είναι δυσοίωνο ή να κάνω στην άκρη το όνειρό μου και να διαλέξω κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Triant να ακολουθήσεις αυτό που αγαπάς Μόνο αν είσαι πρόθυμος να εξελίξεις το επάγγελμα σου . δηλαδή για εμένα το να βγάλεις τη δημόσιογραφια απλά δε θα σε βοηθήσει αν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό και ξεχωρίσεις δηλαδή να κάνεις στο τομέα της δημοσιόγραφιας που δε το έχουν επιλέξει πολλοί
Βασικά πιστεύω ότι θέληση αν υπάρχει και όλα γίνονται!( Το λέει και ένας user στη υπογραφή του)
Αν κάνεις κάτι που δε αγαπάς και αφήσεις το όνειρο σου θα κάνεις κάτι που δε θα σε ενδιαφέρει και θα πλήξεις .... Θα σε συμβουλευα να μη πάρεις τόν δρόμο αυτό εκτός καί αν είναι μονόδρομος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ευχαριστώ Marjoriee26. Ξέρει κάποιος να μου πει τα μεταπτυχιακά της Δημοσιογραφίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ευχαριστώ Marjoriee26. Ξέρει κάποιος να μου πει τα μεταπτυχιακά της Δημοσιογραφίας;


Γεια σου!

Αρχικά να ξέρεις ότι το πιο εύκολο και γρήγορο που μπορείς να κάνεις, είναι να αναζητήσεις τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών στις ανάλογες ιστοσελίδες των τμημάτων ΜΜΕ που θες.

Το άλλο που μπορώ να σου πω, είναι ότι γενικότερα οι κοινωνικές και θεωρητικές επιστήμες είναι εύκολο να αναμειχθούν όσον αφορά το μεταπτυχιακό, πχ από κοινωνιολογία μπορείς πανεύκολα να μεταπηδήσεις στα οικονομικά, τις επιχειρήσεις, την εγκληματολογία κλπ.

Άρα από σχολές ΜΜΕ, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακά που να αφορούν οικονομικά, μάρκετινγκ, επιχειρήσεις, έγκλημα, κοινωνιολογία, ψυχολογία, διαφήμιση, γλωσσολογία κλπ ακόμα και περιβαλλοντικά μεταπτυχιακά, κοινωνική πολιτική, πολιτική επιστήμη, ανθρωπολογία + +

Αυτά από εμένα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena2000

Νεοφερμένος

Η Elena2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Φετος έδωσα πανελλήνιες και ήμουν θεωρητική κατεύθυνση. Έγραψα 17.500 μόρια και στο μηχανογραφικό δήλωσα πρώτο το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ (ΠΕΔΔ). Θα ηθελα να ενημερωθώ για την συγκεκριμένη σχολή απο κάποιον φοιτητή η απόφοιτο ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. Οποιοδήποτε σχόλιο για την παραπάνω σχολή ειναι ευπρόσδεκτο!
Ευχαριστω εκ των προτέρων
* επίσης υπάρχει κανεις που να εχει δηλώσει φετος το τμήμα αυτο ως πρώτη επιλογή;; Θα χαρώ πολυ να γνωρίσω άτομα που βρίσκονται ηδη στο τμήμα αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Φετος έδωσα πανελλήνιες και ήμουν θεωρητική κατεύθυνση. Έγραψα 17.500 μόρια και στο μηχανογραφικό δήλωσα πρώτο το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ (ΠΕΔΔ). Θα ηθελα να ενημερωθώ για την συγκεκριμένη σχολή απο κάποιον φοιτητή η απόφοιτο ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. Οποιοδήποτε σχόλιο για την παραπάνω σχολή ειναι ευπρόσδεκτο!
Ευχαριστω εκ των προτέρων
* επίσης υπάρχει κανεις που να εχει δηλώσει φετος το τμήμα αυτο ως πρώτη επιλογή;; Θα χαρώ πολυ να γνωρίσω άτομα που βρίσκονται ηδη στο τμήμα αυτο!
Δεν έπιανες το Διεθνών , Ευρωπαικών σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας! Φετος έδωσα πανελλήνιες και ήμουν θεωρητική κατεύθυνση. Έγραψα 17.500 μόρια και στο μηχανογραφικό δήλωσα πρώτο το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ (ΠΕΔΔ). Θα ηθελα να ενημερωθώ για την συγκεκριμένη σχολή απο κάποιον φοιτητή η απόφοιτο ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. Οποιοδήποτε σχόλιο για την παραπάνω σχολή ειναι ευπρόσδεκτο!

Δεν έπιανες το Διεθνών , Ευρωπαικών σπουδών;

Υπάρχουν αρκετά θέματα στο φόρουμ σχετικά με τις Πολιτικές Επιστήμες όπου μπορείς να βρεις πληροφορίες για τη συγκεκριμένη σχολή. Αναζήτησέ τα.

Στο ΠΕΔΔ μπορείς από το 5ο εξάμηνο να δηλώσεις αν σ΄ενδιαφέρει την κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εγω παιδια πρωτη επιλογη εχω βαλει την ΔΕΣ στον Πειραιά και κατα 99% θα περασω εκει.Δεν ξερω βεβαια αν εκανα την πιο "σωστη" επιλογη .Εγραψα 17335 και με το ειδικο μαθημα 18735.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena2000

Νεοφερμένος

Η Elena2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι φυσικά αλλα προτίμησα το συγκεκριμένο τμήμα επειδη με ενδιέφεραν περισσότερο τα μαθήματα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω παιδια πρωτη επιλογη εχω βαλει την ΔΕΣ στον Πειραιά και κατα 99% θα περασω εκει.Δεν ξερω βεβαια αν εκανα την πιο "σωστη" επιλογη .Εγραψα 17335 και με το ειδικο μαθημα 18735.
Έκανες εξαιρετική επιλογή, ιδιαίτερα αν σε ενδιαφέρει η καριέρα στο εξωτερικό και σε διεθνείς οργανισμούς!

Χαίρομαι που επιτέλους ο κόσμος έχει φύγει από τη λούπα των φιλολογικών σχολών της θεωρητικής που βγάζουν μόνο άνεργους.

Μπράβο παιδιά!


Ναι φυσικά αλλα προτίμησα το συγκεκριμένο τμήμα επειδη με ενδιέφεραν περισσότερο τα μαθήματα του.
Τέλεια τότε, προχώρα! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλημέρα! Σχολές με μέλλον από το 1ο πεδίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καλημέρα! Σχολές με μέλλον από το 1ο πεδίο;


Δεν ειμαι και απολύτως σίγουρος αλλα η διεθνών και ευρωπαϊκών Σπουδών ειναι μια καλή επιλογη αν σκέφτεσαι το μελλον ειδικα στο εξωτερικο(δεν θελω να ευλογησω τα γένια μου επειδη κατα 99% θα σπουδάσω απο Σεπτέμβρη στην εν λογω σχολη:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλημέρα! Σχολές με μέλλον από το 1ο πεδίο;



Κατα την προσωπικη μου αποψη (η αριθμηση με σχετικη και οχι απολυτη σειρα προτεραιοτητας):

1) Σχολες σχετικες με Διεθνεις και Ευρωπαϊκες σπουδες, ιδιως αν παρεις κατευθυνση σχετικη με οικονομικα ή μεσα στο προγραμμα σπουδων υπαρχει ικανος αριθμος μαθηματων σχετικων με οικονομικα. Επισης το Δημοσιας Διοικησης Παντειου, για την κατευθυνση ομως των Δημοσιων Οικονομικων.

2) Οσο και αν ακουστει περιεργο το τμημα ''Πολιτισμικης Τεχνολογιας και Επικοινωνιας στη Μυτιληνη, το οποιο αν και πρωτο πεδιο εχει να κανει με Πλήροφορικη ! (οι αποφοιτοι εντασσονται και στον κλαδο ΠΕ 19 !)

3) Σχολες οπου μαθαινεις ξενες γλωσσες. Εδω συμπεριλαμβανω περα απο τις κλασικες (ευρωπαϊκες) ξενογλωσσες Φιλολογιες και το Μεταφρασης και Διερμηνειας στην Κερκυρα και τμηματα οπως Τουρκικων Σπουδων του ΕΚΠΑ, Ρωσικης Φιλολογιας του ΕΚΠΑ, Παρευξεινιων Γλωσσων του ΔΠΘ, Βαλκανικων Σλαβικων και Ανατολικων Σπουδων του ΠΑΜΑΚ, Μεσογειακων Σπουδων (δεν κανω πλακα) του Πανεπιστημιου Αιγαιου, με Κατευθυνση Γλωσσολογια. Ολες οι παραπανω σχολες με τον αστερισκο οτι δεν θα επαναπαυθει κανεις στη λογικη ''δε βαριεσαι, θα βρεθει και για μενα κανενα ιδαιτερο'' αλλα θα κοιταζει και λιγο ευρυτερα. Χωρις να ειμαι κατα της στροφης στην παραδοση μαθηματων, απλα ειδικα στις κυριες ευρωπαϊκες γλωσσες υπαρχει ο γνωστος κορεσμος.

4) Σχολες με κατευθυνση Γλωσσολογιας: Ολα τα τμηματα ελληνικων και ξενογλωσσων φιλολογιων, οπου προσφερεται η κατευθυνση αυτη (δεν προσφερεται παντου) καθως και το τμημα Μεσογειακων Σπουδων στη Ροδο. Ως αντικειμενο εχει απλα απειρες εφαρμογες, απο την εκπαιδευτικη διαδικασια για την εκμαθηση γλωσσων και τη διδασκαλια του γλωσσικου μαθηματος, μεχρι και την υπολογιστικη γλωσσολογια και παει λεγοντας.

5) Νομικη εαν: 1) υπαρχει ετοιμη δουλεια στο συγγενικο/φιλικο περιβαλλον ή 2) ειναι κανεις ετοιμος να κανει καποιος ολη την προσπαθεια που απαιτειται για να περασει στο δικαστικο σωμα.

6) Παιδαγωγικο Ειδικης Αγωγης στο Βολο ή το Εκπαιδευτικης και Κοινωνικης Πολιτικης στο ΠΑΜΑΚ, με κατευθυνση ειδικης αγωγης του οποιου οι αποφοιτοι εντασσονται και αυτοι στους ΠΕ 71, δασκαλους ειδικης αγωγης. Αν και νομιζω και εδω ηδη επερχεται κορεσμος (αν ηδη δεν εχει επελθει).

7) Τμηματα Κοινωνικης Εργασιας ή το Τμημα Κοινωνικης Διοικησης στην Κομοτηνη ΜΟΝΟ ομως για την κατευθυνση Κοινωνικης Εργασιας, απο την οποια αποκτας επαγγελματικα δικαιωματα κοινωνικου λειτουργου.

Μετα υπαρχουν οι κλασικες επιλογες, Νομικη, Ψυχολογια, (ελληνικη) Φιλολογια, Ιστορικο/Αρχαιολογικο, οπου παλευεις οπως τοσοι αλλοι αποφοιτοι σε μια υπερκορεσμενη αγορα.

ΥΓ Προφανως δεν εχω συμπεριλαβει στα παραπανω Σχολες οπως Στρατιωτικες/Αστυνομικες/Πυροσβεστικη. Επισης δεν λαμβανω υποψη μου (πλην Νομικης) περιπτωσεις οπου οι αποφοτοι εχουν ηδη καποια επαγγελματικη διεξοδο λογω του περιβαλλοντος απο το οποιο προερχονται ή/και ειναι αποφασισμενοι να ακολουθησουν ακαδημαϊκη καριερα (και εννοειται εχουν και τα προσοντα για κατι τετοιο). Αναφερα κυριως Σχολες που αφενος δεν ειναι στις πρωτες προτιμησεις, αφετερου δινουν (κατα τη γνωμη μου) καπως καλυτερες προοπτικες απο τον κλασικο αξονα Νομικες-Ψυχολογιες-Φιλολογιες-Παιδαγωγικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα! Σχολές με μέλλον από το 1ο πεδίο;


Ψυχολογία ΣΣΑΣ,νομική ΣΣΑΣ,αστυνομία, πυροσβεστική και αστυφύλακες αν θες σίγουρο μισθο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ψυχολογία ΣΣΑΣ,νομική ΣΣΑΣ,αστυνομία, πυροσβεστική και αστυφύλακες αν θες σίγουρο μισθο


Συμφωνώ απόλυτα!!!Οι στρατιωτικές σχολές μόνο εγγυώνται ένα βέβαιο εισόδημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Κατα την προσωπικη μου αποψη (η αριθμηση με σχετικη και οχι απολυτη σειρα προτεραιοτητας):

1) Σχολες σχετικες με Διεθνεις και Ευρωπαϊκες σπουδες, ιδιως αν παρεις κατευθυνση σχετικη με οικονομικα ή μεσα στο προγραμμα σπουδων υπαρχει ικανος αριθμος μαθηματων σχετικων με οικονομικα. Επισης το Δημοσιας Διοικησης Παντειου, για την κατευθυνση ομως των Δημοσιων Οικονομικων.

2) Οσο και αν ακουστει περιεργο το τμημα ''Πολιτισμικης Τεχνολογιας και Επικοινωνιας στη Μυτιληνη, το οποιο αν και πρωτο πεδιο εχει να κανει με Πλήροφορικη ! (οι αποφοιτοι εντασσονται και στον κλαδο ΠΕ 19 !)

3) Σχολες οπου μαθαινεις ξενες γλωσσες. Εδω συμπεριλαμβανω περα απο τις κλασικες (ευρωπαϊκες) ξενογλωσσες Φιλολογιες και το Μεταφρασης και Διερμηνειας στην Κερκυρα και τμηματα οπως Τουρκικων Σπουδων του ΕΚΠΑ, Ρωσικης Φιλολογιας του ΕΚΠΑ, Παρευξεινιων Γλωσσων του ΔΠΘ, Βαλκανικων Σλαβικων και Ανατολικων Σπουδων του ΠΑΜΑΚ, Μεσογειακων Σπουδων (δεν κανω πλακα) του Πανεπιστημιου Αιγαιου, με Κατευθυνση Γλωσσολογια. Ολες οι παραπανω σχολες με τον αστερισκο οτι δεν θα επαναπαυθει κανεις στη λογικη ''δε βαριεσαι, θα βρεθει και για μενα κανενα ιδαιτερο'' αλλα θα κοιταζει και λιγο ευρυτερα. Χωρις να ειμαι κατα της στροφης στην παραδοση μαθηματων, απλα ειδικα στις κυριες ευρωπαϊκες γλωσσες υπαρχει ο γνωστος κορεσμος.

4) Σχολες με κατευθυνση Γλωσσολογιας: Ολα τα τμηματα ελληνικων και ξενογλωσσων φιλολογιων, οπου προσφερεται η κατευθυνση αυτη (δεν προσφερεται παντου) καθως και το τμημα Μεσογειακων Σπουδων στη Ροδο. Ως αντικειμενο εχει απλα απειρες εφαρμογες, απο την εκπαιδευτικη διαδικασια για την εκμαθηση γλωσσων και τη διδασκαλια του γλωσσικου μαθηματος, μεχρι και την υπολογιστικη γλωσσολογια και παει λεγοντας.

5) Νομικη εαν: 1) υπαρχει ετοιμη δουλεια στο συγγενικο/φιλικο περιβαλλον ή 2) ειναι κανεις ετοιμος να κανει καποιος ολη την προσπαθεια που απαιτειται για να περασει στο δικαστικο σωμα.

6) Παιδαγωγικο Ειδικης Αγωγης στο Βολο ή το Εκπαιδευτικης και Κοινωνικης Πολιτικης στο ΠΑΜΑΚ, με κατευθυνση ειδικης αγωγης του οποιου οι αποφοιτοι εντασσονται και αυτοι στους ΠΕ 71, δασκαλους ειδικης αγωγης. Αν και νομιζω και εδω ηδη επερχεται κορεσμος (αν ηδη δεν εχει επελθει).

7) Τμηματα Κοινωνικης Εργασιας ή το Τμημα Κοινωνικης Διοικησης στην Κομοτηνη ΜΟΝΟ ομως για την κατευθυνση Κοινωνικης Εργασιας, απο την οποια αποκτας επαγγελματικα δικαιωματα κοινωνικου λειτουργου.

Μετα υπαρχουν οι κλασικες επιλογες, Νομικη, Ψυχολογια, (ελληνικη) Φιλολογια, Ιστορικο/Αρχαιολογικο, οπου παλευεις οπως τοσοι αλλοι αποφοιτοι σε μια υπερκορεσμενη αγορα.

ΥΓ Προφανως δεν εχω συμπεριλαβει στα παραπανω Σχολες οπως Στρατιωτικες/Αστυνομικες/Πυροσβεστικη. Επισης δεν λαμβανω υποψη μου (πλην Νομικης) περιπτωσεις οπου οι αποφοτοι εχουν ηδη καποια επαγγελματικη διεξοδο λογω του περιβαλλοντος απο το οποιο προερχονται ή/και ειναι αποφασισμενοι να ακολουθησουν ακαδημαϊκη καριερα (και εννοειται εχουν και τα προσοντα για κατι τετοιο). Αναφερα κυριως Σχολες που αφενος δεν ειναι στις πρωτες προτιμησεις, αφετερου δινουν (κατα τη γνωμη μου) καπως καλυτερες προοπτικες απο τον κλασικο αξονα Νομικες-Ψυχολογιες-Φιλολογιες-Παιδαγωγικα.

επειδή βλέπω ότι είσαι μεταπτυχιακός στη Νομική ΑΠΘ, για τη νομική πώς τα βλέπεις τα πράγματα?
εννοώ άπαξ και την επέλεξε κάποιος, πώς βλέπεις τις επαγγελματικές διεξόδους μετά το πέρας των προπτυχιακών σπουδών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Κατα την προσωπικη μου αποψη (η αριθμηση με σχετικη και οχι απολυτη σειρα προτεραιοτητας):

1) Σχολες σχετικες με Διεθνεις και Ευρωπαϊκες σπουδες, ιδιως αν παρεις κατευθυνση σχετικη με οικονομικα ή μεσα στο προγραμμα σπουδων υπαρχει ικανος αριθμος μαθηματων σχετικων με οικονομικα. Επισης το Δημοσιας Διοικησης Παντειου, για την κατευθυνση ομως των Δημοσιων Οικονομικων.

2) Οσο και αν ακουστει περιεργο το τμημα ''Πολιτισμικης Τεχνολογιας και Επικοινωνιας στη Μυτιληνη, το οποιο αν και πρωτο πεδιο εχει να κανει με Πλήροφορικη ! (οι αποφοιτοι εντασσονται και στον κλαδο ΠΕ 19 !)

3) Σχολες οπου μαθαινεις ξενες γλωσσες. Εδω συμπεριλαμβανω περα απο τις κλασικες (ευρωπαϊκες) ξενογλωσσες Φιλολογιες και το Μεταφρασης και Διερμηνειας στην Κερκυρα και τμηματα οπως Τουρκικων Σπουδων του ΕΚΠΑ, Ρωσικης Φιλολογιας του ΕΚΠΑ, Παρευξεινιων Γλωσσων του ΔΠΘ, Βαλκανικων Σλαβικων και Ανατολικων Σπουδων του ΠΑΜΑΚ, Μεσογειακων Σπουδων (δεν κανω πλακα) του Πανεπιστημιου Αιγαιου, με Κατευθυνση Γλωσσολογια. Ολες οι παραπανω σχολες με τον αστερισκο οτι δεν θα επαναπαυθει κανεις στη λογικη ''δε βαριεσαι, θα βρεθει και για μενα κανενα ιδαιτερο'' αλλα θα κοιταζει και λιγο ευρυτερα. Χωρις να ειμαι κατα της στροφης στην παραδοση μαθηματων, απλα ειδικα στις κυριες ευρωπαϊκες γλωσσες υπαρχει ο γνωστος κορεσμος.

4) Σχολες με κατευθυνση Γλωσσολογιας: Ολα τα τμηματα ελληνικων και ξενογλωσσων φιλολογιων, οπου προσφερεται η κατευθυνση αυτη (δεν προσφερεται παντου) καθως και το τμημα Μεσογειακων Σπουδων στη Ροδο. Ως αντικειμενο εχει απλα απειρες εφαρμογες, απο την εκπαιδευτικη διαδικασια για την εκμαθηση γλωσσων και τη διδασκαλια του γλωσσικου μαθηματος, μεχρι και την υπολογιστικη γλωσσολογια και παει λεγοντας.

5) Νομικη εαν: 1) υπαρχει ετοιμη δουλεια στο συγγενικο/φιλικο περιβαλλον ή 2) ειναι κανεις ετοιμος να κανει καποιος ολη την προσπαθεια που απαιτειται για να περασει στο δικαστικο σωμα.

6) Παιδαγωγικο Ειδικης Αγωγης στο Βολο ή το Εκπαιδευτικης και Κοινωνικης Πολιτικης στο ΠΑΜΑΚ, με κατευθυνση ειδικης αγωγης του οποιου οι αποφοιτοι εντασσονται και αυτοι στους ΠΕ 71, δασκαλους ειδικης αγωγης. Αν και νομιζω και εδω ηδη επερχεται κορεσμος (αν ηδη δεν εχει επελθει).

7) Τμηματα Κοινωνικης Εργασιας ή το Τμημα Κοινωνικης Διοικησης στην Κομοτηνη ΜΟΝΟ ομως για την κατευθυνση Κοινωνικης Εργασιας, απο την οποια αποκτας επαγγελματικα δικαιωματα κοινωνικου λειτουργου.

Μετα υπαρχουν οι κλασικες επιλογες, Νομικη, Ψυχολογια, (ελληνικη) Φιλολογια, Ιστορικο/Αρχαιολογικο, οπου παλευεις οπως τοσοι αλλοι αποφοιτοι σε μια υπερκορεσμενη αγορα.

ΥΓ Προφανως δεν εχω συμπεριλαβει στα παραπανω Σχολες οπως Στρατιωτικες/Αστυνομικες/Πυροσβεστικη. Επισης δεν λαμβανω υποψη μου (πλην Νομικης) περιπτωσεις οπου οι αποφοτοι εχουν ηδη καποια επαγγελματικη διεξοδο λογω του περιβαλλοντος απο το οποιο προερχονται ή/και ειναι αποφασισμενοι να ακολουθησουν ακαδημαϊκη καριερα (και εννοειται εχουν και τα προσοντα για κατι τετοιο). Αναφερα κυριως Σχολες που αφενος δεν ειναι στις πρωτες προτιμησεις, αφετερου δινουν (κατα τη γνωμη μου) καπως καλυτερες προοπτικες απο τον κλασικο αξονα Νομικες-Ψυχολογιες-Φιλολογιες-Παιδαγωγικα.

Πάρα πολύ ωραίο μήνυμα Obito , θα συμφωνήσω απολύτως.
Φαίνεται πως το εχεις ψάξει το θέμα πολύ.

Thanks for sharing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top