Εισαγωγή στην τριτοβάθμια χωρίς πανελλήνιες

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, ανοίγω καινούργιο θέμα, μιας και δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη παρόμοιο... Μια φίλη μου, που έχει διαβήτη τύπου Ι, αναρωτιέται αν μπορεί να μπει σε Πανεπιστήμιο (Νοσηλευτική συγκεκριμένα) χωρίς πανελλήνιες, γιατί έχουμε ακούσει πως αυτό είναι εφικτό· ωστόσο, το θέμα είναι ότι δε γνωρίζουμε τις διαδικασίες και τους όρους που απαιτούνται(πχ εάν χρειάζεται καλός βαθμός στο απολυτήριο, πόσο καλός πρέπει να είναι, ποτέ γίνεται η κατάθεση των εγγράφων κλπ)... Αν μπορεί κάποιος να με συμβουλεύσει σχετικά, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο!! :thanku:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εγώ πάλι πρώτη φορά το ακούω. Όσους ξερω που σπουδάζουν νοσηλευτική με πανελλήνιες μπηκαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγώ το μόνο που ξέρω είναι οτι εισαγωγή στο πανεπιστήμιο, χωρίς πανελλήνιες μόνο με το βαθμό του απολυτηρίου λυκείου γίνεται μόνο όταν έχεις κάποια σοβαρή αρρώστια η αναπηρία. Για κανένα άλλο λόγο.



Να και ένα σιτε που τα λέει : https://www.foititikanea.gr/πανελλην...018-παθήσεις-για-την-εισαγωγή-χωρίς-εξετάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ναι, μια από αυτές τις παθήσεις είναι και ο ινσουλινοεξαρτώμενος διαβήτης τύπου Ι, γι αυτό ρωτάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, ανοίγω καινούργιο θέμα, μιας και δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη παρόμοιο... Μια φίλη μου, που έχει διαβήτη τύπου Ι, αναρωτιέται αν μπορεί να μπει σε Πανεπιστήμιο (Νοσηλευτική συγκεκριμένα) χωρίς πανελλήνιες, γιατί έχουμε ακούσει πως αυτό είναι εφικτό· ωστόσο, το θέμα είναι ότι δε γνωρίζουμε τις διαδικασίες και τους όρους που απαιτούνται(πχ εάν χρειάζεται καλός βαθμός στο απολυτήριο, πόσο καλός πρέπει να είναι, ποτέ γίνεται η κατάθεση των εγγράφων κλπ)... Αν μπορεί κάποιος να με συμβουλεύσει σχετικά, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο!! :thanku:

Αποσο γνωριζω, παιδια με τετοιου ειδους ασθενιες απο της φίλης σου μπαινουν σε οποιο Πανεπιστήμιο θελουν με τον βαθμο απολυτήριου.Αρα πρέπει να βγαλει καλο βαθμο.

Τις διαδικασιες και τις προκηρύξεις για τέτοιου ειδους περιπτωσεις θα τις βγαλει το Υπουργείο κατα την διάρκεια της τρεχουσας χρονιας.Θα την ενημερωσουν και απο το σχολειο της.Ετσι γινεται συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Αα είχαμε ακούσει ότι χρειάζεται καλός βαθμός στο απολυτήριο, όμως πουθενά σε προκηρύξεις προηγούμενων ετών από το Υπουργείο δε διαβάσαμε για βαθμό στο απολυτήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ναι, μια από αυτές τις παθήσεις είναι και ο ινσουλινοεξαρτώμενος διαβήτης τύπου Ι, γι αυτό ρωτάω

Φίλε σορρυ.. Ήμουν από τηλέφωνο .. διάβασα και λίγο γρήγορα το μήνυμα και δν έιδα το σημείο που αναφέρεις την πάθηση .. :p . Λοιπόν κοίτα ... αν η πάθηση που αναφέρεσαι συμπεριλάμβάνεται στην λίστα του υπουργείου τότε φαντάζομαι μπορείς να μπείς με αυτόν τον τρόπο στο πανεπιστήμιο . Την διαδικασία δεν την γνωρίζω ακριβώς αλλά επειδή ένας συμμαθητής μου μπήκε με αυτόν τον τρόπο , μπορώ να σου πω οτι σίγουρα παίζει ρόλο και ο βαθμός του απολυτηρίου για το ποια σχολή θα μπειςς .. διότι από ότι θυμάμε τον ένοιαζε πολύ αυτό το πράγμα. Από ότι άφηνε να εννοηθεί δηλαδή δεν μπαίνεις οπου θες μονο και μόνο λογω της πάθησης .. παίζει ρόλο και το απολυτήριο ... η τουλάχιστον έτσι κατάλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Πες στην κοπέλα πως θα πάει με το 5% (άτομα με σοβαρές παθήσεις). Θα πρέπει να καταθέσει τα χαρτιά της τον Νοέμβριο σε κάποια επιτροπή (πες της να ρωτήσει στο Υπουργείο Παιδείας) και το μηχανογραφικό θα το φτιάξει τον Σεπτέμβριο του 2019.

Όπως σωστά είπες, δεν θα δώσει πανελλήνιες και το μόνο κριτήριο είναι ο βαθμός απολυτηρίου. Σε περίπτωση που οι θέσεις δεν καλύπτονται (κάθε πανεπιστήμιο παίρνει ένα έξτρα 5% των συνολικών εισακτέων, αν π.χ. στην ιατρική αθήνας μπαίνουν 120 άτομα κάθε χρόνο τότε θα μπουν άλλα 9 άτομα που έχουν κάποια σοβαρή πάθηση) τότε μπαίνει στην σχολή ότι βαθμό και να έχει.

Όσον αφορά τη νοσηλευτική συγκεκριμένα, να ξέρεις πως συνήθως στις σχολές υγείας (ιατρική, οδοντιατρική, νοσηλυετική κτλ) θέλουν να μπουν αρκετά άτομα που δίνουν με το 5% και έτσι η βάση είναι συνήθως υψηλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πες στην κοπέλα πως θα πάει με το 5% (άτομα με σοβαρές παθήσεις). Θα πρέπει να καταθέσει τα χαρτιά της τον Νοέμβριο σε κάποια επιτροπή (πες της να ρωτήσει στο Υπουργείο Παιδείας) και το μηχανογραφικό θα το φτιάξει τον Σεπτέμβριο του 2019.

Όπως σωστά είπες, δεν θα δώσει πανελλήνιες και το μόνο κριτήριο είναι ο βαθμός απολυτηρίου. Σε περίπτωση που οι θέσεις δεν καλύπτονται (κάθε πανεπιστήμιο παίρνει ένα έξτρα 5% των συνολικών εισακτέων, αν π.χ. στην ιατρική αθήνας μπαίνουν 120 άτομα κάθε χρόνο τότε θα μπουν άλλα 9 άτομα που έχουν κάποια σοβαρή πάθηση) τότε μπαίνει στην σχολή ότι βαθμό και να έχει.

Όσον αφορά τη νοσηλευτική συγκεκριμένα, να ξέρεις πως συνήθως στις σχολές υγείας (ιατρική, οδοντιατρική, νοσηλυετική κτλ) θέλουν να μπουν αρκετά άτομα που δίνουν με το 5% και έτσι η βάση είναι συνήθως υψηλή.
Σωστός και συμπληρώνω: κάποτε φιλοξένησα εναν κολλητό απο Ρόδο στο Ηράκλειο, διότι ή παθηση που έχει κι εμπίπτει στο 5%, έπρεπε να επιβεβαιωθεί από Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ένας γνωστός μου έχει σοβαρή πάθηση στα μάτια και εισήχθη στο τμήμα μουσικών σπουδών μόνο με απολυτήριο! Επομένως κάτι τέτοιο είναι εφικτό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Θα ρωτήσουμε βέβαια και το Υπουργείο να ενημερωθούμε αναλυτικότερα... Αλλά γιατί όμως τόσο αργά το μηχανογραφικό; Αν δεν περάσει, τι γίνεται; Χάνεται μια χρόνια; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο site του Υπουργείου, στην κατηγορία "Εξετάσεις" και ειδικότερα στην υποκατηγορία "Υποψήφιοι με σοβαρές παθήσεις" θα βρεις όλες τις διαδικασίες που πρέπει να γίνουν και όλες τις πληροφορίες που ζητάς. https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/sovares-pathiseis-m/anakoinwseis-ell-ex
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Στο site του Υπουργείου, στην κατηγορία "Εξετάσεις" και ειδικότερα στην υποκατηγορία "Υποψήφιοι με σοβαρές παθήσεις" θα βρεις όλες τις διαδικασίες που πρέπει να γίνουν και όλες τις πληροφορίες που ζητάς. https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/sovares-pathiseis-m/anakoinwseis-ell-ex
Σ' ευχαριστώ πολύ, Λένω!! Αν και έχω ψάξει στο συγκεκριμένο, θα ξαναμπώ για να δω πιο αναλυτικά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω... Έχω γονέα που πάσχει από σοβαρή ασθένεια η οποία περιλαμβάνεται στον κατάλογο... Δικαιούμαι 5%;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω... Έχω γονέα που πάσχει από σοβαρή ασθένεια η οποία περιλαμβάνεται στον κατάλογο... Δικαιούμαι 5%;
Στην εγκύκλιο που διάβασα, αναφέρει πως ο εξεταζόμενος (δηλαδή έσυ) πρέπει να εμφανίζεις κάποια σοβαρή πάθηση για να διεκδικήσει το συγκεκριμένο ποσοστό (5%).
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Στην εγκύκλιο που διάβασα, αναφέρει πως ο εξεταζόμενος (δηλαδή έσυ) πρέπει να εμφανίζεις κάποια σοβαρή πάθηση για να διεκδικήσει το συγκεκριμένο ποσοστό (5%).
Ναι και εγω αυτό νόμιζα πως εννοούσε αλλά είπα να ρωτήσω μήπως και υπάρχει κάποιο μέτρο για άτομα που βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση... Τέλος πάντων, σε ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση! :give_rose:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,662 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω... Έχω γονέα που πάσχει από σοβαρή ασθένεια η οποία περιλαμβάνεται στον κατάλογο... Δικαιούμαι 5%;
εχω την αισθηση οτι οταν μπεις σε μια σχολη θα μπορεις πολυ ευκολα να παρεις μεταγραφη για την πολη που θες.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι και εγω αυτό νόμιζα πως εννοούσε αλλά είπα να ρωτήσω μήπως και υπάρχει κάποιο μέτρο για άτομα που βρίσκονται σε τέτοια κατάσταση... Τέλος πάντων, σε ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση! :give_rose:

Πιθανότατα παίρνεις αρκετά μόρια για μετεγγραφή. Καλό κουράγιο, όπως και να έχει, με τον γονέ σου!
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
εχω την αισθηση οτι οταν μπεις σε μια σχολη θα μπορεις πολυ ευκολα να παρεις μεταγραφη για την πολη που θες.
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιθανότατα παίρνεις αρκετά μόρια για μετεγγραφή. Καλό κουράγιο, όπως και να έχει, με τον γονέ σου!
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και την ευχή σου! :give_rose:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ρωτήσω κατι ακόμα... Άμα περάσω σε μια σχολή της Θεσσαλονίκης (για παράδειγμα) μπορώ να πάρω μεταγραφή για την αντίστοιχη της Αθήνας παρ' ότι μένω Πάτρα(με την προϋπόθεση ότι η σχολή της Αθήνας είναι η κοντινότερη δυνατή); Ρωτάω γιατί αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα θα με βοηθούσε πολύ...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και την ευχή σου! :give_rose:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ρωτήσω κατι ακόμα... Άμα περάσω σε μια σχολή της Θεσσαλονίκης (για παράδειγμα) μπορώ να πάρω μεταγραφή για την αντίστοιχη της Αθήνας παρ' ότι μένω Πάτρα(με την προϋπόθεση ότι η σχολή της Αθήνας είναι η κοντινότερη δυνατή); Ρωτάω γιατί αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα θα με βοηθούσε πολύ...

Εδώ έχει όλες τις πληροφορίες για τις μετεγγραφές :)


Στην κοντινότερη προς το σπίτι σου μπορείς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top