Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Σε αυτην την σελιδα του υπουργειου https://results.it.minedu.gov.gr/ μπορουν να εισελθουν προς το παρον μονο οι υποψηφιοι με το 90% και οσοι κανουν 10% θα μπορουν την ημερα των βασεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pericles1999

Νεοφερμένος

Ο Pericles1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οριστικοποιησα το μηχανογραφικό με το 10% και θέλω να αλλάξω τη σειρα. Γίνεται από κάποιο άλλο Λύκειο ή πρεπει να πάω σε εκείνο που έβγαλα το password;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwkon

Νεοφερμένος

Ο Kwkon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,οχι και τόσο συνηθισμενο, είμαι 19 χρονων και μπήκα πέρσι στην ασοε (έτος 16-17) με το 5% (άτομα με σοβαρές παθήσεις). Τελειώνοντας το πρώτο έτος κατάλαβα ότι δεν μου αρέσει το τμήμα που είμαι και θα μπω στην διαδικασία του 10%. Δεν θέλω να αλλάξω σχολή αλλά τμήμα. Το ερώτημα μου είναι ότι διάβασα ενα όρο που υπάρχει όταν έκανα μηχανογραφικο πέρσι, ο οποίος λέει :"Δεν έχω δηλώσει προτίμηση για Σχολή ή Τμήμα στην οποία είμαι ήδη σπουδαστής". Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να αλλάξω τμήμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε αυτην την σελιδα του υπουργειου https://results.it.minedu.gov.gr/ μπορουν να εισελθουν προς το παρον μονο οι υποψηφιοι με το 90% και οσοι κανουν 10% θα μπορουν την ημερα των βασεων;

Ο,τι ισχύει για την υποβολή των μηχανογραφικών για τους με το 90%, ισχύει και για τους με το 10%. Μέχρι τις 16-7-2018 πρέπει να το έχεις οριστικοποιήσει! https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/geniko-lykeio-m/gel-mixanografiko/35501-22-06-19

Οριστικοποιησα το μηχανογραφικό με το 10% και θέλω να αλλάξω τη σειρα. Γίνεται από κάποιο άλλο Λύκειο ή πρεπει να πάω σε εκείνο που έβγαλα το password;

Σε αυτό που έβγαλες το password.

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,οχι και τόσο συνηθισμενο, είμαι 19 χρονων και μπήκα πέρσι στην ασοε (έτος 16-17) με το 5% (άτομα με σοβαρές παθήσεις). Τελειώνοντας το πρώτο έτος κατάλαβα ότι δεν μου αρέσει το τμήμα που είμαι και θα μπω στην διαδικασία του 10%. Δεν θέλω να αλλάξω σχολή αλλά τμήμα. Το ερώτημα μου είναι ότι διάβασα ενα όρο που υπάρχει όταν έκανα μηχανογραφικο πέρσι, ο οποίος λέει :"Δεν έχω δηλώσει προτίμηση για Σχολή ή Τμήμα στην οποία είμαι ήδη σπουδαστής". Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να αλλάξω τμήμα?

Τα ΑΕΙ διαιρούνται σε σχολές, οι σχολές διαιρούνται σε τμήματα και τα τμήματα διαιρούνται σε κατευθύνσεις. Υπάρχουν μονοτμηματικές σχολές (όπως πχ η Νομική σχολή ή σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού στο ΕΚΠΑ) και σχολές με πολλά τμήματα (όπως πχ η Φιλοσοφική σχολή ΕΚΠΑ που περιλαμβάνει τα τμήματα Φιλολογίας, ξενόγλωσσων Φιλολογιών, Θεατρικών Σπουδών, Μουσικών Σπουδών, Ψυχολογίας). Κατά την ίδια λογική υπάρχουν τμήματα που δεν έχουν κατευθύνσεις και τμήματα που έχουν (όπως πχ το τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης Κομοτηνής που έχει κατεύθυνση Κοινωνικής Διοίκησης και κατεύθυνση Πολιτικής Επιστήμης). Γι αυτόν τον λόγο γίνεται ο διαχωρισμός και διασαφηνίζεται ότι κατά την υποβολή του Μ.Δ. ότι ο υποψήφιος δεν μπορεί να δηλώσει Σχολή/Τμήμα/Εισαγωγική κατεύθυνση όπου ήδη φοιτά.΄Αρα μπορείς κάλλιστα να δηλώσεις άλλο τμήμα της ίδιας σχολής (αρκεί να μην είναι το συγκεκριμένο τμήμα στο οποίο είσαι ήδη φοιτητής).
Στην περίπτωσή σου όμως προκύπτει άλλο θέμα. Σύμφωνα με τον Ν.4452/2017, άρθρο 13 https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijOwgClSXriPHh2xKWUHRil2g-vJdrP-nozf6QKipyEkN, το δικαίωμα εισαγωγής στο 10% των θέσεων εισακτέων δεν αφορά τους υποψηφίους που συμμετείχαν σε πανελλαδικές εξετάσεις διεκδικώντας θέσεις επιπλέον του αριθμού εισακτέων και εσύ έχεις εισαχθεί καθ΄υπέρβαση του αριθμού εισακτέων σε ποσοστό 5% ατόμων με σοβαρές παθήσεις. Για ψάξτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kwkon

Νεοφερμένος

Ο Kwkon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ Λένω για την απάντησή σου!! Το έχω ψάξει και έχω ρωτήσει και μπορώ με το 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολυ Λένω για την απάντησή σου!! Το έχω ψάξει και έχω ρωτήσει και μπορώ με το 10%.

Μάλιστα! ΄Ισως γίνεται εξαίρεση επειδή οι υποψήφιοι της κατηγορίας που ανήκεις, "εισάγονται χωρίς εξετάσεις" στα ΑΕΙ και δεν "συμμετέχουν σε πανελλαδικές εξετάσεις". Το γράμμα του Νόμου παιδί μου!:) Ωραία λοιπόν! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπερα!

Νομιζω πως ολοι ξερουμε για το 10% πανω κατω.

Θα ηθελα να ρωτησω για μια συγκεκριμενη πτυχη του ομως.

Εχω ακουσει πως περαν απο οσους θα παρει η σχολη με το 10%, αν δεν καλυφθουν ολες οι θεσεις λογω ελλειψης ενδιαφεροντος,η σχολη θα ξεκινησει να παιρνει τους αμεσως επομενους που δεν εχουν πιασει τη βαση που ζηταει η σχολη,αλλα την εχουν δηλωσει παρ'ολα ταυτα.

Οποτε αρχικα, αυτο ισχυει?Ειναι πιθανο να γινει στις μερες μας με τα τωρινα δεδομενα?Αν καποιος εχει μορια κοντα στην ζητουμενη βαση εχει τετοιες πιθανοτητες? Τί ζητηση εχει το 10% πλεον?

Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καλησπερα!

Νομιζω πως ολοι ξερουμε για το 10% πανω κατω.

Θα ηθελα να ρωτησω για μια συγκεκριμενη πτυχη του ομως.Εχω ακουσει πως περαν απο οσους παιρνουν αν πιανεις τη βαση(ή τουλαχιτον αν δεν υπαρχουν πολλοι που το εχουν δηλωσει πιανοντας και αυτοι τη βαση εχοντας προτεραιοτητα ομως αφου εχουν περισσοτερα μορια απο σενα φυσικα) υπαρχει και η πιθανοτητα να μην καλυφθουν οι θεσεις που θα παρει το εκαστοτε πανεπιστημιο (και επειδη νομιζω πως οπως και στις στρατιωτικες σχολες οπου ο αριθμος που θα παρουν θα καλυφθει ουτως ή αλλως)
ξεκινανε και παιρνουν οσους εχουν μεν δηλωσει τη σχολη με 10% αλλα εχουν λιγοτερα μορια απο οσα ζηταει η βαση της σχολης(ξεκινώντας παντα απο τον υψηλοτερο με φθινουσα σειρα)

Οποτε αρχικα, αυτο ισχυει?Ειναι πιθανο να γινει στις μερες μας με τα τωρινα δεδομενα?Αν καποιος εχει μορια κοντα στην ζητούντα βαση εχει τετοιες πιθανοτητες?Τί ζητηση εχει το 10% πλεον?

Ευχαριστω!!

Κοίταξε, γνωρίζω απο προσωπική πείρα πως αυτό που λές ισχύει στον στρατό μιας και ένας φίλος μου μπήκε με τους επιλαχόντες, όμως ήταν στο 90%.Τώρα για το 10% που λές, ακόμα και να μήν καλυφθούν οι θέσεις επειδή αυτοί που δήλωσαν δεν πήγαν, νομίζω πως οι θέσεις χάνονται, πράγμα που είναι στενάχωρο αλλά δυστηχώς το σύστημα έχει πολλά τέτοια λάθη.Για εμένα θα έπρεπε όποιος περνούσε με το 10% να διαγράφεται αυτόματα απο την παλιά του σχολή για να σταματήσει επιτέλους αυτό το φαινόμενο του δηλώνω μια σχολή έτσι για την πλάκα μου και άν περάσω πέρασα.Τέλος, μην ξεχνάς ότι οι θέσεις θα καλυφθούν όπως και να έχει με τις μετεγγραφές που γίνονται τον Νοέμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ηθελα να ρωτησω για μια συγκεκριμενη πτυχη του ομως.Εχω ακουσει πως περαν απο οσους παιρνουν αν πιανεις τη βαση(ή τουλαχιτον αν δεν υπαρχουν πολλοι που το εχουν δηλωσει πιανοντας και αυτοι τη βαση εχοντας προτεραιοτητα ομως αφου εχουν περισσοτερα μορια απο σενα φυσικα) υπαρχει και η πιθανοτητα να μην καλυφθουν οι θεσεις που θα παρει το εκαστοτε πανεπιστημιο (και επειδη νομιζω πως οπως και στις στρατιωτικες σχολες οπου ο αριθμος που θα παρουν θα καλυφθει ουτως ή αλλως) ξεκινανε και παιρνουν οσους εχουν μεν δηλωσει τη σχολη με 10% αλλα εχουν λιγοτερα μορια απο οσα ζηταει η βαση της σχολης(ξεκινώντας παντα απο τον υψηλοτερο με φθινουσα σειρα)
Οποτε αρχικα, αυτο ισχυει?Ειναι πιθανο να γινει στις μερες μας με τα τωρινα δεδομενα?Αν καποιος εχει μορια κοντα στην ζητούντα βαση εχει τετοιες πιθανοτητες?Τί ζητηση εχει το 10% πλεον?

Δεν καταλαβαίνω καθόλου τι ρωτάς! ΄Οταν λες "πιάνεις τη βάση" τι εννοείς;
"ξεκινανε και παιρνουν οσους εχουν μεν δηλωσει τη σχολη με 10% αλλα εχουν λιγοτερα μορια απο οσα ζηταει η βαση της σχολης(ξεκινώντας παντα απο τον υψηλοτερο με φθινουσα σειρα" Εδώ μ΄έχασες τελείως! Τι θέλεις να πεις;
"Αν καποιος εχει μορια κοντα στην ζητούντα βαση εχει τετοιες πιθανοτητες?" θα μου επιτρέψεις να διορθώσω σε "στη ζητούμενη βάση" γιατί μου έβγαλε τα μάτια και να σε ξαναρωτήσω. Τι στο καλό εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κοίταξε, γνωρίζω απο προσωπική πείρα πως αυτό που λές ισχύει στον στρατό μιας και ένας φίλος μου μπήκε με τους επιλαχόντες, όμως ήταν στο 90%.Τώρα για το 10% που λές, ακόμα και να μήν καλυφθούν οι θέσεις επειδή αυτοί που δήλωσαν δεν πήγαν, νομίζω πως οι θέσεις χάνονται, πράγμα που είναι στενάχωρο αλλά δυστηχώς το σύστημα έχει πολλά τέτοια λάθη.Για εμένα θα έπρεπε όποιος περνούσε με το 10% να διαγράφεται αυτόματα απο την παλιά του σχολή για να σταματήσει επιτέλους αυτό το φαινόμενο του δηλώνω μια σχολή έτσι για την πλάκα μου και άν περάσω πέρασα.Τέλος, μην ξεχνάς ότι οι θέσεις θα καλυφθούν όπως και να έχει με τις μετεγγραφές που γίνονται τον Νοέμβριο.

Εισαι λαθος στα εξης:

Οι θεσεις με τις μετεγγραφες ειναι το 15% των θεσεων που παιρνει ενα Ιδρυμα σαν ΕΠΙΠΛΕΟΝ θεσεις.Δεν καλυπτνουν ουτε του 90% με Παν ουτε του 10%.

Εγω δεν μιλαω για τις θεσεις "φαντασματα" οσων περασουν εκει -αφου τιςς πηρανε,με το δικαιωμα τους να παρακολουθησουν ή οχι τη σχολη-,θεωρητικα χανονται ναι αλλα τι σημασια εχει αφου τοσο κοσμο εχουν πλεον τα Πανεπιστημια?Δεδομενου οτι εχουν περισσοτερα μορια απο μενα για να μπουν πριν απο μενα στην εκαστοτε σχολη δεν εχω το δικαιωμα να τους κρινω αφου το ιδιο θα μπορουσα να πω και εγω στη θεση τους.
Επισης δεν ξερεις αν τελικα θα αποφασισει να παει ο αλλος στη σχολη αλλα επειδη μιλαμε για το 10%, αυτης της εκδοχης το φαινομενο αυτο ειναι ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΟ.Χανεις χρονια απο τη ζωη σου.Αυτο που μου ανεφερες ισχυει ανεκαθεν.

Εγω δεν μιλαω για τις παραπανω θεσεις , εγω μιλαω για τις θεσεις που θα μεινουν κενες ΕΞ'ΑΡΧΗΣ.Δηλαδη δεν εχει ζητησει το τμημα!

Π.χ.

Αν το Παιδαγωγικο στα Γιαννενα προκυρηξει οτι φετος θα προσφερει 15 θεσεις για το 10% και το δηλωσουν μονο 10. 5 θα μεινουν ΚΕΝΕΣ λογω ελλειψης ΖΗΤΗΣΗΣ οσων πιανουν τη βαση.Οπως ανεφερα μονο 10 ενδιαφερομενοι ηταν αυτοι που πιασαν τη βαση της σχολης και τη ΔΗΛΩΣΑΝ και οχι 15 αρχικα.Σε αυτη την περιπτωση λοιπον για το 10% τοτε θα καλυφθουν αυτες οι 5 απο τους επομενους που τη δηλωσαν αλλα δεν την πιανουν? Αυτο θελω να μαθω

Δεν καταλαβαίνω καθόλου τι ρωτάς! ΄Οταν λες "πιάνεις τη βάση" τι εννοείς;
"ξεκινανε και παιρνουν οσους εχουν μεν δηλωσει τη σχολη με 10% αλλα εχουν λιγοτερα μορια απο οσα ζηταει η βαση της σχολης(ξεκινώντας παντα απο τον υψηλοτερο με φθινουσα σειρα" Εδώ μ΄έχασες τελείως! Τι θέλεις να πεις;
"Αν καποιος εχει μορια κοντα στην ζητούντα βαση εχει τετοιες πιθανοτητες?" θα μου επιτρέψεις να διορθώσω σε "στη ζητούμενη βάση" γιατί μου έβγαλε τα μάτια και να σε ξαναρωτήσω. Τι στο καλό εννοείς;

Με συγχωρεις πρεπει να βελτιωσω τη γραφη μου.

Εννοουσα οτι αν μια σχολη δεν καλυψει τις θεσεις που προσφερει με το 10% λογω ελλειψης ζητησης,υπαρχει η πιθανοτητα να παρει τον αμεσως επομενο που ΔΕΝ πιανει μεν τη βαση,αλλα την εχει δηλωσει?

Τα σκεφτομαι πολυ αναλυτικα στο μυαλο μου και αυτο αποτυπωνεται εντελως διφορουμενα στο γραψιμο.

Διορθωσα την πρωτη δημοσιευση ευχαριστω και συγγνωμη και παλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Π.χ.Αν το Παιδαγωγικο στα Γιαννενα προκυρηξει οτι φετος θα προσφερει 15 θεσεις για το 10% και το δηλωσουν μονο 10. 5 θα μεινουν ΚΕΝΕΣ λογω ελλειψης ΖΗΤΗΣΗΣ οσων πιανουν τη βαση.Οπως ανεφερα μονο 10 ενδιαφερομενοι ηταν αυτοι που πιασαν τη βαση της σχολης και τη ΔΗΛΩΣΑΝ και οχι 15 αρχικα.Σε αυτη την περιπτωση λοιπον για το 10% τοτε θα καλυφθουν αυτες οι 5 απο τους επομενους που τη δηλωσαν αλλα δεν την πιανουν? Αυτο θελω να μαθω

Εννοουσα οτι αν μια σχολη δεν καλυψει τις θεσεις που προσφερει με το 10% λογω ελλειψης ζητησης,υπαρχει η πιθανοτητα να παρει τον αμεσως επομενο που ΔΕΝ πιανει μεν τη βαση,αλλα την εχει δηλωσει?

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ ΒΑΣΗ ΣΧΟΛΗΣ!!! Στο παράδειγμα που έφερες αν οι προσφερόμενες θέσεις είναι 15 και δηλώσουν τη συγκεκριμένη σχολή 15, θα περάσουν όλοι. Αν την δηλώσουν μόνο 10, θα μείνουν 5 θέσεις κενές λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος (σπανιότατο). Αν τη δηλώσουν 150, θα πάρει 15 και ο δέκατος πέμπτος θα καθορίσει τη βάση της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ ΒΑΣΗ ΣΧΟΛΗΣ!!! Στο παράδειγμα που έφερες αν οι προσφερόμενες θέσεις είναι 15 και δηλώσουν τη συγκεκριμένη σχολή 15, θα περάσουν όλοι. Αν την δηλώσουν μόνο 10, θα μείνουν 5 θέσεις κενές λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος (σπανιότατο). Αν τη δηλώσουν 150, θα πάρει 15 και ο δέκατος πέμπτος θα καθορίσει τη βάση της σχολής.

Ουωου!!Αυτο ειναι πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια!Δλδ θα περασουν οσοι δηλωσουν,χωρανε και αν!
Εφοσον ομως ειναι ετσι ποιο το νοημα να υπαρχει βαση αν δεν δειχνει τιποτα περαν απο ισως τη ζητηση που εχει το τμημα?Βασικα ....η βαση που μου δειχνει τοτε δεν ειναι καν "βαση" απλα ενα στατιστικο...WTF?

Δλδ εγω θα πρεπει να μυρισω τα δαχτυλα μου για να ξερω αν θα περασω εκει λοιπον?

Διοτι τη μια χρονια το Παιδαγωγικο στα Γιαννενα θα παρει και με 9000 μορια και την αλλη με 15000 σαν χαμηλοτερη βαση......καλα που εβαλα τις πολεις που μου αρεσαν περισσοτερο πρωτα δλδ....

Αυτο ειναι εκπληκτικο και ενδιαφερον ταυτοχρονα ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ουωου!!Αυτο ειναι πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια!Δλδ θα περασουν οσοι χαρανε!
Εφοσον ομως ειναι ετσι ποιο το νοημα να υπαρχει βαση αν δεν δειχνει τιποτα περαν απο ισως τη ζητηση που εχει το τμημα?

Δλδ εγω θα πρεπει να μυρισω τα δαχτυλα μου για να ξερω αν θα περασω εκει λοιπον?

Η βάση διαμορφώνεται απο τον 15ο που πέρασε σύμφωνα με το παράδειγμα σου.Δεν μπορείς να γνωρίζεις πόσοι θα περάσουν γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις τι δήλωσε ο κάθε ένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ουωου!!Αυτο ειναι πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια!Δλδ θα περασουν οσοι χαρανε και αν!
Εφοσον ομως ειναι ετσι ποιο το νοημα να υπαρχει βαση αν δεν δειχνει τιποτα περαν απο ισως τη ζητηση που εχει το τμημα?

Δλδ εγω θα πρεπει να μυρισω τα δαχτυλα μου για να ξερω αν θα περασω εκει λοιπον?Διοτι τη μια χρονια το Παιδαγωγικο στα Γιαννενα θα παρει και με 9000 μορια και την αλλη με 15000 σαν χαμηλοτερη βαση......καλα που εβαλα τις πολεις που μου αρεσαν περισσοτερο πρωτα δλδ....

Σωστότατα!!! Τώρα το κατάλαβες!!! Απλά την τάση βλέπουμε και κάνουμε εικασίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σωστότατα!!! Τώρα το κατάλαβες!!! Απλά την τάση βλέπουμε και κάνουμε εικασίες!

Βεβαια αυτο δημιουργει και την πιθανοτητα να μεινω εκτος ολων εαν οι σχολες που θελω εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζητηση ΠΑΝΤΟΥ,επειδ εχω λιγα μορια.....μικρη μεν αλλα ειναι ενας φοβος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βεβαια αυτο δημιουργει και την πιθανοτητα να μεινω εκτος ολων εαν οι σχολες που θελω εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζητηση ΠΑΝΤΟΥ,επειδ εχω λιγα μορια.....μικρη μεν αλλα ειναι ενας φοβος.

΄Ολα παίζουν! Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος! Μπορείς απλά να πάρεις μια ιδέα για το 10% μιας χρονιάς (πχ 2018), βλέποντας τις βάσεις για το 90% της προηγούμενης χρονιάς (πχ 2017).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μετά από 10% αν περάσεις σε σχολή που συμπλήρωσες γίνεται αυτόματη διαγραφή από το τμήμα προέλευσης ή πρέπει ο ίδιος να διαγραφείς?

Μία απάντηση αν γίνεται δίοτι σήμερα λήγει η προθεσμία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σίγουρος φαντάζομαι οτι είναι ακριβώς όπως και με αυτούς που δίνουν πανελλήνιες. Βγαίνουν τα αποτελέσματα για το που έχεις περάσει και όταν κάνεις εγράφη τότε διαγράφεσαι από την προηγούμενη σχολή. Δεν γίνεται αυτόματα. Εσύ θα το επιλέξεις τον Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Μετά από 10% αν περάσεις σε σχολή που συμπλήρωσες γίνεται αυτόματη διαγραφή από το τμήμα προέλευσης ή πρέπει ο ίδιος να διαγραφείς?

Δεν γίνεται αυτόματη διαγραφή, απλά θα "φάς" μία θέση ενός παιδιού που την θέλει πραγματικά, οπότε σκέψου το πολύ καλά πριν κάνεις οριστικοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετά από 10% αν περάσεις σε σχολή που συμπλήρωσες γίνεται αυτόματη διαγραφή από το τμήμα προέλευσης ή πρέπει ο ίδιος να διαγραφείς?

Μία απάντηση αν γίνεται δίοτι σήμερα λήγει η προθεσμία...

Από το 2016 τέθηκε σε λειτουργία το σύστημα της εξ ολοκλήρου ηλεκτρονικής εγγραφής. Μέσα από την ηλεκτρονική εφαρμογή οι επιτυχόντες σε περίπτωση που έχουν εγγραφεί από προηγούμενο έτος σε άλλη σχολή, θα δηλώνουν τη σχολή στην οποία είναι ήδη εγγεγραμμένοι και θα αιτούνται ταυτόχρονα τη διαγραφή τους προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή τους στη νέα σχολή. Στις αρχές Σεπτεμβρίου θα βγει η φετινή εγκύκλιος με τις ημερομηνίες ηλεκτρονικής εγγραφής και θα πρέπει να μπεις στην εφαρμογή και να κάνεις την εγγραφή στη νέα σου σχολή και τη διαγραφή από την παλιά σου. Αν δεν το κάνεις αυτό τότε παραμένεις στην παλιά σου σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top