Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Η μία οπτική είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει, που απ' ότι κατάλαβα είναι η ιστορία. Με αυτήν την οπτική, απλά κανείς ότι χρειάζεται και πας μέχρι τέλους.Αξιζει να κυνηγήσεις το όνειρο σου ακόμα κ αν αποτύχεις στο τέλος.

Η άλλη οπτική ειναι να κοιτάξεις την επαγγελματική αποκατάσταση, κ δυστυχώς η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πενιχρή γενικά στις ανθρωπιστικές σπουδές, και ειδικά σε τμήματα όπως το ιστορικό.

Υπάρχει περίπτωση να πετύχεις όποιον δρόμο κ να διαλέξεις. Απλά πρέπει να τα ζυγίσεις κ να αποφασίσεις ο ίδιος. Όλοι οι άλλοι θ σου λένε είτε τη μία οπτική είτε την αλλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λάζαρος25

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εννοείται ότι δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση? (σχετικά με το τει) το μόνο πράγμα που με προβλημάτισε είναι ότι εγώ ενδιαφέρομαι πιο πολλοί με το marketing , κάτι που το τει επικεντρωνεται στο κομμάτι αυτό ενώ στη Χίο είναι πιο 'γενικό', θα σκεφτώ αύριο γιατί είναι η τελευταία μέρα και εγώ ακόμα να επιλέξω σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλησπερα σας!

Ειμαι 20 χρονων και σπουδαζω Πολιτικος Μηχανικος στο Πανεπιστημιο Δ. Αττικης.Ωστοσο η σχολη δε μου αρεσει καθολου οποτε αποφασισα να κανω 10% και να αλλαξω.Δυστυχως ο λογος που την εβαλα ηταν γιατι δεν ηξερα πανω κατω τι ηθελα αλλα και επειδη στις ανθρωπιστικες επιστημες που παρατηρησα οτι με ενδιεφεραν μου φανηκε πολυ δυσκολο για να περασω απο τη θεωρητικη.Ουσιαστικα διαλεξα τον -φαινομενικα ευκολο δρομο- και τα μαθηματα που ημουν καλος στο Λυκειο....μεχρι που αυτο εκπυρσοκροτησε και απετυχα στις Πανελληνιες.Εγραψα σχεδον 10.000 και μετα απο μια εξοντωτικη χρονια ειπα να αγωνισθω για κατι που θελω!

Μετα απο αρκετο soul searching, ειδα πως αυτο που θελω να σπουδασω θελω να εχει, επαφη με τον ανθρωπο,ανθρωποκεντρικο χαρακτηρα,ευελικτο ωραριο και να ειμαι οσο το δυνατον πιο ανεξαρτητως στη δουλεια μου.Επομενως η μονη σχολη που ουσιαστικα μου επετρεπε να το γυρισω σε ανθρωπιστηκες επιστημες ηταν το παιδαγωγικο που ευτυχως σκεφτηκα να δωσω ενα παραπανω μαθημα στις Πανελληνιες για να ανοιξω το πεδιο!Ωστο αν και θελω να γνωρισω τη σχολη επειδη με ενδιαφερει λογω των παραπανω (και εχω σοβαρες κατα τη γνωμη μου πιθανοτητες να πιασω στην Ροδο,εχω 550 μορια διαφορα)δεν ειμαι σιγουρος αν θα μου αρεσει.Ειμαι δλδ 50/50.Το μεγαλυτερο μου παθος ειναι η ιστορια παντως!Αλλα αν θελω να σχοληθω με αλλες ανθρωπιστικες σχολες ή αν δεν πιασω παιδαγωγικο,ο μονοδρομος ειναι Πανελληνες με θεωρητικη κατι που φοβαμαι ΠΟΛΥ καιθα με εξοντωσει ψυχικα αλλα και σωματικα.

Οποτε κατα ποσο το Παιδαγωγικο σχετιζεται με τα παραπανω κριτηρια?Θελω μεν να δωσω Πανελληνιες για ιστορικο Αρχαιολογικο περισσοτερο απο ολα αλλα φοβαμαι να περασω τετοια ψυχοφθορα διαδικασια ξανα και μπορει να μην το πιασω κιολας.Αν και ο απωτερος μου στοχος ειναι να γινω καθηγητης ιστοριας στο Πανεπιστημιο.Τι λετε ρε παιδια?Ειλικρινα πρεπει να σκεφτω πραγματικα τι θελω

Έχω μεγαλώσει στη Ρόδο. Τα τρία μου αδερφια είναι στο Παιδαγωγικο Ρόδου. Από αυτά που ξέρω είναι πως είναι από τα καλά Παιδαγωγικά, κάτι σε φαση Ηράκλειο στις θετικές.

Η ζωή στη Ρόδο, αν μπορέσεις να κατέβεις, δεν το συζητώ. Όποιος έρχεται Ρόδο δύσκολα φεύγει.

Ο μικρότερος μου αδερφός μπήκε με καλύτερο μάθημα ιστορία κι αρχαία ασε :P

Απο εκεί και πέρα, αναφέρεις για καθηγητής Πανεπιστημιου σε θεωρητικό μάθημα χωρίς να σου αρέσουν τα θεωρητικά;

Το ξέρεις ότι για να έχεις ελπίδες για καθηγητής σε οτιδήποτε, πρέπει να είσαι πτυχιουχος της ειδικοτητας και να έχεις διακριθει, ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!

Αν και ειμαι ηδη φοιτητης σε ενα Τμημα που ομως δεν μου αρεσει(Πολιτικος Μηχανικος),εχω αποφασισει να αλλαξω κατευθυνση στις σπουδες μου.Ξερω προς ποια κατευθυνση θελω να κινηθω(ανθρωπιστηκες σπουδες) αλλα αναρωτιεμαι αν ειναι αργα.Αυτο το λεω οχι επειδη ειμαι μεγαλος(20 χρονων) αλλα επειδη βλεπω τους περισσοτερους συμμαθητες μου τωρα φοιτητες, να ταξιδευουν, να σπουδαζουν σε αλλες πολεις και να χτιζουν κοματι κομματι τις ζωες τους,ενω εγω ειμαι ακομα στο σταδιο του επιλεγω συγκεκριμενα σχολη που θελω,1η,2η,3η, και πολυ πιθανως να δωσω Πανελληνιες(κατι που φοβαμαι πολυ και πως μαλλον θα με εξοντωσει).Ζηλευω ειναι η αληθεια και θελω και εγω αυτο που ζουν!

Ουσιαστικα εχω μεινει 3 χρονια πισω λογω λανθασμενων μου επιλεγων.Αυτο προεκυψε διοτι με φοβιζε η θεωριτικη και τοτε σιχαινομουν τα Αρχαια,Οποτε διαλεξα θετικη που ημουν καλος,βεβαια το μετανιωνα και εκπυρσοκροτησε αφου δεν πηγα καλα στις Πανελληνιες.Τεσπα,εχετε παρομοιες ιστοριες να μου πειτε?Τι πιστευετε γα το χαμενο αυτον χρονο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Γεια σας!

Αν και ειμαι ηδη φοιτητης σε ενα Τμημα που ομως δεν μου αρεσει(Πολιτικος Μηχανικος),εχω αποφασισει να αλλαξω κατευθυνση στις σπουδες μου.Ξερω προς ποια κατευθυνση θελω να κινηθω(ανθρωπιστηκες σπουδες) αλλα αναρωτιεμαι αν ειναι αργα.Αυτο το λεω οχι επειδη ειμαι μεγαλος(20 χρονων) αλλα επειδη βλεπω τους περισσοτερους συμμαθητες μου τωρα φοιτητες, να ταξιδευουν, να σπουδαζουν σε αλλες πολεις και να χτιζουν κοματι κομματι τις ζωες τους,ενω εγω ειμαι ακομα στο σταδιο του επιλεγω συγκεκριμενα σχολη που θελω,1η,2η,3η, και πολυ πιθανως να δωσω Πανελληνιες(κατι που φοβαμαι πολυ και πως μαλλον θα με εξοντωσει).Ζηλευω ειναι η αληθεια και θελω και εγω αυτο που ζουν!

Ουσιαστικα εχω μεινει 3 χρονια πισω λογω λανθασμενων μου επιλεγων.Αυτο προεκυψε διοτι με φοβιζε η θεωριτικη και τοτε σιχαινομουν τα Αρχαια,Οποτε διαλεξα θετικη που ημουν καλος,βεβαια το μετανιωνα και εκπυρσοκροτησε αφου δεν πηγα καλα στις Πανελληνιες.Τεσπα,εχετε παρομοιες ιστοριες να μου πειτε?Τι πιστευετε γα το χαμενο αυτον χρονο?

Είμαι σε παρόμοια φάση, περιμένω μάλιστα αποτελέσματα του 4% για να αλλάξω σχολή. Νιώθω κι εγώ ότι έχω μείνει 3 χρόνια πίσω ενώ του χρόνου συμμαθητές και φίλοι θα πάρουν πτυχίο ας πούμε ή έχουν κάνει τον κύκλο γνωριμιών τους.
Ακολούθα αυτό που πραγματικά θες, κι αν οι γονείς σου είναι υποστηρικτικοί, μην έχεις κανένα φόβο. Άλλα παιδιά δίνουν στην ηλικία μας πρώτη φορά πανελλήνιες. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχω μεγαλώσει στη Ρόδο. Τα τρία μου αδερφια είναι στο Παιδαγωγικο Ρόδου. Από αυτά που ξέρω είναι πως είναι από τα καλά Παιδαγωγικά, κάτι σε φαση Ηράκλειο στις θετικές.

Η ζωή στη Ρόδο, αν μπορέσεις να κατέβεις, δεν το συζητώ. Όποιος έρχεται Ρόδο δύσκολα φεύγει.

Ο μικρότερος μου αδερφός μπήκε με καλύτερο μάθημα ιστορία κι αρχαία ασε :P

Απο εκεί και πέρα, αναφέρεις για καθηγητής Πανεπιστημιου σε θεωρητικό μάθημα χωρίς να σου αρέσουν τα θεωρητικά;

Το ξέρεις ότι για να έχεις ελπίδες για καθηγητής σε οτιδήποτε, πρέπει να είσαι πτυχιουχος της ειδικοτητας και να έχεις διακριθει, ετσι;

Αρχικα, δεν εννοουσα αν θα μου αρεσει η ζωη στη Ρόδο, αλλα το Παιδαγωγικο σαν Τμήμα γενικα (δικο μου λαθος σρυ!).

Το ξερω οτι για να επιτυχω το στοχο μου θα πρεπει να εχω πτυχιο της ειδικοτητας για αυτο και σκεφτομαι σοβαρα τις Πανελληνιες!Δεν ειπα οτι δε μου αρεσουν τα θεωρητικα την ιστορια τη λατρευω!Απλα γραμματικη και συντακτικο με άφηναν αρκετα αδιαφορο, στο Λύκειο!Τουλαχιστον με βαση τον τροπο ή τα θεματα που μας διδάσκονταν τοτε(Ελένη του Ευριπιδη έκοβα φλέβες). Αλλά μόλις ακουγα κατι με θεματολογια την ιστορία ή το Παρελθόν το λατρευα(ακόμη και αν δεν το καταλάβαινα ακριβως).

Ετσι και αλλιως μονο το ιστορικο/αρχαιολογικο Αθηνα/Θεσσα εχει μερικα φιλολογικα μαθηματα.Αλλα εντάξει ας μην τα θέλω ολα δικα μου πρεπει να τα περασω!Φιλόλογος δεν με ενδιαφερει να γινω ακομα και αν ετσι γινονται πολλοι

Είμαι σε παρόμοια φάση, περιμένω μάλιστα αποτελέσματα του 4% για να αλλάξω σχολή. Νιώθω κι εγώ ότι έχω μείνει 3 χρόνια πίσω ενώ του χρόνου συμμαθητές και φίλοι θα πάρουν πτυχίο ας πούμε ή έχουν κάνει τον κύκλο γνωριμιών τους.
Ακολούθα αυτό που πραγματικά θες, κι αν οι γονείς σου είναι υποστηρικτικοί, μην έχεις κανένα φόβο. Άλλα παιδιά δίνουν στην ηλικία μας πρώτη φορά πανελλήνιες. :yes:

Το ξερω!Απλά ειναι πολυυ δυσκολος ο δρομος και δεν ειμαι σιγουρος αν θα αξιζει το αιμα και ο ιδρωτας στο τελος απο Πανελληνιες!Οι γονεις μου ειναι υποστηρικτικοι σε οτι και αν επιλέξω(απλά πρεπει να επιλέξω).Αν καταφερω να περασω Παιδαγωγικα και μετα απο εκει να το γυρισω σε Ιστορικο/Αρχαιολογικο?Βεβαια μου φαινεται τωρα πιο ευκολος αυτος ο δρομος αλλα πιστευω οτι θα το μετανιωνω αν δεν προσπαθησω κατευθειαν :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Το ξερω!Απλά ειναι πολυυ δυσκολος ο δρομος και δεν ειμαι σιγουρος αν θα αξιζει το αιμα και ο ιδρωτας στο τελος απο Πανελληνιες!Οι γονεις μου ειναι υποστηρικτικοι σε οτι και αν επιλέξω(απλά πρεπει να επιλέξω).Αν καταφερω να περασω Παιδαγωγικα και μετα απο εκει να το γυρισω σε Ιστορικο/Αρχαιολογικο?Βεβαια μου φαινεται τωρα πιο ευκολος αυτος ο δρομος αλλα πιστευω οτι θα το μετανιωνω αν δεν προσπαθησω κατευθειαν :/

Σκέψου όμως ότι θα χρειαστείς το λιγότερο 4 χρόνια για το παιδαγωγικό, μετά διάβασμα για κατατακτήριες κι άλλα 4 -τουλάχιστον- χρόνια για να τελειώσεις το Ιστορικό/Αρχαιολογικό. Αν δεν σε ενοχλεί αυτό, go for it. Με τα μόρια σου, το πιάνεις το τμήμα στην Ρόδο. ( αν κατάλαβα καλά, με το 10% -4%- δίνεις κι εσύ).
Υπάρχουν παιδιά εδώ, που από άλλες κατευθύνσεις αρχικά, έδωσαν από θεωρητική και πέτυχαν τον στόχο τους και μάλιστα με προσωπικό τους διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω ειμαι εγγεγραμενος σε αλλο τμημα εφοσον περασω σε αλλο τμημα θα πρεπει να κανω διαγραφη απο το τμημα που ειμαι ηδη στις περσυνες υποχρεωτικες ηλεκτρονικες εγγραφες η εγκυκλιος εγραφε το εξης:Μέσα από την ηλεκτρονική εφαρμογή οι επιτυχόντες, στην περίπτωση που έχουν εγγραφεί από προηγούμενο έτος σε Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, θα δηλώνουν τη Σχολή ή το Τμήμα στο οποίο είναι ήδη εγγεγραμμένοι και θα αιτούνται ταυτόχρονα τη διαγραφή τους, προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή στη νέα Σχολή ή στο νέο Τμήμα.
Και διαβασα οτι εφοσον γινει η αιτηση κατα την ηλεκτρονικη εγγραφη το Το πληροφοριακό σύστημα δίνει την δυνατότητα αυτόματης αίτησης διαγραφής από το/τη προηγούμενο/η Τμήμα/Σχολή. Οι Γραμματείες των δύο Τμημάτων ενημερώνονται σχετικά και διεκπεραιώνεται η σχετική διαδικασία χωρίς να απαιτείται άλλη ενέργεια του/της εγγραφόμενου/ης.
Πηγή: Foititikanea.gr
Δηλαδη δεν χρειαζεται να παω στην γραμματεια να κανω διαγραφη γινεται αυτοματα??
υγ:συγγνωμη αν ειναι οφ τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Merlin-

Νεοφερμένος

Ο -Merlin- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω ειμαι εγγεγραμενος σε αλλο τμημα εφοσον περασω σε αλλο τμημα θα πρεπει να κανω διαγραφη απο το τμημα που ειμαι ηδη στις περσυνες υποχρεωτικες ηλεκτρονικες εγγραφες η εγκυκλιος εγραφε το εξης:Μέσα από την ηλεκτρονική εφαρμογή οι επιτυχόντες, στην περίπτωση που έχουν εγγραφεί από προηγούμενο έτος σε Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, θα δηλώνουν τη Σχολή ή το Τμήμα στο οποίο είναι ήδη εγγεγραμμένοι και θα αιτούνται ταυτόχρονα τη διαγραφή τους, προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή στη νέα Σχολή ή στο νέο Τμήμα.
Και διαβασα οτι εφοσον γινει η αιτηση κατα την ηλεκτρονικη εγγραφη το Το πληροφοριακό σύστημα δίνει την δυνατότητα αυτόματης αίτησης διαγραφής από το/τη προηγούμενο/η Τμήμα/Σχολή. Οι Γραμματείες των δύο Τμημάτων ενημερώνονται σχετικά και διεκπεραιώνεται η σχετική διαδικασία χωρίς να απαιτείται άλλη ενέργεια του/της εγγραφόμενου/ης.
Πηγή: Foititikanea.gr
Δηλαδη δεν χρειαζεται να παω στην γραμματεια να κανω διαγραφη γινεται αυτοματα??
υγ:συγγνωμη αν ειναι οφ τοπικ


πρεπει να κανεις αρχικα την αιτηση διαγραφης στην γραμματεια του τμηματος και μετα την αιτηση εγγραφης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι 20 χρονων και σπουδαζω Πολιτικος Μηχανικος στο Πανεπιστημιο Δ. Αττικης.Ωστοσο η σχολη δε μου αρεσει καθολου οποτε αποφασισα να κανω 10% και να αλλαξω.Δυστυχως ο λογος που την εβαλα ηταν γιατι δεν ηξερα πανω κατω τι ηθελα αλλα και επειδη στις ανθρωπιστικες επιστημες που παρατηρησα οτι με ενδιεφεραν μου φανηκε πολυ δυσκολο για να περασω απο τη θεωρητικη.Ουσιαστικα διαλεξα τον -φαινομενικα ευκολο δρομο- και τα μαθηματα που ημουν καλος στο Λυκειο....μεχρι που αυτο εκπυρσοκροτησε και απετυχα στις Πανελληνιες.Εγραψα σχεδον 10.000 και μετα απο μια εξοντωτικη χρονια ειπα να αγωνισθω για κατι που θελω!
Μετα απο αρκετο soul searching, ειδα πως αυτο που θελω να σπουδασω θελω να εχει, επαφη με τον ανθρωπο,ανθρωποκεντρικο χαρακτηρα,ευελικτο ωραριο και να ειμαι οσο το δυνατον πιο ανεξαρτητως στη δουλεια μου.Επομενως η μονη σχολη που ουσιαστικα μου επετρεπε να το γυρισω σε ανθρωπιστηκες επιστημες ηταν το παιδαγωγικο που ευτυχως σκεφτηκα να δωσω ενα παραπανω μαθημα στις Πανελληνιες για να ανοιξω το πεδιο!Ωστο αν και θελω να γνωρισω τη σχολη επειδη με ενδιαφερει λογω των παραπανω (και εχω σοβαρες κατα τη γνωμη μου πιθανοτητες να πιασω στην Ροδο,εχω 550 μορια διαφορα)δεν ειμαι σιγουρος αν θα μου αρεσει.Ειμαι δλδ 50/50.Το μεγαλυτερο μου παθος ειναι η ιστορια παντως!Αλλα αν θελω να σχοληθω με αλλες ανθρωπιστικες σχολες ή αν δεν πιασω παιδαγωγικο,ο μονοδρομος ειναι Πανελληνες με θεωρητικη κατι που φοβαμαι ΠΟΛΥ καιθα με εξοντωσει ψυχικα αλλα και σωματικα.

Αγαπητέ Πάνο, αγωνίστηκες και εξοντώθηκες για κάτι που δεν θες (σκέψου λοιπόν να είσαι αναγκασμένος να το κάνεις μια ζωή που ισούται με δυστυχία). Συνειδητοποίησες (ευτυχώς εγκαίρως γιατί άλλοι το τραβάνε σαν λάστιχο και φτάνουν 40 μέχρι να διαπιστώσουν ότι δεν πάει άλλο) ότι το μεγαλύτερο πάθος σου είναι η Ιστορία. Βρήκες μια φόρμουλα που μπορεί να σε οδηγήσει εκεί που θέλεις χωρίς να ξαναπεράσεις τη δοκιμασία των πανελλαδικών. Εγώ ένα έχω να σου πω, εύγε!!! Απορώ γιατί πηδάς από θέμα σε θέμα του φόρουμ ζητώντας στην ουσία αποδοχή για την απόφαση που πήρες! Η ζωή και οι επιλογές είναι αποκλειστικά δικές σου! Παίρνεις λοιπόν τη ζωή σου στα χέρια σου και προχωράς! Κανείς δεν ξέρει καλύτερα από σένα, με τι σ΄ ενδιαφέρει ν΄ ασχοληθείς! Θα ακούσεις πολλές αρνητικές απόψεις ότι οι "θεωρητικές" επιστήμες δεν έχουν πέραση, ότι θα δυσκολευτείς να πετύχεις στον επαγγελματικό στίβο, ότι ακόμα κι αν κάποια στιγμή τα καταφέρεις θα έχεις περάσει πριν δια πυρός και σιδήρου κτλ (λες κι αν πάρεις το πτυχίο του πολιτικού μηχανικού, θα ανοίξουν όλες οι πόρτες και σε παρακαλάνε να σε προσλάβουν. Μπούρδες! Γιατί έχω κοντινό μου παράδειγμα τον πατέρα μιας φίλης μου και όλη η οικογένεια συντηρείται με τον μισθό της δημοσίου υπαλλήλου μητέρας της).΄Οταν κάτι το αγαπάμε, αντέχουμε να το παλέψουμε! Αυτό που δεν αντέχεται με τίποτα είναι να παλεύεις για κάτι που δεν θέλεις! Οξύμωρο δεν είναι; Δεν θα γίνουμε όλοι προγραμματιστές, γιατροί και φυσικοί! Θα γίνουμε και φιλόλογοι και ιστορικοί, και κοινωνιολόγοι και εικαστικοί και... και... και... Ας κουραστούμε και ας αργήσουμε! Στο τέλος θα τη βρούμε την άκρη! Η ζωή είναι μικρή και είναι κρίμα να την περάσουμε βρίζοντας τη μισή μέρα επειδή δουλεύουμε πάνω σε κάτι που μισούμε!΄Ολοι έχουμε δικαίωμα στη χαρά της ζωής! Εξάλλου όπως είναι γνωστό όσο περισσότερο μοχθήσεις για κάτι τόσο περισσότερο το απολαμβάνεις όταν το καταφέρεις! Σου εύχομαι ολόψυχα Καλή Επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
πρεπει να κανεις αρχικα την αιτηση διαγραφης στην γραμματεια του τμηματος και μετα την αιτηση εγγραφης

Μα αυτο λεει οτι κανει το συστημα γινεται αυτοματη αιτηση διαγραφης χωρις να απαιτειται αλλη ενεργεια του εγγραφομενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τίποτα για το τμήμα Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής; Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την επαγγελματική αποκατάσταση.. helpppppp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τίποτα για το τμήμα Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής; Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την επαγγελματική αποκατάσταση.. helpppppp

Έχω την εντύπωση, ότι έχεις τα δικαιώματα γεωπόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αναποφάσιστος0

Νεοφερμένος

Ο αναποφάσιστος0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!! Έδωσα φέτος και εγώ πανελληνιες με στόχο την ψυχολογια... δεν κατάφερα ομως να συγκεντρώσω τα μόρια που χρειάζονται για να περάσω.. Εβγαλα 16 και παρολο που έχω πρόσβαση (τουλάχιστον με τα περσινα δεδομένα) σε πολλές σχολές δεν μπορώ να πω πως με ενδιαφέρει κατι άλλο.. Γιαυτο δήλωσα στο μηχανογραφικό πρώτα τα παιδαγωγικά τμήματα με τη λογική ότι θα τελείωσω σε τέσσερα χρόνια τη σχολή και θα κάνω κατακτήριες για την ψυχολογια. Μπορώ να πω πως αυτός είναι ο μόνος λόγος που δήλωσα τα παιδαγωγικά...
Η δεύτερη επιλογή μου αρχικα ήταν η δημοσιογραφία ομως την εβαλα κάτω από τα παιδαγωγικά μιας και δεν έχει καμια σχέση με την ψυχολογια (ενώ στο παιδαγωγικο κάνουν παιδοψυχολογια έστω; ????????#♂️) Δεν ξερω ειλικρινά! Έκανα οριστικοποίηση χθες χώρις να έχω καταλήξει πουθενά! Διαβασα κάπου ότι μπορώ να σβήσω κάποιες σχολές από το μηχανογραφικό μέχρι την Τετάρτη. Τώρα λοιπόν σκέφτομαι να σβήσω τα παιδαγωγικά και να περασω έτσι δημοσιογράφια. Αλλά και πάλι σκοπός μου θα είναι οι κατακτήριες στο μέλλον...

Εσείς τι με συμβουλευετε να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!! Έδωσα φέτος και εγώ πανελληνιες με στόχο την ψυχολογια... δεν κατάφερα ομως να συγκεντρώσω τα μόρια που χρειάζονται για να περάσω.. Εβγαλα 16 και παρολο που έχω πρόσβαση (τουλάχιστον με τα περσινα δεδομένα) σε πολλές σχολές δεν μπορώ να πω πως με ενδιαφέρει κατι άλλο.. Γιαυτο δήλωσα στο μηχανογραφικό πρώτα τα παιδαγωγικά τμήματα με τη λογική ότι θα τελείωσω σε τέσσερα χρόνια τη σχολή και θα κάνω κατακτήριες για την ψυχολογια. Μπορώ να πω πως αυτός είναι ο μόνος λόγος που δήλωσα τα παιδαγωγικά...
Η δεύτερη επιλογή μου αρχικα ήταν η δημοσιογραφία ομως την εβαλα κάτω από τα παιδαγωγικά μιας και δεν έχει καμια σχέση με την ψυχολογια (ενώ στο παιδαγωγικο κάνουν παιδοψυχολογια έστω; ????????#♂️) Δεν ξερω ειλικρινά! Έκανα οριστικοποίηση χθες χώρις να έχω καταλήξει πουθενά! Διαβασα κάπου ότι μπορώ να σβήσω κάποιες σχολές από το μηχανογραφικό μέχρι την Τετάρτη. Τώρα λοιπόν σκέφτομαι να σβήσω τα παιδαγωγικά και να περασω έτσι δημοσιογράφια. Αλλά και πάλι σκοπός μου θα είναι οι κατακτήριες στο μέλλον...

Αφού ο σκοπός σου είναι να συνεχίσεις στην Ψυχολογία γιατί δεν δήλωσες τα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και των ΤΕΙ Πάτρας και Ηρακλείου που είναι τα πλέον συναφή; Να τα αφήσεις όπως τα έχεις δηλώσει. Δεν έχει καμία σχέση η δημοσιογραφία με την Ψυχολογία (εκτός από κάποια μαθήματα γύρω από την Ψυχολογία της Επικοινωνίας που διδάσκονται τα οποία δεν νομίζω να κάνουν τη διαφορά ώστε να τα την επιλέξεις).

Ξέρει κανείς τίποτα για το τμήμα Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής; Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την επαγγελματική αποκατάσταση.. helpppppp

Από τα πλέον ενδιαφέροντα και "σύγχρονα" (σε σχέση με τις ανάγκες της σημερινής πραγματικότητας) τμήματα του ΓΠΑ. Και ασφαλώς δίνει την ιδιότητα του γεωπόνου στους αποφοίτους του.

Θα ηθελα να ρωτησω ειμαι εγγεγραμενος σε αλλο τμημα εφοσον περασω σε αλλο τμημα θα πρεπει να κανω διαγραφη απο το τμημα που ειμαι ηδη στις περσυνες υποχρεωτικες ηλεκτρονικες εγγραφες η εγκυκλιος εγραφε το εξης:Μέσα από την ηλεκτρονική εφαρμογή οι επιτυχόντες, στην περίπτωση που έχουν εγγραφεί από προηγούμενο έτος σε Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, θα δηλώνουν τη Σχολή ή το Τμήμα στο οποίο είναι ήδη εγγεγραμμένοι και θα αιτούνται ταυτόχρονα τη διαγραφή τους, προκειμένου να ολοκληρωθεί η εγγραφή στη νέα Σχολή ή στο νέο Τμήμα.
Και διαβασα οτι εφοσον γινει η αιτηση κατα την ηλεκτρονικη εγγραφη το Το πληροφοριακό σύστημα δίνει την δυνατότητα αυτόματης αίτησης διαγραφής από το/τη προηγούμενο/η Τμήμα/Σχολή. Οι Γραμματείες των δύο Τμημάτων ενημερώνονται σχετικά και διεκπεραιώνεται η σχετική διαδικασία χωρίς να απαιτείται άλλη ενέργεια του/της εγγραφόμενου/ης.
Δηλαδη δεν χρειαζεται να παω στην γραμματεια να κανω διαγραφη γινεται αυτοματα??
υγ:συγγνωμη αν ειναι οφ τοπικ

Δες στο θέμα "Εγγραφές πρωτοετών".





16-07-18 Μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων στα Μηχανογραφικά Δελτία ΓΕΛ και ΕΠΑΛ 2018

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων επισημαίνεται ότι την Δευτέρα 16-7-2018, λήγει η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικών δελτίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ. Υπενθυμίζεται ότι σήμερα Δευτέρα 16-7-2018 όλα τα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της χώρας θα είναι ανοικτά (ώρες σχολείων), προκειμένου να εξυπηρετήσουν τους υποψηφίους για το μηχανογραφικό δελτίο.

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής και εντός καθοριζόμενου χρονικού διαστήματος, επιτρέπεται μόνο η μερική ή ολική ανάκληση της δήλωσης προτιμήσεων.

Κατ’ εφαρμογή των ανωτέρω, ορίζεται προθεσμία ως και την Τετάρτη 18-7-2018, μέσα στην οποία υποψήφιοι που υπέβαλαν εμπρόθεσμα το μηχανογραφικό τους δελτίο, μπορούν να προχωρήσουν σε μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων.

Για την υλοποίηση της διαδικασίας, όσοι υποψήφιοι τυχόν επιθυμούν μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων, πρέπει να επισκεφθούν στο διαδίκτυο την ηλεκτρονική διεύθυνση https://exams-delpref.it.minedu.gov.gr. Μέσω αυτής της εφαρμογής, θα μπορούν ΜΟΝΟ να διαγράψουν κάποια/κάποιες από τις προτιμήσεις τους ή και όλες. Διευκρινίζεται ότι δεν θα μπορούν να αλλάξουν τη σειρά των προτιμήσεων ούτε να προσθέσουν νέες προτιμήσεις. Μετά την διαγραφή/ές κάποιας προτίμησης, οριστικοποιούν εκ νέου το μηχανογραφικό δελτίο, το οποίο διατηρεί τον ίδιο αριθμό πρωτοκόλλου αλλά με νεότερη ημερομηνία.

Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι οριστική και μετά την παρέλευσή της δεν θα γίνει δεκτή καμία αλλαγή στα μηχανογραφικά δελτία. Η εφαρμογή θα κλειδώσει και θα ξεκινήσει η ηλεκτρονική επεξεργασία των μηχανογραφικών δελτίων.

Οι υποψήφιοι που έχουν ήδη οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό δελτίο, από την επόμενη εβδομάδα, θα έχουν πλέον πρόσβαση στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://exams.it.minedu.gov.gr, μόνο για να βλέπουν την οριστικοποιημένη μορφή του μηχανογραφικού δελτίου, το οποίο φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αγαπητέ Πάνο, αγωνίστηκες και εξοντώθηκες για κάτι που δεν θες (σκέψου λοιπόν να είσαι αναγκασμένος να το κάνεις μια ζωή που ισούται με δυστυχία). Συνειδητοποίησες (ευτυχώς εγκαίρως γιατί άλλοι το τραβάνε σαν λάστιχο και φτάνουν 40 μέχρι να διαπιστώσουν ότι δεν πάει άλλο) ότι το μεγαλύτερο πάθος σου είναι η Ιστορία. Βρήκες μια φόρμουλα που μπορεί να σε οδηγήσει εκεί που θέλεις χωρίς να ξαναπεράσεις τη δοκιμασία των πανελλαδικών. Εγώ ένα έχω να σου πω, εύγε!!! Απορώ γιατί πηδάς από θέμα σε θέμα του φόρουμ ζητώντας στην ουσία αποδοχή για την απόφαση που πήρες! Η ζωή και οι επιλογές είναι αποκλειστικά δικές σου! Παίρνεις λοιπόν τη ζωή σου στα χέρια σου και προχωράς! Κανείς δεν ξέρει καλύτερα από σένα, με τι σ΄ ενδιαφέρει ν΄ ασχοληθείς! Θα ακούσεις πολλές αρνητικές απόψεις ότι οι "θεωρητικές" επιστήμες δεν έχουν πέραση, ότι θα δυσκολευτείς να πετύχεις στον επαγγελματικό στίβο, ότι ακόμα κι αν κάποια στιγμή τα καταφέρεις θα έχεις περάσει πριν δια πυρός και σιδήρου κτλ (λες κι αν πάρεις το πτυχίο του πολιτικού μηχανικού, θα ανοίξουν όλες οι πόρτες και σε παρακαλάνε να σε προσλάβουν. Μπούρδες! Γιατί έχω κοντινό μου παράδειγμα τον πατέρα μιας φίλης μου και όλη η οικογένεια συντηρείται με τον μισθό της δημοσίου υπαλλήλου μητέρας της).΄Οταν κάτι το αγαπάμε, αντέχουμε να το παλέψουμε! Αυτό που δεν αντέχεται με τίποτα είναι να παλεύεις για κάτι που δεν θέλεις! Οξύμωρο δεν είναι; Δεν θα γίνουμε όλοι προγραμματιστές, γιατροί και φυσικοί! Θα γίνουμε και φιλόλογοι και ιστορικοί, και κοινωνιολόγοι και εικαστικοί και... και... και... Ας κουραστούμε και ας αργήσουμε! Στο τέλος θα τη βρούμε την άκρη! Η ζωή είναι μικρή και είναι κρίμα να την περάσουμε βρίζοντας τη μισή μέρα επειδή δουλεύουμε πάνω σε κάτι που μισούμε!΄Ολοι έχουμε δικαίωμα στη χαρά της ζωής! Εξάλλου όπως είναι γνωστό όσο περισσότερο μοχθήσεις για κάτι τόσο περισσότερο το απολαμβάνεις όταν το καταφέρεις! Σου εύχομαι ολόψυχα Καλή Επιτυχία!

Eυχαριστω! Χαχα ειμαι πολυυ καινουργιος στο φορουμ οποτε αν και ψαχνω διαφορετικα θεματα μολις παρατηρησα οτι αυτοταξινομουνται σε αντιστοιχες υποενοτητες.Ισχυει και εγω το παρατηρησα οτι με ενδιαφερουν οι ανθρωπιστηκες μαλλον πολυ νωριτερα.Ναι παίρνω τη ζωη στα χερια μου σιγα σιγα και πρεπει να πω οτι αισθανομου -εστω και λιγο μεν- πολυ καλα!

Ποιος ξερει μπορει του χρονου αν επιλεξω τελικα τις Πανελληνιες να σας πω περασα Ιστορικο Αρχαιολογικο!



Επισης αν δεν δουλεψει το Ιστορικο/Αρχαιολογικο με ενδιαφερουν πολυ σχολες που εχουν να κανουν με τα γεωπολιτικα και συνδυαζουν στρατιωτικη ιστορια με αλληλεπιδρασεις κρατων και ισως διεθνεις σχεσεις(??).Ναι δεν ειναι και οτι πιο ξεκαθαρο οτι ειπα αλλα εχει κανεις μια ιδεα προς τα που κατευθυνεσαι για κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τίποτα για το τμήμα Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής; Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την επαγγελματική αποκατάσταση.. helpppppp

Οτιδήποτε και να τελειώσεις από το γεωπονικό το πτυχίο που παίρνεις σού δίνει τα επαγγελματικά δικαιώματα γεωπόνου και για να μη σου πω κάτι λάθος δες στο mysep.gr θα σε βοηθήσει πολύ με τίς σχολές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τη Διπλωματική Ακαδημία όπως επίσης και την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης να μην τις πιάνετε στο στόμα σας τόσο εύκολα! Δεν είναι μια ακόμα απλή επιλογή όπως οι άλλες επαγγελματικές διέξοδοι που προσφέρει κάθε σχολή. Είναι επιλογές μεγίστης δυσκολίας που άνθρωποι που έχουν μελετήσει βιβλιοθήκες ολόκληρες, με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και διδακτορικά, με χρόνια προϋπηρεσίας σε συναφείς φορείς, ιδρώνουν για μήνες προκειμένου ν΄ανταποκριθούν και πολλές φορές δεν τα καταφέρνουν! Με ενοχλεί να αγνοούν το υψηλό τους επίπεδο, να τις υποτιμούν κατατάσσοντάς τες στην ίδια μοίρα με τις άλλες επιλογές που έχουν και να ακούω να λένε αβασάνιστα πχ όταν πάρω το πτυχίο της Νομικής, θα δώσω για τη Διπλωματική Ακαδημία ή θα λάβω μέρος στο διαγωνισμό που προκήρυξε ο ΑΣΕΠ για το Υπουργείο Οικονομικών και θα δώσω και εξετάσεις για την ΕΣΔΔΑ. Υποδηλώνει παντελή άγνοια! Αν ήξεραν περί τίνος πρόκειται, είμαι σίγουρη ότι θα σκέφτονταν διπλά πριν τις αναφέρουν! Μπορεί να είναι όλοι διαγωνισμοί αλλά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Είναι η διαφορά που έχει το Απολυτήριο του Δημοτικού με τον μεταπτυχιακό τίτλο. Αυτά για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους!


Αυτό και πάλι αυτό.
Προσοχή σε όσους εν δυνάμει φοιτητές σκέφτονται το ΔΣ και την ΕΣΔΔΑ για μετά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Duchess

Νεοφερμένος

Η Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Χαίρετε φοιτητές! Του χρόνου δίνω πανελλήνιες και έχει ήδη αρχίσει από νωρίς η έρευνα και η ενημέρωση! Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για το τμήμα στο οποίο είστε και περάσατε και σε ποιο πανεπιστημιακό ίδρυμα υπαγεται? Δηλαδή δραστηριοτητες που οργανώνουν, εκδηλώσεις, υπέρ η κατά. Θέλω απλά να μαζέψω γνώμες ! Σας εύχομαι καλή σταδιοδρομία:clapping::cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη. Ποιο τμήμα σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top