Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Όντως; Διαβάζω το 1 τώρα και δεν μου αρέσει καθόλου κι είχα ήδη διαβάσει αρκετά του Murakami προηγουμένως κι είχα μεγάλες προσδοκίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως; Διαβάζω το 1 τώρα και δεν μου αρέσει καθόλου κι είχα ήδη διαβάσει αρκετά του Murakami προηγουμένως κι είχα μεγάλες προσδοκίες.

Αλήθεια; Δε θα πρότεινα αυτό το βιβλίο στον οποιονδήποτε, αλλά σε κάποιον που έχει διαβάσει Μουρακάμι και του αρέσει η γραφή του, ναι, θα το πρότεινα. Οπότε, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες.

Έχω διαβάσει κι άλλα του Μουρακάμι και μπορώ να πω ότι αυτό είναι το καλύτερο ως τώρα με διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Είχα ήδη διαβάσει τα South of the Border/West of the Sun, Norwegian Wood, Kafka on The Shore και The Wind-Up Bird Chronicle. Το τελευταίο είναι με διαφορά όχι μόνο το αγαπημένο μου από Murakami, αλλά μπαίνει και στα αγαπημένα μου βιβλία γενικά, απίστευτα ώριμο δημιούργημα. Ίσως επειδή μου άρεσε τόσο πολύ να έθεσα τον πήχη πολύ ψηλά, δεν ξέρω.

Σαν γραφή είναι ωραίο το 1Q84, οκ, αλλά η υπόθεση μέχρι τώρα μου φαίνεται οριακά αδιάφορη (είμαι κάπου στις 200σελ νομίζω, έχω πάρει έκδοση και με τα τρία βιβλία). Δεν έχει αυτό το page-turning effect που είχαν τα άλλα του έργα (για μένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εξαιρετικό! Ίσως όχι τόσο όσο το βιβλίο Ι, αλλά κι αυτό λέει πολύ.


Όντως; Διαβάζω το 1 τώρα και δεν μου αρέσει καθόλου κι είχα ήδη διαβάσει αρκετά του Murakami προηγουμένως κι είχα μεγάλες προσδοκίες.


Λόγω τίτλου , έχει καμία σχέση με το 1984 του Όργουελ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα ήδη διαβάσει τα South of the Border/West of the Sun, Norwegian Wood, Kafka on The Shore και The Wind-Up Bird Chronicle. Το τελευταίο είναι με διαφορά όχι μόνο το αγαπημένο μου από Murakami, αλλά μπαίνει και στα αγαπημένα μου βιβλία γενικά, απίστευτα ώριμο δημιούργημα. Ίσως επειδή μου άρεσε τόσο πολύ να έθεσα τον πήχη πολύ ψηλά, δεν ξέρω.

Σαν γραφή είναι ωραίο το 1Q84, οκ, αλλά η υπόθεση μέχρι τώρα μου φαίνεται οριακά αδιάφορη (είμαι κάπου στις 200σελ νομίζω, έχω πάρει έκδοση και με τα τρία βιβλία). Δεν έχει αυτό το page-turning effect που είχαν τα άλλα του έργα (για μένα).

Έχεις διαβάσει αρκετά βλέπω :)
Για το κουρδιστό πουλί, που δεν το έχω διαβάσει προσωπικά, έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις. Οπότε είναι ευχάριστο ν' ακούω ότι το έχεις τόσο ψηλά.

Θυμάμαι οι σελίδες στο βιβλίο Ι έφευγαν έτσι, αλλά οκ :)

Λόγω τίτλου , έχει καμία σχέση με το 1984 του Όργουελ?

Το αναφέρει μέσα στο βιβλίο, σε ορισμένα μόνο κομμάτια, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω νοιώσει κάτι το ιδιαίτερο. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι. Αν και υπάρχει κάτι σαν μεγάλος αδερφός και στο 1Q84. Θα αναθεωρήσω όταν τελειώσω και τα τρία βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προτιμάτε να διαβάζεται βιβλία ηλεκτρονικά ή κανονικά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Προτιμάτε να διαβάζεται βιβλία ηλεκτρονικά ή κανονικά ;

Κανονικά. Θέλω να κρατάω το βιβλίο, να το ξεφυλλίζω , να το μυρίζω. :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Κανονικά. Θέλω να κρατάω το βιβλίο, να το ξεφυλλίζω , να το μυρίζω. :P :redface:

...ωστοσο δεν εχω λεφτα. Οποτε ηλεκτρονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
...ωστοσο δεν εχω λεφτα. Οποτε ηλεκτρονικα.


Υπάρχουν παντού βιβλιοθήκες του δήμου. Έχω χρόνια να αγοράσω βιβλίο. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω τις Λευκές Νύχτες του Ντοστογιέφσκι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
To Kill a Mockingbird
Τελειο, απλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Εγώ αυτή την χρονική περίοδο διαβάζω:

✔Η γυναίκα στο παράθυρο (A.J. Finn)
✔Hollow City (Miss Peregrine's home for peculiar children no2 του Ransom Riggs)
✔Harry Potter and the goblet of fire (Harry Potter no4 της Jk Rowling)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.


Πολύ ωραίο. Μου αρέσει που ενώ είναι γεμάτο αναφορές σε άλλα βιβλία, αυτό δεν "δυσχεραίνει" την αφήγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει αρκετά βλέπω :)
Για το κουρδιστό πουλί, που δεν το έχω διαβάσει προσωπικά, έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις. Οπότε είναι ευχάριστο ν' ακούω ότι το έχεις τόσο ψηλά.

Θυμάμαι οι σελίδες στο βιβλίο Ι έφευγαν έτσι, αλλά οκ :)

Λοιπόν, επέστρεψα. Κοντεύω να τελειώσω το δεύτερο βιβλίο κι έχω παραγγείλει το τρίτο (νόμιζα ότι είχα και τα τρία σε ένα, αλλά είχα τα δύο τελικά :(), αλλά φοβάμαι πως δεν θα έρθει εγκαίρως.

Μέχρι τώρα θεωρώ ότι από τη μέση περίπου του πρώτου μέχρι τα 2/3 του δεύτερου είναι με διαφορά το πιο δυνατό κομμάτι. Αλλά ανοίχτηκε πολύ ο συγγραφέας με την ιστορία και ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα το μαζέψει από εδώ και πέρα. Ήδη οι απαντήσεις που δίνει ο Leader στην Aomame προς το τέλος του 2ου μου φάνηκαν τρομερά αδύναμες.

Ενώ δεν έχω κανένα θέμα με το φανταστικό στοιχείο, θέλει τρομερή μαεστρία να καταφέρεις να το εντάξεις τόσο πολύ μέσα σε ένα έργο και να παραμείνει το έργο λογικό. Διαβάζοντας το 1Q84 συνειδητοποιώ γιατί μου άρεσε τόσο πολύ το The wind bird-up chronicle: ενώ το υπερφυσικό ήταν διάχυτο σε όλο το βιβλίο, κατάφερε έναν τόσο δυνατό παραλληλισμό με τον πραγματικό κόσμο, που δεν πέταγε τον αναγνώστη εκτός της ιστορίας. Με το 1Q84 νιώθω πολλές φορές να με πετάει έξω.

ΑΛΛΑ, έχω να παραδεχθώ ότι η εγκιβωτισμένη ιστορία του "The Town of Cats" που διαβάζει ο Tengo στο τραίνο στο δεύτερο βιβλίο είναι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει τελευταία. Υπάρχει εδώ, αν ενδιαφέρεται κανείς να τη διαβάσει αυτοτελή (ctrl+F 'cats' για να πάει στο ακριβές σημείο, επειδή είναι όλο το κεφάλαιο). Δηλαδή άξιζε όλο το 1Q84 μόνο και μόνο επειδή διάβασα αυτή την ιστορία, σε αυτό το σημείο της αφήγησης, με όλες τις συνυποδηλώσεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, επέστρεψα. Κοντεύω να τελειώσω το δεύτερο βιβλίο κι έχω παραγγείλει το τρίτο (νόμιζα ότι είχα και τα τρία σε ένα, αλλά είχα τα δύο τελικά :(), αλλά φοβάμαι πως δεν θα έρθει εγκαίρως.

Μέχρι τώρα θεωρώ ότι από τη μέση περίπου του πρώτου μέχρι τα 2/3 του δεύτερου είναι με διαφορά το πιο δυνατό κομμάτι. Αλλά ανοίχτηκε πολύ ο συγγραφέας με την ιστορία και ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα το μαζέψει από εδώ και πέρα. Ήδη οι απαντήσεις που δίνει ο Leader στην Aomame προς το τέλος του 2ου μου φάνηκαν τρομερά αδύναμες.

Ενώ δεν έχω κανένα θέμα με το φανταστικό στοιχείο, θέλει τρομερή μαεστρία να καταφέρεις να το εντάξεις τόσο πολύ μέσα σε ένα έργο και να παραμείνει το έργο λογικό. Διαβάζοντας το 1Q84 συνειδητοποιώ γιατί μου άρεσε τόσο πολύ το The wind bird-up chronicle: ενώ το υπερφυσικό ήταν διάχυτο σε όλο το βιβλίο, κατάφερε έναν τόσο δυνατό παραλληλισμό με τον πραγματικό κόσμο, που δεν πέταγε τον αναγνώστη εκτός της ιστορίας. Με το 1Q84 νιώθω πολλές φορές να με πετάει έξω.

ΑΛΛΑ, έχω να παραδεχθώ ότι η εγκιβωτισμένη ιστορία του "The Town of Cats" που διαβάζει ο Tengo στο τραίνο στο δεύτερο βιβλίο είναι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει τελευταία. Υπάρχει εδώ, αν ενδιαφέρεται κανείς να τη διαβάσει αυτοτελή (ctrl+F 'cats' για να πάει στο ακριβές σημείο, επειδή είναι όλο το κεφάλαιο). Δηλαδή άξιζε όλο το 1Q84 μόνο και μόνο επειδή διάβασα αυτή την ιστορία, σε αυτό το σημείο της αφήγησης, με όλες τις συνυποδηλώσεις της.

Λογικά διαβάζεις την αγγλική έκδοση, στην οποία τα δύο πρώτα βιβλία ήταν μαζί, και το τρίτο χώρια, αν θυμάμαι καλά. Στα ελληνικά που το διαβάζω εγώ, είναι πιστά χωρισμένο στα τρία.

Η αλήθεια είναι ότι όντως, οι απαντήσεις του Αρχηγού στην Αομάμε κάθονται κάπως περίεργα στην Αρχή. Από κουλές εώς παράλογες. Μετά, μαθαίνουμε άλλα 2-3 πραγματάκια, και δένει λίγο περισσότερο, χωρίς να σημαίνει ότι, με το τέλος του δεύτερου βιβλίου, που τελείωσα πριν λίγες ώρες, ότι έχουμε ικανοποιητικές, ως τώρα, απαντήσεις.

Πολλές κριτικές λένε ότι το τρίτο βιβλίο πάσχει σε σχέση με τα προηγούμενα, θα κρίνω από μόνος μου.

Προσωπικά, θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός μέχρι το τρίτο βιβλίο.

Συμφωνώ ότι μερικές φορές το υπερφυσικό στοιχείο του 1Q84 υπάρχει μόνο και μόνο για το υπερφυσικό της υπόθεσης. Ωστόσο, όσες φορές δένει με αυτό που λέμε πραγματικό κόσμο, το κάνει καλά θεωρώ.

Κι εγώ βρήκα ενδιαφέρον το κομμάτι με την πόλη των γατών. Ωστόσο, μάλλον όχι τόσο όσο εσύ. Τι σου έκανε περισσότερο εντύπωση;

Φοβάμαι ότι στο τρίτο βιβλίο δε θα μάθουμε τα απαραίτητα για τα ανθρωπάκια. Επίσης, φοβάμαι μη καταντήσει πολύ ρομάντζο. Μέχρι τώρα, ο Μουρακάμι καταφέρνει άψογα, για τα δικά μου γούστα, να συνδυάσει το μυστήριο με το ερωτικό στοιχείο.

Να μην ξεχάσω: δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το τέλος του δεύτερου βιβλίου.
Επίσης, μου ήρθαν κάπως απότομες οι αυτοκτονικές τάσεις της Αομάμε.

Τέλος, θέλω να πω πόσο τέλειο είναι που, σε σημαντική έκταση του βιβλίου, οι πρωταγωνιστές είναι ουσιαστικά μόνοι τους. Μας περιγράφει κοινές καθημερινές συνήθειές τους, μακρυά από άλλους, και δεν βαριέσαι εύκολα. Ο Τένγκο είναι δάσκαλος, αλλά δεν το βλέπουμε ποτέ να διδάσκει. Η Αομάμε είναι γυμνάστρια, και δε μας την περιγράφει καθόλου στη δουλειά της. Και οι δύο πρωταγωνιστές έχουν οικογενειακά θέματα, και οι δύο ένιωσαν πραγματική αγάπη μόνο ο ένας τον άλλον. Και όλα αυτά μέσα σε μία γενικότερη μουντίλα και μαυρίλα. Ωραίος ο Μουρακάμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Yoko Ogawa - Άρωμα πάγου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top