Διαιτησία στα αθλήματα

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς, έχει παρακολουθήσει σεμινάρια διαιτησίας σε κάποιο άθλημα ώστε να διευθύνει αγώνες. Ξέρω ότι μπορεί κάποιος να τα παρακολουθήσει και να πάρει πιστοποίηση και άδεια ώστε να συντονίζει αγώνες, εάν έχει φτάσει το 18ο έτος της ηλικίας του και αρχίζει συνήθως από μικρά παιδιά και ανεβαίνει Level με την εμπειρία. Επίσης άκουσα ότι εφόσον αποκτήσεις δίπλωμα διαιτησίας δεν μπορείς να παίξεις επαγγελματικά (και φυσικό είναι) παρά μόνο αν είσαι φοιτητής σε καμία πανεπιστημιάδα. Έχετε κάποια εμπειρία ή ιδέα από αυτά και πόσο είναι το κόστος του διπλώματος αλλά και πόσα παίρνεις ανά αγώνα; Έχετε κάποιες περισσότερες πληροφορίες περί του αντικειμένου; :/:

Εγώ ενδιαφέρομαι για διαιτησία στο βόλευ.

Γενικότερα αξίζει να ασχοληθεί κάποιος με την διαίτησία ....ξέρω ότι έχει ευθύνη αλλά είναι πρόκληση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Aπό βόλλευ δεν γνωρίζω. Από μπάσκετ αν θες μπορώ να σου πω επειδή το έχω ψάξει αρκετά και επειδή με ενδιαφέρει, πρόκειται να πάω στην επόμενη σχολή που θα διοργανωθεί :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Aπό βόλλευ δεν γνωρίζω. Από μπάσκετ αν θες μπορώ να σου πω επειδή το έχω ψάξει αρκετά και επειδή με ενδιαφέρει, πρόκειται να πάω στην επόμενη σχολή που θα διοργανωθεί :loltooth:

Μπορείς να μου πεις τι παίζει και εκεί, πάνω κάτω δεν θα έχουν και τεράστια απόκλιση πιστεύω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Στο μπάσκετ αν γίνεις διαιτητής δε θα μπορείς να σφυράς την ομάδα στην οποία παίζεις και γι' αυτό θα πρέπει να δηλώνεις εξαίρεση. Βέβαια, απο όσο ξέρω, εξαίρεση μπορείς να δηλώσεις και σε 1-2 ομάδες ακόμη. Η σχολή διαρκεί λίγο και μετά αν περάσεις τις γραπτές και τις πρακτικές εξετάσεις (αλλά και το τεστ φυσικής κατάστασης) ορίζεσαι. Τα χρήματα στις χαμηλές κατηγορίες είναι 12€ και μετά όσο πιο ψηλά σφυράς, τόσο περισσότερα είναι. Βέβαια, μην νομίζεις ότι θα γίνεις πλούσια αν γίνεις διαιτητής. Κάντο επειδή σου αρέσει και όχι για το χρήμα:happy: Με αυτό τον τρόπο θα γίνεις και καλύτερη σε αυτό που κάνεις. Σίγουρα πρέπει να έχεις και γερό στομάχι να ακούς τα των γονέων και να δέχεσαι απειλές τύπου ''θα σε γ@μησω'', είτε φταις (λόγω ενός λανθασμένου σφυρίγματος), είτε δε φταις (όπου σου ρίχνουν την ευθύνη για ό,τι συμβαίνει για να μην τη ρίξει στον προπονητή ή στο ίδιο του το παιδί). Τα ίδια πράγματα θα ακούς συχνά και απο προπονητές, αλλά αν είσαι παθιασμένη και συνειδητοποιημένη με αυτό που κάνεις, πιστεύω δε θα έχεις θέμα. Σίγουρα δυσκολίες θα υπάρχουν σε αυτό το τμήμα, καθώς θα είσαι νέα, αλλά πρέπει να είσαι σε θέση να τις αντιμετωπίσεις άμεσα μέχρι το επόμενο παιχνίδι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα, συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω!! :redface: .
Ναι κατάλαβα λογικό είναι να μην σφυράς την ομάδα σου, :P στο βόλεϋ χωρίς να είμαι σίγουρη χάνεις το δικαίωμα να ξαναπαίξεις. Δηλαδή πχ πες ότι περνάει κάποιος γραπτές πρακτικές δοκιμασίες και τεστ φυσικής κατάστασης μπορεί να σφυρίξει ;
Χαχαχαχα σίγουρα δεν θα γίνεις πλούσιος/α , αλλά είναι μία μίξη και των 2, αλλά πιστεύω ότι η διαιτησία είναι μία πρόκληση και για τον ίδιο σου τον εαυτό αλλά και με τους άλλους , πόσο μάλλον όταν τα παίρνω όλα στα σοβαρά, είναι σκληραγώγηση χαχαχ :P. Σίγουρα εάν έχεις πάθος και κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς και πιο σωστά δεν θα έχεις και τόσο θέμα αλλά οι ομάδες και σωστά να κάνουν την δουλειά τους οι διαιτητές θα βρουν αδικίες. Πάντα κοιτάς το επόμενο αχαχααχαχ . Εσύ θες να ανέβεις πάραπάνω level πχ κατηγορία Α1 ; Αλλά εκεί νομίζω πας μετά σε άλλα σεμινάρια πιο βεβαρυμένα; :/: ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δηλαδή πχ πες ότι περνάει κάποιος γραπτές πρακτικές δοκιμασίες και τεστ φυσικής κατάστασης μπορεί να σφυρίξει ;
Εφόσον ο σύνδεσμος δεν έχει περιορισμό στους εισακτεους, ναι :)

Σίγουρα εάν έχεις πάθος και κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς και πιο σωστά δεν θα έχεις και τόσο θέμα αλλά οι ομάδες και σωστά να κάνουν την δουλειά τους οι διαιτητές θα βρουν αδικίες.
Οι γονείς και οι προπονητές προσπαθούν να κρύψουν τις αδυναμίες της ομάδας μέσα από τα παράπονα. Το μόνο που καταφέρνουν είναι να δημιουργούν αναστάτωση. Δεν είναι λίγες οι φορές που οι γονείς μειώνουν κάποιο αντίπαλο παιδί, χαρακτηριζοντας το με κοσμητικά επίθετα μόνο και μόνο επειδή έκλεψε τη μπάλα σε αιφνιδιασμό από το παιδι τους ή κατά λάθος το χτύπησε σε μια διεκδίκηση. Εκεί οι εξέδρες μπορούν να μετατραπούν σε πραγματικό ρινγκ και να έρθουν σε αντιπαράθεση με τους γονείς του άλλου παιδιού.

Εσύ θες να ανέβεις πάραπάνω level πχ κατηγορία Α1 ; Αλλά εκεί νομίζω πας μετά σε άλλα σεμινάρια πιο βεβαρυμένα; :/: ;
Θα το προσπαθήσω και όπου βγει. Πάντως θεωρώ ότι αν σου αρέσει αυτό που κάνεις, θα τα καταφέρεις. Μετά εννοείται πως θα είναι πολύ αυστηροί για να ανέβεις κατηγορία. Ακόμα και το παραμικρό λάθος στις εξετάσεις θα μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εφόσον ο σύνδεσμος δεν έχει περιορισμό στους εισακτεους, ναι :)

Τι εννοείς; :ermm:

Οι γονείς και οι προπονητές προσπαθούν να κρύψουν τις αδυναμίες της ομάδας μέσα από τα παράπονα. Το μόνο που καταφέρνουν είναι να δημιουργούν αναστάτωση. Δεν είναι λίγες οι φορές που οι γονείς μειώνουν κάποιο αντίπαλο παιδί, χαρακτηριζοντας το με κοσμητικά επίθετα μόνο και μόνο επειδή έκλεψε τη μπάλα σε αιφνιδιασμό από το παιδι τους ή κατά λάθος το χτύπησε σε μια διεκδίκηση. Εκεί οι εξέδρες μπορούν να μετατραπούν σε πραγματικό ρινγκ και να έρθουν σε αντιπαράθεση με τους γονείς του άλλου παιδιού.

Ναι ισχύει αυτό, ότι δεν παραδέχονται τις αδυναμίες και θέλουν να βρουν λάθη και παραλείψεις -πταίσματα των διαιτητών ώστε να δικαιολογήσουν μία κακή εμφάνιση. Βέβαια πολλές φορές και οι διαιτητές κάνουν λάθη είτε εσκεμμένα είτε όχι :redface: Χαχαχα άστα πολλά έχουν γίνει ακόμα και σχολικούς αγώνες όχι μόνο σε επίπεδο συλλόγων!

Θα το προσπαθήσω και όπου βγει. Πάντως θεωρώ ότι αν σου αρέσει αυτό που κάνεις, θα τα καταφέρεις. Μετά εννοείται πως θα είναι πολύ αυστηροί για να ανέβεις κατηγορία. Ακόμα και το παραμικρό λάθος στις εξετάσεις θα μετράει.

Σου εύχομαι να τα καταφέρεις, σε εσένα το κόστος της εκπαίδευσης πόσο θα πάει; Έχεις έρθει σε επικοινωνία με αυτούς με τηλέφωνο, email ή κατ ιδίαν; Ναι σίγουρα ότι αγαπάς πολύ κάτι θα τα πας πάρα πολύ καλά.. Καλά μετά εννοείται ότι πρέπει να γίνουν πιο αυστηρά τα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τι εννοείς; :ermm:
Ότι σε μια σχολή, μπορεί πχ να δηλώσουν 50 άτομα ενδιαφέρον. Αν ο σύνδεσμος δε μπορεί ή δε θέλει να βάλει και τους 50, τότε μπορεί να περάσει τους καλύτερους 20 ή 30 κλπ, εφόσον το επιθυμεί.

Σου εύχομαι να τα καταφέρεις, σε εσένα το κόστος της εκπαίδευσης πόσο θα πάει; Έχεις έρθει σε επικοινωνία με αυτούς με τηλέφωνο, email ή κατ ιδίαν;
Σε ευχαριστώ:) Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, θέλω χρόνια να πάω. Πως και πως το περιμένω. Αν δε κάνω λάθος, το κόστος της σχολής είναι 20€. Αν περάσεις έπειτα υπάρχει έξτρα κόστος για ρουχισμό και αν δε κάνω λάθος, ανάλογα τη κατηγορία του διαιτητή, υπάρχει ετήσια συνδρομή στον σύνδεσμο. Όσο μεγαλύτερη κατηγορία είσαι, τόσα περισσότερα πληρώνεις κάθε χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ότι σε μια σχολή, μπορεί πχ να δηλώσουν 50 άτομα ενδιαφέρον. Αν ο σύνδεσμος δε μπορεί ή δε θέλει να βάλει και τους 50, τότε μπορεί να περάσει τους καλύτερους 20 ή 30 κλπ, εφόσον το επιθυμεί.

Αααα κατάλαβα, τι εννοείς, δηλαδή τους καλύτερους σε επίπεδο και γραπτών -πρακτικών δοκιμασιών και φυσικής κατάστασης κατάλαβα, εάν και στο βόλεϋ για διαιτητής περισσότερο θεωρώ θέλει αντιληπτική ικανότητα και ανακλαστικά παρά φυσική κατάσταση, όπως συμβαίνει πχ σε ποδόσφαιρο ή σε μπάσκετ που είναι συνδυασμός :redface:.

Σε ευχαριστώ:) Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, θέλω χρόνια να πάω. Πως και πως το περιμένω. Αν δε κάνω λάθος, το κόστος της σχολής είναι 20€. Αν περάσεις έπειτα υπάρχει έξτρα κόστος για ρουχισμό και αν δε κάνω λάθος, ανάλογα τη κατηγορία του διαιτητή, υπάρχει ετήσια συνδρομή στον σύνδεσμο. Όσο μεγαλύτερη κατηγορία είσαι, τόσα περισσότερα πληρώνεις κάθε χρόνο.

:)
Αφού σου αρέσει, μην χάσεις την ευκαιρία και εγώ το σκέφτομαι καιρό αλλά δεν το έχω πολυψάξει να σου πω την αλήθεια :redface: Αααα μια χαρά, νόμιζα ότι θα είναι πολλά περισσότερα, δεν θέλεις να σου πω πόσα νόμιζα αχαχαχα!!. Ναι κατάλαβα λογικό είναι μετά να είναι τα extra και τα level ....Ουσιαστικά από αυτά που σου δίνουν πληρώνεις τα 2x ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ουσιαστικά από αυτά που σου δίνουν πληρώνεις τα 2x ; :P


Όχι είπαμε:loltooth: Δε ξέρω ακριβή ποσά πάντως δεν είναι ιδιαίτερα πολλά μπροστά σε αυτά που θα έχεις εισπράξει απο τους ορισμούς μέσα στη χρονιά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Όχι είπαμε:loltooth: Δε ξέρω ακριβή ποσά πάντως δεν είναι ιδιαίτερα πολλά μπροστά σε αυτά που θα έχεις εισπράξει απο τους ορισμούς μέσα στη χρονιά ;)

Αααα κατάλαβα, μια χαρά :P Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Παναγιώτη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top