Αγγλική Φιλολογία: Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Γεια σας... το ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα για εμένα αλλά θα ήθελα να σχηματίσω μια άποψη!! Που πιστεύεται ότι είναι καλύτερα;; Αθηνά ή Θεσ/νίκη ;;:);):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
απο αποψη πανεπιστημιων και καταρτισησ ειναι και τα δυο σε πολυ καλο επιπεδο..κατα τη γνωμη να πασ εκει που ειναι πιο κοντα στο σπιτι και συναμα εκει που θα πιστευεισ οτι θα χεισ καλυτερη ποιοτητα ζωησ!!!αλλα εισαι πολυ μικρη ακομα..εχεισ χρονο ακομα να το δεισ το πραγμα..μεχρι την τριτη μπορει να αλλαξεισ και επιλογη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
απο αποψη πανεπιστημιων και καταρτισησ ειναι και τα δυο σε πολυ καλο επιπεδο..κατα τη γνωμη να πασ εκει που ειναι πιο κοντα στο σπιτι και συναμα εκει που θα πιστευεισ οτι θα χεισ καλυτερη ποιοτητα ζωησ!!!αλλα εισαι πολυ μικρη ακομα..εχεισ χρονο ακομα να το δεισ το πραγμα..μεχρι την τριτη μπορει να αλλαξεισ και επιλογη...:)

σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!!;):) Αλλα δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη!!;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!!;):) Αλλα δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη!!;):D

πολυ καλα θα κανεισ!!καλη επιλογη η αγγλικη!!παρε και αυτο θα σε βοηθησει να αποφασισεισ καλυτερα που να πασ https://www.pyr.gr/sxoles/aglikis-glossas-filologias.htm :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
πολυ καλα θα κανεισ!!καλη επιλογη η αγγλικη!!παρε και αυτο θα σε βοηθησει να αποφασισεισ καλυτερα που να πασ https://www.pyr.gr/sxoles/aglikis-glossas-filologias.htm :P:D

thank you!! θα το διαβασω αυτο το λινκ που μου εδωσες!!!:);):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Έχω τελειώσει την Αγγλική Φιλολογια στην Αθήνα .
Δεν μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από το επίπεδο σπουδών και την κατάρτιση όλων των καθηγητών . Υπάρχουν βέβαια και ορισμένοι καθηγητές που αξίζει να παρακολουθήσεις το μαθημά τους το οποίο μπορεί να είναι ευχάριστο και επικερδές . Γενικά , να ξέρεις πως τα μαθήματα στη σχολή δεν αφορούν την γραμματική και το συντακτικό της γλώσσας άμεσα , μιας και αυτά θεωρούνται ήδη γνωστά χωρίς όμως να είναι όντως . Ακούγεται πως η σχολή στην Θεσσαλονίκη είναι καλύτερη από της Αθήνας , όμως αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω με σιγουριά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Θεσ/κη τελείωσα, το τμημα είναι καλα οργανωμένο με πολλα μαθηματα επιλογης. Γενικά λένε ότι είναι καλύτερο απο το τμήμα της αθήνας. Δεν είναι τυχαίο που την τελευταία δεκαετία έχει σταθερά υψηλότερη βαση το τμημα του ΑΠΘ !

Έχω τελειώσει την Αγγλική Φιλολογια στην Αθήνα .
Δεν μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από το επίπεδο σπουδών και την κατάρτιση όλων των καθηγητών . Υπάρχουν βέβαια και ορισμένοι καθηγητές που αξίζει να παρακολουθήσεις το μαθημά τους το οποίο μπορεί να είναι ευχάριστο και επικερδές . Γενικά , να ξέρεις πως τα μαθήματα στη σχολή δεν αφορούν την γραμματική και το συντακτικό της γλώσσας άμεσα , μιας και αυτά θεωρούνται ήδη γνωστά χωρίς όμως να είναι όντως . Ακούγεται πως η σχολή στην Θεσσαλονίκη είναι καλύτερη από της Αθήνας , όμως αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω με σιγουριά .
Μια ερώτηση στην αθήνα τα μαθήματα τα διδασκόσταν στα αγγλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Και εγώ έχω ακούσει από μια καθηγήτρια αγγλικών που τελείωσε στην Αθήνα ότι το τμήμα της Θεσσαλονίκης είναι λίγο καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κατά βάση στα Αγγλικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κατά βάση στα Αγγλικά !

να μια βασικότατη διαφορά, στο ΑΠΘ τα μαθήματα διδάσκονται αποκλειστικά στα αγγλικά. Και τα μαθήματα ειναι πολυ πολυ εξειδικευμένα . Πχ. τα Λογοτεχνικα μαθήματα χωρίζονται ανα αιώνα στηχ αθήνα είναι πιο γενικα,το ιδιο και τα γλωσσολογικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ πέρασα δεύτερη στη σχολή μου γιατί είχα την εντύπωση πως στην Αθήνα είναι καλύτερα. Τωρα τι ισχύει πραγματικά δεν μπορώ να το γνωρίζω. Ότι έγινε έγινε :-p .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Το μόνο αντικειμενικό που μπορεί να ειπωθεί, είναι ότι το τμήμα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται πιο ψηλά στις κατατάξεις. Αυτό βέβαια είναι τελείως σχετικό με τα ελληνικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angie iliop

Νεοφερμένος

Η angie iliop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Έχω ακούσει πως στο τμήμα της Θεσσαλονίκης ειδικεύεσαι και στην μετάφραση ενώ στην Αθήνα όχι. Είναι αλήθεια;
Μπορείς να ασχοληθείς με την μετάφραση αν τελειώσεις αγγλική φιλολογία ή πρέπει να πας στο μεταφραστικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonymous2k18

Νεοφερμένος

Ο anonymous2k18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
σε λιγο καιρο πρεπει να οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό μου και εχω καταληξει να βαλω ως πρώτη επιλογή την αγγλικη φιλολογία. Ωστοσο , δεν ξερω ποια πολη να δηλώσω πρώτη. Πιό κοντα ειμαι στην Αθηνα αλλα εχω ακουσει οτι το τμημα αγγλικης στο ΑΠΘ ειναι το καλυτερο... Πρεπει να σιγουρευτω πρωτου κανω βιαστικες κινησεις.. καποιος αποφοιτος να πει την γνώμη του εδω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
σε λιγο καιρο πρεπει να οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό μου και εχω καταληξει να βαλω ως πρώτη επιλογή την αγγλικη φιλολογία. Ωστοσο , δεν ξερω ποια πολη να δηλώσω πρώτη. Πιό κοντα ειμαι στην Αθηνα αλλα εχω ακουσει οτι το τμημα αγγλικης στο ΑΠΘ ειναι το καλυτερο... Πρεπει να σιγουρευτω πρωτου κανω βιαστικες κινησεις.. καποιος αποφοιτος να πει την γνώμη του εδω;;;

Γιατί δεν κοιτάζεις το πρόγραμμα σπουδών να δεις σε ποια πόλη σου αρέσει περισσότερο;

Αν και πιστεύω πως δεν θα έχουν μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους, καλό θα είναι να τσεκάρεις ώστε να ξέρεις που θα βρεθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα, τι προτείνετε ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλησπέρα, τι προτείνετε ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;
στο εκπα διδισκουν τα αγγλικα της ουαλιας ενω
στο απθ τα αγγλικα της σκωτιας που ειναι πιο δυσκολα.

διαλεξε οποιο ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου... ιδια ειναι
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Καλησπέρα, τι προτείνετε ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;
Η κόρη μου είδε τα προγράμματα σπουδών και επέλεξε την Αθήνα, της άρεσαν τα μαθήματα περισσότερο. Επίσης αυτό που της άρεσε ήταν αυτό που γραφει το site της σχολής:
"Το ανταγωνιστικό μας πλεονέκτημα, πέρα από τις βραβευμένες και καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας μας, είναι και η συμπερίληψη στο υποχρεωτικό σκέλος του προγράμματος μίας σειράς μαθημάτων στα ελληνικά από άλλα τμήματα της Φιλοσοφικής Σχολής κατά τα δύο πρώτα έτη σπουδών. Οι φοιτητές/τριες μπορούν να επιλέξουν έτσι να αποκτήσουν μία ελάσσονα εξειδίκευση (πέρα από τη μείζονα της Αγγλικής Φιλολογίας) σε κάποιο πεδίο –Παιδαγωγικά, Ψυχολογία, Ελληνική Φιλολογία– που τους/τις ενδιαφέρει, αποκτώντας ένα πολύτιμο προβάδισμα όσον αφορά και στα εργασιακά προσόντα, και στο εύρος επιλογών τους για μεταπτυχιακές σπουδές."
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top