Πολιτικές Επιστήμες

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!!
Είμαι μαθήτρια της α λυκείου και (όσο χαζό κι αν ακούγεται) θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά της νομικής με το τμήμα πολιτικών Επιστημών.
Δηλαδή τι επάγγελμα μπορεί να ασκήσει ένας απόφοιτος της τελευταίας σχολης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα, αν και αργοπορημένα,

Λοιπόν, όντας φοιτητής πολιτικής επιστήμης, θα μπορούσα να σου απαντήσω στην ερώτησή σου.

Το αρχικό και βασικό είναι το εξής: Η Πολιτική Επιστήμη ΔΕΝ είναι παρατρεχάμενος της Νομικής Επιστήμης. Πολύ απλός ο λόγος, παρ' όλη τη σχετικότητά τους ως έναν βαθμό, η Πολιτική Επιστήμη αποτελεί μία εκ των Κοινωνικών Επιστημών, μάλλον η πιο σημαντική από τις Κοινωνικές Επιστήμες. Συγγενείς της δηλαδή επιστήμες είναι τα Οικονομικά, η Κοινωνιολογία, οι Διεθνείς Σχέσεις και η Κοινωνική Ανθρωπολογία. Άρα παρά το γεγονός ότι είναι συνήθως 2η επιλογή των προσβλεπόντων τις νομικές σχολές, δεν είμαστε κάποιο "ΤΕΙ Νομικής" όπως με πειράζει ο συγκάτοικός μου.

Κατ' εμέ είναι ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον τμήμα, αν σε απασχολεί η πολιτική κοινωνία, αν σου αρέσει να αναζητείς τον άνθρωπο ως πολιτικό ων, αν είσαι από αυτούς που βλέπουν την πολιτική πέραν από τα στενά όρια της πολιτικής ελίτ και της ηγεσίας, αλλά να την βλέπεις στην κοινωνία την ίδια, το πως διαμορφώνεται από αυτήν και πώς την διαμορφώνει. Χρησιμοποιούμε αντικείμενα από πολλές επιστήμες, ίσως κάποτε εργαλειακά. Πάντως το γεγονός ότι έχουμε νομικά μαθήματα δεν σημαίνει ότι είμαστε δευτερεύουσα νομική, καμία σχέση, καλώς ή κακώς βλέπουμε το δίκαιο με μία άλλη οπτική από αυτήν της νομικής.

Η Πολιτική Επιστήμη είναι επίσης μία επιστήμη με ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό. Από την μία η πολιτική είναι κάτι που όλοι μας λέμε ότι κατέχουμε, που όλοι μιλούμε γι' αυτό και κρίνουμε, και καλά κάνουμε, αυτό άλλωστε είναι η δημοκρατία. Από την άλλη όμως, είναι ένα αντικείμενο που άπτεται ακαδημαϊκής έρευνας, είναι μία επιστήμη, που σημαίνει ότι συγκεκριμένοι μόνο την κατέχουν. Αυτός είναι ο μοναδικός διπολισμός της Πολιτικής Επιστήμης, για τους μεν μία ευχή, για τους δε μία κατάρα. Εμένα μου φαίνεται ευχή, το κάνει πιο συναρπαστικό.

Γενικά, καθότι μιλάμε για μία Κοινωνική Επιστήμη, δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι ενιαίο και κάτι στο οποίο όλοι συμφωνούν. Οι ιδεολογικές διαφορές είναι εμφανείς, στις διάφορες προσεγγίσεις και σχολές σκέψης. Και αυτό γιατί το υποκείμενο που ερευνά, ο πολιτικός επιστήμων, βρίσκεται και ο ίδιος μέσα στην κοινωνία, διαμορφώνεται από αυτήν και την διαμορφώνει. Αυτό θα φανεί στις διαφορετικές προσεγγίσεις που έχουν ακόμη και οι ίδιοι οι καθηγητές, πράγμα επίσης πολύ ενδιαφέρον, μία πρόκληση.

Πάντως οι επαγγελματικές προοπτικές σίγουρα δεν είναι οι καλύτερες. Αν δεν είναι για το βαρύ όπλο της θεωρητικής, όπως η νομική, ή των επιστημών υγείας, όπως η Ιατρική, σίγουρα δεν είναι για την Πολιτική Επιστήμη. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για ένα αντικείμενο που αξίζει και σου δίνει πολλά εφόδια για να είσαι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος. Και ειλικρινά, αυτό είναι το σημαντικότερο απ' όλα.

Αν έχεις κάποια άλλη απορία, μη διστάσεις να με ρωτήσεις, γενικότερα ή ειδικότερα, εδώ ή σε πμ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christos_N

Νεοφερμένος

Ο Christos_N αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι φοιτητής πολιτικής επιστήμης και σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό στα τραπεζικά/ οικονομικά. Θα ήθελα τις απόψεις σας και αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μεταπτυχιακό. Σε εξωτερικό κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Penny80

Νεοφερμένος

Η Penny80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το τμήμα των πολιτικών επιστημών ; ( κυρίως Κομοτηνής ή Κρήτης)
Με μπερδεύει αρκετά η επαγγελματική αποκατάσταση, δεδομένου ότι οι περισσότεροι λένε πως δουλεύεις σε πρεσβείες ή δίνεις κατατακτηριες για νομική αλλιώς δεν βρίσκεις αλλού. Αν έχει τελειώσει κάποιος ή σπουδάζει σε αυτόν τον τομέα θα θελα πολύ τη γνώμη τουυ
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι των κοινωνικών και πολιτικών επιστημών αντιμετωπίζουν γενικότερα δυσκολίες στην αποκατάστασή τους, αυτό είναι μια μεγάλη - και πικρή - αλήθεια. Για τα τμήματα πολιτικών γνωρίζω ότι έχουν διαμορφώσει έτσι το πρόγραμμα προπτυχιακών και μεταπτυχιακών σπουδών τους ώστε να δίνουν εφόδια στους αποφοίτους τους να στρέφονται σε άλλους κλάδους που οι συνθήκες αποκατάστασης είναι πιο ευοίωνες (πχ οικονομικά ή διοίκηση).
Αν έχεις δει τα προγράμματα σπουδών και σου φαίνονται ενδιαφέροντα και αν είσαι πρόθυμη στο μέλλον να ασχοληθείς και με άλλους κλάδους όχι και τόσο σχετικούς με το αντικείμενό σου, μπορείς να τα σκεφτείς σαν επιλογές.
Αλλιώς τι άλλες σχολές σκέφτεσαι;
 

Penny80

Νεοφερμένος

Η Penny80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι των κοινωνικών και πολιτικών επιστημών αντιμετωπίζουν γενικότερα δυσκολίες στην αποκατάστασή τους, αυτό είναι μια μεγάλη - και πικρή - αλήθεια. Για τα τμήματα πολιτικών γνωρίζω ότι έχουν διαμορφώσει έτσι το πρόγραμμα προπτυχιακών και μεταπτυχιακών σπουδών τους ώστε να δίνουν εφόδια στους αποφοίτους τους να στρέφονται σε άλλους κλάδους που οι συνθήκες αποκατάστασης είναι πιο ευοίωνες (πχ οικονομικά ή διοίκηση).
Αν έχεις δει τα προγράμματα σπουδών και σου φαίνονται ενδιαφέροντα και αν είσαι πρόθυμη στο μέλλον να ασχοληθείς και με άλλους κλάδους όχι και τόσο σχετικούς με το αντικείμενό σου, μπορείς να τα σκεφτείς σαν επιλογές.
Αλλιώς τι άλλες σχολές σκέφτεσαι;
Σαν πρώτη επιλογή είχα πάντα την ψυχολογία.. αλλά δεν συγκέντρωσα αρκετά μορια και επειδή δεν είμαι πρόθυμη να ξαναδωσω σκέφτομαι για πολιτικών επιστημών ή αλλιώς παιδαγωγικά, απλά δεν νιώθω να μου αρέσουν αρκετά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι γνώμη έχετε για το τμήμα των πολιτικών επιστημών ; ( κυρίως Κομοτηνής ή Κρήτης)
Με μπερδεύει αρκετά η επαγγελματική αποκατάσταση, δεδομένου ότι οι περισσότεροι λένε πως δουλεύεις σε πρεσβείες ή δίνεις κατατακτηριες για νομική αλλιώς δεν βρίσκεις αλλού. Αν έχει τελειώσει κάποιος ή σπουδάζει σε αυτόν τον τομέα θα θελα πολύ τη γνώμη τουυ
σε αυτα θα σε βοηθησει η γιορκι με τη Λένω που ασχολουνται ή εχουν ασχοληθει με αυτο το ειδος κλαδου. Γενικα παντως γνωριζω απο τα λιγα, οτι θελει μεταπτυχιακο και ιδιαιτερη προσοχη σε τι θα εξειδικευτεις.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Σαν πρώτη επιλογή είχα πάντα την ψυχολογία.. αλλά δεν συγκέντρωσα αρκετά μορια και επειδή δεν είμαι πρόθυμη να ξαναδωσω σκέφτομαι για πολιτικών επιστημών ή αλλιώς παιδαγωγικά, απλά δεν νιώθω να μου αρέσουν αρκετά.
Δες μήπως βρεις κάποια πλάγια οδό να τα συνδυάσεις. Πχ μπορείς μέσω παιδαγωγικών να ασχοληθείς με την εκπαιδευτική ψυχολογία (δεν αναφέρομαι στο κομμάτι των δικαιωμάτων, μιας και προφανώς δεν θα είσαι ψυχολόγος), αλλά θα μπορείς να την προσεγγίσεις, ή από πολιτικών επιστημών μπορείς να ασχοληθείς με κάτι που παρουσιάζει συνάφεια με τη διοίκηση και να εξειδικευτείς στην ψυχολογία καταναλωτή. Αυτό το τελευταίο ίσως θα μπορούσες να το πετύχεις και από την κοινωνιολογία.
Μην σκέφτεσαι κάτι σε πολύ αυστηρά πλαίσια, δες προγράμματα σπουδών και θα καταλάβεις και μόνη σου ότι πολλά πράγματα ούτε σε είχαν περάσει από το μυαλό.. :happy:
 

Fofi

Νεοφερμένος

Η Fofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα.Οι πολιτικές επιστήμες είναι η πρώτη μου επιλογή (ας ελπίσουμε τέλος Αυγούστου να είμαι και με τη βούλα μεσα), είναι σύγχρονη και πολύ ενδιαφέρουσα σχολή αρκεί να είσαι σίγουρος για το πρόγραμμα σπουδών και την μελέτη όλων αυτων.Γενικά το κλειδί για την επιλογή μιας σχολής είναι να σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα σπουδών και όχι τι θα κάνεις μετά. Το μετά αν παθιαστεις και σε ενδιαφέρει πραγματικά με κατάλληλο μεταπτυχιακό θα την βρεις την ακρη.Αρκεί να είσαι ευχάριστη μένος με αυτό
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Οι πολιτικές επιστήμες είναι η πρώτη μου επιλογή (ας ελπίσουμε τέλος Αυγούστου να είμαι και με τη βούλα μεσα), είναι σύγχρονη και πολύ ενδιαφέρουσα σχολή αρκεί να είσαι σίγουρος για το πρόγραμμα σπουδών και την μελέτη όλων αυτων.Γενικά το κλειδί για την επιλογή μιας σχολής είναι να σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα σπουδών και όχι τι θα κάνεις μετά. Το μετά αν παθιαστεις και σε ενδιαφέρει πραγματικά με κατάλληλο μεταπτυχιακό θα την βρεις την ακρη.Αρκεί να είσαι ευχάριστη μένος με αυτό
Eνταξει απλα θελει ενα προσεκτικό πλάνο, γιατι η σχολή πολιτικών επιστημών, απο οτι εμαθα προσφατα, δεν εχει επαγγελματικά δικαιώματα, και ως εκ τούτου πρέπει μετά να βρεις το κατάλληλο μεταπτυχιακό. Επιπροσθέτως, αν έχεις υψηλές βλέψεις γι αυτή τη σχολή πρέπει να την κυνηγάς, και να κάνεις ερασμους, να συμμετέχεις σε ευρωπαικά προγράμματα κλπ.
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
τελικά από τα τμήματα των πολιτικών, βρήκε κανεις κάποια επαγγελματική αποκατάσταση?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,716 μηνύματα.
τελικά από τα τμήματα των πολιτικών, βρήκε κανεις κάποια επαγγελματική αποκατάσταση?
Υπάρχει το διπλωματικό σώμα, οι πολιτικοί αναλυτές κλπ. Αλλά δεν είναι δουλειές με απορρόφηση. Γενικά από το πρόγραμμα σπουδών είναι ενδιαφέρουσα αλλά στο μετά και αυτή η σχολή είναι θύμα της τωρινής άθλιας οικονομικής κατάστασης της χώρας.

Οι περισσότεροι κάνουν μεταπτυχιακά σε άλλες σχολές για να ξεκλειδώσουν άλλους κλάδους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top