Βιοϊατρικών Επιστημών ΔΙΠΑΕ vs ΠΑΔΑ

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά και συγχαρητήρια σε όλους ανεξαρτήτως αποτελέσματος.Για να μην πολυλογώ βρίσκομαι σε ένα τεράστιο δίλημμα!Εξηγούμαι:
Με βάση τα μόρια που έχω γράψει περνάω σίγουρα ιατρικών εργαστηρίων τόσο Αθήνα όσο Θεσσαλονίκη.Κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών και στις δύο πόλεις και τα μαθήματα εκτός κάποιων αποκλίσεων είναι σχεδόν τα ίδια.Ωστόσο δε ξέρω τι να κάνω!
Από την μια θέλω να περάσω Θεσσαλονίκη γιατί θέλω να μάθω να είμαι ανεξάρτητη!Δυστυχώς,σαν άτομο δεν είμαι καθόλου και αν συνεχίσω να μένω με τους γονείς μου δε νομίζω πως θα γίνω(με λίγα λόγια εξαρτιέμαι σε μεγάλο βαθμό από τους γονείς μου κάτι το οποίο δε θα με ωφελήσει πολύ).Επίσης θέλω να ζήσω και λίγο μόνη μου,να γνωρίσω κόσμο,με λίγα λόγια να κοινωνικοποιηθώ.Δε λέω πως αν μένω με τους γονείς μου δε θα γίνει αυτό αλλά δε μπορώ να σκέφτομαι τη μουρμούρα της μαμάς μου επειδή άργησα μια μέρα να γυρίσω σπίτι ή τις πιθανές φωνές του πατέρα μου επειδή βγαίνω με κάποιο αγόρι(ε ναι :P).Θεωρώ πως το να μείνεις μόνος σου είναι σίγουρα δύσκολο στην αρχή αλλά σίγουρα σε οπλίζει με καινούρια στοιχεία,όπως υπομονή,εμπιστοσύνη στον εαυτό σου κτλ.Επιπλέον,δε ξέρω γιατί,(ίσως και η 5ημερη να μου πήρε το μυαλό :P) η Θεσσαλονίκη σαν φοιτητούπολη φαίνεται πολύ καλύτερη από την Αθήνα(τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει,όσοι σπουδάζετε εκεί πείτε μου την γνώμη σας!!)..Ωστόσο,πλέον στην Αθήνα το τμήμα ιατρικών εργαστηρίων ανήκει σε πανεπιστημιακό ίδρυμα και όχι σε τει...αυτό λοιπόν ίσως σημαίνει πως τα επαγγελματικά δικαιώματα του τμήματος την Αθήνας να είναι περισσότερα από εκείνα της Θεσσαλονίκης :/ ...Ακόμη οι γονείς μου προσπαθούν να με πείσουν να μην φύγω με τίποτα!(μου λένε δε θα τα καταφέρω μόνη,θα είναι δύσκολα,πρέπει να συνεχίσω να ζω μαζί τους,είμαι μικρή ακόμα κτλ).Βέβαια κάνοντας και μια συζήτηση με το φροντιστήριο επιμένουν να περάσω Αθήνα(προφανώς για να με βάλουν στους επιτυχόντες -κλασικά πράγματα-λέγοντας πως μπήκα σε πανεπιστήμιο για να αποσπάσουν πελατεία)..Είμαι πολύ μπερδεμένη και αγχωμένη αφού προσπαθούν να μου δημιουργήσουν τύψεις επειδή δε μπαίνω σε ΑΕΙ..(Χημικό ήθελα,αλλά λογικά πιάνω μόνο στο Ηράκλειο το οποίο ακούγεται αρκετά ακριβό)..Και το μεγάλο ερώτημα είναι...Τι να κάνω;;Να πάω Θεσσαλονίκη για να έχω μια ομαλή κοινωνική ζωή με δική μου προσπάθεια και να μάθω να ζω χωρίς να περιμένω και πολλά από τους άλλους ή να μείνω Αθήνα με τους γονείς μου για να πάω στο πανεπιστήμιο δυτικής αττικής ώστε οι γονείς μου να μη μου δημιουργούν τύψεις και το φροντιστήριο να σταματήσει να με "πρήζει"(και να έχω και περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα);;Θα ήθελα πολύ την γνώμη όλων σας,φοιτητών και μη,γιατί βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση και κάτα κάποιον τρόπο μου έχει δημιουργηθεί ένας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ κόμπος στο στομάχι,γιατί νιώθω οτι θα δεχτώ πολύ πίεση τόσο από γονείς και φροντιστήριο όσο και από τον κοινωνικό περίγυρο("μα καλά γιατί τει θεσσαλονίκης και όχι πανεπιστήμιο δυτικής αττικής;).Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Το Πανεπ Δυτικής Αθήνας με τη παρούσα μορφή και τις συγχωνεύσεις που κάνανε στα παραϊτρικά τμήματα είναι ένα μεγάλο ανέκδοτο χωρίς καμία λογική. Επίσης οι απόφοιτοι του ΠΔΑ δεν έχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα και λόγω της φύσεως του επαγγέλματος αμφιβάλλω αν θα έχουν ποτέ. Ο μόνος λόγος να διαλλέξεις Αθήνα είναι το οικονομικό. Κατα τ' άλλα δε συγκρίνεται η φοιτητική ζωή σπίτι σου με τη ζωή σε άλλη πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Η αλήθεια είναι πως το οικονομικό το ρυθμίζουμε.Ωστόσο,όλη αυτήν την πίεση τη θεωρώ τόσο ψυχοφθόρα για μένα.Τέλος πάντων.Με βάση την τελευταία φράση σου τι εννοείς;Οτι είναι καλύτερα μακριά από το σπίτι σου;Επίσης,από όσο βλέπω σπούδασες στο τμήμα ιατρικών εργαστηρίων στη Λάρισα..πώς είναι σαν τμήμα;τι προοπτικές έχεις μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ναι, απο μακρυά και αγαπημένοι που λέμε.Γενικά τα ΙΕ είναι παρεξηγημένο τμήμα που οφείλεται κυρίως σε έλλειψη ενημέρωσης και καθοδήγησης. Μας κολλάνε τη ταμπέλα του βοηθού μικροβιολόγου ενώ το αντικείμενο μας ανήκει στις βιοεπιστήμες/ιατρική βιολογία (πιο σωστός τίτλος είναι τεχνολόγοι βιοϊατρικών εργαστηρίων), επομένως έχουμε και άλλες επιλογές. Ενιγουέι, οι περισσότεροι που ασχολούνται με το αντικείμενο όντως δουλεύον σε μικροβιολογικά/νοσοκομεία κτλ, αλλα μπορείς να ασχοληθείς και με άλλα πχ αναλύσεις νερού, έρευνα, βιομηχανίες κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Α πολύ ωραία!!Θα μπορούσα να δουλέψω σε εργαστήριο όπου γίνεται ανάλυση στοιχείων(πχ στην εξιχνίαση εγκλημάτων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Θεωρητικά ναι, πρακτικά πολύ δύσκολο. Αυτές οι θέσεις είναι απειροελάχιστες και μπορούν να πάνε βιολόγοι, βιοχημικοί, χημικοί κτλ, συν ότι είναι δημόσιες θέσεις οπότε μάλλον παίζουν τα ρόλο πτυχία, μεταπτυχιακά γλώσσες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Α πολύ ωραία!!Θα μπορούσα να δουλέψω σε εργαστήριο όπου γίνεται ανάλυση στοιχείων(πχ στην εξιχνίαση εγκλημάτων;)

Πρεπει να κανεις μεταπτυχιακο σε forensic chemistry εαν θες να κανεις τετοια πραγματα,η σχολη δινει πολυ γενικες γνωσεις-οι οποιες ομως ειναι σημαντικοτατες και αποτελουν θεμελιο για να εξειδικευτεις αργοτερα σε αυτο που σου αρεσει ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και μέσα από αυτήν την σχολή μπορώ να κάνω ένα τέτοιο μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DestinyGR

Νεοφερμένος

Ο DestinyGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αν θες να γίνεις ανεξάρτητη τότε μπορείς πολυ απλά να βρεις μια δουλειά και να νοικιάσεις δικό σου σπίτι στην Αθήνα στην πορεία. Αυτες τις μέρες οσο καλα ειναι τα οικονομικά σου τα παραπάνω έξοδα παραμένουν πρόβλημα. Πάντα φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Και μέσα από αυτήν την σχολή μπορώ να κάνω ένα τέτοιο μεταπτυχιακό;

Υποθετω πως ναι,ειναι μεταπτυχιακα που τραβανε κοσμο απο διαφορα πτυχια,δεδομενου οτι στα ιατρικα εργαστηρια ερχεσαι σε επαφη και με την χημεια-duuh :P- θα σε δεχτουν.Αντε το πολυ πολυ να σου πουν παρακολουθα γυρω στα 2-6 μαθηματα προπτυχιακου επιπεδου.Αλλα αυτα σε θεωρητικο επιπεδο...στην Ελλαδα δεν νομιζω να καταφερεις να βγαλεις ακρη αλλα εξω ισως εχεις καλυτερη τυχη,εαν θες να το παιζεις CSI :hehe: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Χμμ καλά τα λέτε :P Ωστόσο το δίλημμα παραμένει να με τρώει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top