ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ vs Χρηματοοικονομίας & Τραπεζ. Διοικητικ. ΠΑΠΕΙ

Exp95

Νεοφερμένος

Ο Exp95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Νομίζω για ασσοε η καλύτερη επιλογή δεν είναι το λοχρη αλλά της οικονομικής επιστήμης. Σε αυτό το τμήμα ουσιαστικά οφείλει η ασσοε το όνομα της. Τώρα αν πέφτει πολύ βαριά η θεωρία μπορείτε να επιλέξετε το χρηματοοικονομικό στο Παπει.

Γενικά πιστεύω ότι το λοχρη της ασσοε για έναν ανεξήγητο λόγο είναι υπερτιμημένο. Τώρα είτε ασσοε είτε Πειραιά πάει κάποιος το ίδιο θα εμβαθύνει στην λογιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

-Merlin-

Νεοφερμένος

Ο -Merlin- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Νομίζω για ασσοε η καλύτερη επιλογή δεν είναι το λοχρη αλλά της οικονομικής επιστήμης. Σε αυτό το τμήμα ουσιαστικά οφείλει η ασσοε το όνομα της. Τώρα αν πέφτει πολύ βαριά η θεωρία μπορείτε να επιλέξετε το χρηματοοικονομικό στο Παπει.

Γενικά πιστεύω ότι το λοχρη της ασσοε για έναν ανεξήγητο λόγο είναι υπερτιμημένο. Τώρα είτε ασσοε είτε Πειραιά πάει κάποιος το ίδιο θα εμβαθύνει στην λογιστική.


Συμφωνω ειμαι δευτεροετής φοιτητης στο τμημα της οικονομικης επιστημης του ΟΠΑ και θελω να πω ότι ειναι ενα εξαιρετικο τμημα με πολλές προοπτικες και πολυ ενδιαφερον για καποιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DestinyGR

Νεοφερμένος

Ο DestinyGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το χρηματοοικονομικό τμήμα του ΠΑ.ΠΕΙ είναι πολύ αξιόλογο μπορω να πω (στο λέω ως φοιτητής) με πολυ καλές προοπτικές. Και το οικονομικό τμήμα του Ο.Π.Α που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι πολύ καλό καθως έχω αρκετούς φίλους που φοιτούν εκεί και ειναι απόλυτα ικανοποιημένοι. Απλα το οικονομικό είναι πολύ θεωρητικό σε σύγκριση με το χρηματοοικονομικό, γεγονός που πρέπει να εχεις στο νου σου όταν επιλέγεις τμήματα για να δηλώνεις στο μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxxtolis

Νεοφερμένος

Ο xxxtolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Φετος δίνω πανελλήνιες.
Το ερώτημα μου είναι ΛΟΧΡΗ η Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής διοικητικής.
Μέχρι τώρα τα πάω πολύ καλά, υπολογίζω σε 17.300 - 18.500 μόρια. Όποτε, καλώς εχόντων των πραγμάτων δεν θα έχω πρόβλημα με τα μόρια.
Τώρα,
Κλείνω προς το ΛοΧρη. Όμως:
Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου η λογιστική, αλλά τα χρηματοικονομικα.
Μου αρέσει η Μακροοικονομια, Επενδύσεις, Χρηματαγορές, κλπ.
Έτσι,
1. Θα ήθελα να μου πει κάποιος απόφοιτος του ΛοΧρη, πόση λογιστική θα «φαω» τα πρώτα δυο χρόνια, μέχρι να επιλέξω την κατεύθυνση χρηματοικονομικα.
2. Επίσης, ποια είναι η διαφορά των δυο αντίστοιχων τμημάτων του ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ, δηλαδή υπάρχει διαφορά στο αντικείμενο σπουδών;
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Φετος δίνω πανελλήνιες.
Το ερώτημα μου είναι ΛΟΧΡΗ η Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής διοικητικής.
Μέχρι τώρα τα πάω πολύ καλά, υπολογίζω σε 17.300 - 18.500 μόρια. Όποτε, καλώς εχόντων των πραγμάτων δεν θα έχω πρόβλημα με τα μόρια.
Τώρα,
Κλείνω προς το ΛοΧρη. Όμως:
Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου η λογιστική, αλλά τα χρηματοικονομικα.
Μου αρέσει η Μακροοικονομια, Επενδύσεις, Χρηματαγορές, κλπ.
Έτσι,
1. Θα ήθελα να μου πει κάποιος απόφοιτος του ΛοΧρη, πόση λογιστική θα «φαω» τα πρώτα δυο χρόνια, μέχρι να επιλέξω την κατεύθυνση χρηματοικονομικα.
2. Επίσης, ποια είναι η διαφορά των δυο αντίστοιχων τμημάτων του ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ, δηλαδή υπάρχει διαφορά στο αντικείμενο σπουδών;
Καλησπέρα φίλε ,τα δυο τμήματα είναι πολύ καλά και οι διαφορές τους είναι μικρές .Στο χρήμα πα.πει έχεις 2 υποχρεωτικές λογιστικές και αν θες παραπάνω μετά το 3ο έτος μπορείς να πάρεις επιλογής.Το λοχρη ΟΠΑ είναι επίσης πολύ καλό τμήμα αν και καλύτερα να σου πει κάποιος που είναι εκεί φοιτητής που έχει πιο ολοκληρωμένη άποψη
Κατά τη γνώμη μου βάλε πρώτο το τμήμα που είναι πιο κοντά στο σπίτι σου γιατί θα γλιτώσεις πολύ κόπο και χρόνο για τα επόμενα 4 χρόνια
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχει 4 υποχρεωτικές λογιστικές στα 2 πρώτα έτη,μετά επιλέγεις κατευθύνσεις οπότε επιλέγοντας Χρηματοοικονομικά+επιλογής δεν συναντάς άλλη λογιστική μετ'έπειτα.Οι 3 είναι αρκετά απλές η άλλη είναι απαιτητική αλλά όχι κάτι που τρομάζει.Προτείνω και εγώ να επιλέξεις όποιο τμήμα είναι κοντά στο σπίτι σου
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ θα σου πω να βάλεις το ΠΑΠΕΙ από τη στιγμή που δεν θες καν λογιστική. Ωραίο τμήμα, οργανωμένη γραμματεία. Το θεωρώ μαζί με το ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ τα καλύτερα στην Ελλάδα, αλλά αφού δεν θες να ασχοληθείς με λογιστικά πάρε του ΠΑΠΕΙ.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Eγώ θα σου πω να βάλεις το ΠΑΠΕΙ από τη στιγμή που δεν θες καν λογιστική. Ωραίο τμήμα, οργανωμένη γραμματεία. Το θεωρώ μαζί με το ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ τα καλύτερα στην Ελλάδα, αλλά αφού δεν θες να ασχοληθείς με λογιστικά πάρε του ΠΑΠΕΙ.
Στην θεωρία συμφωνώ μαζί σου αλλά στην πράξη νομίζω θα τον βολέψει το ΟΠΑ αν μένει βόρεια
Εγώ για παράδειγμα δεν ήθελα και ούτε θέλω να ασχοληθώ με λογιστική αλλά αν έπιανα λοχρη ΟΠΑ θα πήγαινα εκεί
Σκέψου να θέλει 2 ώρες κάποιος να Πάει παπει ,το αποτέλεσμα θα ναι να πατάει μια στο τόσο
Εν τέλη ότι και να αποφασίσει το ίδιο αποτέλεσμα είναι απλώς συζητάμε και τη λεπτομέρεια :thumbsup:
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Χαίρετε παιδιά! Σε κάποιον που ενδιαφέρεται για τα χρηματοοικονομικά και τη χρηματοοικονομική διοικητική των επιχειρήσεων τι θα προτείνατε;
Λοχρη ή χρημα παπει; Απ τη μία το ΟΠΑ έχει ίσως καλύτερη φήμη, απ την αλλη το πρόγραμμα του ΠΑΠΕΙ εχει εγκριθεί απ τον CFA και ακούγεται ότι οι καθηγητές ενδιαφέρονται για τους φοιτητές.
Οι απόφοιτοι των δύο πανεπιστημίων θα αντιμετωπιστούν με τον ίδιο τρόπο σε περίπτωση που επιθυμούν να κάνουν μεταπτυχιακό σε κάποιο καλό- top πανεπιστήμιο στο εξωτερικό (π.χ. LBS, LSE κτλ);
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
θα ηθελα να βοηθησει και μενα καποιος γτ δινω για δευτερη φορα και σκεφτομαι πολυ αυτα τα δυο τμηματα!Θα ελεγα οντως οτι μου αρεσουν πιο πολυ τα χρηματοικονομικα αλλα γνωριζω επισης οτι η λογιστικη εχει παντα περαση οποτε δεν ξερω τι να βαλω ορωτο...απο επαγγελματικη αποκατασταση πως ειναι τα δυο τμηματα κκαι επισης ΄πιο ειναι πιο πρακτικο
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα ηθελα να βοηθησει και μενα καποιος γτ δινω για δευτερη φορα και σκεφτομαι πολυ αυτα τα δυο τμηματα!Θα ελεγα οντως οτι μου αρεσουν πιο πολυ τα χρηματοικονομικα αλλα γνωριζω επισης οτι η λογιστικη εχει παντα περαση οποτε δεν ξερω τι να βαλω ορωτο...απο επαγγελματικη αποκατασταση πως ειναι τα δυο τμηματα κκαι επισης ΄πιο ειναι πιο πρακτικο

Καλησπερα αν σου αρεσει και η λογιστικη και τα χρηματοοικονομικα τοτε πηγαινε στο ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ, η λογιστικη εχει τεραστια απορροφηση και ειναι ενας πολυ πρακτικος κλαδος, τα χρηματοοικονομικα απο την αλλη διδασκονται κατα πολυ στο θεωρητικο τους κομματι μεσα στο τμημα.

Εγω αν και φοιτω στο τμημα τα τελευταια 3 χρονια, διαπιστωσα οτι δεν μου αρεσει καθολου η λογιστικη οποτε να γνωριζεις οτι υπαρχουν 4 υποχρεωτικες λογιστικες στο τμημα. Τα 2 πρωτα ετη θεωρουνται εισαγωγικα οπου υποτιθεται μαθαινεις λιγο απο ολα για να ενδυναμωσεις το οικονομικο σου background. Πιο συγκεκριμενα, εχουμε 2 στατιστικες, 2 μαθηματικα, 4 λογιστικες, 3 χρηματοοικονομικες διοικησεις, 1 αγορα χρηματος κ κεφαλαιου, 2 δικαια, 2 εφαρμογες προγραμματισμου, 2 management (ο θεος να τα κανει αυτα management), 2 κλασικα οικονομικα (μακρο μικρο)

Οποτε σκεψου αν θα σου αρεσε να δεις τα γενικα μαθηματα για 2 χρονια. Στο 3ο θα επιλεξεις μεταξυ των δυο κατευθυνσεων λογιστικης/χρηματοοικονομικης. Τωρα για την αποκατασταση δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια, ξερω οτι η λογιστικη εχει πολυ μεγαλυτερη απορροφηση απο την χρηματοοικονομικη, πολλοι αποφοιτοι χρηματοοικονομικων καταφευγουν σε καποιο μεταπτυχιακο η δινουν εξετασεις για ορισμενα πιστοποιητικα.

Αυτα οσον αφορα το τμημα, η συμβουλη μου ειναι να επιλεξεις το τμημα με βαση το τι γουσταρεις περισσοτερο και οχι με βαση την απορροφηση
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπερα αν σου αρεσει και η λογιστικη και τα χρηματοοικονομικα τοτε πηγαινε στο ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ, η λογιστικη εχει τεραστια απορροφηση και ειναι ενας πολυ πρακτικος κλαδος, τα χρηματοοικονομικα απο την αλλη διδασκονται κατα πολυ στο θεωρητικο τους κομματι μεσα στο τμημα.

Εγω αν και φοιτω στο τμημα τα τελευταια 3 χρονια, διαπιστωσα οτι δεν μου αρεσει καθολου η λογιστικη οποτε να γνωριζεις οτι υπαρχουν 4 υποχρεωτικες λογιστικες στο τμημα. Τα 2 πρωτα ετη θεωρουνται εισαγωγικα οπου υποτιθεται μαθαινεις λιγο απο ολα για να ενδυναμωσεις το οικονομικο σου background. Πιο συγκεκριμενα, εχουμε 2 στατιστικες, 2 μαθηματικα, 4 λογιστικες, 3 χρηματοοικονομικες διοικησεις, 1 αγορα χρηματος κ κεφαλαιου, 2 δικαια, 2 εφαρμογες προγραμματισμου, 2 management (ο θεος να τα κανει αυτα management), 2 κλασικα οικονομικα (μακρο μικρο)

Οποτε σκεψου αν θα σου αρεσε να δεις τα γενικα μαθηματα για 2 χρονια. Στο 3ο θα επιλεξεις μεταξυ των δυο κατευθυνσεων λογιστικης/χρηματοοικονομικης. Τωρα για την αποκατασταση δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια, ξερω οτι η λογιστικη εχει πολυ μεγαλυτερη απορροφηση απο την χρηματοοικονομικη, πολλοι αποφοιτοι χρηματοοικονομικων καταφευγουν σε καποιο μεταπτυχιακο η δινουν εξετασεις για ορισμενα πιστοποιητικα.

Αυτα οσον αφορα το τμημα, η συμβουλη μου ειναι να επιλεξεις το τμημα με βαση το τι γουσταρεις περισσοτερο και οχι με βαση την απορροφηση
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ρωταω για απορροφηση διοτι δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για καλο μεταπτυχιακο...αλλα υπαρχει θεληση για δουλεια για αυτο ψαχνω τμηματα που θα με βοηθησουν στην εξελιξη μου...σκεφτομαι σοβαρα και τα ενστολα εππαγελματα που παντα μου αρεσαν αλλα παντα μου αρεσαν και τα οικονομικα (δινω δευτερη φορα για αυτο θελω να κανω προσεκτικη επιλογη)
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ρωταω για απορροφηση διοτι δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για καλο μεταπτυχιακο...αλλα υπαρχει θεληση για δουλεια για αυτο ψαχνω τμηματα που θα με βοηθησουν στην εξελιξη μου...σκεφτομαι σοβαρα και τα ενστολα εππαγελματα που παντα μου αρεσαν αλλα παντα μου αρεσαν και τα οικονομικα (δινω δευτερη φορα για αυτο θελω να κανω προσεκτικη επιλογη)

Το σκεπτικο σου δεν ειναι σωστο, και γενικα μου τα λες καπως περιεργα, σου αρεσει η λογιστικη, τα χρηματοοικονομικα, τα κλασσικα οικονομικα, τα ενστολα επαγγελματα... δεν γινεται να εχεις εφεση σε τοσα πραγματα ταυτοχρονα. Επιλεξε αυτο που θα σου αρεσε να μελετας χωρις να πληττεις. Αυτη ειναι η σωστη επιλογη και οχι τοσο τα ποσοστα αποκαταστασης αποφοιτητων. Οταν εισαι τοπ φοιτητης παιρνεις υποτροφιες και λοιπα χρηματικα επαθλα
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Το σκεπτικο σου δεν ειναι σωστο, και γενικα μου τα λες καπως περιεργα, σου αρεσει η λογιστικη, τα χρηματοοικονομικα, τα κλασσικα οικονομικα, τα ενστολα επαγγελματα... δεν γινεται να εχεις εφεση σε τοσα πραγματα ταυτοχρονα. Επιλεξε αυτο που θα σου αρεσε να μελετας χωρις να πληττεις. Αυτη ειναι η σωστη επιλογη και οχι τοσο τα ποσοστα αποκαταστασης αποφοιτητων. Οταν εισαι τοπ φοιτητης παιρνεις υποτροφιες και λοιπα χρηματικα επαθλα
για αρχη ευχαριστω για την απαντηση μου αρεσουν τα ενστολα απλα και τα χρηματοοικονομικα και η λογιστικη και απλα ψαχνομαι :)
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
για αρχη ευχαριστω για την απαντηση μου αρεσουν τα ενστολα απλα και τα χρηματοοικονομικα και η λογιστικη και απλα ψαχνομαι :)
Οικονομικό ΣΣΑΣ τοτε ,όταν αποφοιτήσεις θα σαι αξιωματικος σε μη μάχιμες θέσεις,κοινώς θέσεις γραφείου .
Καλά λεφτά για τα ελληνικά δεδομένα ,1000€ το μήνα περίπου καθαρά πρωτος μισθος με αύξηση όσο αυξάνονται τα χρόνια υπηρεσίας και οι βαθμοί.
Μετα την αποφοιτηση κανεις και ένα μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικα αν θες να εμβαθυνεις.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπερα αν σου αρεσει και η λογιστικη και τα χρηματοοικονομικα τοτε πηγαινε στο ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ, η λογιστικη εχει τεραστια απορροφηση και ειναι ενας πολυ πρακτικος κλαδος, τα χρηματοοικονομικα απο την αλλη διδασκονται κατα πολυ στο θεωρητικο τους κομματι μεσα στο τμημα.

Εγω αν και φοιτω στο τμημα τα τελευταια 3 χρονια, διαπιστωσα οτι δεν μου αρεσει καθολου η λογιστικη οποτε να γνωριζεις οτι υπαρχουν 4 υποχρεωτικες λογιστικες στο τμημα. Τα 2 πρωτα ετη θεωρουνται εισαγωγικα οπου υποτιθεται μαθαινεις λιγο απο ολα για να ενδυναμωσεις το οικονομικο σου background. Πιο συγκεκριμενα, εχουμε 2 στατιστικες, 2 μαθηματικα, 4 λογιστικες, 3 χρηματοοικονομικες διοικησεις, 1 αγορα χρηματος κ κεφαλαιου, 2 δικαια, 2 εφαρμογες προγραμματισμου, 2 management (ο θεος να τα κανει αυτα management), 2 κλασικα οικονομικα (μακρο μικρο)

Οποτε σκεψου αν θα σου αρεσε να δεις τα γενικα μαθηματα για 2 χρονια. Στο 3ο θα επιλεξεις μεταξυ των δυο κατευθυνσεων λογιστικης/χρηματοοικονομικης. Τωρα για την αποκατασταση δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια, ξερω οτι η λογιστικη εχει πολυ μεγαλυτερη απορροφηση απο την χρηματοοικονομικη, πολλοι αποφοιτοι χρηματοοικονομικων καταφευγουν σε καποιο μεταπτυχιακο η δινουν εξετασεις για ορισμενα πιστοποιητικα.

Αυτα οσον αφορα το τμημα, η συμβουλη μου ειναι να επιλεξεις το τμημα με βαση το τι γουσταρεις περισσοτερο και οχι με βαση την απορροφηση
ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες μπηκα και ειδα και το προγραμμα σπουδων και μου ταιριαζει θα ελεγα...τα μαθηματικα που εχεις διδαχθει ηταν δυσκολα σχετικα?
 

paulkin94

Νεοφερμένος

Ο paulkin94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν σοβαρά μαθηματικά στις οικονομικές σχολές εκτός από τα τμήματα στατιστικής.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες μπηκα και ειδα και το προγραμμα σπουδων και μου ταιριαζει θα ελεγα...τα μαθηματικα που εχεις διδαχθει ηταν δυσκολα σχετικα?
Σε προπτυχιακό επίπεδο δεν θα δεις πολλά μαθηματικά σε κανένα οικονομικό τμημα (με εξαίρεση τα τμήματα στατιστικής)
Λογικά ανάλυση 1 και 2 θα διδαχθεις μονο.
Ωστόσο τα μαθήματα στατιστικής είναι must γιατι είναι προαπαιτουμενα για οικονομετρια .
Τελος να ξέρεις ότι υπάρχουν καποια μαθήματα μαθηματικών επιπλεον που είναι επιλογής στο 3ο,4ο έτος τα οποία δεν τα παίρνει σχεδον κανείς γιατί υπάρχουν πολύ ευκολότερα μαθήματα.
Αρα αν θες να φτιάξεις ένα πολυ ποσοτικό background μπορείς να το κάνεις με τα κατάλληλα μαθήματα επιλογής.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Σε προπτυχιακό επίπεδο δεν θα δεις πολλά μαθηματικά σε κανένα οικονομικό τμημα (με εξαίρεση τα τμήματα στατιστικής)
Λογικά ανάλυση 1 και 2 θα διδαχθεις μονο.
Ωστόσο τα μαθήματα στατιστικής είναι must γιατι είναι προαπαιτουμενα για οικονομετρια .
Τελος να ξέρεις ότι υπάρχουν καποια μαθήματα μαθηματικών επιπλεον που είναι επιλογής στο 3ο,4ο έτος τα οποία δεν τα παίρνει σχεδον κανείς γιατί υπάρχουν πολύ ευκολότερα μαθήματα.
Αρα αν θες να φτιάξεις ένα πολυ ποσοτικό background μπορείς να το κάνεις με τα κατάλληλα μαθήματα επιλογής.
Κοίτα σπούδασα διοίκηση επιχειρήσεων στο παδα 1 χρόνο και ξαναδινω φέτος γτ δεν ενθουσιάστηκα και το βρήκα σαν ευκαιρία τώρα με την καραντίνα να προσπαθήσω για κάτι καλύτερο!στην λογιστική καλός ήμουν και λέω να αφοσιωθώ σε αυτό τον τομέα γρ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top