[11/06/2018] Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 2 50.0%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Προστίθενται οι ενδεικτικές απαντήσεις από διάφορα φροντιστήρια στο αρχικό μήνυμα. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosDjent

Νεοφερμένος

Ο SteliosDjent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ποσο κοβουν που δεν εβαλα τον δευτερο τυπο της ευκτικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τα θέματα φάνηκαν και σε εμένα αρκετά εύκολα. Ομολογώ πως αν έδινα φέτος θα πήγαινα κατά πολύ καλύτερα στα δύο μαθήματα που έχουν βγει μέχρι στιγμής.

Η ειρωνεία είναι οτι το κείμενο που έβαλαν για άγνωστο το έκανα και πρόσφατα στη σχολή. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Πάρα πολύ βατά! Μέχρι να έρθουν τα θέματα είχα ασπρίσει από το άγχος γιατί δε μου είχε κάτσει η επανάληψη όπως ήθελα. Στην αρχή κόλλησα γιατί όλο το σαββατοκύριακο διάβαζα ηθικά περισσότερο, αλλά όσο προχωρούσα μου ερχόντουσαν στο μυαλό και τα ερμηνευτικά και τελικά οι απαντήσεις μου ήταν πλήρεις. Η εισαγωγή κλειστού τύπου μας έσωσε :P, και τα λεξιλογικά εύκολα. Το άγνωστο ήταν επίσης βατό, οι μεταφράσεις του Αρίστου στο γνωστό θεωρώ ότι βοήθησαν πάρα μα πάρα πολύ στη μετάφραση κάποιων σημείων του κειμένου. Οι γραμματικές και συντακτικές ασκήσεις μου φάνηκαν επίσης εύκολες. Γενικά πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πάρα πολύ βατά! Μέχρι να έρθουν τα θέματα είχα ασπρίσει από το άγχος γιατί δε μου είχε κάτσει η επανάληψη όπως ήθελα. Στην αρχή κόλλησα γιατί όλο το σαββατοκύριακο διάβαζα ηθικά περισσότερο, αλλά όσο προχωρούσα μου ερχόντουσαν στο μυαλό και τα ερμηνευτικά και τελικά οι απαντήσεις μου ήταν πλήρεις. Η εισαγωγή κλειστού τύπου μας έσωσε :P, και τα λεξιλογικά εύκολα. Το άγνωστο ήταν επίσης βατό, οι μεταφράσεις του Αρίστου στο γνωστό θεωρώ ότι βοήθησαν πάρα μα πάρα πολύ στη μετάφραση κάποιων σημείων του κειμένου. Οι γραμματικές και συντακτικές ασκήσεις μου φάνηκαν επίσης εύκολες. Γενικά πάρα πάρα πολύ ευχαριστημένος!

Εγώ πέρσι αρχαία ήμουν τέρμα χαλαρή μέχρι που είδα Πρωταγόρα και σκέφτηκα "αυτό ήταν, ήρθε το τέλος μου", αλλά και πάλι τα πήγα αρκετά καλά αρχαία.

Θέλω να πω για την γραφή του Αριστοτέλη οτι δε βοηθάει μόνο το γνωστό, αλλά και το οτι έχει πολύ συγκροτημένο και κατατοπιστικό λόγο, σε φάση οτι ακόμη και άσχετος να είσαι θα ψιλοκαταλάβεις τι λέει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Εγώ πέρσι αρχαία ήμουν τέρμα χαλαρή μέχρι που είδα Πρωταγόρα και σκέφτηκα "αυτό ήταν, ήρθε το τέλος μου", αλλά και πάλι τα πήγα αρκετά καλά αρχαία.

Θέλω να πω για την γραφή του Αριστοτέλη οτι δε βοηθάει μόνο το γνωστό, αλλά και το οτι έχει πολύ συγκροτημένο και κατατοπιστικό λόγο, σε φάση οτι ακόμη και άσχετος να είσαι θα ψιλοκαταλάβεις τι λέει. :)

Αυτό είναι αλήθεια. Στην αρχή κόμπλαρα με τις λέξεις που μετέφραζε από κάτω και με το γεγονός ότι ο Αρίστος θεωρείται τσιμπημένος για άγνωστο, αλλά τελικά βγήκε μια από τις καλύτερές μου μεταφράσεις κατά τη γνώμη μου. Καλά, αν έπεφτε Πρωταγόρας θα γελούσαμε όλοι πάρα πολύ, τον είχα αφήσει εντελώς το σαββατοκύριακο επειδή "σιγά μην έπεφτε δεύτερη φορά συνεχόμενα" :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αυτό είναι αλήθεια. Στην αρχή κόμπλαρα με τις λέξεις που μετέφραζε από κάτω και με το γεγονός ότι ο Αρίστος θεωρείται τσιμπημένος για άγνωστο, αλλά τελικά βγήκε μια από τις καλύτερές μου μεταφράσεις κατά τη γνώμη μου. Καλά, αν έπεφτε Πρωταγόρας θα γελούσαμε όλοι πάρα πολύ, τον είχα αφήσει εντελώς το σαββατοκύριακο επειδή "σιγά μην έπεφτε δεύτερη φορά συνεχόμενα" :p

Δε νομίζω οτι είναι τόσο τσιμπημένος, ο λόγος του όπως είπα και παραπάνω, βοηθάει αρκετά και διευκολύνει τον μαθητή. Εγώ προσωπικά είμαι μεγάλη φαν του λόγου του και πλέον καταλαβαίνω και χωρίς επεξήγηση αν είναι Αριστοτέλης ή κάτι άλλο (σε αυτό βέβαια έχει βοηθήσει και η σχολή μου). Δεν ξέρω γιατί τον θεωρούν τσιμπημένο, εμένα περισσότερο τσιμπημένο μου φαίνεται το να βάλουν Πλάτωνα πάντως στο άγνωστο, που η γραφή του είναι πιο λογοτεχνική και αντικειμενικά ψιλοδύσκολη.

Εγώ περίμενα είτε Πολιτεία είτε Πολιτικά για φέτος πάντως, γενικά τα Πολιτικά έχουν καταλήξει να είναι επίφοβα χωρίς λόγο. Πάντως χάρηκα που έπεσε Πολιτεία, είναι εξαίρετο έργο και αυτό το κομμάτι που βρίσκεται στην ύλη είναι μικρό και σχετικά εύκολο προς τη μετάφραση. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
ποσο κοβουν που δεν εβαλα τον δευτερο τυπο της ευκτικης?

Εάν το πρώτο τύπο τον έγραψες σωστά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα ειδικά εάν δεν σου ζήταγαν και τους 2 τύπους. Εάν δεν στο ζήτησαν για εμένα καλύτερα που δεν το έγραψες. Μας έλεγαν να γράφουμε αυτά που μας ζητούσε τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Εάν στο ζητούσαν δεν θυμάμαι τα θέματα ελάχιστα, οπότε μην αγχώνεσαι :)

Τα θέματα φάνηκαν και σε εμένα αρκετά εύκολα. Ομολογώ πως αν έδινα φέτος θα πήγαινα κατά πολύ καλύτερα στα δύο μαθήματα που έχουν βγει μέχρι στιγμής. Η ειρωνεία είναι οτι το κείμενο που έβαλαν για άγνωστο το έκανα και πρόσφατα στη σχολή. :hehe:

Αχ αυτό το τμήμα σου .. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosDjent

Νεοφερμένος

Ο SteliosDjent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εάν το πρώτο τύπο τον έγραψες σωστά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα ειδικά εάν δεν σου ζήταγαν και τους 2 τύπους. Εάν δεν στο ζήτησαν για εμένα καλύτερα που δεν το έγραψες. Μας έλεγαν να γράφουμε αυτά που μας ζητούσε τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Εάν στο ζητούσαν δεν θυμάμαι τα θέματα ελάχιστα, οπότε μην αγχώνεσαι :)



Αχ αυτό το τμήμα σου .. :inlove:

ειχε μια ασκηση που ελεγε να μεταφερουμε τους κλιτους τυπους μια προτασης στον αλλο αριθμο. η ασκηση επιανε 6 μοναδες αλλα οι κλιτοι τυποι ηταν μονο 5 (ο ενας "τυπος" ηταν : το τοιουτο, οποτε μπορει η μια μοναδα να πηγαινε στο αρθρο και η αλλη στην αντωνυμια. αν ομως ο τυπος αυτος θεωηρθει αυτουσιος λογικα θελανε και τον δευτερο τυπο μιας ευκτικης αοριστου, για να μπορεσουν να βγουν 6 μοναδες) η βλακεια ειναι οτι στην αρχη ειχα βαλει τον δευτερο τυπο ευκτικης αλλα επειδη δεν ημουν σιγουρος το εσβησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikemikemike

Νεοφερμένος

Ο Mikemikemike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μια ερωτηση γενικη.... Αν γραψω σ/λ αντι για σωστο λαθος λετε να τα ποιασουν λαθος? Αν ξερει καποιος ας απαντησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
ειχε μια ασκηση που ελεγε να μεταφερουμε τους κλιτους τυπους μια προτασης στον αλλο αριθμο. η ασκηση επιανε 6 μοναδες αλλα οι κλιτοι τυποι ηταν μονο 5 (ο ενας "τυπος" ηταν : το τοιουτο, οποτε μπορει η μια μοναδα να πηγαινε στο αρθρο και η αλλη στην αντωνυμια. αν ομως ο τυπος αυτος θεωηρθει αυτουσιος λογικα θελανε και τον δευτερο τυπο μιας ευκτικης αοριστου, για να μπορεσουν να βγουν 6 μοναδες) η βλακεια ειναι οτι στην αρχη ειχα βαλει τον δευτερο τυπο ευκτικης αλλα επειδη δεν ημουν σιγουρος το εσβησα

Εάν εννοείς το θέμα Γ2β καθώς τώρα άνοιξα τα θέματα , εννοείς αυτήν την πρόταση " «τὸ δὲ τοιοῦτον ἤδη πάντες ἂν ὁμολογήσαιεν τέχνης ἔργον εἶναι».

ισχύει αυτό 1) το τοιουτον 2) παντες 3) αν ομολογησαιεν 4) τεχνης 5)εργον 6) ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Παιδιά εγραψα παρα πολυ καλα.Υπολογιζω πανω απο 85
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μια ερωτηση γενικη.... Αν γραψω σ/λ αντι για σωστο λαθος λετε να τα ποιασουν λαθος? Αν ξερει καποιος ας απαντησει!

Δεν υπήρχε θέμα να χαρακτηρίσεις σωστό λάθος, αλλά

"Να γράψετε στο τετράδιό σας, δίπλα στον αριθμό καθεμιάς, από τις προτάσεις της στήλης Α, τη σωστή λέξη ή πρόταση της
στήλης Β: " :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αχ αυτό το τμήμα σου .. :inlove:


Το ΦΚΣ μεγαλώνει γερά παιδιά. :yes:


Ωστόσο, εγώ έχω την εξής κουλή απορία... Φέτος πέφτει για πρώτη φορά Αριστοτέλης σε άγνωστο, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosDjent

Νεοφερμένος

Ο SteliosDjent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εάν εννοείς το θέμα Γ2β καθώς τώρα άνοιξα τα θέματα , εννοείς αυτήν την πρόταση " «τὸ δὲ τοιοῦτον ἤδη πάντες ἂν ὁμολογήσαιεν τέχνης ἔργον εἶναι».

ισχύει αυτό 1) το τοιουτον 2) παντες 3) αν ομολογησαιεν 4) τεχνης 5)εργον 6) ειναι

ειναι το ειναι κλιτος τυπος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
ειναι το ειναι κλιτος τυπος;

:eek: . Δες ---- > εδώ
Γ2β αλλά όπως και να έχει 1 μονάδα έχασες ;)

YΥγ: αν και το είναι ως απαρέμαφο όντως δεν είναι κλιτός δικό μου λάθος μετά κατάλαβα την βλκ μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Παναγιώτη, και για την Έκθεση και για τα Αρχαία έγραψες ότι πιστεύεις πως πήγες πολύ καλά. Και για τα Αρχαία διάβασες και σημειώσεις φροντιστηρίου. Δεν χρειάζεται να γράψεις υψηλές βαθμολογίες για την εισαγωγή σου στη Γαλλική Φιλολογία, η οποία παρεμπιπτόντως είναι μια υπέροχη σχολή. Κάτι για Πολιτικές Επιστήμες έγραφες παλαιότερα ότι σε ενδιαφέρουν νομίζω. :)
Το πολιτικών επιστημών είναι ένα πολύ ενδιαφέρον τμήμα για μένα, όπως και το Βαλκανικών σπουδών και η Φιλολογία, αλλά επέλεξα τη Γαλλική για διάφορους λόγους, περισσότερο προσωπικούς.
Ανεξαρτήτως βάσης, είναι σημαντικό να βγάλω πάνω από 17.000 μόρια φέτος (χωρίς το ειδικό), βλέπεις θέλω να κάνω τη βάση της σχολής να διπλασιαστεί. :loltooth::loltooth:
Πέρα απ'την πλάκα, θέλω αφενός να δικαιωθώ για την προσπάθεια που έκανα όλη τη χρονιά (άσχετα με το πόσα από τα μόρια που θα βγάλω στο τέλος θα χρειαστώ για τη σχολή μου) και αφετέρου είναι στον χαρακτήρα μου, ό,τι κάνω να θέλω να το κάνω τέλεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Το πολιτικών επιστημών είναι ένα πολύ ενδιαφέρον τμήμα για μένα, όπως και το Βαλκανικών σπουδών και η Φιλολογία, αλλά επέλεξα τη Γαλλική για διάφορους λόγους, περισσότερο προσωπικούς.
Ανεξαρτήτως βάσης, είναι σημαντικό να βγάλω πάνω από 17.000 μόρια φέτος (χωρίς το ειδικό), βλέπεις θέλω να κάνω τη βάση της σχολής να διπλασιαστεί. :loltooth::loltooth:
Πέρα απ'την πλάκα, θέλω αφενός να δικαιωθώ για την προσπάθεια που έκανα όλη τη χρονιά (άσχετα με το πόσα από τα μόρια που θα βγάλω στο τέλος θα χρειαστώ για τη σχολή μου) και αφετέρου είναι στον χαρακτήρα μου, ό,τι κάνω να θέλω να το κάνω τέλεια. :)

Γερμανική φιλολογία εγω .Παντως και εγω θελω να γραψω πολυ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top