Πρωινή επανάληψη

Goldensydney

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τώρα που οι πανελλήνιες έχουν σχεδόν φτάσει...

Πριν τελειώσει το σχολείο μας είχαν δωσει καποιες συμβουλες οι περισσότεροι καθηγητές για την μέρα που θα δίνουμε. Είχαν πει ότι καλό είναι να ξυπνάμε γύρω στις 6, να τρώμε πρωινό και ύστερα να κάνουμε μια επανάληψη το μάθημα που δίνουμε την ίδια ημέρα πριν πάμε να γράψουμε.

Συμφωνείτε με αυτή την άποψη;
Με άλλους που μίλησα, είπαν ότι δεν χρειάζεται επανάληψη το πρωί γιατί σε αγχώνει περισσότερο.

Όσοι έχετε δώσει, κάνατε επανάληψη το πρωί; Ποιο από τα δύο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τώρα που οι πανελλήνιες έχουν σχεδόν φτάσει...

Πριν τελειώσει το σχολείο μας είχαν δωσει καποιες συμβουλες οι περισσότεροι καθηγητές για την μέρα που θα δίνουμε. Είχαν πει ότι καλό είναι να ξυπνάμε γύρω στις 6, να τρώμε πρωινό και ύστερα να κάνουμε μια επανάληψη το μάθημα που δίνουμε την ίδια ημέρα πριν πάμε να γράψουμε.

Συμφωνείτε με αυτή την άποψη;
Με άλλους που μίλησα, είπαν ότι δεν χρειάζεται επανάληψη το πρωί γιατί σε αγχώνει περισσότερο.

Όσοι έχετε δώσει, κάνατε επανάληψη το πρωί; Ποιο από τα δύο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο;


Χμμμ την έχω κάνει πολλές φορές αυτή τη συζήτηση.
Κάποιοι λένε οτι αν κάνουν επανάληψη λίγο πριν δώσουν τα ξεχνάνε όλα. Άλλοι λένε οτι δεν έχει και νόημα γιατί ακόμη και να δεις κάτι που μπορεί να πέσει, όταν θα δίνεις πολύ πιθανόν να μην το θυμηθείς , ειδικά αν δεν το ξέρεις, δεν μαθαίνεις ποτέ τελευταία στιγμή..

Προσωπική μου άποψη : όλη την χρονιά διάβαζες. ότι έχεις μάθει όλη την χρονιά είναι μέσα στο κεφάλι σου. Οι γνώσεις είναι εκεί. Και πες οτι έχεις κάποια σημεία που δεν τα θυμάσαι 100% καλά, αν τα κοιτάξεις τελευταία στιγμή , λες να σου μείνουν; Αν έχεις διαβάσει καλά όλη την χρονιά, δεν έχει κανένα νόημα η επανάληψη το πρωί. Ούτε καν που να το σκέφτεσαι. Αν τώρα δεν έχεις ιδέα, τότε ρίξε μια ματιά μπας και πιάσεις και τίποτα στο Σ/Λ ή κάτι έτσι την τελευταία στιγμή :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χριστός και Παναγία, για κανένα λόγο. Κοιμηθείτε καλά και νωρίς, ούτε να το ξενυχτήσετε διαβάζοντας ούτε να ξυπνήσετε νωρίς για να διαβάσετε. Ό,τι έγινε, έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Τώρα που οι πανελλήνιες έχουν σχεδόν φτάσει...

Πριν τελειώσει το σχολείο μας είχαν δωσει καποιες συμβουλες οι περισσότεροι καθηγητές για την μέρα που θα δίνουμε. Είχαν πει ότι καλό είναι να ξυπνάμε γύρω στις 6, να τρώμε πρωινό και ύστερα να κάνουμε μια επανάληψη το μάθημα που δίνουμε την ίδια ημέρα πριν πάμε να γράψουμε.

Συμφωνείτε με αυτή την άποψη;
Με άλλους που μίλησα, είπαν ότι δεν χρειάζεται επανάληψη το πρωί γιατί σε αγχώνει περισσότερο.

Όσοι έχετε δώσει, κάνατε επανάληψη το πρωί; Ποιο από τα δύο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο;

Σε καμια περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ αρχικά θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία και όλα θα πάνε καλά !

Προσωπική συμβουλή αν θες να κάνεις επανάληψη την προηγούμενη μέρα στο μάθημα που δίνεις μόνο τα βασικά. Κλείσε βιβλία το απόγευμα και νωρίς πήγαινε ένα περίπατο να ξελαμπικάρεις φάε καλά κοιμήσου νωρίς και πήγαινε με καθαρό μυαλό να δώσεις. Δεν έχει νόημα να κάνεις επανάληψη τα πρωινά συμφωνώ ότι θα σε αγχώσει περισσότερο.

Εγώ απέφευγα επίσης στο σχολείο στις πανελλήνιες παιδιά που διάβαζαν σημειώσεις και συζητούσαν τι μπορεί να πέσει από όσα τους έλεγαν οι καθηγητές τους στα φροντιστήρια θα σε αγχώσουν χωρίς λόγο. Πάρε τα θέματα διάβασε τα με ηρεμία και δώσε. Μπορεί ένας περίπατος πριν πας στο εξεταστικό κέντρο να καθαρίσει το μυαλό σου και να σε γεμίσει με θετική ενέργεια διώχνοντας όποιες σκέψεις.

Επίσης δεν μπορώ τους γονείς που είναι απέξω όσο τα παιδιά εξετάζονται και περιμένουν με αγωνία λες και τα παιδιά τους είναι στο νοσοκομείο και περιμένουν να βγουν από κάποια σοβαρή εξέταση , τα παιδιά δίνουν πανελλήνιες όχι οι γονείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Με την τσίμπλα στο μάτι 6 ώρα τα χαράματα δεν θα θυμηθείς ούτε θα μάθεις τίποτα. Μόνο θα κουραστείς και θα αγχωθείς. Ξύπνα κατά τις 7, φάε πρωινό και πήγαινε σχολείο, εγώ τουλάχιστον αυτό έχω σκοπό να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Δε θα σε σώσει καμία επανάληψη στις 6 το πρωί, ό,τι έχεις διαβάσει, έχεις διαβάσει. Ξύπνα κανονικά, να είσαι και ξεκούραστος, και, αφού φας πρωινό, πήγαινε σχολείο να γράψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Οχιιι. Είναι τέρμα χαζό αν το καλοσκεφτεις. Αν περιμένεις από μια επανάληψη της 1 ώρας να κάνει κάτι που δεν έκανες μέσα σε τόσο καιρό άστα να πάνε. Αυτό που μου έχουν πει Αλλά και προσωπική μου άποψη είναι ουτε μετά τις 5 το απόγευμα της προηγούμενης μέρας να μην ασχοληθείς με το μάθημα που δίνεις. Κάνε κάτι που θα σε χαλαρώσει, θα σου αποσπάσει το μυαλό και κοιμήσου νωρίς και μην ασχολείσαι με "επαναλήψεις" της τελευταίας στιγμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγω το έκανα αυτό tbh, αλλα οχι με την εννοια οτι θα κατσω να διαβασω το πρωί κατι που δεν ειχα μαθει τοσο καιρο. Ενα γρηγορο ξεφυλλισμα εκανα. Και επειδή ακριβώς είχα διαβάσει καλά όλη τη χρονιά, έβλεπα οτι τα θυμόμουν όλα και άντε να στεκόμουν ένα λεπτό παραπάνω σε μερικά δύσκολα σημεία, οπότε για εμένα λειτουργούσε θετικά αυτό το πρωινό ξεφύλλισμα, γιατί ένιωθα πιο σίγουρη. Ο καθένας όπως τον βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Επικίνδυνο θα το έλεγα ... Καλύτερα τη μέρα πρίν σήκω χάραμα κάτσε κάνε μια γερή επαναλήψη μέχρι το μεσημέρι ώρες δηλαδή και μετά χαλάρωσε ανάλογα με τη όρεξη σού (ύπνος βόλτα ) κάποιοι νιώθουν οκ και το κάνουν αλλά χωρίς να σε αγχωσω δεν είναι λίγο χαζό να το ρισκάρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τι να ρισκάρει ρε παιδιά,αν είναι δυνατόν :P Ισα ίσα, καλύτερα να ξυπνήσει λίγο πιο νωρίς (εννοείται εφόσον έχει πάει για ύπνο νωρίς), να φάει ένα καλό πρωινό και να είναι έτοιμη στην ώρα της να πάει να γράψει. Και επι την ευκαιρία κάνει και ένα ξεφύλλισμα, δεν θα κάτσει το πρωί να μάθει ο,τι δεν έμαθε μέσα στην χρόνια :P Τι να μάθεις σε μια ώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τι να ρισκάρει ρε παιδιά,αν είναι δυνατόν :P Ισα ίσα, καλύτερα να ξυπνήσει λίγο πιο νωρίς (εννοείται εφόσον έχει πάει για ύπνο νωρίς), να φάει ένα καλό πρωινό και να είναι έτοιμη στην ώρα της να πάει να γράψει. Και επι την ευκαιρία κάνει και ένα ξεφύλλισμα, δεν θα κάτσει το πρωί να μάθει ο,τι δεν έμαθε μέσα στην χρόνια :P Τι να μάθεις σε μια ώρα...

Καλημέρα (<3), ξέρεις και το ξεφύλλισμα είναι ίσως ρίσκο γιατί έχεις που έχεις το άγχος μπορεί να πέσει το μάτι σου σε κομμάτι που νομίζεις ότι δεν το ξέρεις και να αγχωθείς ακόμα περισσότερο. Γιατί εγώ πχ στην εξεταστική την ίδια μέρα, πριν πάω να δώσω κανονική επανάληψη στο τελευταίο ξεφύλλισμα ενώ έχω κάνει την επανάληψη το παθαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goldensydney

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Είμαι μια χαρά διαβασμένη, δεν περιμένω να μάθω κάτι το πρωί, ευτυχώς :friends:
Οπότε ίσως να κάνω ένα απλό ξεφυλλισμα :ok:

Καλή επιτυχία σε όλους όσους δίνουν❤
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top