Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Από διασταύρωση αρσενικού και θηλυκού εντόμου προκύπτουν:

100 θηλυκά με κόκκινα μάτια και διπλωμένα φτερά
100 θηλυκά με κόκκινα μάτια και κανονικά φτερά
100 αρσενικά με κόκκινα μάτια και διπλωμένα φτερά
100 αρσενικά με λευκά μάτια και κανονικά φτερά

Και δίνεται πως τα γονίδια υπεύθυνα για τα λευκά μάτια και διπλωμένα φτερά είναι υπολειπόμενα/φυλοσύνδετα.
Και πρέπει να γράψουμε τους γονότυπους των γονέων και τη διασταύρωση.

Πως εξηγείται αυτό? Γιατί πχ δεν έχουμε θηλυκά με λευκά μάτια? Βασικά μπορούμε να κάνουμε διασταύρωση διυβριδισμού με 2 φυλοσύνδετα? Δεν έχω ξαναδεί τέτοια άσκηση έστω...

δεν κανεις δυιβριδισμο, κανεις μονουβριδισμο με τα φυλοσυνδετα. Οριζεις πχ ΧΑ τα κοκκινα ματια, Χα τα λευκα ματια, (τα συμβολιζεις στο πανω μερος του Χ χρωμοσωματος),ΧΒ τα κανονικα φτερα και Χβ τα διπλωμενα (αυτα τα συμβολιζεις στο κατω μερος του Χ χρωμοσωματος) Στην περιπτωση σου πχ, οι αρσενικοι απογονοι με λευκα ματια και κανονικα φτερα ειναι ΧαΒ Y (δηλαδη γραφεις Χ, πανω δεξια α και κατω δεξια Β, και μετα κανονικα το Υ. Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πρόκειται για συνδεδεμένα γονίδια (βρίσκονται και τα δύο στα φυλετικά χρωμοσώματα).Νομίζω πως είναι εκτός ύλης για τη γ λυκείου αυτή η περίπτωση χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.
Οι γονότυποι των γονέων είναι Χ (Α ,β) Χ (α,Β) x (επί) Χ (Α,β)Υ
Σκέψου ότι αυτά που έχω στις παρενθέσεις γράφονται το ένα πάνω και το άλλο κάτω
Α για τα μάτια και Β για τα φτερά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Πρόκειται για συνδεδεμένα γονίδια (βρίσκονται και τα δύο στα φυλετικά χρωμοσώματα).Νομίζω πως είναι εκτός ύλης για τη γ λυκείου αυτή η περίπτωση χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.
Οι γονότυποι των γονέων είναι Χ (Α ,β) Χ (α,Β) x (επί) Χ (Α,β)Υ
Σκέψου ότι αυτά που έχω στις παρενθέσεις γράφονται το ένα πάνω και το άλλο κάτω
Α για τα μάτια και Β για τα φτερά

οντως? :hmm:εμας μας τα εκαναν στο φροντιστηριο. Αμαν,μας δημιουργουν παραπανω αγχη :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
παιδιά αν έχω την αλληλουχία αναγνώρισης της εκορι και μέσα σε αυτή μεταξύ των δυο Α βρίσκεται η θεα του πλασμιδιού, θεωρείται κατάλληλη για χρήση στο πλασμιίδιο εφόσον κόβει μεταξύ G και Α ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Όχι γιατί καταστρέφεται η ΘΕΑ και δεν μπορεί να αντιγραφεί το πλασμίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena25671

Νεοφερμένος

Η elena25671 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια Σας! Έχω μια απορία πάνω στην βιολογια κατεύθυνσης..και θα επιθυμούσα όποιος μπορεί να με βοηθήσει.
Αν μια περιοριστικη ενδονουκλεαση κόβει μεσα στον υποκινητή του γονιδίου.. Και στην συνεχεια μεταφέρεται το γονίδιο μέσα σε ενα πλασμιδιο που διαθέτει υποκινητή..τοτε το γονίδιο θα εκφραστεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γεια Σας! Έχω μια απορία πάνω στην βιολογια κατεύθυνσης..και θα επιθυμούσα όποιος μπορεί να με βοηθήσει.
Αν μια περιοριστικη ενδονουκλεαση κόβει μεσα στον υποκινητή του γονιδίου.. Και στην συνεχεια μεταφέρεται το γονίδιο μέσα σε ενα πλασμιδιο που διαθέτει υποκινητή..τοτε το γονίδιο θα εκφραστεί;
Συνήθως στο cloning είτε θα κάνεις RNA isolation και μετά PCR να κάνεις το cDNA το οποίο θα μπει στο πλασμίδιο για έκφραση, είτε θα χρησιμοποιήσεις το πλασμίδιο με το γονίδιο που σε απασχολεί και θα κάνεις απλά fragment amplification βάζοντας τα κατάλληλα restriction sites.

Για να απαντήσω συγκεκριμένα όμως στην ερώτησή σου, μπορείς να το κάνεις αυτό και το γονίδιο θα εκφραστεί κανονικά εάν 1) το sequence δεν καταλήγει σε stop codon οπότε και δε θα έχεις έκφραση και 2) εάν το γονίδιο εισαχθεί σχετικά κοντά στον promoter που θα χρησιμοποιήσεις για έκφραση, διότι η απόσταση μετράει. Βέβαια το 1 είναι σχετικά απίθανο να συμβεί καθότι θα χρησιμοποιήσεις ένζυμο με sticky ends (π.χ EcoRI) και το μέρος του promoter που θα μεταφέρεις δεν περιέχει κάποιο stop codon.
Ελπίζω να απάντησα στην ερώτησή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Συνήθως στο cloning είτε θα κάνεις RNA isolation και μετά PCR να κάνεις το cDNA το οποίο θα μπει στο πλασμίδιο για έκφραση, είτε θα χρησιμοποιήσεις το πλασμίδιο με το γονίδιο που σε απασχολεί και θα κάνεις απλά fragment amplification βάζοντας τα κατάλληλα restriction sites.

Για να απαντήσω συγκεκριμένα όμως στην ερώτησή σου, μπορείς να το κάνεις αυτό και το γονίδιο θα εκφραστεί κανονικά εάν 1) το sequence δεν καταλήγει σε stop codon οπότε και δε θα έχεις έκφραση και 2) εάν το γονίδιο εισαχθεί σχετικά κοντά στον promoter που θα χρησιμοποιήσεις για έκφραση, διότι η απόσταση μετράει. Βέβαια το 1 είναι σχετικά απίθανο να συμβεί καθότι θα χρησιμοποιήσεις ένζυμο με sticky ends (π.χ EcoRI) και το μέρος του promoter που θα μεταφέρεις δεν περιέχει κάποιο stop codon.
Ελπίζω να απάντησα στην ερώτησή σου!
Πες το και μια στα ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
δύσκολη άσκηση, μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
θηλυκή καφέ μαρμότα διασταυρωνεται με εκρου αρσενικο και προκυπτουν νεαρα ατομα σε αναλογια 1 καφε 2 εκρου 1 λευκο.
μια αλλη καφε μαρμοτα διασταυρωνεται με αρσενικο λευκο και προκυπτουν απόγονοι 1 καφε 1 λευκο. ενα λευκο θηλυκο με εκρου αρσενικο δινουν 1 εκρου 1 λευκο.
το φυλο καθοριζεται οπως στον ανθρωπο. ποια ειναι η κληρονομικοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γόρδιονΣουτιέν

Νεοφερμένος

Η γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Βγαίνει με πολλαπλά αλληλόμορφα και προκύπτει πως τα γονίδιά είναι αυτοσωμικα ενώ απορρίπτεται το φυλοσύνδετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
δύσκολη άσκηση, μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
θηλυκή καφέ μαρμότα διασταυρωνεται με εκρου αρσενικο και προκυπτουν νεαρα ατομα σε αναλογια 1 καφε 2 εκρου 1 λευκο.
μια αλλη καφε μαρμοτα διασταυρωνεται με αρσενικο λευκο και προκυπτουν απόγονοι 1 καφε 1 λευκο. ενα λευκο θηλυκο με εκρου αρσενικο δινουν 1 εκρου 1 λευκο.
το φυλο καθοριζεται οπως στον ανθρωπο. ποια ειναι η κληρονομικοτητα


οπως ειπε η κοπελα απο πανω, βγαινει αυτοσωμικο με πολλαπλα αλληλομορφα, οπου το εκρου ειναι επικρατες του καφε και του λευκου, και το καφε επικρατες του λευκου. Δηλαδη εκρου>καφε>λευκο.

Ερωτηση. Στην αρχη της μεσοφασης, πριν δηλαδη γινει η αντιγραφη και εχουμε τις αδελφες χρωματιδες, θεωρειται οτι υπαρχουν κεντρομεριδια? Δηλαδη αν μας δωσουν πινακακι συμπληρωσης (πχ για ανθρωπινο σωματικο κυτταρο) και εχει να γραψουμε αριθμο κεντρομεριδιων στην αρχη της μεσοφασης και στο τελος της μεσοφασης, τι θα βαλουμε στην αρχη? Μηδεν η οτι εχει 46? Θεωρητικα 46, αλλα εχω μπερδευτει γιατι το σχολικο αναφερεται σε κεντρομεριδια μονο μετα την αντιγραφη :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γόρδιονΣουτιέν

Νεοφερμένος

Η γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Κεντρομεριδια υπάρχουν καθόλη τη διάρκεια του κυτταρικού κύκλου. Κάθε ινιδιο έχει κεντρομεριδιο.
Ωστόσο στα πλαίσια αυτού του βιβλίου ο όρος κεντρομεριδιο αναφέρεται ξεκαθαρα μόνο για το χρονικό διάστημα που ενώνονται τα δυο διπλασιασμενα ινιδια. Οποτε και δεν πρόκειται να σε ρωτήσουν κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Ερωτηση. Στην αρχη της μεσοφασης, πριν δηλαδη γινει η αντιγραφη και εχουμε τις αδελφες χρωματιδες, θεωρειται οτι υπαρχουν κεντρομεριδια? Δηλαδη αν μας δωσουν πινακακι συμπληρωσης (πχ για ανθρωπινο σωματικο κυτταρο) και εχει να γραψουμε αριθμο κεντρομεριδιων στην αρχη της μεσοφασης και στο τελος της μεσοφασης, τι θα βαλουμε στην αρχη? Μηδεν η οτι εχει 46? Θεωρητικα 46, αλλα εχω μπερδευτει γιατι το σχολικο αναφερεται σε κεντρομεριδια μονο μετα την αντιγραφη :/

https://m.youtube.com/watch?v=KKWnGa-n2Qk δες το βίντεο απ το 1:20 και θα καταλάβεις πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Φιλική συμβουλή από κοπέλα που δίνει 2η φορά αν κοίταξετε επανάληπτικες 2017 όλες οι απαντήσεις είναι πρακτικές με εξαίρεση 7-8 μονάδες που και πάλι ρωτάει πλαγίως . Θεωρώ ότι έχουν γίνει πιο σύνθετα τα θέματα και έχουν ξεφύγει από τη απλή καταγραφή θεωρίας ... Να περιμένετε συνδυασμους κεφάλαιων ...Good luck!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Φιλική συμβουλή από κοπέλα που δίνει 2η φορά αν κοίταξετε επανάληπτικες 2017 όλες οι απαντήσεις είναι πρακτικές με εξαίρεση 7-8 μονάδες που και πάλι ρωτάει πλαγίως . Θεωρώ ότι έχουν γίνει πιο σύνθετα τα θέματα και έχουν ξεφύγει από τη απλή καταγραφή θεωρίας ... Να περιμένετε συνδυασμους κεφάλαιων ...Good luck!!!

Συνδιαστικη ,όπως ; Τι σου έχει πει ο βιολόγος ;; εγώ περιμένουμε αυτή την ερώτηση πως θα φτιάξουμε ποικιλία Bt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Συνδιαστικη ,όπως ; Τι σου έχει πει ο βιολόγος ;; εγώ περιμένουμε αυτή την ερώτηση πως θα φτιάξουμε ποικιλία Bt


και ο βιολογος του φροντ μου περιμενει αυτη την ερωτηση, βεβαια ειχε πεσει στις επαναληπτικες του 16,οποτε ψιλοαμφιβαλλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Συνδιαστικη ,όπως ; Τι σου έχει πει ο βιολόγος ;; εγώ περιμένουμε αυτή την ερώτηση πως θα φτιάξουμε ποικιλία Bt

και ο βιολογος του φροντ μου περιμενει αυτη την ερωτηση, βεβαια ειχε πεσει στις επαναληπτικες του 16,οποτε ψιλοαμφιβαλλω.
Βασικά θα έχει πιο πολύ πρακτικό παρά θεωρητικό δηλαδή τυχαίο παράδειγμα μπορεί να λεει για περιοριστική ενδονουκλεαση άσκηση και εσύ πρέπει να πείς πως θα κοπεί το πλασμίδιο με ποια κατεύθυνση πως θα μπει που είναι πιο πολύ πρακτικό . Δε λέω τι θα πέσει φέρνω παράδειγμα καί οι θεωρίες θα είναι πιστευω πλαγίως διατυπωμένες . Ξανά τέταρτο να αναφέρετε τη διαδικασία παραγωγής της βιβλιοθήκης που θα χρησιμοποιησουμε για τη παραγωγή πρωτεινης έτσι να δείτε τις επαναλήπτικες τού 17 κάπως έτσι θα είναι η δομή ... Καί τα α θα είναι πιο απαιτητικα.

Για εμένα να πάτε φέτος στις πανελλήνιες στη βιολογία και χημεία με τη σκέψη ότι θα βάλουν ιδιαίτερα θεματα ... Μη ξεχνάτε ότι πρέπει να μπουν δύσκολα γιατί οι σχολές του 3ου είναι στα ύψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Βασικά θα έχει πιο πολύ πρακτικό παρά θεωρητικό δηλαδή τυχαίο παράδειγμα μπορεί να λεει για περιοριστική ενδονουκλεαση άσκηση και εσύ πρέπει να πείς πως θα κοπεί το πλασμίδιο με ποια κατεύθυνση πως θα μπει που είναι πιο πολύ πρακτικό . Δε λέω τι θα πέσει φέρνω παράδειγμα καί οι θεωρίες θα είναι πιστευω πλαγίως διατυπωμένες . Ξανά τέταρτο να αναφέρετε τη διαδικασία παραγωγής της βιβλιοθήκης που θα χρησιμοποιησουμε για τη παραγωγή πρωτεινης έτσι να δείτε τις επαναλήπτικες τού 17 κάπως έτσι θα είναι η δομή ... Καί τα α θα είναι πιο απαιτητικα.

Για εμένα να πάτε φέτος στις πανελλήνιες στη βιολογία και χημεία με τη σκέψη ότι θα βάλουν ιδιαίτερα θεματα ... Μη ξεχνάτε ότι πρέπει να μπουν δύσκολα γιατί οι σχολές του 3ου είναι στα ύψη

......ακόμα και χημεία .......βασικά εγώ λέω ποιο πολύ δύσκολα ώστε να μην γράψουν οι μαθητές (αλλά να γράψω εγώ λίγο καλά να μπω εκεί που θέλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
......ακόμα και χημεία .......βασικά εγώ λέω ποιο πολύ δύσκολα ώστε να μην γράψουν οι μαθητές (αλλά να γράψω εγώ λίγο καλά να μπω εκεί που θέλω

Εντάξει αν θέλουν να καθαρίσουν τούς μαθητές ας βάλουν καί Παλούκια δεν θα μπουν σε όλα δύσκολα δε έχει νόημα... Απλά αυτά τα μαθήματα είναι βαρύτητα άρα δε μπορεί να σού λέει να πείς τα χαρακτηριστικά της διπλής έλικας
Όπως στη χημεία έχει γίνει πιο συνδυαστικό και προσωπικά πέρσι θεωρήθηκαν δύσκολα τα θέματα αλλά αν κατέχεις πεχα και οργανική καί τά άλλα ως θέματα β έγραφες πάνω απ' 80 . καλή επιτυχία σε όλους αύριο καί το μυαλό σας; Να συγκεντρωθει εκεί (μιλαω και για μένα χαχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ποτε η σύνθεση του Dna είναι συνεχής στη μία αλυσιδα κι ασυνεχής στην άλλη;ναι μεν γνωρίζω την θεωρία από το βιβλίο αλλά σε μια άσκηση δυσκολευομαι όταν μας ζητάει να βρούμε ποια τμηματα αντιγράφονται συνεχώς κι ποια ασυνεχως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top