Σχολή Animation

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρω το ξεκινάω λίγο απότομα το θέμα αυτό αλλά έχω λόγο που θέλω να το αναφέρω.

Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι επαγγελματικα δικαιώματα και τι επαγγελματικα σου οφείλει το τμήμα τεχνών ήχου και εικόνας οπότε σκέφτηκα λίγο καλύτερα το θέμα και άρχισα πρόσφατα να ψάχνω σχολές για animation μόνο. Γιατί τουλάχιστον το θέμα με το Animation το ξέρω καλύτερα έστω και λίγο περισσότερο σε αντίθεση με το θέμα του ήχου και εικόνας.

Θέλω λοιπόν να ξέρω πόσα μορια χρειάζεται για να περάσεις σε σχολή Animation εδώ στην Ελλάδα και ποια είναι η καλύτερη σχολή Animation στην Ελλάδα. Επίσης επειδή υπάρχει όμως και μια σκέψη μου ότι μπορεί να θελησω να περάσω σε σχολή Animation στο εξωτερικό (συγκεκριμένα ή Αγγλια (Λονδινο) ή Γερμανία) θέλω και εκεί να ξέρω ποιες είναι οι καλύτερες σχολές Animation ώστε να κάνω μια τελική επιλογή για το τι σχολή Animation θα διαλέξω να πάω. Θέλω επίσης να ξέρω πόσα χρειάζεται για να περασω σε σχολή Animation του εξωτερικού σε περίπτωση που πάρω την τελική απόφαση να πάω εξωτερικό να σπουδασω.

Η αλήθεια είναι σκέφτομαι να σπουδασω Animation ή εδώ στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό γι'αυτό ζητάω να μάθω από όποιον ξέρει ποια είναι η καλύτερη σχολή στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα και πόσα μορια χρειάζεται για να περάσεις Animation στην Ελλάδα ή εξωτερικό.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλό σας απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Καλησπερα :)
Απ’ οσο ξερω δεν υπαρχει προπτυχιακο προγραμμα σπουδων στην Ελλαδα για Animation. Σε καποιο ΙΕΚ σιγουρα θα βρεις καποια ειδικοτητα. Ωστοσο, ειναι πολυ γενικολογο το “Animation” που γραφεις, δωσε και αλλες πληροφοριες. Σε ενδιαφερει το gaming animation; Video Effects;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρω το ξεκινάω λίγο απότομα το θέμα αυτό αλλά έχω λόγο που θέλω να το αναφέρω.

Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι επαγγελματικα δικαιώματα και τι επαγγελματικα σου οφείλει το τμήμα τεχνών ήχου και εικόνας οπότε σκέφτηκα λίγο καλύτερα το θέμα και άρχισα πρόσφατα να ψάχνω σχολές για animation μόνο. Γιατί τουλάχιστον το θέμα με το Animation το ξέρω καλύτερα έστω και λίγο περισσότερο σε αντίθεση με το θέμα του ήχου και εικόνας.

Θέλω λοιπόν να ξέρω πόσα μορια χρειάζεται για να περάσεις σε σχολή Animation εδώ στην Ελλάδα και ποια είναι η καλύτερη σχολή Animation στην Ελλάδα. Επίσης επειδή υπάρχει όμως και μια σκέψη μου ότι μπορεί να θελησω να περάσω σε σχολή Animation στο εξωτερικό (συγκεκριμένα ή Αγγλια (Λονδινο) ή Γερμανία) θέλω και εκεί να ξέρω ποιες είναι οι καλύτερες σχολές Animation ώστε να κάνω μια τελική επιλογή για το τι σχολή Animation θα διαλέξω να πάω. Θέλω επίσης να ξέρω πόσα χρειάζεται για να περασω σε σχολή Animation του εξωτερικού σε περίπτωση που πάρω την τελική απόφαση να πάω εξωτερικό να σπουδασω.

Η αλήθεια είναι σκέφτομαι να σπουδασω Animation ή εδώ στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό γι'αυτό ζητάω να μάθω από όποιον ξέρει ποια είναι η καλύτερη σχολή στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα και πόσα μορια χρειάζεται για να περάσεις Animation στην Ελλάδα ή εξωτερικό.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλό σας απόγευμα.

Θα σου απαντησω αυριο με ενα τεραστιο post,εισαι τυχερη μπορω να σου πω αρκετα πραγματα καθως εχω πειρα στο field γενικοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Λοιποοον.
Εαν θες να ακολουθησεις animator καριερα να ξερεις οτι σε πολυ λιγα μερη θα μαθεις καλα:).
Επισης οι σπουδες καλων τεχνων ειναι μια παααρα πολυ καλη αρχη,καθως εκτιμαται απιστευτα απο ολο το industry η γνωση παραδοσιακων και οχι μονο ψηφιακων τεχνικων.Ασε που ως επαγγελματιας animator ειδικα σε μια μεγαλη εταιρια θα περιμενουν απο εσενα διαφορες τεχνικες και μεθοδους να τους υλοποιησεις το οραμα και αυτο δεν θα γινεται απαραιτητα και παντα μονο με υπολογιστη,ασχετα που θα γινεται ετσι στις περισσοτερες δουλειες.

Τα πιο γνωστα και διαδεδομενα προγραμματα ειναι το 3DS MAX,το Maya που χρησιμοποιουνται.Μπορει να πετυχεις και κανα MODO η και αλλα αλλα τα 2 πρωτα που ειπα ειναι MUST.Θα σου προτεινα να κατεβασεις τις δωρεαν φοιτητικες εκδοσεις και να αρχισεις να τα μαθαινεις καθως και να αγορασεις βιβλια σχετικα με το animation σε αυτα.Προσωπικα εχω δοκιμασει λιγο 3DS Max,στην Ελλαδα θα βρεις πολλους οπαδους του,αλλα το Maya υπερτερει στο θεμα του Animation,εχει μερικα τσακ καλυτερα εργαλεια και θα δεις οτι οσο σοβαρευουν οι παραγωγες μετραει πολυ αυτο.Βεβαια το καθενα μπορει να δεχτει scriptακια σε γλωσσα python η MEL ας πουμε το Maya και να δημιουργησεις δικα σου εργαλεια αλλα αυτα ειναι πιο advanced αστα για μετα και κυριως στους developers :P .

Υπαρχουν καποιες σχολες του τυπου Gnomon στην Αμερικη,δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως πιστοποιηση παιρνεις,αλλα τα αποτελεσματα των αποφοιτων τους ειναι εκπληκτικα και χωνονται στις καλυτερες θεσεις σε παραγωγες ταινιων και παιχνιδιων.Υπαρχουν και αλλα πιο επισημα οπως ας πουμε τυπου Full Sail εαν εχεις δει,αλλα τους ενδιαφερει κυριως το χρημα,ομως και τα περισσοτερα πανεπιστημια του ειδους.Αρκετοι παραπονιουνται οτι οι καθηγητες απλα τους δινουν ετοιμα video απο 3ους για να εκπαιδευτουν.Δηλαδη οκει αυτο δεν λεει το κανεις και απο σπιτι σου επι πληρωμη και δεν χρειαζεται καν να πας να σπουδασεις εκει.

Γενικα στη θεση σου θα πηγαινα για καλων τεχνων και απο εκει σε καποιο μεταπτυχιακο.Διαφορετικα χωρις πτυχιο και online μαθηματα απο αρκετους κορυφαιους του πεδιου.Εαν γινεις καλη δεν θα σου ζητηθει πτυχιο και δεν θα ενδιαφερθει κανενας εαν εχεις κυριολεκτικα.Απλα εαν εχεις δεν θα περασει και απαρατηρητο,κυριως ομως μετραει η δουλεια σου και ποσο καλα animation θα ξερεις να μαθεις,ειτε ως αυτοδιδακτη ειτε ως καποια με γνωσεις παραδοσιακης τεχνης.Εκτος αυτου δεν ειναι αναγκη να δουλεψεις μονο σε μεγαλες παραγωγες αλλα θα μπορεις να βγαζεις ενα καλο χαρτζιλικι και απο freelance δουλεια.

Σε καθε περιπτωση ξεκινα με το Maya,κατ'εμε παρε βιβλια και αρχιζε να πειραματιζεσαι με αυτο.Υπαρχουν πολλα που πρεπει να μαθεις απο βασικες αρχες που διεπουν το animation και ορολογια εως πως να χειριζεσαι το προγραμμα και τι εργαλεια πρεπει να χρησιμοποιεις.Επισης φυσικα πρεπει να μαθεις σιγα σιγα τι κανει ενας 3D Artist καθως αυτος θα σου φτιαχνει το οποιο μοντελο,συνηθως ανθρωπους αλλα οχι απαραιτητα και να βλεπεις εαν εχει σωστη "τοπολογια" το πλεγμα(wireframe)-καθε αντικειμενο αποτελειται απο σημεια τα λεγομενα vertex ολα μαζι ενωνονται και σχηματιζουν επιφανειες και ετσι προκυπτει το πλεγμα) ωστε να μην υπαρχουν προβληματα κατα την διαδικασια του animation.Διαφορετικα δεν θα υπαρχει σωστη κινηση ανατομικα και θα βλεπεις να "σπανε" χερια η να "τσαλακωνονται" η να στρεφονται περιεργα.Εδω θα πρεπει να αποκτησεις και γνωσεις ανατομιας καθως θα σε βοηθησουν απιστευτα πολυ. Πρεπει επισης να τσεκαρεις τι κανει ενας rigger ο οποιος ουσιαστικα σου φτιαχνει τον σκελετο και εαν θες,το control panel σου για να κανεις το animation και πρεπει επισης να εχει κανει σωστα την δουλεια του ωστε να κανεις και εσυ την δικη σου".

Ολα αυτα μην σε τρομαξουν,τα ειπα ωστε να αρχισεις διαισθητικα να ψαχνεσαι,για να κανεις μια αρχη.Εσυ ξεκινα απο μικρα μικρα βηματα που ειναι οπως τονισα βιβλια για το προγραμμα και βιβλια γενικα για το animation ειτε θα πας τελικα σε μια σχολη ειτε οχι.

ΥΓ. Μακρια απο ΙΕΚ για Animation ,ελαχιστα εως κανενα ειναι σοβαρα η σε οδηγουν σε μετριες δουλειες,εαν θες σοβαρα πραγματα σιγουρα online η εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλε μην το τρομαζετε το παιδι με τις λεπτομερειες για το 3d modeling,θα τα διαβαζει και αν δεν ξερει για τι πραγμα μιλαμε θα τραβαει τα μαλλια του :P Και εγω πιστευω οτι θα ηταν καλο να ξεκινησεις απο Καλων Τεχνων.Εχουμε και εμεις σεμιναρια και μαθηματα για animation, δυσκολη δουλεια και θελει υπομονη,αλλα αν σ'αρεσει... :P Το 3ds ειναι ενα πολυ καλο προγραμμα για να ξεκινησεις και να αποκτησεις μια πρωτη επαφη, με λιγα tutorials στο youtube και εξασκηση δεν θα εχεις προβλημα. Το maya ειναι πιο πολυπλοκο. Θα σου ελεγα να ξεκινησεις απο Καλων Τεχνων ή καποια αλλη παρομοια σχολη εδω στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπερα :)
Απ’ οσο ξερω δεν υπαρχει προπτυχιακο προγραμμα σπουδων στην Ελλαδα για Animation. Σε καποιο ΙΕΚ σιγουρα θα βρεις καποια ειδικοτητα. Ωστοσο, ειναι πολυ γενικολογο το “Animation” που γραφεις, δωσε και αλλες πληροφοριες. Σε ενδιαφερει το gaming animation; Video Effects;

Ναι με ενδιαφερει και το gaming animation, video Effects αλλα επίσης με ενδιαφέρει και το 2D και 3D Animation και κάποια στυλ Animation επίσης.

Ξέρω ακούγεται λίγο μπερδεμένο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Καλε μην το τρομαζετε το παιδι με τις λεπτομερειες για το 3d modeling,θα τα διαβαζει και αν δεν ξερει για τι πραγμα μιλαμε θα τραβαει τα μαλλια του :P Και εγω πιστευω οτι θα ηταν καλο να ξεκινησεις απο Καλων Τεχνων.Εχουμε και εμεις σεμιναρια και μαθηματα για animation, δυσκολη δουλεια και θελει υπομονη,αλλα αν σ'αρεσει... :P Το 3ds ειναι ενα πολυ καλο προγραμμα για να ξεκινησεις και να αποκτησεις μια πρωτη επαφη, με λιγα tutorials στο youtube και εξασκηση δεν θα εχεις προβλημα. Το maya ειναι πιο πολυπλοκο. Θα σου ελεγα να ξεκινησεις απο Καλων Τεχνων ή καποια αλλη παρομοια σχολη εδω στην Ελλαδα.

Εαν δεν τραβας τα μαλλια σου δεν μαθαινεις :hehe: .
Η πολυπλοκοτητα ειναι κατι σχετικο,το Blender(μπορει να χρησιμοποιησει και αυτο για animation αλλα οπως ειπα το Maya πλεον χρησιμοποιειται απο ολα τα studio του κοσμου και εχει εκτοπισει σε αυτο το κομματι ολα τα υπολοιπα...ακομα και το 3DS MAX) ας πουμε που βασιζεται παρα πολυ σε keyboard shortcuts και θεωρειται πιο δυσκολo απο ολα τα προηγουμενα εαν το μαθεις(παιρνει αρκετο καιρο) εισαι πιο γρηγορος και απο θανατο σε ταχυτητα.

Ναι με ενδιαφερει και το gaming animation, video Effects αλλα επίσης με ενδιαφέρει και το 2D και 3D Animation και κάποια στυλ Animation επίσης.

Ξέρω ακούγεται λίγο μπερδεμένο αυτό.

Οπα οπα οπα...Εαν σε ενδιαφερει καριερα VFX Artist χρειαζεσαι εντελως διαφορετικη εκπαιδευση,και θα σου παρει χρονια.
Πρεπει να ξερεις λιγο απ'ολα 3D modeling,Animation,Rigging,Scripting,Σκληροτατα μαθηματικα καθως και διαφορετικα προγραμματα του τυπου Houdini ας πουμε.Επισης εδω το Maya παλι ειναι must...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες προς όσους μου έχουν δώσει μέχρι στιγμής.
Πάντως αλήθεια πόσα μορια χρειάζεται για να περάσεις σε σχολή Animation και πόσα για να περάσεις σε καλων τεχνων;

Ξέρω από όλα τα επιστημονικά πεδία μπορείς να περάσεις σε σχολή καλων τεχνων οπότε το ίδιο θα ισχύει και για σχολές Animation. Επί τη ευκαιρία σε ΙΕΚ δεν σκοπεύω να πάω. Σε δημόσια σχολή θέλω να πάω. Αλλά συγκεκριμένα στην καλύτερη που υπάρχει.

Κάτι ασχετο:
Επίσης έχω φτιάξει Animation αλλά συγκεκριμένα σε φορητές νιτεντο κονσόλες μου όποτε πιστεύω καταλαβαίνω τι θα με περιμένει σε υπολογιστή έστω και στο περίπου. Έχω προσωπικά μια φίλη που ξέρει να κάνει Animation επίσης. Αλλά περισσότερο σε υπολογιστή κάνει ενώ εγω αντιθετως σε φορητές νιτεντο κονσόλες μου. Θα ζωγραφιζα για να κάνω και εγω Animation μέσω υπολογιστή αλλά ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν έχω γραφίδα σχεδίασης και δεν μπορώ να ζωγραφιζω με το ποντίκι οπότε όταν και εφόσον πάρω γραφίδα θα με μάθω να τη χρησιμοποιώ για να ζωγραφιζω μέσω υπολογιστή επίσης σε πρώτη φάση και μετά θα προχωρησω στο θέμα να φτιάχνω Animation μέσω υπολογιστή ώστε ξέρετε να συνηθίσω να δουλεύω και με γραφίδα. Και η αλήθεια είναι έχω ανεβάσει πολλά Animation μου στο YouTube οποίος ενδιαφέρεται να ξέρει γι'αυτή επίσης την πληροφορία. Εντωμεταξυ αυτό δε θα το πω για να το παίξω ψώνιο ή κάτι τέτοιο αλλά το ταλέντο στη ζωγραφικη+Animation δεν φαίνεται μόνο από την οθόνη του υπολογιστή αλλά ακόμη και από την οθόνη του κινητού και τις οθόνες φορητών ννιτεντο συσκευών. Απλά εγώ πριν από χρόνια όταν ήταν να ξεκινήσω να μάθω να κάνω Animation το είχα ξεκινήσει από τη μια φορητή νιτεντο συσκευή μου και έτσι με τα χρόνια και τον καιρό έμαθα αλλά συνιθισα σε μικρή οθόνη να πεις. Και μετά ήθελα να συνηθίσω να κάνω και από υπολογιστή αλλά επειδή δεν έμπαινα πολύ σε υπολογιστή εξακολουθουσα για χρόνια να χρησιμοποιώ τη νιτεντο κονσόλα μου και τώρα που μπορώ να μπαίνω και σε υπολογιστή θα θελα να με μάθω να ζωγραφιζω και στον υπολογιστή. :3 Όσο αυτό με τα βιβλία προκειμένου να μάθω τι θα μου γίνεται σχετικά με το Animation, το 3D modelling κτλ. κτλ. κανένα πρόβλημα. Και γι'αυτόν τον λόγο θα εκμεταλλευτω το καλοκαίρι μου. Μετά τις εξετάσεις του σχολείου μου θα αρχίσω να ασχολούμαι να τα μαθαίνω αυτά. :3 Ειλικρινά παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες προς όσους μου έχουν δώσει μέχρι στιγμής.
Πάντως αλήθεια πόσα μορια χρειάζεται για να περάσεις σε σχολή Animation και πόσα για να περάσεις σε καλων τεχνων;

Ξέρω από όλα τα επιστημονικά πεδία μπορείς να περάσεις σε σχολή καλων τεχνων οπότε το ίδιο θα ισχύει και για σχολές Animation. Επί τη ευκαιρία σε ΙΕΚ δεν σκοπεύω να πάω. Σε δημόσια σχολή θέλω να πάω. Αλλά συγκεκριμένα στην καλύτερη που υπάρχει.

Κάτι ασχετο:
Επίσης έχω φτιάξει Animation αλλά συγκεκριμένα σε φορητές νιτεντο κονσόλες μου όποτε πιστεύω καταλαβαίνω τι θα με περιμένει σε υπολογιστή έστω και στο περίπου. Έχω προσωπικά μια φίλη που ξέρει να κάνει Animation επίσης. Αλλά περισσότερο σε υπολογιστή κάνει ενώ εγω αντιθετως σε φορητές νιτεντο κονσόλες μου. Θα ζωγραφιζα για να κάνω και εγω Animation μέσω υπολογιστή αλλά ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν έχω γραφίδα σχεδίασης και δεν μπορώ να ζωγραφιζω με το ποντίκι οπότε όταν και εφόσον πάρω γραφίδα θα με μάθω να τη χρησιμοποιώ για να ζωγραφιζω μέσω υπολογιστή επίσης σε πρώτη φάση και μετά θα προχωρησω στο θέμα να φτιάχνω Animation μέσω υπολογιστή ώστε ξέρετε να συνηθίσω να δουλεύω και με γραφίδα. Και η αλήθεια είναι έχω ανεβάσει πολλά Animation μου στο YouTube οποίος ενδιαφέρεται να ξέρει γι'αυτή επίσης την πληροφορία. Εντωμεταξυ αυτό δε θα το πω για να το παίξω ψώνιο ή κάτι τέτοιο αλλά το ταλέντο στη ζωγραφικη+Animation δεν φαίνεται μόνο από την οθόνη του υπολογιστή αλλά ακόμη και από την οθόνη του κινητού και τις οθόνες φορητών ννιτεντο συσκευών. Απλά εγώ πριν από χρόνια όταν ήταν να ξεκινήσω να μάθω να κάνω Animation το είχα ξεκινήσει από τη μια φορητή νιτεντο συσκευή μου και έτσι με τα χρόνια και τον καιρό έμαθα αλλά συνιθισα σε μικρή οθόνη να πεις. Και μετά ήθελα να συνηθίσω να κάνω και από υπολογιστή αλλά επειδή δεν έμπαινα πολύ σε υπολογιστή εξακολουθουσα για χρόνια να χρησιμοποιώ τη νιτεντο κονσόλα μου και τώρα που μπορώ να μπαίνω και σε υπολογιστή θα θελα να με μάθω να ζωγραφιζω και στον υπολογιστή. :3 Όσο αυτό με τα βιβλία προκειμένου να μάθω τι θα μου γίνεται σχετικά με το Animation, το 3D modelling κτλ. κτλ. κανένα πρόβλημα. Και γι'αυτόν τον λόγο θα εκμεταλλευτω το καλοκαίρι μου. Μετά τις εξετάσεις του σχολείου μου θα αρχίσω να ασχολούμαι να τα μαθαίνω αυτά. :3 Ειλικρινά παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες αυτές.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες προς όσους μου έχουν δώσει μέχρι στιγμής.
Πάντως αλήθεια πόσα μορια χρειάζεται για να περάσεις σε σχολή Animation και πόσα για να περάσεις σε καλων τεχνων;

Ξέρω από όλα τα επιστημονικά πεδία μπορείς να περάσεις σε σχολή καλων τεχνων οπότε το ίδιο θα ισχύει και για σχολές Animation. Επί τη ευκαιρία σε ΙΕΚ δεν σκοπεύω να πάω. Σε δημόσια σχολή θέλω να πάω. Αλλά συγκεκριμένα στην καλύτερη που υπάρχει.

Κάτι ασχετο:
Επίσης έχω φτιάξει Animation αλλά συγκεκριμένα σε φορητές νιτεντο κονσόλες μου όποτε πιστεύω καταλαβαίνω τι θα με περιμένει σε υπολογιστή έστω και στο περίπου. Α! Και εχω ανεβασει στο Youtube εννειται. Έχω προσωπικά μια φίλη που ξέρει να κάνει Animation επίσης. Αλλά περισσότερο σε υπολογιστή κάνει ενώ εγω αντιθετως σε φορητές νιτεντο κονσόλες μου. Θα ζωγραφιζα για να κάνω και εγω Animation μέσω υπολογιστή αλλά ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν έχω γραφίδα σχεδίασης και δεν μπορώ να ζωγραφιζω με το ποντίκι οπότε όταν και εφόσον πάρω γραφίδα θα με μάθω να τη χρησιμοποιώ για να ζωγραφιζω μέσω υπολογιστή επίσης σε πρώτη φάση και μετά θα προχωρησω στο θέμα να φτιάχνω Animation μέσω υπολογιστή ώστε ξέρετε να συνηθίσω να δουλεύω και με γραφίδα. Και η αλήθεια είναι έχω ανεβάσει πολλά Animation μου στο YouTube οποίος ενδιαφέρεται να ξέρει γι'αυτή επίσης την πληροφορία. Εντωμεταξυ αυτό δε θα το πω για να το παίξω ψώνιο ή κάτι τέτοιο αλλά το ταλέντο στη ζωγραφικη+Animation δεν φαίνεται μόνο από την οθόνη του υπολογιστή αλλά ακόμη και από την οθόνη του κινητού και τις οθόνες φορητών ννιτεντο συσκευών. Απλά εγώ πριν από χρόνια όταν ήταν να ξεκινήσω να μάθω να κάνω Animation το είχα ξεκινήσει από τη μια φορητή νιτεντο συσκευή μου και έτσι με τα χρόνια και τον καιρό έμαθα αλλά συνιθισα σε μικρή οθόνη να πεις. Και μετά ήθελα να συνηθίσω να κάνω και από υπολογιστή αλλά επειδή δεν έμπαινα πολύ σε υπολογιστή εξακολουθουσα για χρόνια να χρησιμοποιώ τη νιτεντο κονσόλα μου και τώρα που μπορώ να μπαίνω και σε υπολογιστή θα θελα να με μάθω να ζωγραφιζω και στον υπολογιστή. :3 Όσο αυτό με τα βιβλία προκειμένου να μάθω τι θα μου γίνεται σχετικά με το Animation, το 3D modelling κτλ. κτλ. κανένα πρόβλημα. Και γι'αυτόν τον λόγο θα εκμεταλλευτω το καλοκαίρι μου. Μετά τις εξετάσεις του σχολείου μου θα αρχίσω να ασχολούμαι να τα μαθαίνω αυτά. :3 Ειλικρινά παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες αυτές.

Για 2D Animation υπαρχουν προγραμματα τυπου Toon Boom που δεν νομιζω να χρειαζονται γραφιδα.
Ομως καλο θα ηταν καποια στιγμη να παρεις γιατι χωρις αυτην δεν γινεται τιποτα,θα σου προτεινα wacom λογω της πολυ καλης τους υποστηριξης σε οτι προκυψει η χρειαστεις στο μελλον αλλα καθε αλλη ειναι ευπροσδεκτη.
Μπορεις να δοκιμασεις ακομα και σε κανονικο χαρτι ομως,διοτι οπως ειπα στην καλων τεχνων θα αποκτησεις τετοιες γνωσεις.Δημοσιες σχολες που να ασχολουνται με τον κλαδο δεν υπαρχουν,ισως καποια μαθηματα σε ορισμενες σχολες αλλα στο internet θα βρεις απο top επαγγελματιες στο πεδιο οπως απο Disney και οχι μονο.

Ο Υπολογιστης ειναι must καθως πλεον αρκετα animation γινονται εκει.Απλα η γνωση του παραδοσιακου animation θα σε βοηθησει να εστιασεις στις αρχες του και επομενως να ασχοληθεις περισσοτερο με το θεωρητικο μερος της τεχνης παρα με το πρακτικο που ειναι ας πουμε να μαθεις να χειριζεσαι ενα προγραμμα η να ασχοληθεις με ορολογιες κτλπ. Αλλα υπαρχουν παραδειγματα παραδοσιακου animation οπως στο paranorman σε ταινιες αλλα φυσικα και σε παιχνιδια οπως το cuphead,οποτε το παραδοσιακο οχι μονο υπαρχει αλλα και θριαμβευβει και ειναι καλο να το ξερεις εαν κυνηγας υψηλες θεσεις σε τετοια studio ;). Εξαλλου μην ξεχνας οτι εταιριες οπως η Disney εχει δικο της animation λογισμικο,το οποιο στο μαθαινει αφου σε προσλαβει.Μεχρι τοτε εσυ μπορεις να μαθεις σε καποιο αλλο,αξιολογουν παντα την δουλεια σου οχι το προγραμμα που εφτιαξες οτι εφτιαξες η τα χαρτια σου.

Λογικα καλων τεχνων θα μπεις με πανελληνιες και θα πρεπει να δωσεις ειδικο μαθημα,ισως ελευθερο σχεδιο εαν δεν κανω λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Θα σου απαντησω αυριο με ενα τεραστιο post,εισαι τυχερη μπορω να σου πω αρκετα πραγματα καθως εχω πειρα στο field γενικοτερα...


Φαίνεται πως η τύχη μου χαμογέλασε. :3
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Θα περιμενω απάντηση σου. :3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Φαίνεται πως η τύχη μου χαμογέλασε. :3
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Θα περιμενω απάντηση σου. :3

Δεες πιο πανω σου εχω γραψει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογικα καλων τεχνων θα μπεις με πανελληνιες και θα πρεπει να δωσεις ειδικο μαθημα,ισως ελευθερο σχεδιο εαν δεν κανω λαθος.

No, no, no! Οι εισιτήριες εξετάσεις της ΑΣΚΤ δεν υπάγονται στο σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.
Προκήρυξη για το ακαδ. έτος 2018-19 εδώ https://announcements.asfa.gr/index....on/42-anakoinoseis-tmimatos-eikastikon-texnon
Περισσότερες πληροφορίες στο σάιτ της σχολής και στο φόρουμ μας στο θέμα "Καλών Τεχνών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
No, no, no! Οι εισιτήριες εξετάσεις της ΑΣΚΤ δεν υπάγονται στο σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.
Προκήρυξη για το ακαδ. έτος 2018-19 εδώ https://announcements.asfa.gr/index....on/42-anakoinoseis-tmimatos-eikastikon-texnon
Περισσότερες πληροφορίες στο σάιτ της σχολής και στο φόρουμ μας στο θέμα "Καλών Τεχνών".

Αα μπραβο βρε Λενω,καλα που εισαι και εσυ εδω.
Εχουν δικες τους εξετασεις δηλαδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσες και όσοι έχουν απολυτήριο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ μπορούν ΔΩΡΕΑΝ να φοιτήσουν στον Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑΛ παρακολουθώντας μόνο 23 ώρες μαθημάτων Τομέα ανά εβδομάδα. Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑΛ, αφού επιλέξουν την ειδικότητα «Γραφικών Τεχνών», παρακολουθούν μόνο 23 ώρες μαθημάτων Ειδικότητας ανά εβδομάδα.
Ενδεικτικά μαθήματα:α)Ελεύθερο Σχέδιο, β)Γραμμικό Σχέδιο, γ)Εφαρμοσμένες Τέχνες με χρήση Η/Υ, δ)Αρχές Σύνθεσης, ε)Φωτογραφία και Ηλεκτρονική Επεξεργασίας Εικόνας, ζ)Ιστορία της Τέχνης, η)Γραφιστικές Εφαρμογές, κλπ
Έτσι ΔΩΡΕΑΝ μπορούν να αποκτήσουν άμεσα αναγνωρισμένο (όχι μόνο στη χώρα μας αλλά και στο εξωτερικό) Πτυχίο «Γραφικών Τεχνών».
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/νες μπορούν να ζητήσουν πληροφορίες από το ΕΠΑΛ της περιοχής τους(οι εγγραφές έχουν ήδη ξεκινήσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Επειδή φίλος ασχολείται με το συγκεκριμένο τομέα τα Επαλ ουσιαστικά χρησιμεύουν αν θες να περάσεις σε κάποιο ΤΕΙ για να το συνδυάσεις με το animation,πιο εύκολα σε σχέση με τα ΓΕΛ(πχ πολιτικός μηχανικός ξέρω γω..μπορεί να είμαι και άκυρος πάντως καταλαβαίνεις τι εννοώ).Η Καλών Τεχνών αν πιάνει το χέρι σου είναι η καλύτερη λύση(απλά είναι δύκσολη η εισαγωγή ειδικά στο ΕΜΠ).Ωστόσο,το να μάθεις μόνη σου είναι η καλύτερη επιλογή.
Δεες πιο πανω σου εχω γραψει :P
Τι ακριβώς παίζει με τον προγραμματισμό και το animation γιατί κάτι έχει πάρει το μάτι μου αλλά δεν ξέρω τίποτα.Μπορείς να δημιουργείς animations με κώδικα αντί σχεδιασμού(εννοώ με το χέρι και τα σχετικά);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεες πιο πανω σου εχω γραψει :P

Τα είδα. :3

Για 2D Animation υπαρχουν προγραμματα τυπου Toon Boom που δεν νομιζω να χρειαζονται γραφιδα.
Ομως καλο θα ηταν καποια στιγμη να παρεις γιατι χωρις αυτην δεν γινεται τιποτα,θα σου προτεινα wacom λογω της πολυ καλης τους υποστηριξης σε οτι προκυψει η χρειαστεις στο μελλον αλλα καθε αλλη ειναι ευπροσδεκτη.
Μπορεις να δοκιμασεις ακομα και σε κανονικο χαρτι ομως,διοτι οπως ειπα στην καλων τεχνων θα αποκτησεις τετοιες γνωσεις.Δημοσιες σχολες που να ασχολουνται με τον κλαδο δεν υπαρχουν,ισως καποια μαθηματα σε ορισμενες σχολες αλλα στο internet θα βρεις απο top επαγγελματιες στο πεδιο οπως απο Disney και οχι μονο.

Ο Υπολογιστης ειναι must καθως πλεον αρκετα animation γινονται εκει.Απλα η γνωση του παραδοσιακου animation θα σε βοηθησει να εστιασεις στις αρχες του και επομενως να ασχοληθεις περισσοτερο με το θεωρητικο μερος της τεχνης παρα με το πρακτικο που ειναι ας πουμε να μαθεις να χειριζεσαι ενα προγραμμα η να ασχοληθεις με ορολογιες κτλπ. Αλλα υπαρχουν παραδειγματα παραδοσιακου animation οπως στο paranorman σε ταινιες αλλα φυσικα και σε παιχνιδια οπως το cuphead,οποτε το παραδοσιακο οχι μονο υπαρχει αλλα και θριαμβευβει και ειναι καλο να το ξερεις εαν κυνηγας υψηλες θεσεις σε τετοια studio ;). Εξαλλου μην ξεχνας οτι εταιριες οπως η Disney εχει δικο της animation λογισμικο,το οποιο στο μαθαινει αφου σε προσλαβει.Μεχρι τοτε εσυ μπορεις να μαθεις σε καποιο αλλο,αξιολογουν παντα την δουλεια σου οχι το προγραμμα που εφτιαξες οτι εφτιαξες η τα χαρτια σου.

Λογικα καλων τεχνων θα μπεις με πανελληνιες και θα πρεπει να δωσεις ειδικο μαθημα,ισως ελευθερο σχεδιο εαν δεν κανω λαθος.

Σίγουρα καλών τεχνων και όχι κάτι αλλο; εντωμεξυ ποια η διαφορά ανάμεσα στις σχολές καλων τεχνων και στις σχολές ανωτατων καλων τεχνων; Πόσα μορια θέλουν για να περάσεις εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Τα είδα. :3
Σίγουρα καλών τεχνων και όχι κάτι αλλο; εντωμεξυ ποια η διαφορά ανάμεσα στις σχολές καλων τεχνων και στις σχολές ανωτατων καλων τεχνων; Πόσα μορια θέλουν για να περάσεις εκει;
Ανώτατες είναι τα πανεπιστήμια.Δεν θες μόρια.Δεν είναι πανελλήνιες.Αξιολογείσαι στο σχέδιο(ελεύθερο κλπ) και όσο πιο μεγάλη βαθμολογία τόσο μεγαλύτερη και η γκάμα επιλογών σου οσον αφορά την πόλη(ή και την εισαγωγή σου,είναι δύσκολο να περάσεις).ΕΜΠ κορυφή.Είναι πολυτεχνικό τμήμα η Καλών Τεχνών,όπως είναι οι Πολιτικοί Μηχανικοί , οι Ηλεκτρολόγοι κ.ο.κ)Για λεπτομέρειες google it.Επίσης δίνεις εξετάσεις αργότερα γιατί πρέπει να έχεις πάρει απολυτήριο Λυκείου.
Περισσότερα εδώ https://www.asfa.gr/greek/education/examination/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Επειδή φίλος ασχολείται με το συγκεκριμένο τομέα τα Επαλ ουσιαστικά χρησιμεύουν αν θες να περάσεις σε κάποιο ΤΕΙ για να το συνδυάσεις με το animation,πιο εύκολα σε σχέση με τα ΓΕΛ(πχ πολιτικός μηχανικός ξέρω γω..μπορεί να είμαι και άκυρος πάντως καταλαβαίνεις τι εννοώ).Η Καλών Τεχνών αν πιάνει το χέρι σου είναι η καλύτερη λύση(απλά είναι δύκσολη η εισαγωγή ειδικά στο ΕΜΠ).Ωστόσο,το να μάθεις μόνη σου είναι η καλύτερη επιλογή.

Τι ακριβώς παίζει με τον προγραμματισμό και το animation γιατί κάτι έχει πάρει το μάτι μου αλλά δεν ξέρω τίποτα.Μπορείς να δημιουργείς animations με κώδικα αντί σχεδιασμού(εννοώ με το χέρι και τα σχετικά);

Τα είδα. :3



Σίγουρα καλών τεχνων και όχι κάτι αλλο; εντωμεξυ ποια η διαφορά ανάμεσα στις σχολές καλων τεχνων και στις σχολές ανωτατων καλων τεχνων; Πόσα μορια θέλουν για να περάσεις εκει;

Deby ναι δαγκωτο καλων τεχνων και μεταπτυχιακο στο animation.Θα αποκτησεις σφαιρικες γνωσεις στον τομεα της τεχνης και αυτο πιστεψε με ,μετραει παρα πολυ.Συνηθως τα κεφαλια του καθε τομεα εχουν σπουδες απο καποιο institute η university of Arts .Εκτος του οτι θα ειναι παρα πολυ καλο για την δουλεια σου να εχεις αυτες τις γνωσεις,θα μπορεις να επικοινωνεις και μαζι τους πιο ευκολα.Σε καθε περιπτωση να εισαι προετοιμασμενη ομως να χρησιμοποιησεις υπολογιστη και προγραμματα οπως το Maya(το οποιο προτεινω καθως ειναι ο βασιλιας στο rigging/animation) η/και το 3DS Max.
Τωρα η διαφορα αναμεσα σε ανωτατες και σκετες καλων τεχνων δεν την γνωριζω,θα πρεπει να σου εξηγησει καποιος αλλος.Παντως σιγουρα κοιτα να βγαλεις μια απο αυτες :hehe: .

Stdy πρακτικα ναι μπορεις.Ωστοσο δεν σου κρυβω πως εαν το ζητουμενο animation μπορει να γινει με κωδικα το πιο πιθανο ειναι,να ειναι κατι απλο η μερος ενος περιπλοκου animation και να το αναλαβει ειτε καποιος developer-προγραμματιστης ειτε και ο rigger(φτιαχνει τον "σκελετο" που θα ελεγχει ο animator για να ελεγχει το 3D model ).Γενικα πιστευω οτι ο animator θα χρειαστει ελαχιστο προγραμματισμο αλλα θεωρω οτι ειναι καλο να ξερει εστω μια python η MEL .Σε σοβαρα studio δεν θα χρειαστει να γραψεις τοσο κωδικα,σε studio ομως αναμεσα στην περιοχη AAA(επαγγελματιες) & indie(ερασιτεχνες) ισως βοηθησουν αυτες οι γνωσεις λογω μικρου αριθμου εργαζομενων η μεγαλου φορτου εργασιας και ασφυκτικων προθεσμιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Stdy πρακτικα ναι μπορεις.Ωστοσο δεν σου κρυβω πως εαν το ζητουμενο animation μπορει να γινει με κωδικα το πιο πιθανο ειναι,να ειναι κατι απλο η μερος ενος περιπλοκου animation και να το αναλαβει ειτε καποιος developer-προγραμματιστης ειτε και ο rigger(φτιαχνει τον "σκελετο" που θα ελεγχει ο animator για να ελεγχει το 3D model ).Γενικα πιστευω οτι ο animator θα χρειαστει ελαχιστο προγραμματισμο αλλα θεωρω οτι ειναι καλο να ξερει εστω μια python η MEL .Σε σοβαρα studio δεν θα χρειαστει να γραψεις τοσο κωδικα,σε studio ομως αναμεσα στην περιοχη AAA(επαγγελματιες) & indie(ερασιτεχνες) ισως βοηθησουν αυτες οι γνωσεις λογω μικρου αριθμου εργαζομενων η μεγαλου φορτου εργασιας και ασφυκτικων προθεσμιων.
Μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top