Γερμανική φιλολογία Θεσσαλονίκης

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αα ωραια μια χαρα !!!Εσυ σε ποια χωρα ?

Πολωνία εγώ οπότε όπως καταλαβαίνεις έχω πάει αρκετες φορές Γερμανία και θα ξαναπάω :P Να’ναι καλά τα γρήγορα τρενα και τα λεωφορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι .Υπαρχει στο τμημα της γερμανικής φιλολογίας συγκεκριμένη λιστα με τα συνεργαζόμενα Πανεπιστημια.Σε καποια λεει πρωτη γλωσσα διδασκαλίας αγγλικά και δευτερη γλωσσα διδασκαλίας τα γερμανικα κλπ.Αυτο σημαίνει οτι πρεπει να γνωριζω και τις δυο γλωσσες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι .Υπαρχει στο τμημα της γερμανικής φιλολογίας συγκεκριμένη λιστα με τα συνεργαζόμενα Πανεπιστημια.Σε καποια λεει πρωτη γλωσσα διδασκαλίας αγγλικά και δευτερη γλωσσα διδασκαλίας τα γερμανικα κλπ.Αυτο σημαίνει οτι πρεπει να γνωριζω και τις δυο γλωσσες ?

Δεν νομιζω, η πρωτη γλωσσα εχει σημασια :hmm: Αλλα οταν ερθει η ωρα, μπορεις να ρωτησεις στο τμημα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Μιλησα με καποια παιδια που τελειωσαν γερμανικη φιλολογια στη Θεσσαλονικη και μου ειπαν οτι το πτυχιο τους εκει αναγνωριζεται μονο για τη διδασκαλια της γερμανικης ως 2ης / ξενης γλωσσας. Δε μπορεις δηλαδη να δουλεψεις σε δημοσιο σχολειο της Γερμανιας.
Τωρα εγω υποθετω βεβαια οτι με μεταπτυχιακο θα γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι .Υπαρχει στο τμημα της γερμανικής φιλολογίας συγκεκριμένη λιστα με τα συνεργαζόμενα Πανεπιστημια.Σε καποια λεει πρωτη γλωσσα διδασκαλίας αγγλικά και δευτερη γλωσσα διδασκαλίας τα γερμανικα κλπ.Αυτο σημαίνει οτι πρεπει να γνωριζω και τις δυο γλωσσες ?
Σημαίνει ότι τα περισσότερα μαθήματα διδάσκονται στην πρώτη γλώσσα διδασκαλίας και υπάρχουν λίγα στη δεύτερη (ή και καθόλου, γιατί η δεύτερη γλώσσα αφορά το πανεπιστήμιο και όχι το τμήμα). Αρκεί να ξέρεις την πρώτη γλώσσα διδασκαλίας και αν θες να βασιστείς στη δεύτερη, πρέπει να κοιτάξεις αν στο τμήμα υπάρχουν αρκετά μαθήματα στη 2η γλώσσα, ώστε να κάνεις το learning agreement.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Thanks
Περιμενω βεβαια την Deutsch Lover να απαντησει και αυτη που γνωριζει και λιγο καλυτερα για το τμημα και τις προοπτικές του στο εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Και επειδη ενδιαφέρομαι αρκετα για το εξωτερικό σκεφτομαι ως Πανεπιστήμιο το Ludwig Maximilian Universität München
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και επειδη ενδιαφέρομαι αρκετα για το εξωτερικό σκεφτομαι ως Πανεπιστήμιο το Ludwig Maximilian Universität München

Το LMU είναι από τα κορυφαία πανεπιστήμια.
Τα μόνα που πρέπει να ξέρεις:
1. Τσέκαρε μέχρι πότε είναι η προθεσμία των αιτήσεων για να βάλεις μπροστά τις μεταφράσεις πιστοποιητικού γέννησης, πιστοποιητικού γλωσσομάθειας και έπειτα όταν πάρεις το απολυτήριο και τους βαθμούς των πανελληνίων σου.
2. Το LMU έχει ως προυπόθεση πιστοποιητικό γλωσσομάθειας C2 Goethe, όμως παρόλα αυτά ίσως χρειαστεί να δώσεις εκεί το Test DaF αν γίνεις δεκτός.
3. Ίσως χρειαστεί να ταξιδέψεις στο όμορφο Μόναχο μετά τις πανελλήνιες, εμένα με συμβούλεψαν να παω και είχα πάει αυτοπροσώπως για τα χαρτιά μου είχαν εξηγήσει πως λειτουργεί το σύστημα με τις εξετάσεις τους κλπ.

4. ΑΝ ΣΕ ΔΕΧΤΟΥΝ, ΝΑ ΠΑΣ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΧΑΖΟΣ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ :)
PS: Δυστυχώς οι εστίες είναι voll:no: και περιμένουν στη σειρά παιδιά 2 και 3 χρόνια ήδη... Και μια γνωστή μου μαζί:( και τα σπίτια στο Μόναχο, έστω και τα δωμάτια πανάκριβα ( :cry_x: ) επομένως κοίταξε και το οικονομικό σας κομμάτι γιατί αυτό είναι συνήθως που μας κρατάει ''πίσω'' για πολλές εξετάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Before beginning your studies as an exchange student at LMU you are required to have level B2 (according to the "Common European Framework of Reference for Languages"),

στο site του Πανεπιστημίου λεει αυτο ?Δεν ισχύει δλδ?Εγω βσκ σκέφτομαι μερικα εξαμηνα να κανω εκει τα μαθήματα μεσω του erasmus.Αν ειναι ετσι οπως μου τα λες πρεπει να ξεκινήσω εντατικα μετα τις πανελλαδικές για c2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Before beginning your studies as an exchange student at LMU you are required to have level B2 (according to the "Common European Framework of Reference for Languages"),

στο site του Πανεπιστημίου λεει αυτο ?Δεν ισχύει δλδ?Εγω βσκ σκέφτομαι μερικα εξαμηνα να κανω εκει τα μαθήματα μεσω του erasmus.Αν ειναι ετσι οπως μου τα λες πρεπει να ξεκινήσω εντατικα μετα τις πανελλαδικές για c2

Ω, ερασμους. Μιλουσα για κανονικές σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εσυ ειχες κανει αίτηση για το συγκεκριμένο Πανεπιστημιο και σε ειχαν δεχθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εσυ ειχες κανει αίτηση για το συγκεκριμένο Πανεπιστημιο και σε ειχαν δεχθει?

Μάλιστα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top