Τομέας Αισθητικής και Κοσμητολογίας

Guest 541500

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα! θα ηθελα να μαθω το επιπεδο σπουδων του τμηματος της αισθητικης και κοσμητολογίας του τει αθηνας. θα παρακαλουσα οποιoν ξέρει κατι για αυτο να μου απαντησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Λοιπόν τελείωσα 3ο χρόνο..
Εγώ πιστεύω πως είναι υψηλό επίπεδο, αρκετά ιατρικά μαθήματα γενικές γνώσεις και ειδικες εννοείται
διαφορα αντικείμενα,δεν είναι απλό, αν ασχοληθείς πραγματικά σου δίνουν βάσεις για πιο υψηλές σχολές ιατρικές κλπ.
Μια καθηγήτρια μας λέει οτι "είστε επιστήμονες".. οπως και να ακούγεται αυτό, μας θεωρεί υψηλό επίπεδο. Δεν το έχω μετανιώσει, σίγουρα δεν είναι όλα τέλεια όπως πουθενά δεν είναι, αλλα αν σου αρέσει και ασχολείσαι δεν έχεις κανένα πρόβλημα.. Εμένα μου αρέσει γιατί δεν είναι μονο μακιγιαζ και τετοια που δεν τα πολυ συμπαθω, αλλα εχει και πιο ιατρικα θεματα οπως λειζερ που μπορεις να ασχοληθεις.
Οτι θελεις και μπορω να σε βοηθήσω πες μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 541500

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ηδη με βοηθησες πολυ γιατι εχω και εγω προβλημα με το μακιγιαζ. σ ευχαριστω πολύ.!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matinase

Νεοφερμένος

Η matinase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ποσα χρονια διαρκουν οι σπουδες στο τεη?η αισθητικη ειναι και ειδικοτητα της ιατρικης?μηπως μπορειτε να μου πειτε σε ποιες ιατρικες σχολες μπορεις να περασεις αφου τελειωσεις το τεη αισθητικης και κοσμητολογιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Τώρα διάβασα το μήνυμά σου!!
Οι σπουδές διαρκούν 4 χρόνια, τελειώνοντας μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για όποια σχολή θες!
Ουσιαστικά ανήκει στις παραϊατρικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarisaKer

Νεοφερμένος

Η MarisaKer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κορίτσια κάποια που σπουδάζει στα τει αισθητικής??θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις εαν γίνεται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_koud

Νεοφερμένος

Η maria_koud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σου.ειμαι μαθητρια της γ λυκειου και το ονειρο μ απο μικρη ειναι να γινω αισθητικος.απο οτι καταλαβαινεις το εχω ψαξει πολυ.Ειναι παρα πολυ καλη σχολη με καλη επαγγελματικη αποκατασταση κ εχει κ πολλα παρακλαδια.μπορεις οταν τελειωσεις την σχολη να δουλεψεις ως μακιγιερ,να ανοιξεις σπα η κεντρα αισθητικης,να κανεις μικρο επεμβασεις οπως μποντοξκ.α...........οτι απορια εχεις ρωτα........

Ποια κατευθυνση πηρες στην δευτερα λυκειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_koud

Νεοφερμένος

Η maria_koud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μόλις τέλειωσα την πρώτη λυκείου και τώρα πρέπει να διαλέξω κατεύθυνση.
Μ' αρέσει το τμήμα αισθητικής και κοσμητολογίας που είναι στο 3ο επιστημονικό πεδίο Υγείας και Πρόνοιας ! Δε ξέρω όμως ποια από τις δύο κατευθύνσεις να διαλέξω! Να πάρω την θετική και να κάνω άσκοπα μια ολόκληρη χρόνια μαθηματικά ή να πάω θεωρητική και να διαλέξω στην τρίτη λυκείου τη Βιολογία;; :/: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μόλις τέλειωσα την πρώτη λυκείου και τώρα πρέπει να διαλέξω κατεύθυνση.
Μ' αρέσει το τμήμα αισθητικής και κοσμητολογίας που είναι στο 3ο επιστημονικό πεδίο Υγείας και Πρόνοιας ! Δε ξέρω όμως ποια από τις δύο κατευθύνσεις να διαλέξω! Να πάρω την θετική και να κάνω άσκοπα μια ολόκληρη χρόνια μαθηματικά ή να πάω θεωρητική και να διαλέξω στην τρίτη λυκείου τη Βιολογία;; :/: :/:

Θετική χωρίς σκέψη τα μαθηματικά μην σε νιάζουν απλά διάβαζε φυσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avery

Νεοφερμένος

Η Avery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
δε νομιζω..γιατι αυτα που θελω μπορει να μου πει καποιος που σπουδαζει..
Πάω γ λυκείου και σε λίγο καιρό (μέρες) δίνω πανελλήνιες. Μου αρέσουν γενικά τα αρώματα και θα ήθελα να ασχοληθώ πάνω σε αυτόν τον τομέα αλλά δεν ξέρω σε πια σχολη μπορώ να πάω. Μήπως από αισθητικη και κοσμητολογια μπορώ να εξειδικευτώ πάνω σε αυτόν τον τομέα;

Γεια σας, ελπίζω να μου απαντήσετε στο παρακάτω ερώτημα πολύ σύντομα γιατί σε λίγες μέρες δίνω πανελλήνιες και δεν έχω άλλο περιθώριο. Λοιπόν, σαν άτομο δεν μου αρέσει το μακιγιάζ και δεν είμαι καλή σε αυτό όμως μου αρέσουν πολύ τα αρώματα και το να βοηθάω τον κόσμο να βρει το άρωμα που του ταιριάζει, να φτιάχνω αρώματα κλπ. Για να ασχοληθώ όμως με αυτό σε πια σχολη μπορώ να πάω; ξέρετε αν μπορώ να πάω αισθητικη και κοσμητολογια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Πάω γ λυκείου και σε λίγο καιρό (μέρες) δίνω πανελλήνιες. Μου αρέσουν γενικά τα αρώματα και θα ήθελα να ασχοληθώ πάνω σε αυτόν τον τομέα αλλά δεν ξέρω σε πια σχολη μπορώ να πάω. Μήπως από αισθητικη και κοσμητολογια μπορώ να εξειδικευτώ πάνω σε αυτόν τον τομέα;

Γεια σας, ελπίζω να μου απαντήσετε στο παρακάτω ερώτημα πολύ σύντομα γιατί σε λίγες μέρες δίνω πανελλήνιες και δεν έχω άλλο περιθώριο. Λοιπόν, σαν άτομο δεν μου αρέσει το μακιγιάζ και δεν είμαι καλή σε αυτό όμως μου αρέσουν πολύ τα αρώματα και το να βοηθάω τον κόσμο να βρει το άρωμα που του ταιριάζει, να φτιάχνω αρώματα κλπ. Για να ασχοληθώ όμως με αυτό σε πια σχολη μπορώ να πάω; ξέρετε αν μπορώ να πάω αισθητικη και κοσμητολογια;

Νομιζω μπορεις να το κανειs απο το χημικο αυτο με καταλληλο μεταπτυχιακο.Παντως αμφιβαλλω οτι γενικα θα βρεις σχολη που ασχολειται αποκλειστικα με αυτο το αντικειμενο για 4 χρονια,εκτος και εαν δουλεψεις διπλα σε εναν αρωματοποιο και μαθεις πραγματα.Σε οποια σχολη τελικα και εαν πας θα κανεις ενα σωρο αλλα μαθηματα που πιθανον να μην σε ενδιαφερουν...Ετσι γινεται ομως με ολες τις σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
https://www.eyzein.org/enallaktikh-iatrikh-seminaria-masaz
χωρις να ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι η σελιδα, δες εδω τι λεει:
Για την άσκηση του επαγγέλματος του αρωματοποιού δεν απαιτείται συγκεκριμένο επίπεδο σπουδών. Ο αρωματοποιός μπορεί να είναι απόφοιτος Επαγγελματικών Σχολών (ΕΠΑ.Σ) στην ειδικότητα Βοηθών Φαρμακείων, απόφοιτος ΙΕΚ του τομέα Υγείας - Αισθητικής - Κοινωνικών Υπηρεσιών ή απόφοιτος Εργαστηρίων Ελευθέρων Σπουδών στις ειδικότητες του Τεχνικού Φαρμάκων - Καλλυντικών και Βοηθού Φαρμακείου, με την προϋπόθεση της αναγνώρισης των σπουδών από το κράτος για την κατοχύρωση των ακαδημαϊκών και επαγγελματικών δικαιωμάτων.
παντως εισαι σιγουρη οτι θες να το σπουδασεις (αν σπουδαζεται) αυτο? ισως θα μπορουσες ν' ασχοληθεις με κατι πιο συγκεκριμενο και να αφοσιωθεις στην αρωματοποιια ή ο,τι παρεμφερες σε ενδιαφερει ερασιτεχνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Μόλις τέλειωσα την πρώτη λυκείου και τώρα πρέπει να διαλέξω κατεύθυνση.
Μ' αρέσει το τμήμα αισθητικής και κοσμητολογίας που είναι στο 3ο επιστημονικό πεδίο Υγείας και Πρόνοιας ! Δε ξέρω όμως ποια από τις δύο κατευθύνσεις να διαλέξω! Να πάρω την θετική και να κάνω άσκοπα μια ολόκληρη χρόνια μαθηματικά ή να πάω θεωρητική και να διαλέξω στην τρίτη λυκείου τη Βιολογία;; :/: :/:
Τι έκανες τελικά ;;
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Nomizw αυτη η σχολή πλέον δεν υφίστανται. Κάτι έκαναν την έκλεισαν?
Ναι την έκλεισαν , πλέον αισθητικος μπορείς να βγεις μόνο αν πας βιοϊατρικών επιστημών στο Πανεπιστήμιο Αττικής και μετά επιλέξεις κατεύθυνση αισθητική και κοσμητολογια. το θέμα είναι ότι βλέπω πολύ χημεία στα μαθήματα που διδάσκονται όσοι πάνε εκεί και ανησυχώ
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι την έκλεισαν , πλέον αισθητικος μπορείς να βγεις μόνο αν πας βιοϊατρικών επιστημών στο Πανεπιστήμιο Αττικής και μετά επιλέξεις κατεύθυνση αισθητική και κοσμητολογια. το θέμα είναι ότι βλέπω πολύ χημεία στα μαθήματα που διδάσκονται όσοι πάνε εκεί και ανησυχώ
γιατί δεν κινείσαι λίγο πιο πονηρά.

Δηλαδή να σπουδάσεις κάτι άλλο ( που να σε ενδιαφέρει φυσικά) σε πανεπιστημιακό επίπεδο και μετά πας σε κάποιο ΙΕΚ και κάνεις αισθητική και κοσμηματολογία.
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
γιατί δεν κινείσαι λίγο πιο πονηρά.

Δηλαδή να σπουδάσεις κάτι άλλο ( που να σε ενδιαφέρει φυσικά) σε πανεπιστημιακό επίπεδο και μετά πας σε κάποιο ΙΕΚ και κάνεις αισθητική και κοσμηματολογία.
δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να με ενδιαφέρει. και ούτε σκόπευα να πάω ιεκ, για αυτό :) πιστεύεις πως η χημεία θα με δυσκολέψει πολύ αν καταφέρω να περάσω στην αθηνα; ( το λέω επειδή είμαι θεωρητική κατεύθυνση)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 100 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ειμαι ήδη Δευτέρα Λυκείου. Δεν είναι λίγο αργά ; 😮
Είσαι 16 χρονών...
Όχι δεν είναι απλώς αργά για να μάθεις οτιδήποτε , αλλά μπορείς να αλλάξεις και κατεύθυνση εαν θες . Για την ακρίβεια ακόμα και να πέρναγες στο τμήμα και να τελείωνες 22-23 χρονών και να ανακάλυπτες που λέει ο λόγος οτι θες να κάνεις κάτι άλλο στην ζωή σου , μάντεψε...πάλι πολύ μικρή θα ήσουν .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top