Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,524 εγγεγραμμένα μέλη και 2,459,758 μηνύματα σε 78,044 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 328 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 364)
Θαύμα
137
37,64%
Απάτη
225
61,81%
ΔΞ/ΔΑ
2
0,55%

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,949 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 08:26, 08-04-18:

Φώτη βλέπω ότι 12:30 ήσουν σπίτι σου. Δεν ξέρεις μάλλον ότι η λειτουργία μετά την Ανάσταση κρατάει περίπου ως τις 2-3 τη νύχτα. Οπότε μην το παίζεις Χριστιανός. Για να είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός πρέπει να τηρείς το 100% των υποχρεώσεων των Χριστιανών κι όχι ο,τι σε εξυπηρετεί ή ο,τι θέλεις. Γι'αυτό έλεγα προχτές ότι η πλειοψηφία προσποιούνται ότι πιστεύουν ενώ στην ουσία υπάρχουν 3 κατηγορίες ανθρώπων: αυτοί που τηρούν όλες τις επιταγές της Ορθόδοξης Χριστιανοσύνης, αυτοί που τηρούν απλά τα βασικά είτε από διαστρεβλωμένη πίστη του μυαλού τους είτε για να συμβαδίζουν με την κοινωνία και αυτοί που δεν πιστεύουν και δεν ασχολούνται. Έχω μείνει μια φορά στην εφηβεία μου στη λειτουργία της Αναστάσεως και έφυγα κατά τις 2-3 και νομίζω δεν είχε τελειώσει ακόμα.
1
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 09:07, 08-04-18:

Από τις 10.30 έως τις 12.20 ειμουν εκκλησία συν ότι νηστεύα 40 μέρες άρα δεν είσαι σε θέση να με κρίνεις αγαπητή himela που δεν ξέρω αν έχεις πατήσει ποτέ σε εκκλησία!
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,949 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 09:22, 08-04-18:

Εγώ να σε κρίνω; Θα σέ κρίνει ο Θεός καλέ μου!
1
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 09:28, 08-04-18:

Μπα τωρα πιστεύεις;
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Χημεία Τροφίμων - εκπα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,848 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 10:27, 08-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Φώτη βλέπω ότι 12:30 ήσουν σπίτι σου. Δεν ξέρεις μάλλον ότι η λειτουργία μετά την Ανάσταση κρατάει περίπου ως τις 2-3 τη νύχτα. Οπότε μην το παίζεις Χριστιανός. Για να είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός πρέπει να τηρείς το 100% των υποχρεώσεων των Χριστιανών κι όχι ο,τι σε εξυπηρετεί ή ο,τι θέλεις.
Ούτε καν.
1
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 10:35, 08-04-18:

Ευχαριστώ Γιάννη!
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Χημεία Τροφίμων - εκπα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,848 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 10:39, 08-04-18:

Το ούτε καν, θεωρώ πως ισχύει γενικότερα σε τέτοια θέματα, με την έννοια πως όσα κεφάλια υπάρχουν στον κόσμο, τοσα μυαλά, άρα τοσες απόψεις, άρα τοσες προσεγγίσεις.

Τίποτα κακό σε αυτό, όσο η δική σου προσέγγιση δε βλάπτει κάποιον.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 10:48, 08-04-18:

Γιάννη διαφωνώ. Μια θρησκεία δεν είναι συνταγή να την αλλάζεις όπως θες και να κρατάς ή να πετάς ό,τι θέλεις. Δεν είναι προαιρετικά αυτά που ζητάει η θρησκεία. Οπότε θα επιμείνω οτι χρειάζεται το 100% αυτών που απαιτεί ο ορθόδοξος χριστιανισμός για να λέγεσαι και να είσαι πραγματικά ορθόδοξος χριστιανός. Μακάρι να υπήρχε κάποιος που ασχολείται πραγματικά με την Εκκλησία και να το επιβεβαιώσει.
2
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 11:00, 08-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Γιάννη διαφωνώ. Μια θρησκεία δεν είναι συνταγή να την αλλάζεις όπως θες και να κρατάς ή να πετάς ό,τι θέλεις. Δεν είναι προαιρετικά αυτά που ζητάει η θρησκεία. Οπότε θα επιμείνω οτι χρειάζεται το 100% αυτών που απαιτεί ο ορθόδοξος χριστιανισμός για να λέγεσαι και να είσαι πραγματικά ορθόδοξος χριστιανός. Μακάρι να υπήρχε κάποιος που ασχολείται πραγματικά με την Εκκλησία και να το επιβεβαιώσει.
Δική σου άποψη.

Σύμφωνα με τη δική μου, θα την κρατήσεις για εσένα κι εγώ θα αυτοπροσδιορίζομαι ως ο, τι θέλω, με βάση του τι και πως κρίνω εγώ.

Ακόμη και τη γραφή να επιμένεις να δεις στείρα, ο ληστής στο σταυρό τσέκαρε εισιτήριο με μια φράση του μόνο, μετά απο μια ζωή η οποία μάλλον δεν εμπεριείχε ολα αυτα τα "υποχρεωτικά".

Γενικά δεν παίζει να δεχθώ κάποιον να περιορίζει με οποιονδήποτε τρόπο το μυαλό κάποιου. Ειτε μιλάμε για ιδέες προς επιστημονική έρευνα, είτε θεολογική προσέγγιση.
1
Παράθεση

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 1,314 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 19:06, 08-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Είσαι σίγουρος ότι όσοι εκφράζουν αντιρρήσεις ή είναι σκεπτικιστές για κάποια θρησκευτικά ζητήματα είναι άθεοι? Το bold είναι λίγο ειρωνικό στο συγκεκριμένο thread...
Όχι, αλλά δεν αναφέρθηκα σε κάτι τέτοιο. Λογικό και απαραίτητο κατά τη γνώμη μου είναι κάποιος να είναι σκεπτικιστής πάνω σε κάποια θρησκευτικά ζητήματα ή να ασκεί κριτική σε αυτά. Δεν έφερα αντίρρηση σε κάτι τέτοιο, αλίμονο αν τα παίρναμε όλα τοις μετρητοίς. Σχόλια όμως από τύπους που νομίζουν ξαφνικά ότι είδαν το "φως του ορθολογισμού και της προόδου" (λολ) ή ότι επειδή διάβασαν ένα άρθρο έγιναν από τη μια στιγμή στην άλλη ανεπηρέαστοι πνευματικά από την κοινωνία (λέγε με κρατική ή εκκλησιαστική προπαγάνδα), χαρακτηρίζουν τους άλλους "ορθόδοξους ταλιμπάν", κοτσάρουν φωτογραφίες της Λουκά για να χαρακτηρίσουν το μέσο χριστιανό, ε κάτι τέτοια ναι μου βιάζουν τη νοημοσύνη. Χωρίς βέβαια σχόλια από την αντίπερα όχθη να μην μπαίνουν σε αυτό το γκρουπάκι.
1
1
Παράθεση

snowgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H snowgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H snowgirl έγραψε: στις 16:43, 21-03-19:

Ειναι ΘΑΥΜΑ αλλα οχι οπως το νομιζουν οι κατινες δλδ οτι αναβει αυτοματα και μσγικα αλλα ειναι θαυμα που το φως που ο πατριαρχης παιρνει απο την κανδηλα καθαγιαζεται οπως η θεια κοινωνια και τα υδατα με τον αγιασμο. Το θαυμα ειναι στην πιστη και οχι στην απατη της μαγειας που καποιοι ανοητοι νομιζουν.
1
1
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,034 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 17:18, 21-03-19:

Το πραγματικό θαύμα είναι πως χωράει ο πατριάρχης να μπει στον τάφο για ανάψει το φως.
5
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,580 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 21:19, 21-03-19:

Θα πέσει φωτιά να σας κάψει.

Από μικρός είχα απορία πώς γίνεται η φωτιά να πέφτει να μας καίει σύμφωνα με την πίστη. Υγρό πυρ είναι;
Παράθεση

charmander

Δραστήριο Μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 220 μηνύματα.

O charmander έγραψε: στις 21:28, 21-03-19:

Χθες άκουσα στις ειδήσεις σχετικά με αυτό το θέμα. https://www.news247.gr/koinonia/salos-me-tis-apokalypseis-gia-to-agio-fos-poio-thayma-to-anavo-me-anaptira.6704751.html
1
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 22:26, 21-03-19:

Θα ήθελα να ρωτήσω τους άθεους.Αφου δεν πιστεύετε γιατί ασχολείστε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Volkswagen Fan : 22-03-19 στις 07:41.
1
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,402 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 01:28, 22-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Θα ήθελα να ρωτήσω τους άθεους.Αγου δεν πιστεύετε γιατί ασχολείστε;
Ούτε εσύ είσαι υπέρ της έκτρωσης, γιατί ασχολείσαι;
1
1
1
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 07:42, 22-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Ούτε εσύ είσαι υπέρ της έκτρωσης, γιατί ασχολείσαι;

Που κολλάει το ένα με το άλλο κοπελια Είπες να γράψεις κάτι και έγραψες αυτό;
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H olivi@ . έγραψε: στις 08:54, 22-03-19:

Για να είμαι ειλικρινής διαβάζοντας λίγο το θρεντ σοκαρομαι που υπάρχουν άτομα που όντως πιστεύουν ότι το φως ανάβει...μαγικά. Νόμιζα ήταν κοινό μυστικό πως το λέμε αυτό ένεκα παράδοσης; Δεν ξέρω. Μου φαίνεται τρελό που υπάρχει κόσμος που "σοκάρεται" με τέτοιες αποκαλύψεις.
2
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,402 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 09:38, 22-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Που κολλάει το ένα με το άλλο κοπελια Είπες να γράψεις κάτι και έγραψες αυτό;
Το σκεπτικό σου είναι το εξης: ένας άνθρωπος που δεν πιστεύει στον Θεό και δεν ασχολείται με την θρησκεία δεν έχει λόγο να καταπιάνεται με ο, τι αφορά αυτή την θρησκεία, όπως το Άγιο φως και όλα τα συναφή.
Σε ρωτάω λοιπόν με βάση το παραπανω: ένας άνθρωπος που είναι pro life και συνεπώς κατά των εκτρωσεων, γιατί να ασχολείται τόσο με ένα θέμα που δεν αφορά καλά καλά το φύλο του;
Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω φυσικά. Αλλά θέλεις να μας εξηγήσεις γιατί εσύ έχεις το δικαίωμα να γράφεις ο, τι σου κατέβει στα νήματα ενώ οι υπόλοιποι πρέπει να γράφουν όπου συμφωνείς εσύ;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 22-03-19 στις 16:33.
3
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 10:01, 22-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Το σκεπτικό σου είναι το εξης: ένας άνθρωπος που δεν πιστεύει στον Θεό και δεν ασχολείται με την θρησκεία δεν έχει λόγο να καταπιάνεται με ο, τι αφορά αυτή την θρησκεία, όπως το Άγιο φως και όλα τα συναφή.
Σε ρωτάω λοιπόν με βάση το παραπανω: ένας άνθρωπος που δεν είναι pro life και συνεπώς κατά των εκτρωσεων, γιατί να ασχολείται τόσο με ένα θέμα που δεν αφορά καλά καλά το φύλο του;
Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω φυσικά. Αλλά θέλεις να μας εξηγήσεις γιατί εσύ έχεις το δικαίωμα να γράφεις ο, τι σου κατέβει στα νήματα ενώ οι υπόλοιποι πρέπει να γράφουν όπου συμφωνείς εσύ;
Κατάλαβες ότι για την θρησκεία δεν μιλάω μόνο για εδώ.Περσι είχαμε μια άθεη καθηγήτρια και ήθελε να κατεβάσουμε την εικόνα από την τάξη.Αυτα με νευριάζουν.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Seo8, papas